Skocz do zawartości

RWD-14 "Czapla" (ZTS Plastyk 1/72)


Ipkinss

Rekomendowane odpowiedzi

A więc zgłaszam się i ja!

 

Przecież nie mogłem sobie odpuścić Konkursu Zimowego

 

Start co prawda ze sporym opóźnieniem ale w najbliższym czasie będę miał dużo czasu na modelowanie więc liczę na to, że się wyrobię

 

A w tym roku powalczę z Czaplą od Plastyka... Ostatnio pojawiło się kilka warsztatów ale jakoś nikt nie dobrnął do końca... Mam nadzieję, że mnie się to uda!

 

Myślę, że model jest każdemu dobrze znany ale żeby regulaminowi stało się zadość oto in-box:

 

czapla001.jpg

czapla002.jpg

czapla003.jpg

czapla004.jpg

czapla005.jpg

 

A teraz dodatki:

 

bardzo bogata balszka Part'a z mnóstwem części do kokpitu (coś co lubię )

czapla006.jpg

 

oraz żywiczny silnik Ardpolu

czapla007.jpg

 

Za pomoc naukową posłużą bardzo dobre plany modelarskie oraz internet

czapla008.jpg

 

Na pewno użyję szachownic Techmodu bo kalki z zestawu nie nadają się do niczego

 

No cóż, to chyba wszystko na razie Liczę na Waszą pomoc w trakcie budowy i życzę powodzenia pozostałym uczestnikom III ZKM! Pierwsze zdjęcia z warsztatu już na dniach.

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W końcu jakiś szmatopłat , właściwie to nie "jakiś" ale model legenda( ile to tubek kleju na to ustrojstwo poszło). Mam nadzieję, że uda Ci się ją ukończyć . Blaszki imponujące, ciekaw jestem czy jest tam też wytrawiony karabin obserwatora?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję wszystkim za dobre słowo na dobry początek

 

Ciekawe, czy nie łatwiej byłoby go stworzyć od podstaw, ale w jakiejś mniejszej skali - 1/32? Albo pancernej 1/35?

 

Tworzenie od podstaw w tych skalach lepiej pozostawić albertowi091283 Ja nie jestem na tyle "mocny" żeby podjąć się takiego wyzwania

 

Blaszki imponujące, ciekaw jestem czy jest tam też wytrawiony karabin obserwatora?

 

Jest tylko tylna część karabinu, lufę trzeba sobie samemu skombinować

 

A teraz malutka aktualizacja. Prace ruszyły. Zacząłem od złożenia kilku blaszanych drobiazgów do kokpitu (magazynki, rakietnica, mapnik i przednia ściana, która wymagała odrobiny szpachli).

 

Przeszlifowałem także połówki kadłuba. Mam nadzieję, że kratownica będzie chętniej pasowała do kadłuba niż jak to było w przypadku PWS-16. Nie mogę przesadzić ze szlifowaniem bo kadłub ma imitacje wklęśnięć płótna na zewnętrznej stronie.

 

A oto fotki:

 

czapla009.jpg

czapla11.jpg

czapla010.jpg

 

Ciąg dalszy wkrótce...

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pojawiło się kilka warsztatów ale jakoś nikt nie dobrnął do końca...

No właśnie, z niecierpliwością czekam, kiedy w końcu ikona mojego modelarstwa z czasów młodości się zmaterializuje

Będę podglądał.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również walczę z tym wytworem polskiej modelarskiej myśli lotniczej. Upłynął już ponad rok i dalej nie mogę go dokończyć.

Będąc pod wrażeniem Halifaxa oraz Poteza trzymam kciuki i kibicuję.

 

Przeszlifowałem także połówki kadłuba. Mam nadzieję, że kratownica będzie chętniej pasowała do kadłuba niż jak to było w przypadku PWS-16. Nie mogę przesadzić ze szlifowaniem bo kadłub ma imitacje wklęśnięć płótna na zewnętrznej stronie.

Oj, być może nawet bardziej niechętnie... Kadłub w swoim modelu zeszlifowałem do grubości tworzywa w modelach vacu - w niektórych miejscach plastik był prawie przeźroczysty, a i tak musiałem załatać dziurę "w brzuchu" o szerokości prawie 5 mm... Jeżeli mogę coś doradzić - sklej sobie z czegoś sztywnego testową kratownicę (oczywiście z litych fragmentów materiału) i dopasuj na sucho. Nie wiem czy nie będzie lepiej nieco zwęzić "parcianą" podłogę...

Posiadam plany Czapli zamieszczone niegdyś w Skrzydlatej Polsce - są to poprawione rysunki z Planów Modelarskich. Jeżeli jesteś zainteresowany - podeślij proszę maila na PW.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tą Czapelkę popełniam... Pokażę potem efekt końcowy bo moja relacja musiała by być dla widzów o mocnych nerwach.

Tak jak kolega wcześniej napisał Kadłub zeszlifuj na przeźrocze. To samo z okapowaniem silnika. Centropłat wymaga do roboty od podstaw (koniecznie bo nie przypomina on tego co tam ma na prawdę być). Przyjrzyj się dokładnie otworom w kabinach pilota i obserwatora (mają nieprawidłowy kształt). Rozpórki baldachimu centropłata (od podstaw z planów porządnie z wymiarować). To samo z goleniami podwozia (z wymiarować)... A tak po za tym... POWODZENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę, że ktoś klei ikonę mojej młodości i modelarstwa Też z przyjemnością popatrzę jak powinienem był skleić ten model 20 lat temu

 

Na poważnie - ponoć (gdzieś czytałem, nie pamiętam gdzie, chyba MiniReplika), kadłub jest zbyt wąski w widoku z góry i wycięcia kabiny mają nieprawidłowy kształt. Coś Ci wiadomo na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję Panom za cenne uwagi. Już zdążyłem zauważyć, że otwory kabin są złe... A zestawowych zastrzałów pod baldachimem od początku nie brałem pod uwagę

 

Postaram się poprawić jak najwięcej rzeczy ale nie chcę, by przeróbki rozrosły się w swej skali do tego stopnia, że nie zdążę w terminie Spróbuję zastosować pewien kompromis w tej kwestii. Podobnie jak to było w przypadku RWD-8 czy PWS-16 gdzie poprawek było sporo ale pewnie niejedno jeszcze można było zrobić. Mam nadzieję, że nie wyjdzie to tak źle.

 

A dzisiaj przedstawiam dwa zdjęcia tablic przyrządów. Co ciekawe ta z przedziału obserwatora składa się aż z 19 części. Part stworzył na prawdę bogaty kokpit.

 

czapla012.jpg

czapla015.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję Kolegom za doping a dodatkowe dla Kolegi donalyah00 za przesłanie planów

 

Zająłem się poszerzaniem nieszczęsnego kadłuba. Nie było to zbyt skomplikowane. Dodałem klin z plastiku, który przeszedł następnie obróbkę szlifierską. Teraz kadłub o wiele lepiej wypada w planach, a i podłoga oraz kratownica mieszczą się bez problemów Następnym krokiem będzie przeróbka otworów kabin...

 

A oto krótka relacja z zabiegu poszerzania:

 

czapla016.jpg

czapla017.jpg

czapla023.jpg

czapla018.jpg

czapla019.jpg

czapla021.jpg

czapla022.jpg

 

W międzyczasie dorobiłem kilka kolejnych drobiazgów do kokpitu. Tym razem powstał fotel z wyposażeniem, orczyki, tablica rozdzielcza oraz rozkładane krzesełko dla obserwatora.

czapla024.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz kadłub wygląda tak jak powinien. Troszeczke bardziej pękaty.

Jestem ciekaw jak sobie poradzisz z otworami w kabinach bo ja właśnie na tym stanąłem. I nie mam narazie do niej cierpliwości. Dobrze że Ty się na nią porwałeś bo teraz znów mi na nią ślinka cieknie. Dobrym rozwiązaniem było by przed montażem goleni podwozia wyrycie linii podziału blach w miejscach gdzie one występują> Musisz się dobrze przyjrzeć i zastanowić szczególnie przy prawej stronie kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda prosta, acz skuteczna.

 

Jestem ciekaw jak sobie poradzisz z otworami w kabinach bo ja właśnie na tym stanąłem.

W swoim modelu w dolne (równoległe do osi podłużnej kadłuba) krawędzie otworów wkleiłem płaskie płytki polistyrenowe o wys. ok. 2mm. Później duet:szpachla&papier ścierny.

 

Przebieg linii podziałowych wydaje się być w miarę jasny. Największą zagwozdką dla mnie było wycięcie i zagłębienie dla kadłubowego kaemu. Na planach oraz w zestawie Part-a jest tylko taka mała owiewka wylotu lufy. Zachowane zdjęcia Czapli pokazują tam coś a'la rynienka (podobna jak na burcie P.11c)...

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jeśli chodzi o otwory kabin to myślałem o takiej samej metodzie co kolega donoalyah00. Przerabiałem już kiedyś ten temat przy budowie P-11c.

 

Najbliższe aktualizacje będą miały podobny charakter: wszelkiego rodzaju przeróbki kadłuba + kolejne duperelki kokpitu.

 

donoalyah00! Czytałem Twój wątek na PWM. Ciężka sprawa z tym zagłębieniem na k.m. Osobiście chyba zrobię rynienkę... Zdjęcia jednego z wraków na to by wskazywały. Ale jak to zwykle bywa z naszymi maszynami z września, trzeba ryzykować...

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Zgodnie z zapowiedzią kolejny odcinek pt. "trochę kadłuba i montaż blach"

 

Klin w kadłubie jest w stanie surowym. Jutro przejdzie obróbkę

 

Zrobiłem lewą część kratownicy. Kabelki będą poprowadzone trochę inaczej niż teraz ale to dopiero przy pasowaniu wszystkiego razem. Wykonałem także karabin Vickers F. Składa się z 16 części

 

 

czapla025.jpg

czapla026.jpg

czapla027.jpg

 

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.