Skocz do zawartości

Pzkpfw IV auf. H - Trumpeter - 1:16


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przy okazji prezentacji okrętu King Georg'a V zostałem skrzyczany (na sąsiednim forum) za zdradę pancerki.... Aby udowodnić, że nic takiego nie nastąpiło rozpoczynam (z zamiarem skończenia, bo np. Tygrys II leży ciągle rozgrzebany) tytułowy model

PanzerKampwagen IV auf. H od Trumpetera w skali 1:16.

 

IMG_5700_zps7rd06xcg.jpg

 

Zawartość pudła jak przystało na Trumpka zapakowana bardzo gustownie....

IMG_5701_zpsofp6vm1s.jpg

 

Natomiast wewnątrz każdego pudełka porażająca ilość części.... Porażająca oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa

IMG_5702_zpsjz9mhvcx.jpg

 

Początek - standardowo - silnik. Kolory są tylko wstępne, pryśnięte końcówką farby w spray'u. Właściwe malowanie nastąpi farbami acrylowymi Vallejo z aerografu.

MG_5706_zpsbtilpm47.jpg

 

W tym miejscu chciałbym napisać kilka słów o jakości modelu. Jest to najnowszy wypust Trumpetera i trzeba przyznać, że jest zauważalna poprawa jakości. Przede wszystkim łączenie ramki z częściami, jest znacząco cieńsze i tak sprytnie zaprojektowane, że dość łatwo się je odcina. Polega to na tym, że ramka łączy się z częścią jej spodnią stroną. Po odcięciu od spodu, mamy czysty i nie wymagający szlifowania bok..... Nie wiem jak to umiejętnie i precyzyjnie opisać ale jak ktoś weźmie do ręki od razu zrozumie o co mi chodzi... . Znacząco wzrosła również precyzja odlania szczegółów, a co za tym idzie ich ilość. Jakość widać dobrze na przykładzie kół i kółek zębatych, nawet tych najmniejszych o śr. kilku mm.

Mam tez wrażenie, że sam producent jest pod wrażeniem swojej jakości ponieważ w modelu dużo jest drobnych elementów które po głębszej analizie wydaja się bezsensowe....

MG_5707_zpsjr0j4hlm.jpg

 

... przykładem jest poniższe zdjęcie. Po lewej stronie widać duże koło zębate w osłonie (osłona to blaszka), które zazębia się z małym kołem zębatym, które całkowicie jest schowane w osłonie.... Przy okazji, model jest bardzo bogato, jak na standard, wyposażony w blaszki oraz aluminiową lufę (oczywiście jest również lufa plastikowa)

MG_5708_zps65zkdejb.jpg

 

MG_5709_zpsc7hrq396.jpg

 

Kolejny przykład przerostu formy nad treścią.... Szafki na amunicję posiadają piękne półki z blaszek fototrawionych. W szafkach są składowane pociski (plus za to, że łuski są odlane w jednej części - nie trzeba ich w końcu sklejać z dwóch połówek), które posiadają precyzyjne spłonki z właściwym oznaczeniem - blaszki...

MG_5710_zpsyboo8lbw.jpg

 

Co z tego, skoro na koniec szafki sa całkowicie zamknięte ?!?!?

MG_5712_zpsitxnlgqc.jpg

 

Dla "zabawy" pomalowałem jeden pocisk, żeby zobaczyć jak ładnie by wyglądał, gdyby był widoczny....

MG_5713_zps6ihpqqg5.jpg

 

i wspomniana spłonka. Zostawię jedna szafkę otwartą, żeby chociaż to było widać...

MG_5715_zpszhfuhuey.jpg

 

Dolna płyta podłogowa ze ścianka ogniową.

MG_5716_zpsgjxhefcz.jpg

 

Teraz wszystko do malowania i będzie możliwy dalszy montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem że Trumpek wypuszcza "czwórkę" to bardzo się ucieszyłem. Twój warsztat cieszy mnie jeszcze bardziej. Będę stalym obserwatorem, a może kiedyś sam ją sobie sprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Fajny "monster".. BTW zmienna jakość Trumpetera jak wieść niesie wynika z tego ze to nie jest jedna firma tylko kilka-kilkanaście? jak to u chinoli nie wiadomo, natomiast przyjęli wspólną nazwę dla handlowania, natomiast podwykonawców jako że jest ich jakaś tam liczba niesie za sobą w/w niespodzianki,niektóre modele całkiem fajne w dobrej cenie, inne powalają ceną a jakość pozostawia wiele do życzenia. Fakt że "wyrabiają" się także podglądam

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Fajny "monster".. BTW zmienna jakość Trumpetera jak wieść niesie wynika z tego ze to nie jest jedna firma tylko kilka-kilkanaście? jak to u chinoli nie wiadomo, natomiast przyjęli wspólną nazwę dla handlowania, natomiast podwykonawców jako że jest ich jakaś tam liczba niesie za sobą w/w niespodzianki,niektóre modele całkiem fajne w dobrej cenie, inne powalają ceną a jakość pozostawia wiele do życzenia. Fakt że "wyrabiają" się także podglądam

Powodzenia

Masz rację, w dzisiejszym świecie już tak jest - dla jednego producenta pracuje "sztab" podwykonawców.... Najważniejsze, że idzie ku lepszemu...

 

... a najlepsze jest pudło z uchwytem jak w walizce.

"Walizka" dla Trumpetera w tej skali to norma, dziwię się tylko, że okręty w skali 1:200 mają standardowe pudełko, a nie "walizeczkę"...

 

Mam nadzieję, że silnika głównego i tego pomocniczego do obrotu wieży, nie pozostawisz w tak paskudnych młotkowych kolorach?

PiterATS.... żartujesz

 

Dzisiaj ciąg dalszy prac, tym razem malowanie.

Główny silnik

MG_5718_zpsefmsrp1k.jpg

 

MG_5719_zpsnyawl8vp.jpg

 

Silnik pomocniczy - lub jak kto woli - silnik wieźy

MG_5720_zpsyqn2up3j.jpg

 

MG_5721_zps0uaovmec.jpg

 

Skrzynia biegów

MG_5722_zpsnayfos9z.jpg

 

MG_5723_zpstcurvgap.jpg

 

i na koniec płyta podłogowa z zaznaczonym przedziałem załogowym i silnikowym wraz z zamontowanymi szafami amuniyjnymi.

MG_5724_zpszl1bww1b.jpg

 

MG_5725_zps1m4hdlz2.jpg

 

MG_5726_zps1t1u3gjw.jpg

 

Malowanie jest docelowe ale po wmontowaniu wszystkiego na miejsce oraz osadzeniu w kadłubie dołożę jeszcze troszkę pigmentów jako ostateczne wykończenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można by coś wiecej na temat tego syfienia napisać?

Bazylms - można ale po co się powtarzać ??? Dość dokładny opis znajdziesz w moim warsztacie dot. Renault'a FT17 i Pz. 38. Tutaj nic nowego nie wniosłem.

 

Zamontowałem wszystkie elementy na płycie podłogowej i całość osadziłem w kadłubie

MG_5728_zpsbyvolbr0.jpg

 

MG_5729_zpsfpcxikps.jpg

 

Przed zamknięciem tyłu chcę jeszcze dorobić pasy klinowe.

"Udekorowałem" zadupek - tłumik póki co nie jest wklejony, nastąpi to w końcowym montażu, po jego waloryzacji....

MG_5731_zps2kyiwrfn.jpg

 

Przy okazji - tak wyglądają rury wydechowe w osłonach...

MG_5732_zpsq9tvixkq.jpg

 

... a tak znikają po zamontowaniu tłumika

MG_5733_zpsw8fwcglm.jpg

 

 

W tym modelu mnóstwo jest takich drobnych elementów, które po kolejnych etapach gdzieś tam znikaja całkowicie. Z jednej strony wydaje się bez sensowne ich wykonywanie, ale z drugiej strony na tym polega znaczenie modelu redukcyjnego... Jest chyba jeszcze kwestia biznesowa - troszkę więcej plastiku w pudle i można wywindować cenę za całość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca przekonany do mocowań tego tłumika. Tam są pełne bloczki a powinny być opaski - coś jak tu. Nie jestem na 100% pewien bo nie mam dokładnej foty, a na tej którą posiadam nie bardzo widać.

 

PICT0321.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po nieco dłuższej przerwie wstawiam najnowsze zdjęcia z postępu budowy modelu. Brak postów z relacji budowy modelu nie oznacza bynajmniej, że nic się nie działo....

Przede wszystkim został zamknięty tył

MG_5735_zpswfioibhx.jpg

 

Zrobiłem jakąś tam imitację pasów klinowych.... w efekcie końcowym i tak nie będzie ich widać, dlatego też pewnie producent je pominął. Z drugiej strony troszkę to dziwne, ponieważ są inne elementy które całkowicie znikają w procesie budowy - będzie o nich mowa jeszcze w tym poście...

MG_5736_zpsqn5t8a7o.jpg

 

Szafki z amunicją dostały zamknięcia

MG_5737_zpsu5azru7w.jpg

 

Przód i kompletny układ przeniesienia napędu

MG_5738_zpsbdxtu62j.jpg

 

Dokładny widok na jeden z elementów od strony wewnętrznej,

MG_5739_zpsdzihdqgu.jpg

 

a tak to wyglada od strony zewnętrznej - precyzyjnie odwzorowana przekładnia planetrana, która....

MG_5740_zpszc8cbcz7.jpg

 

znika całkowicie po zamontowaniu koła napędzającego

MG_5741_zpsyqp0pimo.jpg

 

W weekend udało mi się zmontować obie gąsienice. Jedna strona składa się z 99 ogniw. Póki co wstępnie pomalowane czarnym matem - oryginalnie plastik jest w kolorze brązowym. W sumie pomysłowe ponieważ w czasie malowania nie musimy być bardzo dokładni - przebijający brąz może doskonale udawać zabrudzenie ziemią...

Same ogniwa są odlewane po 2 szt, bardzo precyzyjnie i ich odcięcie jest łatwe, nie pozostawiające śladów. Łączenie odbywa się za pomocą plastikowych szpilek.

MG_5742_zpswsuts1py.jpg

 

I na koniec malutka przymiarka.... Czarne bandaże kół jezdnych to czarny plastik. Ten żółtawy poblask obręczy to kolor bazowy (DunkelGleb 1943) którym wymalowałem już wew. strony kół.

MG_5743_zps4jf383r3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde sam model jest fajny ale merytoryka leży.

 

Dawaj, bo az jestem ciekaw... Czlowiek cale zycie sie uczy i glupi umiera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Mała aktualizacja, w zasadzie tylko po to aby się przypomnieć Wam i pokazać, że warsztat nie umarł....

Prace posuwają się baaardzo powolnie z przyczyn niezależnych od modelu i moich chęci :( ale na pewno model będzie ukończony, co najwyżej odbije się to troszkę na jakości prowadzenia warsztatu.

 

Stan aktualny

_MG_5769_zpsz27ewgk0.jpg

Co zostało zrobione: wykończone wszystkie przedziały (brakuje tylko amunicje w szafkach), zamontowane błotniki oraz zamocowane na nich szafki na amunicję, wklejona przednia górna płyta pancerna, zamontowana chłodnica.

 

_MG_5770_zpsnqaqbvsq.jpg

 

_MG_5771_zps5qjo8sgx.jpg

 

Błotniki nie posiadają uchylnych końcówek, posiadają jednak ich imitację w postaci sprężyn.

_MG_5773_zpsze0wmx43.jpg

 

_MG_5774_zps11d1cvoa.jpg

 

W tak zwanym międzyczasie przygotowałem również górną część kadłuba (nic szczególnego - pomalowana od środka) oraz radiostacje która będzie montowana pod sufitem w przedniej części między stanowiskiem kierowcy i strzelca.

Na zdjęciu jest w pozycji odwróconej , będzie jeszcze udekorowana kalkami oraz zostaną pomalowane kątowniki w których są osadzone radiostacje. Rama (kątowniki) są wykonane z blaszek - wyposażenie standardowe modelu.

_MG_5776_zpssqbuivgo.jpg

 

Przygotowany również do malowania karabin strzelca - MG-42

_MG_5777_zpsoegrz2df.jpg

 

_MG_5778_zpss2umncdx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amunicja gotowa, poukładana na wieszakach w szafach...

 

MG_5779_zpsrxrhznpa.jpg

 

MG_5780_zpsalgzl7tp.jpg

 

... radio wykończone....

MG_5782_zpst4rz590e.jpg

 

można więc zamknąć "dach"

MG_5783_zps74elv5li.jpg

 

MG_5784_zpsspyhgmhw.jpg

 

Gdy już model będzie gotowy, tak będzie widać wnętrze przez np. właz przedni - stanowisko strzelca-radiotelegrafisty

MG_5786_zpshqc64syy.jpg

 

MG_5787_zpsutk2bpu9.jpg

 

Teraz uzupełnianie drobnicy na zewnątrz kadłuba, tej którą można wkleić przed malowaniem kadłuba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.