Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

dokręc dyszę ale delikatnie ,żebyś nie urwał gwintu,osłone tez dokręć tutaj już nie musisz uważać aż tak bardzo

 

w jakim celu mieszasz nitro z wodą> ja swoja piwatę zawsze czyściłem nitro i nic się nie działo

 

(czyszczony po każdym malowaniu wodą zmieszaną z nitro) l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z racji tego, że przed chwilą przypadkiem (strącając buteleczkę ze stołu [tak, możecie się śmiać] ) straciłem lakier satynowy Micro Satin i chcę nabyć coś w zamian chciałbym wiedzieć, jaki lakier satynowy jest najlepszy. Z utraconym miałem ten problem, że brakowało mu matu- był bardziej błyszczący od błysku Pactry. Co myślicie o satynie Vallejo z serii Model Color i jak maluje się nim pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Używam sobie z lakierami Vallejo i aerografem i pędzlem.Zależy co się maluje.Trzeba je jednak dobrze rozrobić,najlepiej z oryginalnym Thinnerem do Farb Model Color , ale woda też robi swoje + retender. Matt jest faktycznie trupio blady jak jest za mało rozcieńczalnika ale można je mieszać ze sobą różnicując sąsiadujące ze sobą powierzchnie. Satynowy jest dla mnie Ok. Oba przebijają inne łatwością aplikowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym spróbować swoich sił z Vallejo Model Color. Chodzi mi oczywiście o malowanie aerografem. Pytanie - czym rozcieńczać? Słyszałem o opcji, że wódką. Ale chciałbym wiedzieć jaki jest oryginalny rozcieńczalnik.

Otóż w pierwszym poście pilex7 napisał, że dedykowany to 70522 Thinner.

Wklepuję w google 70522 thinner i okazuje się, że 70522 to jest lakier a nie rozcieńczalnik.

Teraz nasuwa się pytanie, czy chodziło o rozcieńczalnik o numerze 70524?

Czyli ten:

vallejo-thinner-medium.jpg

 

Najbardziej mnie wkurza, jak mam ileś rozcieńczalników i nie wiem którego używać.

 

Jest jeszcze coś takiego - Vallejo 71161 Thinner 200ml:

1403_rd.jpg

 

Oraz takiego - Vallejo 71361 Airbrush Thinner 60ml:

2395_rd.png

 

Mógłby ktoś przybliżyć, czym różnią się te thinnery?

Bo z tego co widzę, przy thinnerze 75024 widnieje w nawiasie (Seria Model Color). Więc chyba sprawa się wydaje prosta. Oto cała nazwa: Vallejo 70524 Thinner MC200 (Seria Model Color).

Aczkolwiek kto pyta nie błądzi, jeśli ktoś, kto używa Serii MC mógłby pomóc, to bardzo proszę.

Z góry dzięki.

 

Pzdr

Matthew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie to po prostu rozcieńczalniki w starej i nowej "szacie" graficznej.

Do serii MC pasują i nie będzie problemu.

Niemniej faktycznie wódka jest świetnym rozcieńczalnikiem.

Ja używam z tesco bodajże 36%, mieszam przeważnie 1:1,5 (farba:wódka) czasami dodaję dwie, trzy krople zmywacza wamodu do akryli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście na pierwszej stronie jest błąd, dedykowany thinner to 70524, przepraszam za pomyłkę.

Ten dedykowany thinner przypomina bardzo rozrzedzony lakier satynowy; jeśli coś pomalujesz tym thinnerem to uzyskasz właśnie satynowo-matową w miarę trwałą powierzchnię. Dlatego nazwałem je "rozrzedzaczami".

Do MC - moim zdaniem - lepsza jest wódka (czysty spirytus będzie je ścinał), lub woda i dodatek opóźniacza (retardera).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

Widzę, że wódka bije na głowę wszystkie rozcieńczalniki. Każda się nada, niezależnie ile ma % zawartości alkoholu?

Rozcieńczenie wódką zwiększa też czas schnięcia farby w aerku? Bo rozumiem, że sama wódka wystarcza całkowicie, bez żadnych opóźniaczy i innych dupereli?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ta "marketowa" z mniejszymi %, tak jak pisał pilex7 spirytus "ścina" więc najtańsza jest w tym wypadku najlepsza.

Co do opóźniacza, to zależy od tego jaką masz dyszę i ciśnienie. Ja do MC właściwie nie dodaję, jak wcześniej pisałem czasami do większej ilości (około 10ml) daję kilka (4-5) kropel "zmywacza do akryli" wamodu. Paprzę swoje wypociny piwatą z dyszą 0,25 i około 2barach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja będę trzaskał tym aerkiem, ma dyszę 0,2.

 

http://fine-art.com.pl/aerograf-ultra.html

 

Ciśnienie też koło 2 barów, ale zawsze można wyregulować. Posiadam kompresor MA-2000. Tyle tylko, że zbiornik mój ma 2 ml, więc czy dodawać trzeba opóźniaczy?

 

Ten zmywacz?

Wamod_Zmywacz.jpg

 

Czyli jakiś oryginalny opóźniacz nie potrzebny?

 

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert ma rację, ultra używam do detali i faktycznie na mniejszym ciśnieniu.

Ja daję i kroplę na początek, potem wódkę i farbkę na koniec.

do Vallejo nie używam niczego innego, opóźniacze daję do gunze i tamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danke Schon.

U mnie ciężko będzie używać Ultra tylko do detali, większość rzeczy będzie nim malowana, bo moja piwata już w stanie wyczerpania i nic dobrego się nią nie zdziała. Skoro mówicie, że 2 bary za dużo, to będę trzaskał mniejszym ciśnieniem, aczkolwiek jeszcze nie testowałem nowego aerka z farbami.

A możecie wytłumaczyć, dlaczego w np. piwacie trzaskacie 2 bary czy tam więcej, a do takiego Ultra 2 bary to sporo za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja mam do was może trochę głupie pytanie. Co robicie aby malować aerografem różnymi kolorami po kolei ? Ja to robię tak że jak skończę malować jednym kolorem to przepłukuję (akryle) wodą, jednak muszę płukać z 3-4 razy aby farba nie wylatywała z aero. Znacie jakiś szybszy sposób, bo to strasznie długo trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do was może trochę głupie pytanie. Co robicie aby malować aerografem różnymi kolorami po kolei ? Ja to robię tak że jak skończę malować jednym kolorem to przepłukuję (akryle) wodą, jednak muszę płukać z 3-4 razy aby farba nie wylatywała z aero. Znacie jakiś szybszy sposób, bo to strasznie długo trwa.

Do przemywania aerografu po akrylach polecam Zmywacz farb akrylowych Wamodu - dużo (180ml) za mało (ok.9zł) i radzi sobie z nimi sprawnie

Ja mam zasadę - zawsze (czy to zakończenie pracy czy tylko zmiana koloru) należy dokładnie wyczyścić aerograf, aby uniknąć rozczarowań. Kolejność mniej więcej taka:

- jak już pomaluję, resztę farby ze zbiorniczka wylewam i wydmu:bip:ę ze środka

- wlewam i wydmu:bip:ę zmywacz Wamodu

- rozkręcam i wyjmuję: przede wszystkim iglicę, osłonę dyszy i co jakiś czas samą dyszę

- myję wszystko w zmywaczu, nie omijamy zbiorniczka bo farba lubi zasychać, w szczeliny dostaję się watą nasączoną zmywaczem lub pałeczką z wacikiem

- skręcam, przedmu:bip:ę jeszcze raz zmywaczem

 

Przy odrobinie wprawy w 5 minut mamy wyczyszczony sprzęt. Wolę to za każdym razem robić i nie mieć obaw czy odcień farby się nie zmieni, albo że aerograf się zapcha zaschniętą farbą lub co gorsza podczas malowania zacznie pluć resztkami poprzedniego koloru. Jak przy wszystkim w modelarstwie - nie ma miejsca na pośpiech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.