Skocz do zawartości

M 10 Gdynia 1:72


Andrzej_LK

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu chodzi za mną wizja M 10. kiedyś zakupiłem zestaw Extratechu zauroczony żywicznymi dodatkami i blaszkami dołączonymi przez producenta. kiedy po paru latach leżakowania w szafie przyjrzałem się uważnie częściom plastikowym popadłem w jesienną depresję. Extratech uprościł wszystko co było do uproszczenia i okazało sie, że wykonanie czegoś, co będzie przypominało Gdynię będzie wymagało sporych umiejętności rzeźbiarskich. ale o tym napisze już w następnych częściach relacji.

gdynia1.jpg

gdynia2.jpg

gdynia3.jpg

gdynia4.jpg

zdjęcia nie są najlepsze ale widać wszystko, co ma być widać. przyznaję, że w zapale przed zrobieniem inboxa odciąłem parę części. jeśli sądzicie, że to dyskwalifikuje moją relację to proszę o jej przeniesienie do działu warsztatowego. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 185
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hmmm...

- gąsienice T48 ( Esci/Italeri lub Dragon )

- koła jezdne z otworami ulgowymi ( Calibre72, Trumpeter)

co do gąsienic na pancerzu, jak wygrzebie fotki to Ci opisze dokładnie które są które i z czego

- grousery ( ostrogi ) na stelażach, nikt tego w 72jce nie robi

- browning M1919 z kołyską nad działem ( Airfix Willys )

- moździerz 2 calowy z tyłu wieży

- resztki zestawu do brodzenia

- dach nad przedziałem bojowym do zrobienia de novo, na blaszce ma zły kształt

Tyle z pamięci. Siądziemy do zdjęcia to "powyciągamy" więcej smaczków. Też mam ten zestaw ( tylko w wersji saute ) i też mam zamiar zrobić Gdynie... Budowa symultaniczna? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, cieszę się niezmiernie, że będziesz tu zaglądał bo ja ekspertem od alianckiej pancerki nie jestem. budowa symultaniczna to świetny pomysł ale nie wiem czy wytrzymasz moje tempo (model w pół roku to ekspres). w kazdym razie liczę na twoją pomoc. Rafał, Niemce też na świecie są potrzebne... a jak ładnie wyglądają w celowniku Złośliwcze - model wcale nie jest nieosiągalny (giełdy, internet), natomiast nie wiem czy widziałeś go z bliska - może już byś na niego nie polował... pozdrawiam wszytkich zaglądających, prace rusz ana powazniej dopiero jak wrócę z Lublina i się ogarnę z wszystkimi obowiązkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam ekspertem nie jestem, po prostu zbieram ( celowo nie napisałem kleje ) głównie taki sprzęt i w związku z tym pod jego kątem zbieram sobie materiały i mądrzejszych ode mnie o pomoc pytam ;)

Może takie tempo mnie zmobilizuje by w końcu coś skleić? ;)

 

BTW: planujesz zakup jakiegoś Dragona lub Trumpetera celem kanibalizacji? Głównie chodzi mi o wózki, koła i gąsienice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że tak. koła nośne i napinające mam z Mirage (od Lee lub Granta - już nie pamiętam, w każdym razie DZIĘKUJĘ PAFICA!), na kanibala przeznaczony jest Sherman M4A4 z Dragona i Firefly z Uma czyli to, co sie pałęta po szafie. w dodatku parę niespodzianek ale o tym później. w kazdym razie podszedłem poważnie do tematu i mam spore zapasy zamienników. prawdopodobnie cały układ jezdny przeszczepię z Dragona z uwzględnieniem kół z Mirage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

od jakiegoś czasu napalam się na M-36 z tej firmy ale ceny trochę studzą mój zapał. Zestawy wyglądają niesamowicie ale z tego co piszesz to wcale tak świetnie nie jest. Popatrzę na Twój warsztat i może się czegoś douczę w końcu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że tak. koła nośne i napinające mam z Mirage (od Lee lub Granta - już nie pamiętam, w każdym razie DZIĘKUJĘ PAFICA!), na kanibala przeznaczony jest Sherman M4A4 z Dragona i Firefly z Uma czyli to, co sie pałęta po szafie. w dodatku parę niespodzianek ale o tym później. w kazdym razie podszedłem poważnie do tematu i mam spore zapasy zamienników. prawdopodobnie cały układ jezdny przeszczepię z Dragona z uwzględnieniem kół z Mirage.

 

No to będzie wypasik dla siedem-dwójkowych maniaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uśmiejecie się koledzy z postępu prac... zajmuję się produkcją wózków jezdnych:

wheels1.jpg

wózek pochodzi z zestawu M4A4 Dragona, koła z Mirage, ostroga poślizgowa z zestawu aBeer (Żubr). jeśli ktoś szuka atrakcji to polecam wypiłowywanie kół z zestawu Dragona (są odlane razem ze środkową częścią wózka). wyginanie blaszki poszło zadziwiająco łatwo przy użyciu wykałaczki i specjalnego kopyta z zestawu Uma. w kazdym razie całość jakoś wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zestawie UMa nr 386 (Sherman Vc Firefly) producent załączył specjalną część służącą do formowania blaszek (kopyto) przewidzianych do naklejenia na wózki jezdne. oczywiście dałoby się giąć z wózka Dragona albo nawet Extratechu ale tak jest prościej, część ma od razu pożądany wymiar. mała rzecz a cieszy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała rzecz a cieszy :-)

 

Wow, to się z lekka wygłupiłem z odpowiedzią No tego się po UM nie spodziewałem, hmmm chyba sobie zakupię tego ich shermanka a co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrzeźbiłem już wózki, teraz tylko włożyć między nie kadłub... ale właśnie zorientowałem się, że nie mam poprawnych gąsienic... liczyłem na UMa ale są niepoprawne wymiarowo

wheels2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prace trochę posunęły się do przodu. proces łączenia wózków Dragona z kadłubem Extratechu był powolny:

- najpierw pomiary i dopasowywanie, nawiercenie otworów na kołki ustalające zaprojektowane przez Dragona

wheels3.jpg

- skonstruowałem z drewnianych klocków specjalne prawidło, żeby wszystko siadło równo

wheels4.jpg

wheels5.jpg

w efekcie uzyskałem najlepiej spoziomowany model w życiu

wheels6.jpg

niestety przede mną jeszcze dużo rzeźbienia, z każdą częścią pojawiają się nowe niespodzianki.

pytanie do znawców: jakie gąsienice najprawdopodobniej miała Gdynia? T48 czy E51?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później przyszła kolej na przeszczepy z UMa (zielone części). Extratech rozwiązał mocowanie kół napędowych i napinających w sposób wręcz tragiczny. po wycięciu elementów z zestawu UMowskiego i ich dopasowaniu pojawiły się szanse na zamocowanie kół:

wheels7.jpg

wheels8.jpg

postanowiłem też wykonać od podstaw sporą część wnętrza bo tego co zrobił producent nie mogę zaakceptować - wszystko jest krzywe. to co robię od podstaw też jest krzywe ale jakby mniej

wheels9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej_LK mała prośba Czy mógłbyś tak jak teraz szczegółowo opisywać i dokumentować zdjęciami przeróbki jakie dokonujesz w M10, będzie na czym się wzorować

 

A z tym prawidłem to genialny pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię Shermanów i pochodnych. Chociaż do samobiegów na ich podwoziu mam może mniejszy uraz niż do ronsonów w czystej postaci. Niemniej lubię bardzo kombinatorykę stosowaną w wykonaniu modelarzy. Rodzi się fajny Frankenstein z tego wszystkiego Z ciekawością podpatrzę pewne rozwiązania i patenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, wedle życzenia. najgorzej będzie z dokumentacją zdjęciową - tu trzeba zajrzeć do monografii. ale rzecz jasna będę pokazywał co i dlaczego. jestem wyjątkowo krytycznego zdania o zestawie Extratechu, przynajmniej w części plastykowej, powoli zacznie okazywać się dlaczego. najgorsze są krzywizny nawet na liniach prostych. ale to już sukcesywnie w kolejnych częściach. pozdrawiam.

PS. poszukuję gąsienic T48 lub T52E1 w dowolnej formie oraz karabinu Browning 0.3 ktokolwiek widział... ktokolwiek wie... proszony jest o kontakt. to znaczy chodzi mi o ewentualne zapasy szufladowe bo gdzie kupić to wiem ale nie chce czekać dwóch miesięcy na przesyłkę :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.