Skocz do zawartości

Jak zabezpieczyć pigment na modelu ?


KosteK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zabrudzić mój modelik pigmentem, jednak obawiam się ze później przy każdym dotknięciu pigment będzie schodzić z modelu i zostawać na palcach. Czy jest jakaś możliwość żeby zabezpieczyć ten pigment na modelu??. Może jakiś lakier bezbarwny??. Chodzi mi o pancerke, więc musi być mat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co się orientuję, modelarze z pancerki (ci lepsi, nie tecy jak ja...) zawsze kładą na cały model bezbarwny mat (już po wszystkich washach i kalkach).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz racje. Ale zależy tez czy brudzą je pigmentami. Pigment wiadomo sucha farba (farba w proszku), więc jak ją potraktuje jakimś lakierem (a lakier jest wilgotny, bo to woda), to moze mi się pigment rozpuścic.

Tylko się tak domyślam, choć z drugiej strony jak się ten pigment rozpuści to nic się nie powinno stać, przecież fajnie wycieniowane będzie.

 

No sam nie wiem. Pomocy profesjonaliści !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaj niewiele wody do pigmetu gdzies 2-3 kropelki on powinien sie przykleic do modelu nie sprawdzalem tego u siebie albo wez sprobuj polozyc suchy pigment na kartce papieru albo na jakims plastiku i zoaczy czy bedzie schodzil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no to problem bo jakbyscie mieli aero to co innego a niewiem czy sie da pedzlem polozyc pigmet nie kladlem pedzlem ani nie sluszalem zeby ktos kladl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no to problem bo jakbyscie mieli aero to co innego a niewiem czy sie da pedzlem polozyc pigmet nie kladlem pedzlem ani nie sluszalem zeby ktos kladl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez aero nie da rady. Można spróbować lakierem ze spraya np Motipa są też matowe ale proponuję wykonać próbę. Po za tym położenie lakieru nieco wzmacnia efekt pigmentu więc trzeba najpierw popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak polozysz lakier bezwarwny to niby zabezpieczy ale bedzie wygladalo jakby to byl wyprodukowany model z tymi zabrudzeniami jak maja byc wiec lepiej polozyc kolor mat a puzniej pigment suszy ale poprzez aero chyba ze jakas emajle klejaca niewidoczna kupic i posypac ale niewiem czy tak wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skyline! Ostrzegam Cie po raz ostatni. Jak nie zaczniesz uzywac znakow interpunkcyjnych i duzych liter, bez wiekszego zastanowienia bede wywalal Twoje posty. Zebys nie byl zaskoczony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał zauwarzyć to używam Dużych liter i znaków inter punkcyjnych a ze tamten post bez Dużych liter napisalem i znaków interpunkcyjny to wielkie halo ,zobacz też inne dzialy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak używasz to już używaj wszędzie. Zapewniam Cię, że jeśli będziesz się do tego stosował ZAWSZE, to nie będzie więcej związanych z tym sprzeczek.

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Sorki za wyciągnięcie tematu. Bo drodze zauważyłem jakieś uwagi o ortografii. Zamiast tego może ktoś podpowie jak położyć pigmenty tak by nie odpadały i jak je potem zabezpieczyć lakierem...? Może ma ktoś konkretny link do jakiegoś tutoriala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawdza się metoda mieszania pigmentu z fixerem MiG'a. Co prawda przyciemnia kolory, ale dobrze zabezpiecza. No i do tego efekty można poprawiać samym fixerem/white spiritem nawet po wyschnięciu.

Co do lakierów to staram się ich unikać na pigmentach, bo strasznie zmieniają/wypławiają kolory, tak że czasami z pigmentów nic nie zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek14147, Chmura Dzięki za rady. Na pewno będę szedł tym tropem! Dzięki bardzo. W jednym filmiku gość pokazuje, żeby nakładać lakier 600mm od lakierowanej powierzchni - będę szedł też tym tropem

 

jak je potem zabezpieczyć lakierem

 

a po co?

Po to żeby podczas czyszczenia z kurzu nie zetrzeć pigmentu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak fixatywa działa na farby bazowe? Nie jest zbyt agresywna? O ile się nie mylę, to zawiera np. aceton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym poście musisz zamieścić jakąś zgryźliwość?

 

Akurat Pani koleżanka bazgrze czasami jakimiś pastelami, węglem i czymś tam jeszcze, więc z ciekawości zapytałem czy ma taki specyfik i miała. Ten jej ma w składzie aceton, alkohol, eter i coś tam jeszcze. Stąd takie zwykłe jak się wydawało pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć popularny producent zza naszej południowej granicy KOH-I-NOOR, kupiony w jakimś hipermarkecie:

 

21% aceton

46% etanol

30% eter

 

Jak widać można i z ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie skąd to wiedzieć? ;) Po to pytałem Ciebie, bo pisałeś ogólnie o fixatywach, a nie o jakiś konkretnych typach czy markach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o tym napisałeś później. Robi się jałowa dyskusja ;)

W każdym bądź razie wniosek jest chyba taki, iż prawdopodobnie nie każda się nadaje i najlepiej przeczytać skład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem swego czasu fixatywy w sprayu Talens kupioną w sklepie dla plastyków, użyłem jej raz na modelu malowanym humbrolem..efekt taki sobie. Ogólnie "wzmacniam" pigmenty mocno rozcieńczonymi emaliami lub olejami efekt bardzo podobny. Model zazwyczaj zakrywam folią aby się mocno nie kurzyły to też jakieś zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.