Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Staraj się mieszać farby i lakiery tej samej firmy i tego samego podłoża. Sidoluksa zastępuje lakier przezroczysty błyszczący, ale tyko jako podkład pod kalkomanie. Wielu ludzi pisało, że jako stateczny lakier błyszczący (na gotowy model) nie nadaje się. Po jakimś czasie zmienia barwę i staje się matowy mniej lub bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A takie pytanie do farb vallejo model color, czy rzeczywiście mogę je rozcieńczyć wodą jeśli dam podkład pod farbę??? A jeżeli nie to czy ten płyn do mycia okien się sprawdza lub coś podobnego?? I jeszcze pytanie do farb vallejo Air do aerografu, bo słyszałem że można nimi malować również pędzlem bez rozcieńczania ich... co o tym sądzicie?? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vallejo air są za rzadkie pod pędzel, można by próbować kilka cieńszych warstw ale myśle że nie po to one są żeby sie ta cackać... czasem próbuje coś małego machnąć pędzlem z v-air ale zawsze trzeba przynajmniej raz poprawić, nie polecam.

 

a ja zapytam o takie coś - co powiecie o akrylach MM czy Gunze bezbarwny połysk? bo z sidoluxu zrezygnowałem (humbrol jest zbyt porowaty, musiałem robić kilka malować a to trwało i trwało...) a z vallego mam wieczne problemy (wychodzi powierzchnia jak by skórka pomarańczowa, z innymi bezbarwnymi vallejo nie mam takich jaj) albo co innego polecacie? tylko raczej akryl żeby później dać to samo pod wash olejny i takie tam bajery? ciekaw jestem wasych opinii

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam o takie coś - co powiecie o akrylach MM czy Gunze bezbarwny połysk? bo z sidoluxu zrezygnowałem (humbrol jest zbyt porowaty, musiałem robić kilka malować a to trwało i trwało...) a z vallego mam wieczne problemy (wychodzi powierzchnia jak by skórka pomarańczowa, z innymi bezbarwnymi vallejo nie mam takich jaj) albo co innego polecacie? tylko raczej akryl żeby później dać to samo pod wash olejny i takie tam bajery? ciekaw jestem wasych opinii

 

Zarówno akrylowe lakiery bezbarwne MM jak i Gunze dają bardzo ładny połysk. Wybór należy do Ciebie. Jeśli natomiast zastanawiałbyś się nad Satinem, to polecam akrylowy MM, a jeśli nad matem to Gunze, który daje piękny głęboki mat na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno akrylowe lakiery bezbarwne MM jak i Gunze dają bardzo ładny połysk. Wybór należy do Ciebie. Jeśli natomiast zastanawiałbyś się nad Satinem, to polecam akrylowy MM, a jeśli nad matem to Gunze, który daje piękny głęboki mat na powierzchni.

 

A możesz zdradzić w jaki sposób malujesz, że uzyskujesz taki połysk. Jakie rozcieńczenie, z jakiej odległości, czy malujesz na "mokro". Pytam bo mam taki sam problem jak wuwumaster - pędzlem wychodzi mi piękny połysk, ale jak już kładę aerografem na modelu to bardzo różnie to wychodzi od "skórki pomarańczy" do satynowej powłoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w tym specjalnej trudności chociaż wymaga to trochę pracy. Przede wszystkim po zakończeniu prac malarskich z kolorami bazowymi i ewentualnymi przebarwieniami, całą powierzchnię modelu polerujemy twardym filcem lub pastą polerską. Po zakończeniu polerowania gdy powierzchnia pod palcem jest gładka, model przecieramy miękką bawełnianą szmatką by usunąć pył i zaniczyszczenia. W razie potrzeby delikatnie usuwamy pastę polerską z zagłębień.

Gdy model jest wypolerowany i oczyszczony, zabieramy się za nakładanie lakieru bezbarwnego. Ja osobiście rozrabiam go na oko żółtym rozcieńczalnikiem Gunze stosując test "na szmatkę".

Model maluję trzema cienkimi warstwami z odległości ok.15 cm, nakładając jedną po drugiej w ciągu jednego malowania. Potem odkładam do wyschnięcia. Najlepiej dać powłoce jak najwięcej czasu na wyschnięcie i solidne stwardnięcie.

 

Wiadomo, że za pierwszym razem może się nie udać, ale warto popróbować, bo efekty będą z każdym nabłyszczaniem coraz lepsze.

 

Pozdrawiam

Kornik

 

EDIT: Zapomniałem dodać, że dobrze jest przed rozpoczęciem prac solidnie oczyścić i przewietrzyć pomieszczenie w którym będziemy malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to air odpadają (dzięki za szybką odpowiedź wuwumaster bo miałem jechać jeszcze dziś po te farby) a co do tego czy można rozcieńczać wodą farby vallejo model color jeśli da się podkład?? A jeśli nie to jakiś inny rozcieńczalnik dobry do tych farb...

Z góry dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie vallejo model color, czy farby te to tylko mat, czy występują też z połyskiem?.Sklejam ciężarówki i dlatego zależy mi na ładnym połysku. Jaki jest efekt końcowy po pomalowaniu vallejo MC mat +lakier bezbarwny? Z góry dziękuję.

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie vallejo model color, czy farby te to tylko mat, czy występują też z połyskiem?.Sklejam ciężarówki i dlatego zależy mi na ładnym połysku. Jaki jest efekt końcowy po pomalowaniu vallejo MC mat +lakier bezbarwny? Z góry dziękuję.

Mirek

Wszystkie Vallejo MC to farbki półmatowe, za wyjątkiem MC003 Glossy White i MC170 Glossy Black, które są błyszczące. Do zmiany wykończenia służą dodatki:

MC189 Mat Medium

MC190 Gloss Medium

MC191 Metal Medium

i

MC195 Glaze Medium

MC198 Crackle Medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to air odpadają (dzięki za szybką odpowiedź wuwumaster bo miałem jechać jeszcze dziś po te farby) a co do tego czy można rozcieńczać wodą farby vallejo model color jeśli da się podkład?? A jeśli nie to jakiś inny rozcieńczalnik dobry do tych farb...

Z góry dzięki...

Woda, woda + opóźniacz (retarder) lub wódka. Tak rozcieńczone farbki VMC trzymają się bardzo mocno podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A mnie ciekawi pewna kwestia. Mam duży problem z Czarną farbą matową Pactry. Malowanie nią aerografem to istna męczarnia. Ciągle przytyka dyszę, zamiast równomiernego strumienia aero wali ciapkami pełnymi kropek. Dobierałem różne proporcje farba/rozcieńczalnik. Z innymi kolorami nie mam takiego problemu. I teraz czy to może jakaś nieudana sztuka czy po prostu czarny pactry taki jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pactra ogólnie nie robi zbyt wdzięcznych farb do aerografu. Możesz zastosować opóźniacz (retarder), ale on również nie zawsze daje dobre efekty. Spróbuj zaopatrzyć się w czarną farbę Gunze H lub Vallejo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja z kolei mam pytanie o przedłużenie żywotności farb Pactra.

Otóż mam wrażenie że farb ciągle ubywa w pojemniczku { i nie mam tu na myśli zużycia }

Zapewne odparowują bo szczerze mówiąc zamykanie tych słoiczków nie jest zbyt pewne { bardzo miękka blaszka}

Może wiecie co dodać do już trochę gęstniejącej farby ale nie w celu malowania a raczej przedłużenia jej życia-Woda?może trochę rotandera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam, mam taki oto problem:

Posiadam metaliczny lakier samochodowy (dostałem w słoiczku od lakiernika po naprawie) i chciałem go wykorzystać do modelu, malując aerografem. Zdziwienie moje było przeogromne, a i ściany pokoju obelg się nasłuchały, gdy po próbie rozcieńczenia (Rozcieńczalnik Wamodu do emalii) wszystkie te metaliczne drobinki tak jakby wytrąciły się, tworząc najprościej ujmując "gluty". (wybaczcie za mało fachowe określenie:D)

Ostatecznie dodawanie rozpuszczalnika kroplami, powoli, pozwoliło uzyskać konsystencje, która była w stanie przecisnąć się przez dyszę aero, niemniej jednak dalej farba była na tyle gęsta, że malować trzeba było z odległości kilku cm, a na malowanej powierzchni robił się "piasek"... Próby rozrzedzenia jej bardziej, wywoływały wyżej opisany efekt glutów...

Czym/jak to cholerstwo rozcieńczyć, żeby było dobrze? Any ideas?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki oto problem:

Posiadam metaliczny lakier samochodowy (dostałem w słoiczku od lakiernika po naprawie) i chciałem go wykorzystać do modelu, malując aerografem. Zdziwienie moje było przeogromne, a i ściany pokoju obelg się nasłuchały, gdy po próbie rozcieńczenia (Rozcieńczalnik Wamodu do emalii) wszystkie te metaliczne drobinki tak jakby wytrąciły się, tworząc najprościej ujmując "gluty". (wybaczcie za mało fachowe określenie:D)

Ostatecznie dodawanie rozpuszczalnika kroplami, powoli, pozwoliło uzyskać konsystencje, która była w stanie przecisnąć się przez dyszę aero, niemniej jednak dalej farba była na tyle gęsta, że malować trzeba było z odległości kilku cm, a na malowanej powierzchni robił się "piasek"... Próby rozrzedzenia jej bardziej, wywoływały wyżej opisany efekt glutów...

Czym/jak to cholerstwo rozcieńczyć, żeby było dobrze? Any ideas?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź:)

albo nitro albo dedykowany rozcieńczalnik do baz/lakierów pod warunkiem, że nie jest to baza wodna. wtedy wodą destylowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam pytanie o przedłużenie żywotności farb Pactra.

Otóż mam wrażenie że farb ciągle ubywa w pojemniczku { i nie mam tu na myśli zużycia Laughing }

Zapewne odparowują bo szczerze mówiąc zamykanie tych słoiczków nie jest zbyt pewne { bardzo miękka blaszka}

Może wiecie co dodać do już trochę gęstniejącej farby ale nie w celu malowania a raczej przedłużenia jej życia-Woda?może trochę rotandera?

seledynowy rozcieńczalnik Gunze, efekt rewelacyjny gwarantowany (tak samo jak do rozcieńczania, zwłaszcza dla aero).

pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

pewno gdzieś na forum byłyby odpowiedzi, ale po prostu ciężko je znaleźć.

 

Maluje modele Humbrolami, pędzelkiem. Ale nie o tym. Po zastosowaniu głównych bazowych kolorów, później Sido/kalkomania i znowu sido, jakich lakierów i jakiej firmy najlepiej używać pod Humbrole? Jak to wygląda dokładniej i co byście polecali? nie chcę uzyskać takiego połysku jaki daje Sido (wykluczone to jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.