Skocz do zawartości

Aoshima Kongo 1944 1:350


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
jak zamaskować kominy oklejone handrailami żeby równo wykonać malowanie na czarno górnej części?
A może tak: maskujesz co się da taśmą Tamiya a niewielkie powierzchnie np wokół nóżek relingu przyklejonych do komina, ciapiesz Maskolem z Talensa. Sądzę że ta kombinacja powinna przynieść dużo dobrego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 313
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

udało się jakoś pomalować kominy i maszt. kombinacja taśmy maskującej i folii spożywczej (nie wiem jak się nazywa, cienka, oblepiająca wszystko) odniosła dobry skutek, chociaż minimalne straty odnotowano.

IMG_0421.jpg

IMG_0418.jpg

IMG_0424.jpg

IMG_0427.jpg

 

z innej beczki, rozwiercone bezmyślnie bulaje pozalepiałem blaszkami i chyba będzie lepiej

IMG_0417.jpg

IMG_0415.jpg

 

z jeszcze innej beczki. Nieporadnie próbuję nieco uplastycznić pokład:

 

IMG_0412.jpg

IMG_0414.jpg

IMG_0411.jpg

 

teraz zastanawiam się czy sido do podłóg czy do drewnianych paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie,ładnie-ładnie,fajnie.Sido nie ma znaczenia jakie panel, płytka jeden gwizdek, dawno nie zaglądałem duże postępy

Zgadzam się z przedmówcą

A pokład pierwsza klasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając konieczność poprawienia zabaw z olejami miałem takie niefajne łączenie dwóch części pokładu i nie mogłem na to patrzeć :-)
I jak sobie poradziłeś, bo na makro to faktycznie wygląda nieciekawie (ja w Musashi ścieram pokład i dam drewniany)

...

poza tym powolutku walczę z podstawą pod "pagodę
Pokład trochę przypomina Marcinow'ą Mikasę

...

Niestety po raz kolejny załamuję ręce nad niskim poziomem zdetalizowania wypustu aoshimy. Choćby paravany z dodatkowych zestawów Hasegawy są o niebo lepsze.
Znaczy się lepiej by wypadł wypust Fujimi ?

...

Poza tym dokonuje prób technicznych z plecionką, żyłką, wyciąganym plastikiem. Czy tylko mi się wydaje, czy plecionka 0,03 mm jest niemal tak gruba jak żyłka 0,1 mm?
I która opcja wypada najlepiej ? (mnie przekonuje cienka żyłka wędkarska)...

...

udało się jakoś pomalować kominy i maszt. kombinacja taśmy maskującej i folii spożywczej (nie wiem jak się nazywa, cienka, oblepiająca wszystko)
I bardzo ładnie Ci to wyszło: a co najważniejsze - równo. Choć na kominie widać parę farfocli - mam nadzieję, że to zasługa marko i w realu tego aż tak nie widać...

...

z jeszcze innej beczki. Nieporadnie próbuję nieco uplastycznić pokład
Jak pisałem wyżej podobny do innego Całość zaczyna bardzo bardzo ładnie wyglądać.

...

teraz zastanawiam się czy sido do podłóg czy do drewnianych paneli?
Jak pisali koledzy, bez znaczenia

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wsparcie koledzy :-)

powiedzcie mi tylko jeszcze, czy sido (już zakupiony) rozcieńczać bo wydaje mi się zbyt gęsty?

 

jak sobie poradziłeś, bo na makro to faktycznie wygląda nieciekawie (ja w Musashi ścieram pokład i dam drewniany)

 

niestety połączenie dwóch części pokładu dalej jest bardzo kiepskie, nie ma już co prawda milimetrowego uskoku ale wygląda kiepsko, trzeba będzie zasłonić trochę jakimś sprzętem, deskami

 

Znaczy się lepiej by wypadł wypust Fujimi ?

 

nie mam porównania, ale Aoshimy mam dosyć. właściwie każdy detal jest do bani, nie mówiąc już o drobnicy typu lornetki. Zakupiłem takie dodatkowe zestawy Hasegawy ze sprzętem pokładowym do 350 i detale wyglądają o wiele lepiej.

 

Choć na kominie widać parę farfocli - mam nadzieję, że to zasługa marko i w realu tego aż tak nie widać...

z odległości ekspozycyjnej wygląda dobrze, ale nie zmienia to faktu że farfocle są obecne ;(

 

I która opcja wypada najlepiej ? (mnie przekonuje cienka żyłka wędkarska)...

plecionka strasznie źle się przecina ale jest ciemno grafitowa to raz, a dwa ma splot czyli jest teoretycznie jest bardziej zbliżona do liny :-)

 

Pokład trochę przypomina Marcinow'ą Mikasę

trochę

rzeczywiście inspiracją jest pokład Mikasy, niestety ja muszę jeszcze potrenować ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
powiedzcie mi tylko jeszcze, czy sido (już zakupiony) rozcieńczać bo wydaje mi się zbyt gęsty?
Ja dawałem bez rozcieńczania.

 

rzeczywiście inspiracją jest pokład Mikasy, niestety ja muszę jeszcze potrenować ;-)
Najważniejsze to się nie bać - ja robiłem różne kolory mieszanek do każdej dodawając coraz więcej farby szarej - w ten sposób otrzymałem fakturę bardziej lub mniej podobna do wypłowiałych dech, a właśnie o taki efekt mi chodziło. Nie wiem, czy jest dobrym pomysłem malowanie pojedynczych klepek innym kolorem - zbyt wyraźnie się odrózniają. Proponuję raz jeszcze wysmarować pokład różnymi kolorami mieszanek po każdej ścierając nadmiar farby - a potem przez około tygodnia po dwa - trzy razy dziennie ścierasz kolejne razy - w ten sposób farba utrwala się na pokładzie, w szczególności w zagłębieniach a nadmiar zostaje zcierany i przy okazji rozcierany tak, że gubisz wyraźne rozdziały kolorów - w efekcie jednak pozostaje pokład CIENIOWANY. trzymam kciuki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

powolutku trzeba się przymierzać do drobinicy. Korzytając z zestwów Vetaran Models - pojedyńcze, podwójne, potrójne karabiny maszynowe 25 mm oraz działa przeciwlotnicze 127 mm mam nadzieję troszkę wzbogacić model w porównaniu do tego co oferuje zestaw Aoshimy.

 

Potrójny karabin składa się z 15 elementów, 3 żywicznych i 12 blaszek, których gięcie wymaga wstrzymania oddechu ;-)

IMG_0371-1.jpg

w pojedyńczych karabinach niezbędna jest wymiana lufy na toczoną, ale za to w podwójnych jak i potrójnych lufy żywiczne są zdecydowanie bardziej solidne i według mnie nie ma sensu kombinowanie z ich wymianą.

 

IMG_0429.jpg

IMG_0428.jpg

IMG_0432.jpg

IMG_0436.jpg

 

w protoypowym egzemplarzu źle wkleiłem jeden z celowników, ale i tak z "normalnej" odległości tego nie widać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi tylko jeszcze, czy sido (już zakupiony) rozcieńczać bo wydaje mi się zbyt gęsty?
Prosto z butli

...

ale wygląda kiepsko, trzeba będzie zasłonić trochę jakimś sprzętem, deskami
Niestety masz rację: jedyne wyjście to zrobić porządne dziury po bombach

...

z odległości ekspozycyjnej wygląda dobrze, ale nie zmienia to faktu że farfocle są obecne ;(
Przekleństwo makro-obiektywu...

...

rzeczywiście inspiracją jest pokład Mikasy, niestety ja muszę jeszcze potrenować ;-)
Nie jest źle. Tyle, że Mikasa była we wcześniejszej epoce i pozostaje pytanie czy okręty IJN z IIWW nie miały jednolitego "typu" deskowania ?

...

Co do działek to powiem tylko tyle, że wyglądają ok. A po przyłożeniu zapałki... cóż... gratuluję oka

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle. Tyle, że Mikasa była we wcześniejszej epoce i pozostaje pytanie czy okręty IJN z IIWW nie miały jednolitego "typu" deskowania ?

...

Co do działek to powiem tylko tyle, że wyglądają ok. A po przyłożeniu zapałki... cóż... gratuluję oka

...

 

 

co do deskowań to wydaje mi się, że podczas II wojny pokładowe dechy różniły sie dosyć znacznie- drewno to drewno. Takie mam przynajmniej wrażenie przyglądając się zdjęciom.

 

teraz zajmuję się działkami 127 mm :-) uparłem się żeby kilka skrzynek na amunicję zrobić w tym przypadku otwartych, jakiś wózek może no i same pociski wyprodukować - średnica 0,36 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee..... bez przesady Koledzy, choć nie ukrywam że Wasze słowa stanowią dodatkową motywację. Dziękuję pięknie.

Póki co pokład po nałożeniu dodatkowych filtrów schnie a ja uprawiam z rodzinką świąteczny wyjazd rekreacyjny

 

wesołych świąt wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakończyła się w moim przypadku praca nad pokładem, tzn. póki co myslę że taki stan już zostawię.

Wyszło coś takiego:

IMG_0478.jpg

IMG_0487.jpg

 

generalnie korzystałem z drogi wytyczonej przez Macina - czyli akryle, a na to oleje moim przypadku van Gogh z white spiritem. Próbowałem kombinować z pastelami, efekt jest też zadawalający ale potrzebny jest większy nakład pracy.

Przy drugim podejściu do pokładu lakier Gunze matowy zszedł pod wpływem white spiritu jak sądzę - tzn. tak "skulkował" się.

Próbowałem coś zrobić z największą porażką czyli ponad milimetrowym progiem na łączeniu dwóch części pokładu.

 

zeszlifowałem trochę nierówność i upaćkałem farbą ponownie. Niestety ze względu na moją niecierpliwość nie wyszło zbyt sensownie. Na szczęście ten obszar będzie w praktyce cały przysłonięty:

IMG_0314.jpg

IMG_0484.jpg

 

 

poza tym zbliża się wiekopomna chwila kiedy zaczną dłubać docelowo przy całościowym modelu. Póki co walczę z ostatnim dużym elementem "zabudowy" przed pagodą przedniego mostka.:

IMG_0495.jpg

IMG_0498.jpg

IMG_0500.jpg

 

w tej części dodałem żywiczne kontroler sterowania ogniem 25 mm i na razie 1 z 3 docelowo lornetek na tylnym pomoście (veteran model).

IMG_0502.jpg

 

na koniec dodam, że rozmaite próby i porównania w kwestii olinowania pchnęły mnie do wykorzystania sztucznych włosów z peruek na wszelki wypadek dodam - damskich

są przynajmniej teoretycznie tak cienkie jak włos, można je kupować na "pasemka", dobre właściwości elastyczne, kurczliwość przy podgrzewaniu kadzidełkiem, dobrze się kleją, itp.

poza tym wykorzystam jednak plecionkę 0,04 mm do olinowania głównego i jakąś taką żyłkę - teoretycznie do modelarstwa lotniczego.

IMG_0505.jpg

od lewej sztuczny włos, plecionki 0,1 i 0,04 mm, żyłka modelarska

 

p.s.

wie ktoś może gdzie w Polsce można kupić w chwili obecnej Mikasę? nie chce mi się zamawiać pudła 20000 km stąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Pięknie ci idzie - kibicuję

 

wie ktoś może gdzie w Polsce można kupić w chwili obecnej Mikasę? nie chce mi się zamawiać pudła 20000 km stąd.
Podejrzewam, że ze względów kosztowych lepiej jednak poszukać tego modelu w zagranicznych sklepach Ja swoją ściągnąłem od jakiegoś gościa z Japonii - wyszło mnie jakieś 200 zł wraz z przesyłką.

 

EDIT:

http://cgi.ebay.com/Hasegawa-1-350-40021-IJN-Battleship-Mikasa-/250801133445?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a64e99785

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji 3 maja mały uploadzik :-) powolutku obwieszam pokład biżuterią. we włazach powklejane drabinki i schody ale za bardzo ich nie widać :-)

IMG_0535.jpg

IMG_0529.jpg

 

 

zdjęcie niżej - tutaj będę musiał jeszcze dorobić takie "brezentowe" daszek, myślę że z cienkiej aluminiowej folii

IMG_0527.jpg

 

 

jakiś zoom:

IMG_0531.jpg

 

dorobione własnym sumptem ręczne pokrętła do łańcuchów kotwicznych:

IMG_0536.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze wprost. Jak wy to robicie że te blaszki są tak pięknie po doginane i pasują pięknie do modelu. Piękna robota. Oby mnie się tak udało po wyginac schody. .I gratuluję za inwencję twórczą z tym pokrętłem ręcznego wybierania kotwic. Podobają mi się takie dodatki od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakończyła się w moim przypadku praca nad pokładem, tzn. póki co myslę że taki stan już zostawię.
A co z łączeniem kadłuba i pokładu ? Na zdjęciach dobrze nie widzę, ale czy nie potrzebna jest szpachla ?

...

rozmaite próby i porównania w kwestii olinowania pchnęły mnie do wykorzystania sztucznych włosów z peruk

są przynajmniej teoretycznie tak cienkie jak włos, można je kupować na "pasemka", dobre właściwości elastyczne, kurczliwość przy podgrzewaniu kadzidełkiem, dobrze się kleją, itp.

Ciekawy sposób sobie wybrałeś. Jestem ciekaw efektów - do mnie najbardziej przemawia cienka żyłka wędkarska, ale jak pisałem - chętnie popatrzę, na Twoje zmagania...

...

wie ktoś może gdzie w Polsce można kupić w chwili obecnej Mikasę? nie chce mi się zamawiać pudła 20000 km stąd.

Wie... u Marcina Rogozy Podejrzewam tylko, że cena Cię zniechęci

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
sotter napisał:

 

wie ktoś może gdzie w Polsce można kupić w chwili obecnej Mikasę? nie chce mi się zamawiać pudła 20000 km stąd.

Wie... u Marcina Rogozy Podejrzewam tylko, że cena Cię zniechęci Very Happy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikasa kupiłem na ebay'u za 98$.

 

Co do warsztatu, to Kongo jeszcze potrwa, ale jego traktuję całkowicie treningowo. Dalej miała być Mikasa i Nagato (czeka wraz z zestawem blach) ale... Jestem raczej zdecydowany, że niedługo zabiorę się raczej za pancernik klasy Borodino ze Zvezdy. Są fajne blachy z WEM i GMM. Póki co szukam dokumentacji i zastanawiam się czy Borodino czy Knyaz Suvorov czy Oryol.

Wydaje mi się, że te są mniej opatrzone. Poza tym swoją Mikasą pozamiatałeś ten temat Marcinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.