Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie z malowaniem jest już ok. Po prostu robiłem za rzadką farbe tzn. robiłem 3 krople pactry i 9 wódki czy wody. Farba była bardzo rzadka. Teraz biore 8 kropli farby, 2 wódy i 1 retardera. I jest gites. Dzięki za ten wspaniały poradnik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Jestem początkującym użytkownikiem aerografu Ew-770. Mam pytanie co do rozcieńczania farb. Jak praktykujecie, rozcieńczacie farby poza aerografem i dopiero je wlewacie do niego, czy w aerografie? Ponadto podczas prób malowania testowałem różnego rodzaju humbrole. Przy malowaniu Metalicznymi aerograf zapychał się i pluł. Czy to było wynikiem złego wymieszania farby? Metaliczne humbrole mam nadzieję, że można rozcieńczać rozcieńczalnikiem wamodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozcieńczam poza aerografem. Może się myle ale humbrole słabo się nadają do aerografu gdyż są zbyt gęste. Chociaż można je rozcieńczać. Humbrole rozcieńczać tylko rozcieńczalnikiem do farb olejnych. Ten od wamodu powinien się nadawać. Byle nie mylić ze zmywaczem od wamodu do farb akrylowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... To nie wytrąca się pigment tylko olejek który trzeba rozmieszać potrząsając tubkę czy dozownik (zwał jak chciał) . Tylko czasem się go nie pozbywaj bo on się wytrąca na powierzchni i w dużej mierze zapobiega wysychaniu farby w pojemniku.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedawno kupiłem aero i uczę się nim malować. Czysta woda leci tak jakby chciała i nie mogła, czysty rozpuszczalnik leci dobrze, akrylowa farba rozcieńczona wodą w proporcjach mniej więcej 1:1 zapycha dyszę. Chcąc wypłukać odrobinę farby, która została na dnie zbiorniczka zauważyłem, że farba leci dobrze, ale jest tak rzadka, że prawie nie kryje. Farba to akrylowy srebrny Revella, taki jakie są dodawane do modeli w zestawach "model set". Moja sprężarka nie ma regulacji ciśnienia, więc ogranicza mi pole manewru pod tym względem. Co powinienem zrobić?

Przy okazji, trochę farby poleciało mi na lodówkę, i zauważyłem, że jak na zielony psiknie się mgiełkę bardzo rzadkiej srebrnej, to są fajne wypłowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem gdzie to umieścić i pomyślałem, że dział o farbach będzie dobrym miejscem. A więc chciałem się podzielić z Wami jak zrobić bardzo tanio i szybko "Mr. Cap Opener dla ubogich":

 

PKT1

 

W supermarkecie CARREFOUR zakupujemy otwieracz do butelek za oszałamiającą cenę 0,99 złotych (taki jak na zdjęciu poniżej):

 

imgp8748.jpg

 

Nas najbardziej interesuje część zaznaczona na niebiesko - ząbkowany otwór w którym prawie mieści się zakrętka z farbek gunze H lub Tamiya. No właśnie "prawie" dlatego przechodzimy do:

 

PKT2

 

Otwieracz zanurzamy na kilka minut w bardzo gorącej wodzie a następnie siłowo nakładamy na nakrętkę farbki i pozostawiamy do wystygnięcia (zdj2):

 

imgp8750.jpg

 

Voilà, za śmieszne pieniądze mamy otwieracz do farb gunze serii H i Tamiya i nie straszne nam teraz zaklejone słoiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zamierzam dokonać zakupu swoich pierwszych farbek ;-) będę póki co malował pędzlami.

 

Po wielu analizach padło na farbki Tamiya. No i mimo tych wielu analiz mam kilka pytań, a mianowicie:

 

1.Czy do ich rozcieńczania używać?

197_rn.jpg

a może?

530_rn.jpg

albo coś innego

2.W jakich proporcjach je rozcieńczać? (precyzyjnie kroplami, albo może do uzyskania odpowiedniej konsystencji)

3.Czego używacie do rozcieńczania tych farbek? (strzykawek, innych wynalazków czy po prostu na oko)

4.Może inne farbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniały, uwzględniały natomiast oprócz fragmentu, który zacytowałeś jest tam również znak zapytania dlatego nie brałem tego pod uwagę, w każdym bądź razie dzięki za info .

 

w/g mojej wiedzy do pędzla najlepiej nadaja się /jesli chodzi o akryle/ pactra i vallejo rozcieńczane gorzałką

Tamka raczej odpada .

 

Hmm generalnie Vallejo też brałem pod uwagę. Może błędem był nie zastosowanie kryterium wyboru "farby do pędzla" . Proszę o rozwinięcie tematu, z góry dzięki pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń:

Vallejo i pactra pedzlem nakłada sie bardzo dobrze ,przy odpowiednim rozcieńczeniu i cienkich warstwach nie ma smug .Vallejo air do pędzla nie rozcieńczam .Zaznaczam ,że maluje nimi nie wielkie elementy /osprzet saperski w pojazdach 1:35 lub czasem kokpit w samolotach 1:72/ próbowałem Gunze seri H i C pędzlem ale efekty mizerne podejrzewam ,że podobnie jest z Tamiyą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, czy planujesz kupować aero czy nie. Z tego co słyszałem, Vallejo często sprawiają kłopoty przy malowaniu aero. Jeśli tak by miało być i do pędzla kupisz Vallejo, to przy przesiadce na aerograf musiałbyś wymieniać farby, co nie jest tanie. Z Pactrą podobno jest lepiej.

 

Powtarzam tylko co słyszałem, ja maluję emaliami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, czy planujesz kupować aero czy nie. Z tego co słyszałem, Vallejo często sprawiają kłopoty przy malowaniu aero. Jeśli tak by miało być i do pędzla kupisz Vallejo, to przy przesiadce na aerograf musiałbyś wymieniać farby, co nie jest tanie. Z Pactrą podobno jest lepiej.

 

Powtarzam tylko co słyszałem, ja maluję emaliami.

 

Bzdura. Od lat maluje vallejo w aerku i nigdy nie miałem problemów. Kwestia odpowiedniego rozcieńczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, czy planujesz kupować aero czy nie. Z tego co słyszałem, Vallejo często sprawiają kłopoty przy malowaniu aero. Jeśli tak by miało być i do pędzla kupisz Vallejo, to przy przesiadce na aerograf musiałbyś wymieniać farby, co nie jest tanie. Z Pactrą podobno jest lepiej.

 

Powtarzam tylko co słyszałem, ja maluję emaliami.

 

Bzdura. Od lat maluje vallejo w aerku i nigdy nie miałem problemów. Kwestia odpowiedniego rozcieńczania.

 

Czytanie ze zrozumieniem. Napisałem, że często sprawiają kłopoty. A nie zawsze i wszystkim. Zastanów się zanim zaczniesz kogoś oskarżać o pisanie bzdur. Spotkałem wiele opinii przeciwnych i dlatego nie uważam, ze są to dobre farby dla zaczynającego przygodę z modelarstwem.

 

Pt lis 11 2011

A jak oceniasz farbki Vallejo Air?
jedne ze słabszych farb ,najlepsze w/g mnie to Gunze i Tamiya

 

Pn paź 24 2011

Ja już chyba definitywnie pożegnałem Vallejo. Za dużo z nimi problemów.

 

Przykra niespodzianka z farba Vallejo

 

To tylko dwa miesiące wstecz. O innych farbach akrylowych tak często negatywnych opinii nie słyszę. Nie twierdzę, że wszyscy na nie narzekają, bo tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze do kompletu

tiaaaaa Valleyo Air. Za gęsta do aerografu, po rozcieńczeniu za rzadka aby kryła. Dla mnie kompletna porażka

 

Mnie v.a. i tak zawsze zasycha w aerografie, nim zdążę choćby raz psiknąć, więc się nie wypowiem ;)

 

 

U mnie też zasychała ,ciagle trzeba było wylewać ,płukac aerek ,że by sie odetkało ,tak maiłem w piwacie a do H&S Ultry nawet nie ważę się jej wlać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, czy planujesz kupować aero czy nie. Z tego co słyszałem, Vallejo często sprawiają kłopoty przy malowaniu aero. Jeśli tak by miało być i do pędzla kupisz Vallejo, to przy przesiadce na aerograf musiałbyś wymieniać farby, co nie jest tanie. Z Pactrą podobno jest lepiej.

 

Powtarzam tylko co słyszałem, ja maluję emaliami.

 

Na pewno wcześniej czy później zakupie aero. Najlepiej będzie chyba jak dokupię jedną farbę tamiya + rozcieńczalnik (na stanie mam jedną farbkę vallejo mc) i zrobię kilka doświadczalnych prób przy różnym rozcieńczeniu na dosyć sporym bezużytecznym elemencie modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Siemka.

 

Jaki podkład polecacie pod akryle tamiyi(zamierzam się przerzucić z Pactry na te właśnie farbki)? Zawsze jako podkład malowałem warstewkę farbami olejnymi - MM jakiś odcień szarości. Ale gdzieś wyczytałem, że akryle Tamiyi bardzo nie lubią być kładzione na olejne, bo potem bardzo łatwo odchodzą. Słyszeliście o takim zjawisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.