Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
Witam!

Mam problem z lakierem matowym Vallejo 70.520. Lakierowałem model aero-rozcieńczyłem go wodą ale po wyschnięciu model wygląda jakby był cały "zakurzony". Jakby osiadł na nim jakiś mleczny pył...

Czym to może być spowodowane? Za słabym rozcieńczeniem?

 

Cześć

Jak dla mnie to albo zbyt wysokie ciśnienie (powyżej 20 PSI) albo malowałeś z dużej odległości i lakier zaczął schną w trakcie lotu na obiekt malowany. Następnym razem zmniejsz ciśnienie do około 15-18 PSI i zastosuj rozcieńczalnik z przepisu.

Jeśli chcesz ratować model to bym sugerował papier ścierny ultra drobny (6000) trochę go namocz i delikatnie "odkurz" model z 3 razy (ale delikatnie bo przetrzesz ranty i będziesz miał ultra realistyczne otarcia :-). Chropowatość powinna zniknąć i będziesz gotowy na poprawkę.

 

Mój sprawdzony rozcieńczalnik do farb Vallejo to:

39ml Woda dystylowana

19ml IPA 99%

1ml Flow Improver (dla chętnych chcących "upłynnić farbę" - nie zatyka się dysza itp)

1ml Fluid Retarder (dla chętnych chcących odrobinę opóźnić schnięcie farby i jednocześnie otrzymać płynniejsze krycie (levelowanie)

 

I powyższą miksturę mieszasz z praktycznie każdą farbą akrylową w proporcjach 50/50 POLECAM!

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dobrzy ludzie-dopomóżcie. Leń ze mnie i mi się nie chce jechać do centrum, a w sklepie modelarskim za rogiem nie było panzergrau. Mam kilkadziesiąt różnych Humbroli-ma ktoś pomysł, co z czym i ile zmieszać, żeby coś z tego było? Może 125 zaciemnić jakimś ciemnym siwym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Co zrobić aby po malowaniu surfacerem nie osiadał dziwny osad w zakamarkach modelu. Np gdzieś przy łączeniu skrzydeł z kadłubem itp. Wygląda to tak jakby model był przypruszony kurzem, pudrem itp.

Oprócz tego możesz dodać zmywacza wamodu, gdzieś czytałem, że pomaga. Ja osobiście używam leveling thinnera, z tym że dodaję więcej niż w przypadku mieszania z farbami.

Edit:

Już mi się przypomniało gdzie czytałem o zmywaczu... Na pierwszej stronie tego tematu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

 

Które farby akrylowe aktualnie polecilibyście osobom początkującym do malowania pędzlem modeli oraz jakich do nich opcjonalnie użylibyście podkładów? Jak wygląda sprawa z przelicznikami farb jeżeli używałbym farbek innej firmy niż zakupiony model? Jeśli dobrze doczytałem to wymieniane głównie farby akrylowe to Pactra, Vallejo oraz Gunze. Natomiast w zależności od wyboru tych farbek potem są różne opcje podkładów itd i tu się gubię jako laik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Witaj!

To co tu napiszę to w większości truizmy, bo i nic się w tej materii nie zmienia od ładnych paru lat.

Które farby akrylowe aktualnie polecilibyście osobom początkującym do malowania pędzlem modeli
Takich, które tobie pasują.

Czynniki mające na to wpływ to:

  • Dostępność w handlu widiziana subiektywnie z twojej pozycji.
  • Twoje doświadczenia i preferencje. Jeden lubi szybkoschnące, a drugi wolnoschnące. Jeden lubi śmierdzące, a drugi możliwie bezwonne. etc.
  • Wartość absolutna ceny w handlu oraz stosunek ceny do jakości. Znowu widziane subiektywnie przez Ciebie. Dla mnie elementem jakości jest także zdolność krycia z jednostki objętości.

oraz jakich do nich opcjonalnie użylibyście podkładów?
Zaleca się tego samego producenta. Ja już mieszałem i jestem zadowolony.
Jak wygląda sprawa z przelicznikami farb jeżeli używałbym farbek innej firmy niż zakupiony model?
Bardzo dobrze. Jest tego masa w internecie. Zwyczajnie nie chce mi się za ciebie szukać konkretnych.
Jeśli dobrze doczytałem to wymieniane głównie farby akrylowe to Pactra, Vallejo oraz Gunze.
Ja jeszcze zetknąłem się z Agama, Italeri, Lifecolor, Model Master, Revell, Tamiya. Ostatnio furorę robią farby Tomasz Bilkiewicz Bilmodel Makers z Gdyni. Niektórzy z łezką w oku nie zapominają o protoplaście czyli Humbrol.

Moje doświadczenia:

  • Agama — chyba najtańsza, cięzko mieszalna, dobrze się przykleja, dobrze kryje
  • Italeri — gumowato kleista, dość dobrze kryje
  • Lifecolor — bardzo rzadka, łatwo mieszalna, ciężko kryje, brzeg butelki przylega nieszczelnie do zakrętki
  • Model Master — dobra konsystencja, bardzo łatwo mieszalna, dobre krycie
  • Pactra — jedna z najtańszych, małe słoiczki, bywają problemy z wymieszaniem, zasadniczo kryje
  • Revell — jak Italeri
  • Tamiya — dobra konsystencja, raczej łątwo mieszalna, dobre krycie, plastikowe za łatwiej opłukać
  • Vallejo — raczej dobra konsystencja, raczej dobre krycie, fiolka daje się rozebrać i po wymyciu ponownie używać

Natomiast w zależności od wyboru tych farbek potem są różne opcje podkładów itd i tu się gubię jako laik.
Jak napisałem wyżej mieszałem różne podkłady akrylowe i warstwy wierzchnie akrylowe i było git. Używam od roku podkładu własnej produkcji będącego mieszanką podkładów Model Master i Vallejo oraz białej Tamiya. Ślicznie się kładzie, nie zapycha aero i mocno przylega. To samo z warstwą wierzchnią z SidoLuxu, verniksów firmowych, lakierów bezbarwnych i innych tego typu. Byle był akryl.
Pozdrawiam
Dziękuję/my.

 

Generalnie: zakasaj rękawy, rób i będzie dobrze. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Koledze patrykvel zapewne chodziło o podział akrylu na te "celulozowe" które rozcięcza się dedykowanymi płynami i w zastępstwie zmywaczem bezacetonowym, oraz te "wodne" które rozcięcza się różnymi miksami wódki, spirytusu, płynu do szyb itp... w różnych proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam male pytanie odnosnie farb akrylowych humbrol i ich zastosowaniem w aerografie.z tego co wiem rozcieczac moge woda ale jestem ciekaw czy musze dodac opuzniacza.do tej pory malowalem pedzlem a tepo schnicia farbek bylo bardzo szybkie czasem to bylo irytujace.planuje kupic aerograf w tym tygodniu i przy okazji jezeli musze dodac opuzniacza to bym tez zamowil.wiadomo jedna paczka jeden koszt dostawy.jak to wygkada z tymi farbami w praktyce i jaki mam kupic opuzniacz?jakiej firmy mi doradzicie.dziekuje za wszelka pomoc takiemu laikowi jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam male pytanie odnosnie farb akrylowych humbrol i ich zastosowaniem w aerografie.z tego co wiem rozcieczac moge woda ale jestem ciekaw czy musze dodac opuzniacza. … planuje kupic aerograf w tym tygodniu i przy okazji jezeli musze dodac opuzniacza to bym tez zamowil.wiadomo jedna paczka jeden koszt dostawy.jak to wygkada z tymi farbami w praktyce i jaki mam kupic opuzniacz?jakiej firmy mi doradzicie. …
Misiu! Proszę — szanuj nasze rozumy.. Większości z nas wpajano przez lata, że stosowanie zasad języka polskiego istotnie ułatwia komunikację.

 

Tak jak napisałem w innym wątku ja stosuję Tamiya. Ktoś inny sugerował Gunze Sangyo. Bobby Waldron

Winsor & Newton dla artystów. Znajdziesz pewnie osoby, które stosowały innych firm i są zadowolone.

Zamów (bo „wiadomo jedna paczka”) i staraj się nie stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc.Co do pisowni ostatni raz język Polski miałem w szkole podstawowej w latach 90 pużniej w szkole podstawowym językiem był Angielski i irlandzki. Przepraszam jeżeli sprawia to komuś problem ale nie jest to proste jeżeli język używany na co dzień jest inny.od 3 lat intensywnie uczę się Polskiego.Pisałem z telefonu tam mam menu w Angielskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o farby AK-Interactive. Stosował je już ktoś, i czy dadza się rozcieńczać z Mr Color Leveling Thinner

 

Ostatnio zakupiłem kilka kolorów AK typowo pod malowanie pędzlem detali do których szkoda zachodu z wyjmowaniem aerografu (głównie maluje emaliami). Pomimo tego że producent pisze na opakowaniu że można ich używać tak przy pędzlu jak i przy aerografie, do malowania pędzla jest za rzadka, konsystencją przypomina raczej Vallejo z serii Air.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam takie pytanie odnośnie retardera : http://www.mojehobby.pl/products/Retarder-MC196.html

Czy nie powinien on być płynny ?

Specyfik w środku ma konsystencję kisielu.

Mam jeszcze jeden retarder z Agamy i z Wamodu i tamte są ok, ale słyszałem że Vallejo są bardzo kapryśne jeżeli chodzi o rozcieńczanie pod aerograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zakupiłem farby vallejo air i mam pytanie odnośnie używania ich. Czy dodajecie jeszcze do nich opozniacz, albo rozcienczalnik ? bo przy teście zauważyłem ze potrafią przytkac aero

Ja leje bezpośrednio z butli i nic się nie przytyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś mam problem z malowaniem vallejo model color aerografem, nie mogę dobrać odpowiedniego rozcieńczenia, raz aerograf pluje kroplami farby, a raz się przytyka. Używam airbrush thinera vallejo i retardera wamodu. Maluje przy ciśnieniu 1,5 bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.