Skocz do zawartości

Mi-14


qalimar

Rekomendowane odpowiedzi

Mi-14PŁ – wersja do zwalczania okrętów podwodnych posiadająca radiolokator, sonar, magnetometr itd;

Mi-14PS – wersja ratownictwa morskiego;

Mi-14BT – wariant do poszukiwania i niszczenia min;

Mi-14PŁM – udoskonalona wersja Mi-14PŁ;

Mi-14PŁ/R- dwa egzemplarze polskie Mi-14PŁ przystosowane do ratownictwa morskiego poprzez gruntowną ich przebudowę;

Mi-14PX – polski egzemplarz Mi-14PŁ przystosowany w ograniczonym stopniu do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych;

Mi-14P – cywilna wersja pasażerska;

Mi-14GP – cywilna wersja pasażersko-transportowa;

Mi-14PŻ – wersja pożarnicza.

 

Sukcesywnie, w miarę wolnego czasu pojawi się tu trochę zdjęć i malowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W polsce były/są następujące wersje:

-Mi-14PŁ- A-1001, A-1002, A-1003, A-1004, A-1005, A-1006, A-1007, A-1008, A-1009, A-1010, A-1011, A-1012.

-Mi-14PS- A-1013, A-1014, A-1015, A-1016, 75137.

-Mi-14PX- A-1003.

-Mi-14PŁ/R- A-1012, A-1009.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Cześć

 

Było jeszcze ponoć oznaczenie Ми-14ПЛЭ lub Ми-14Э dla wersji eksportowej Mi-14 PŁ.

Jeszcze kilka zdjęć.

Mi-14PŁ z uzbrojeniem torpedowym którego u nas nie było.

th_0004.jpg

 

Wersja pasażersko-transportowa.

th_pas.jpg

 

Wersja ppoż?

 

th_pp.jpg

th_p.jpg

th_ppp.jpg

 

 

Wersja Mi-14BT

 

th_3.jpg

 

th_IMAGE1476.jpg

 

I ostatnia najciekawsza chyba to jest PS (mam nadzieję że kolega qalimar potwierdzi lub wyjaśni co to za wersja) do poszukiwania kosmonautów spadających z Sojuzów.

th_Bajkonur.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam- to Mi-14PS przystosowane do poszukiwania kosmonautów. Jako, że głównie operowały nad stepem miały na wlotach silników założone pyłofiltry. Nasz Mi-14PS n/b 5137 był w bardzo zbliżonej konfiguracji. Podczas I remontu głównego zamontowano mu "dziób" z reflektorami FPP-7, ale jak się okazało,że ma trafić do Polski nie wycięto dodatkowych okien, zaślepiono tylko pozostałości po reflektoraj łatami z duralu.

Ten niebieski z kolei to libijski PŁ I serii produkcyjnej z wciągarką ŁPG-150 z II serii produkcyjnej, zmodernizowany do standardu Mi-14PŻ. Wypruto mu cały środek- zdemontowano APM-60 i OKA-2 co najmniej i zamontowano wyposażenie gaśnicze. Nie jest to jednakże typowa modernizacja PŻ- gdyby tak było, nie miałby osłony stacji radiolokacyjnej, tak jak wyżej pokazana wersja pasażersko- transportowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to jednakże typowa modernizacja PŻ- gdyby tak było, nie miałby osłony stacji radiolokacyjnej, tak jak wyżej pokazana wersja pasażersko- transportowa.

 

Dzięki. Nie zwróciłem na to uwagi. Faktycznie pierwotna rosyjska wersja to pewnie to:

 

th_poza.jpg

 

Tu jeszcze zdjęcie tego nietypowego Mi-14PS z czasów swietności.

 

th_psb.jpg

 

I taka kubańska ciekawostka. Bardzo małe zdjęcie ale jakie to są wersje UB i po co to zamontowali na PŁ?

 

th_mi14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To UB-16. Tu masz lepszy numer:

 

StronyodMA200304331_Strona_3.jpg

 

Rakiety jeszcze rozumiem, ale ub-ki były całkowicie bez sensu na morzem. Chyba, że strzelali tym do uciekinierów salwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To UB-16. Tu masz lepszy numer:

 

StronyodMA200304331_Strona_3.jpg

 

 

To jakiś niezrealizowany projekt? Wiesz może coś więcej? Były może jakieś próby czy telko na papierze?

 

Rakiety jeszcze rozumiem, ale ub-ki były całkowicie bez sensu na morzem. Chyba, że strzelali tym do uciekinierów salwą.

 

Jak zobaczyłem to zdjęcie kubańskiego Mi-14 to też sobie pomyslałem o strzelaniu do uciekinierów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Melduję posłusznie, że książka z serii Polish Wings o Mi-14 jest już dostępna:

 

http://stratusbooks.com.pl/str/books.php?book_id=155

 

Kupa roboty, mam więc nadzieję, że się wam zawartość spodoba.

Dobra robota.

 

Poniżej chyba Mi-14PŁM. Widać inaczej zamontowaną gondolę APM-60.

 

th_Mi-14PM.jpg

 

Czy ktoś wie od kogo lotnictwo Pakistanu kupiło Mi-14 i ile sztuk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Najprawdopodobniej taki sam jak na 1012 (szablon istnieje), ale sam wiesz, że wszystko może się zmienić. Teraz zabrakło po prostu czasu na duperele...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nikt tam nie wymyślił, żeby zrobić małą partyzantkę i wymalować szachownicę po bożemu? Chociaż na parę godzin, fotek napstrykać, potem powiedzieć o sorry już malujemy zgodnie z nową tradycją. Człowiek by mógł z czystym sumieniem model zrobić, bo kwity by były...

Malowanie fajne - napisy dajcie w poważnej czcionce - kiedyś żaliłem się w tej sprawie przy omawianiu Mi-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, że Orka wróciła na niebo.

Nie ukrywam jednak, że po cichu liczyłem na jakieś zupełnie nowe malowanie z okazji jubileuszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.