Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...

Witam, mam pytanko.

Do tej pory zawsze malowałem emaliami, zaczynałem od Humbroli, były też Revelle, potem pokazał się aerograf i doszła marka Model Master.

Teraz chciałbym spróbować swych sił w akrylach. Przeczytałem bardzo wiele na ich temat, praktycznie co człowiek to opinia.

Mam taki plan, kupuję Vallejo Model Color + wódka + retarder albo Pactra + wódka + retarder. Co czyszczenia aero Cleanlux, na taką farbę Sidolux, kalki, Sidolux, wash, brudzenie, ostatnia warstwa klaru.

Czy z takim malowaniem powinienem sobie poradzić? Pytam bo trochę bez sensu kupować nową farbę, retarder itd tylko po to, żeby się przekonać czy dam radę. Malowanie emaliami ma swoje prawa: nie interesuje mnie zasychanie farby w aero, powierzchni nie myję, nie odtłuszczam (bo nie jest zatłuszczony innymi rzeczami, niż moje dłonie), tam gdzie nie ma potrzeby nie kładę podkładu bo emalia zawsze trzyma.

Zdaję sobie sprawę, że będę musiał zawsze kłaść podkład, uważać na farbę w zbiorniczku, zalety: przestanę używać maski przy większych powierzchniach itd. Warsztat mam na strychu wiec nie muszę przechodzić na farby bezzapachowe (nie ma ciśnienia ze strony rodziny), chciałbym jednak przestać już wąchać benzynę

Czy wielu z was maluje akrylami? Ktoś tak jak ja przesiadał się z emalii i jest zadowolony? Powtarzam: nie muszę się przesiadać, dobrze mi się maluje emaliami, MM sobie bardzo chwalę (trochę mi ich zostało) i szczerze mówiąc obawiam się o to, że akryle nie dadzą takiej ładnej powłoki jak emalia. Niczym to jest nie poparte, takie mam przeczucie.

Boję się też o to, że Sido naruszy mi warstwę akrylu pod nim, nie lepiej dać kolor bazowy emalią? Ktoś ma jakieś rady dla mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wódka, ze spirytusem akryl zważy się. Jak masz spiryt, to rozcieńcz z wodą zdemineralizowaną do około 35-40%i też będzie ok

Czy ktoś z chemików mógłby wytłumaczyć mi to zjawisko. Woda niedobra, spirytus niedobry, a wódka dobra. Wódka to też alkohol, jako związek dalej C2H5OH, tak samo jak spirytus, tylko rozcieńczona, więc farba powinna się warzyć, tylko w mniejszym stopniu.

PS. Próbowałem rozcieńczać revella wodą, wódką i spirytusem. Nic się nie warzyło, ale malowało się tak samo dziadowsko w porównaniu z rozcieńczalnikiem fabrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko.

Do tej pory zawsze malowałem emaliami, zaczynałem od Humbroli, były też Revelle, potem pokazał się aerograf i doszła marka Model Master.

Teraz chciałbym spróbować swych sił w akrylach...

Przeszedłem mnie więcej tę samą drogę. Ponieważ straciłem malarnię w piwnicy i muszę malować w domu przeszedłem na akryle. Po nieudanych próbach z Vallejo, aktualnie głównie akryle MM.

Czasem jeszcze wymalowuję stare oleje i jeśli o mnie chodzi, to olejami maluje mi się nieporównywalnie lepiej. Cieniutka warstwa, aero super je rozpyla i nie trzeba pamiętać, aby co 5 minut czyścić dyszę, jednym słowem dla mnie przyjemność. Akryle mimo stosowania podkładu ciągle robią mi taką kaszkę jakbym nakładał wodę na tłustą powierzczhnię.

Natomiast bez obaw jeśli chodzi o sidolux. Można go spokojnie nakładać na akryle. Nic się nie dzieje.

Zalety akryli to niewątpliwie: mniej śmierdzą, szybko schną i dają twardą powłokę. Niektóre kolory olejnych jeszcze kilka dni po malowaniu potrafią być miękkie, a nawet się lepić.

Natomiast przy malowaniu akrylami stwierdziłem, że wodą, czy wódką można je rozcieńczać jak się maluje pędzlem. Do aero (po licznych eksperymentach) stosuję wyłącznie rozcieńczalnik dedykowany i oczywiście retarder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marak ,jeśli stosujesz opózniacz i zasycha Ci na dyszy to stosujesz za mało tego specyfiku ,ja ostatnio za rada jednego z kolegów z forum do Pactry nalałem Gunzowego thinera do serii C bez opózniacza i okazało się ,że :raz spadło radykalnie zużycie farby ponieważ musiałem nalać thinera w stosunku ok 1 farby do 5 części rozcieńczalnika ,dwa pactrą malowało sie bardzo podobnie do Gunze /nic nie zasychało ,powierzchnia idealna / polecam ten sposób pod warunkiem ,że tolerujecie zapach Thinera do C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert dzięki, spróbuję.

Ja do tej pory używałem tego do serii H (błękitna etykieta). Mam również do serii C (granatowa etykieta), bo sprzedano mi go jako rozcieńczalnik do surfacera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert za patent z rozcieńczalnikiem C-elulozowym, chętnie wypróbuję.

 

Robert dzięki, spróbuję.

Mam również do serii C (granatowa etykieta), bo sprzedano mi go jako rozcieńczalnik do surfacera.

to prawidłowo sprzedano, natomiast tańszym zamiennikiem będzie zmywacz do paznokci bezacetonowy.

Ja kupuję w rossmanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos farbek. Pewnie wielu z was zna tą stronę ale dla mnie to objawienie:

http://scalemodeldb.com/paint

 

Nie ma Pactry ale jest sporo firm i jest to wielka pomoc w doborze kolorów.

Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że kolory ekranowe nie równają się rzeczywistym.

 

Edit: może to nie to miejsce, ale czy ktoś może potrafi mi podać numer farby koloru żółtego, która będzie najbliższa kolorowi yellow Caterpillar? Znalazłem kod RGB # 253, 175, 23 ale coś mi się nie wydaje (albo mi ekran kłamie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba pierwszy post od paru lat w tym wątku. Chciałem kupić surfacera gunze, ale cena rozcieńczalnika odstrasza i chciałem zastosować alternatywę. Pytanie pierwsze- znajdzie się jakiś spec co to rozcieńczał jakąś kosmiczną taniochą? Gdzieś czytałem, że nitro daje radę, ale trzeba solidnie rozcieńczyć. Niektórzy po nitro klną więc też nie jestem pewien czy wierzyć sympatykom tej metody. Ktoś pisał tutaj o zmywaczu do paznokci bezacetonowym z rossmana. Generalnie sam chyba wypróbuje te metody, ale fajnie byłoby jakby eksperymentator potwierdził ich skuteczność. Pytanie drugie- jakiego opóźniacza dolewać do mieszanki surfacera z rozcieńczalnikiem? pasuje tylko ten gunzowski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba pierwszy post od paru lat w tym wątku. Chciałem kupić surfacera gunze, ale cena rozcieńczalnika odstrasza i chciałem zastosować alternatywę. Pytanie pierwsze- znajdzie się jakiś spec co to rozcieńczał jakąś kosmiczną taniochą? Gdzieś czytałem, że nitro daje radę, ale trzeba solidnie rozcieńczyć. Niektórzy po nitro klną więc też nie jestem pewien czy wierzyć sympatykom tej metody. Ktoś pisał tutaj o zmywaczu do paznokci bezacetonowym z rossmana. Generalnie sam chyba wypróbuje te metody, ale fajnie byłoby jakby eksperymentator potwierdził ich skuteczność. Pytanie drugie- jakiego opóźniacza dolewać do mieszanki surfacera z rozcieńczalnikiem? pasuje tylko ten gunzowski?

 

jak rozumiem Surfacer pod akryle, tak? Ja będę testował zwykłą szarą podkładówkę Humbrola. Trochę nią pomalowałem i bardzo fajnie się kładła, szlifowała i na niej emalie też ładnie siedziały, nie stosowałem jednak nigdy pod akryle. Dam znać z efektów.

Nie wiem po co ci jednak retarder, to przecież chyba nie jest akryl żeby zasychał (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba pierwszy post od paru lat w tym wątku. Chciałem kupić surfacera gunze, ale cena rozcieńczalnika odstrasza i chciałem zastosować alternatywę. Pytanie pierwsze- znajdzie się jakiś spec co to rozcieńczał jakąś kosmiczną taniochą? Gdzieś czytałem, że nitro daje radę, ale trzeba solidnie rozcieńczyć. Niektórzy po nitro klną więc też nie jestem pewien czy wierzyć sympatykom tej metody. Ktoś pisał tutaj o zmywaczu do paznokci bezacetonowym z rossmana. Generalnie sam chyba wypróbuje te metody, ale fajnie byłoby jakby eksperymentator potwierdził ich skuteczność. Pytanie drugie- jakiego opóźniacza dolewać do mieszanki surfacera z rozcieńczalnikiem? pasuje tylko ten gunzowski?

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na rozcieńczalnik to najlepszą alternatywą będzie nitro + zmywacz wamodu jako retarder tylko jest jeden problem.....wali w całej chałupie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ci jednak retarder, to przecież chyba nie jest akryl żeby zasychał (?)

Racja, retarder do Mr. Surfacera nie potrzebny.

Alternatywa Leveling Thinnera zaproponowana przez Kopcoka sprawdza się, z tym że, kropelka zmywacza Wamodu nie służy jako opóźniacz, tylko nadaję bardziej satynową powłokę Surfacerowi.

 

Chciałem kupić surfacera gunze, ale cena rozcieńczalnika odstrasza

Dedykowany w cenie 22 złote. Nie żałuj, bo to będą dobrze wydane pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak surfacer pod akryle potrzebny. Kupilem podklad poliuretanowo-akrylowy vallejo i niestety jestem z niego niezadowolony. Tworzy on na modelu spoine w postaci cieniutkiego filmu, ktory odlepia sie platami wraz z tasma maskujaca zostawiajac polacie plastiku otoczone skrawkami porwanego filmu co jest ciezko usunac i poprawic. O surfacerze sluszalem same dobre rzeczy, ale za 400ml rozcienczalnika trzeba zaplacic kolo 80 zl stad poszukuje alternatywy. Co do opozniacza to podobno jak sie go nie doda to surfacer potrafi zostawiac pylek na modelu. sam producent przeciez dedykuje rozcienczalnik z opozniaczem pod nazwa laveling thinner oraz wypuszcza do swoich farbek retarder mild. O ile wiem ich farby nie sa akrylami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu dokup do tego Surfacera buteleczkę Leveling Thinnera 110ml w cenie ok. 22zł - nic nie będziesz musiał dodawać i będziesz zadowolony z efektu, położy się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ma racje kup Thiner z Gunze i "będziesz Pan zadowolony" tylko pamiętaj o bardzo mocnym rozcieńczeniu i popróbuj na boku ustawienia aero/ciśnienie/ i samo rozcieńczenie bo przy złych parametrach w/w potrafi zrobić się pajęczyna ,co do pseudo podkładu Vallejo było już nie raz ,szkoda kasy ,chyba ,że malowanie jedno kolorowe bez maskowania.

Ja dłuższy czas surfacera z Gunze rozcieńczałem nitro i było OK ,pózniej kupiłem taki środek do mycia pędzli Baufix w Lidlu i też dobrze działa ale najlepsze efekty z oryginalnym Thinerem Gunze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady. Nitro w takim razie będę używał do czyszczenia aero z surfacera. Ciekawy jestem co Japończycy leją do swojego specyfiku skoro nic nie jest w stanie go zastąpić tak do końca. Na a Vallejo niestety kupiłem i zostawię go pewnie do figurek pod pędzelek bo chyba każdy wie jakie to przykre jak po długim maskowaniu kamo odlepiasz taśmę , a tu miła niespodzianka. Zresztą moje przygody z podkładem zaczęły się jak wpadły mi w łapy figurki od Zvezdy z różowego, śliskiego plastiku. Nawet emalia z nich schodzi :/

 

pozdrawiam i życzę kolejnych perełek w kolekcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kropelka zmywacza Wamodu nie służy jako opóźniacz, tylko nadaję bardziej satynową powłokę Surfacerowi.

 

Własnie dlatego wamod daje satynową powierzchnie ponieważ wydłużą on czas schnięcia surfacera..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik super

Jedna uwaga-woda dodawana do farb akrylowych na bazie wody powoduje lekką zmianę koloru farby.

Np.: czarna farb(najlepiej widać zmianę) pactra/farb od vallejo(inne butelki) + woda = farb czarno-granatowa(coś koło tego) trudno nazwać kolor tej farby jest on prawie czarny, jednak następuje zmian.

 

 

 

Czy mogę farby rozcieńczać denaturatem lub sirytusem salicynowym? Jestem niepełnoleti i nikt mi wódki/spirytusu nie sprzeda :( :(, a denaturat/sirytus salicylowy zawsze się w domu znajdzie.

Pytam bo mam problem z malowaniem aerografem farbą rozcieńczoną z wodą-spływa przy konsystenci tej samej co wymieszana z rozcieńczalnikiem Pactra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę farby rozcieńczać denaturatem lub sirytusem salicynowym? Jestem niepełnoleti i nikt mi wódki/spirytusu nie sprzeda :( :(, a denaturat/sirytus salicylowy zawsze się w domu znajdzie.

Pytam bo mam problem z malowaniem aerografem farbą rozcieńczoną z wodą-spływa przy konsystenci tej samej co wymieszana z rozcieńczalnikiem Pactra.

 

Może spróbuj izopropanolem, w sumie ludzie używają go do mycia aerografu po akrylach, ale jeśli masz taką biedę z zakupem wódki to możesz spróbować. Żeby nie było, że jestem gołosłowny - za jakiś czas spróbuję tego połączenia, mam i jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga-woda dodawana do farb akrylowych na bazie wody powoduje lekką zmianę koloru farby.

Czy mogę farby rozcieńczać denaturatem...

Bo woda to taki erzac, co każdy stosuje bo taniej, ale z rocieńczalnikiem niewiele ma wspólnego. Możesz używać denaturatu (strasznie śmierdzi), ale podobnie jak spirytus czy wódka niewiele to poprawi.

Żeby farba nie spływała, musisz pod akryle dać farbę podkładową np surfacer lub podkład samochodowy w sprayu, a farbę rozcieńczaj firmowym rozpuszczalnikiem. Do Pactry używaj np z Gunze do serii H (ok. 24 zł za 110 ml) + retarder. Kolega Robert Ostrowski ostatnie stwierdził, że mozna też dawać Gunze serii C bez retardera. Rozcieńczalnika używaj tylko do farby. Do mycia aero są tańsze płyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiryt salicylowy na bank zetnie Pactrę ,już to przerabiałem.jak wcześnie gdzieś tu pisałem ,kup thiner do C a najlepiej levelig thiner z żółtą naklejką z gunze i pactry tym rozcieńczaj ,smród straszny ale rezultaty zaskakujące /oczywiście pod aerograf bo do pędzla lepiej wódką/

 

edit:Marak mnie uprzedziłes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz używać denaturatu (strasznie śmierdzi), ale podobnie jak spirytus czy wódka niewiele to poprawi.

Żeby farba nie spływała, musisz pod akryle dać farbę podkładową np surfacer lub podkład samochodowy w sprayu, a farbę rozcieńczaj firmowym rozpuszczalnikiem. Do Pactry używaj np z Gunze do serii H (ok. 24 zł za 110 ml) + retarder. [...] Rozcieńczalnika używaj tylko do farby. Do mycia aero są tańsze płyny.

 

Mam rozumieć, że rozcieńczanie akryli wódką to też nie jest miód i orzeszki? Jeśli przyjąć zasadę, że rozcieńczalnik stosujemy wyłącznie do malowania, a aero czyścimy czymś tańszym to cena 24/110 ml czy 47/400 ml nie jest porażająca. Pytam tak trochę lamersko bo dopiero zaczynam przygodę z akrylami, na razie je tylko wąchałem ;) lada dzień pierwsze próby.

Czy mogę się spodziewać efektów stosowania Gunze H do Pactry takich samych jak thinnera Pactry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.