Skocz do zawartości

BMP-1P z zimnego kotła pod Debalcewem. Trumpeter i s-ka 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Witajcie,

 

Rozpoczynam swój kolejny warsztat. Standardowo już pozostaję w tematyce konfliktu na Ukrainie, schodzę tylko nieco „wagowo”. Tym razem zabieram się za BMP-1P Trumpetera.

 

id4765-05_zps3xkqfyb8.jpg

 

Pojazd, który chcę zbudować należał do 25 Batalionu Obrony Terytorialnej „Ruś Kijowska”. Niezbyt mi leżą te ukraińskie jednostki ochotnicze, ale cóż. Mój model będzie w stanie po „upiększeniu” przez Rosjan/bojowników LNR – którzy wcale też mi nie leżą. Toteż standardowo odbijamy od polityki i skupiamy się na samym pojeździe.

25BTO powstał 6 czerwca 2014 roku, głównie z członków kijowskiej Samoobrony i ochotników z okolic ukraińskiej stolicy. Sytuacja sprzętowa batalionu była bardzo słaba – uzbrojenie otrzymywali przestarzałe, w małej ilości, często tylko dzięki zakupom finansowanym ze zbiórek pieniężnych.

O tym jak było z tym źle niech świadczy fakt, że jeden z pierwszych samochodów pancernych batalion otrzymał… z Kijowskiego Muzeum. Nadający się tylko do remontu generalnego. BRDM-2 był rocznika 1974, więc chyba starszy od większości członków jednostki.

Więcej ciężkiego sprzętu batalion otrzymał po wydarzeniach w kotle Iłowajskim. W tym zapewne interesującego mnie BMP-1. Po przeszkoleniu w czernichowskim ośrodku szkoleniowym „Desna” batalion od sierpnia walczył w rejonie Debalcewa.

 

b8_siy4iyae5nny_zpstskfsyrc.jpg

 

Ukraińska armia umie wpadać w okrążenia równie dobrze co PSL zawierać koalicje, toteż nic dziwnego, że w lutym w Debalcewie ostatecznie też dali się zamknąć w kotle. Takiego losu nie uniknął także 25BTO, który w okrążeniu stracił znaczną część sprzętu – również rzeczonego BMP. Na lostarmour figuruje on jako trofiejny, więc zapewne został po remoncie wcielony do sił LNR.

 

id4765-04_zps72p40div.jpg

id5652-01_zpspmhaxry4.jpg

Zdjęcia powyżej jeszcze z czasów służby w 25BTO, zapewne jesień 2014 roku.

id4765-01_zps1vz51s2p.jpg

A tu już w rękach separatystów. Luty 2014

id4765-02_zpsrbjjrqwj.jpg

Jak widać załoga BMP miała bardzo śmiałe plany podboju Moskwy. Fastow-Irpen(właść. Fastów i Irpin po naszemu) to dwie miejscowości obwodu Kijowskiego, zapewne rodzinne miasta załogantów

id4765-03_zpsam2oatkq.jpg

Słonko zaświeciło, śniegi stopniały, a bewup jak stał tak stoi... To na tym zdjęciu zamierzam oprzeć końcowy wygląd modelu

 

MODEL

P1320717_zpsuv7mtk1z.jpg

Do budowy tego pojazdu zamierzam wykorzystać zestaw Trumpetera będący „pamiątką” ostatniego Mosonshow. Model jest ładny i prościutki, toteż żeby nie było za prosto dorzucam do niego komplet blach Voyagera. Dodatkowo dokładam antenę RB Model, linę Eureki i ślicznie wyglądające lampy od SKP Model. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

P1320719_zpstk3igztz.jpg

Co do samego pojazdu – raczej w tej chwili nie ma jeszcze o czym pisać. Model nie będzie wymagał jakiś większych przeróbek, chyba, że coś wyjdzie w praniu. Gdyby nie blaszki byłby do sklejenia w jeden – dwa wieczory max. Więcej zabawy będzie z tym fikuśnym malowaniem. Że nadaje się do konkursu zimowego chyba nie muszę udowadniać?

 

W ciągu kilku dni może uda mi się rozpocząć prace.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cześć,

 

No, powoli udało mi się rozpocząć budowę. Na początek ogołociłem bandaże gumowe kół z bieżnika, pozbawiłem kadłub plastikowych błotników i przykleiłem trochę fototrawionej drobnicy. Ogólnie to większość czasu nad modelem upłynęła mi na studiowaniu instrukcji Voyagera, co mam zeszlifować i ściąć na modelu i jak złożyć to cholerstwo, które ma zastąpić zestawowe części... albo ta instrukcja jest jakaś felerna, albo ja. W każdym razie chwilami nie ogarniam co do czego, ale jakoś wybrnę.

P1320732_zpswv95id2s.jpg

P1320733_zpsrx7w9ryc.jpg

P1320734_zpshp97qrjp.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Walczymy dalej. Poskładałem już całkiem sporo blaszek, które trzeba zamontować na kadłubie. Zmaltretowałem trochę siatki nad wlotami powietrza żeby było ciekawiej.

Najbardziej obawiałem się zaginania zawiasów, ale w gruncie rzeczy okazało się to nie takie straszne. Upewniłem się też w tym, że to instrukcja Voyagera jest felerna, a nie ja - złe numery części trafiają się tam notorycznie.

P1320735_zpspdrhfljb.jpg

P1320738_zpskshvvom8.jpg

P1320739_zpsfxfotcdk.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę, samosklejalny model :-)

W gruncie rzeczy tak, można by w ogóle rozważyć sensowność zakupu do niego blach. Sam nie wiem, czy niektórych detali sobie po prostu nie daruję.

 

A ty znowu szalejesz. Dobrze to wygląda.

Będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Kadłub powolutku składa się dalej. W sumie najgorsze za mną, zostało przykleić kilka detali foto, kilka plastikowych, a przede wszystkim wyspawać wszystko greenstuffem. Trochę roboty będzie jeszcze z bocznymi fartuchami - będzie trzeba pozaginać trochę zawiasów i złożyć do kupy razem z blaszanym błotnikiem.

Liny holownicze położyłem tylko do zdjęć.

P1320752_zpszmjdty6u.jpg

P1320756_zpsinxzgdnf.jpg

P1320757_zps5ymlvfrl.jpg

P1320753_zpsk23n9f4m.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Żeby nie było, że nic nie robiłem - działo się sporo:

- poprawiłem uchwyty na cieńsze.

- zmieniłem umiejscowienie jednego z nich na przodzie wozu zgodnie z radami Tomka,

- poskładałem w zasadzie wszystkie detale na kadłubie

- wieża z małymi wyjątkami też jest już bliżej niż dalej końca.

 

Postanowiłem też zamontować wyrzutnie granatów dymnych, mimo że oryginał tego nie miał - będzie ciekawiej.

Do sklejenia została już sama najgorsza drobnica i gąsienice. No i jak już wspominałem sporo spawania, szlifowania, trochę szpachli i innych poprawek tu i tam... Teoretycznie można by to zrobić w jeden wieczór, ale mi to raczej nie grozi.

 

P1320759_zpsberrcwsx.jpg

P1320764_zpsr1iozs50.jpg

P1320760_zpslnbuayg5.jpg

P1320763_zps6vorr9x3.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.