Teraz jest N paź 22 2017, 4:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 592 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Chemia
PostNapisane: Śr paź 12 2016, 22:33 

Solo napisał(a):
W encyklopedii Jimeneza twierdzą co innego. Mylą się?

Nie wiem co tam jest napisane, nie czytałem. Ale skoro już o nim wspomniane, to on sam wspomniał w Kanadzie, na pokazie, że varnish kładzie się najpóźniej na kolorze. Więc między zabiegami weatheringowymi nie. Dlaczego? Olejna inna fakturę jak akryl, czy emalia, więc splaszczasz głębię varnishem. Oczywiście możesz kłaść, bo tak jest w książce, ale najlepiej jak sam sobie porównasz na dwóch obszarach.

Ja kładłem i się cieszyłem, teraz nie kładę i moje modele nabrały głębi. Cieszę się bardziej :)

PostNapisane: Śr paź 12 2016, 22:41 

Nie wiem co to znaczy głębia, ale cienkie warstwy lakieru bezbarwnego zabezpieczają kolejne etapy weatheringu i czasami po prostu nie da się bez tego, bo np. ścierając nadmiar olejnej z modelu, można zetrzeć przy okazji wash z linii podziału, jeśli się go nie zabezpieczyło lakierem.
W encyklopedii podkreślają to wiele razy, że można i trzeba zabezpieczać w ten sposób poszczególne etapy weatheringu, żeby nie zniszczyć tego co zrobiło się wcześniej.
No nie da się: po malowaniu trzeba zabezpieczać kalkomanie, wash, weathering - nie da się skończyć na lakierze na farbie.

PostNapisane: Śr paź 12 2016, 23:19 

Solo napisał(a):
...cienkie warstwy lakieru bezbarwnego zabezpieczają kolejne etapy weatheringu i czasami po prostu nie da się bez tego....

Da się da, po prostu daj jednej warstwie olejnej czas aż porządnie wyschnie i spokojnie można działać z następnymi warstwami pomijając zabezpieczanie lakierem.

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

ObrazekT-60 "Kolejna jesień w zapomnieniu"

PostNapisane: Śr paź 12 2016, 23:23 

Moje doświadczenie mówi mi, że to zbyt ryzykowne i najlepiej zaschnięta farba wchodzi w reakcję z rozpuszczalnikiem.

PostNapisane: Cz paź 13 2016, 0:03 

Każdy robi jak mu pasuje, ja nie zabezpieczam i nigdy nie miałem problemów.

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

ObrazekT-60 "Kolejna jesień w zapomnieniu"

PostNapisane: Pt paź 14 2016, 2:06 

Tak jak wspomniałem. Na zlomie modelarskim zrób sobie dwie połówki jajka do testu blend-a med. Jedna zabezpieczaj, a druga nie. Daj mu czas.
Ja się przyznam, że wash robię głównie z emalii, olejnych używam do fadingu, a kiedy później packam tam jakimś emaliowym efektem, to one się nakładają, nie ścieram jednym tego pierwszego. Pytasz o głębię - wash nadaje cieni, uwypukla i zwiększa kontrast.

PostNapisane: Śr lis 23 2016, 13:23 

Cześć, czy lakiery bezbarwne połysk też nakładacie aero czy tylko spray? Mam na myśli specyfiki modelarskie a nie samochodowe.

PostNapisane: Śr lis 23 2016, 13:31 

Aero.

Lepiej mi pozwala kontrolowac strumien, grubosc i kierunek. Przestalem stosowac spraye z puchy jakis czas temu. Pewnie do duzych, jednolitych powierzchni sie nada.

Pozdrawiam
Eryk

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 15:50 

Ja mam pytanko odnośnie rozcieńczania emalii Humbroll, Model Master, Pactra.
Jest jakiś jeden uniwersalny rozcieńczalnik cy raczej szukać dedykowanych.
Jako początkujący modelarz zakupiłem ostatnio szpachlówkę Mr.White Putty. Jak dla mnie to porażka strasznie szybko twardnieje, niemal że w 1-2 sekundy po nabraniu na narzędzie już twardnieje.

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 16:18 

Pactra to akryl, więc tak czy siak musi być czymś innym rozcieńczana. Malujesz pędzlem czy aerografem? Masz już jakieś farby?

Mam tą szpachlę i nie widzę w tym problemu. Szpachla jeszcze długi czas jest plastyczna.

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 17:26 

Faktycznie pisze Acrylic Enamel i tym drugim członem się zasugerowałem.
Maluję pędzlem z czasów kiedy jeszcze się kiedyś bawiłem w malowanie to o czymś takim jak areograf nie słyszałem.
Co do szpachli chmmmm może moja jakaś przeterminowana bo strasznie szybko twardnieje.
Farb mam kilka sztuk przeważnie Humbrol lecz też są i Pactra oraz Model Master.

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 18:10 

Z nazwami to różnie bywa, bo często nazwy podobnego produktu nie pokrywają się z innymi sprzedawcami. Jak farba nie śmierdzi i rozcieńcza się w wodzie to jest to wodorozcieńczalny akryl. Jak humbrol oraz model master masz w wersji olejnej, to będziesz potrzebował np. benzyny do mycia pędzli

Myślę, że po prostu nie jesteś przyzwyczajony do takiej szpachli. Jak w tubce ma konsystencję butaprenu to jest ok. Nie wiem co tam szpachlujesz, ale możesz sprawdzić dwuskładnikową szpachlę samochodą.

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 18:31 

Aha i tu szanowny kolega zmusił mnie :oops: do czytania drobnego druczku , Humbrol jest w wersji olejnej to znalazłem hehe nawet w języku Polskim, co do Model Master niestety nie znalazłem żadnego info czy śmierdzi hmmmm jak dla kogo dla mnie ma zapach normalnej farby modelarskiej nic mocno drażniącego itd. więc chyba muszę spróbować rozcieńczyć to wodą oczywiście nie wielką ilość w osobnym naczyniu . Jeśli chodzi o szpachlę to jakoś nie przemawiają do mnie 2 składnikowe ( mieszanie , rozrabianie i czasami wychodzi tego zadużo) co szpachluję, a no nie wielkie ubytki w plastikowym ORP Metalowiec to na razie są początki i bardziej się uczę niż szpachluję .

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 20:13 

Model master ma podane na opakowaniu czy to emalia olejna czy akryl.
Ja kupiłem puszkę szpachli za 9zł, więc ciężko mówić tutaj o stratach. Miesza się bardzo szybko i po 15min można szlifować. Tak czy siak obróbki plastiku trzeba się nauczyć. Polecam kupić papiery ścierne na gąbce.

PostNapisane: Śr lut 08 2017, 23:36 

Azureus napisał(a):
Jako początkujący modelarz zakupiłem ostatnio szpachlówkę Mr.White Putty. Jak dla mnie to porażka strasznie szybko twardnieje, niemal że w 1-2 sekundy po nabraniu na narzędzie już twardnieje.

Dobra szpachlówka, używam zarówno stałej jak i płynnej. Jeśli uważasz, że Twoja jest za gęsta (bo twardnieje tylko z wierzchu), to weź sobie trochę do jakiegoś pojemniczka (np. blistra po lekarstwach) i dodaj kroplę rozcieńczalnika do farb Gunze C i dobrze wymieszaj. W razie potrzeby operację możesz powtórzyć, tylko nie za dużo bo otrzymasz płynną szpachlówkę. Rozcieńczalników do farb używam dedykowanych. No, ale u mnie tylko olejne Humbrol i właśnie Gunze C.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 592 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Następna

REGULAMIN FORUM