Skocz do zawartości

Lim-2/MiG-15


imt

Rekomendowane odpowiedzi

też tak kombinowałem ale znalazłem taki zapis z historii 1 plm:

 

2.06.1954r.

W dniu 2.06.1954r. Rozkazem MON wprowadzono w lotnictwie tytuł i odznakę Załogi Wyborowej. Było to efektem wprowadzenia w lotnictwie zdrowego współzawodnictwa. Pierwsze takie tytuły i odznaki zdobyli piloci z 1 PLM Warszawa. Widocznym wyróżnikiem zdobytego tytułu była namalowana na kadłubie samolotu czerwona błyskawica.

 

cały materiał:

 

http://www.samoloty.pl/index.php/historia-lotnictwa-hobby-245/historia-lotnictwa-polskiego-hobby-259/jednostki-lotnicze-w-polsce-hobby-1879/1-pusk-lotnictwa-mypliwskiego-warszawa-hobby-1896.html?showall=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście ,trochę przeciw żółtej strzale przemawia czas.

Czyżby dowódcy wojsk lotniczych i dowódcy pułków ,mając nad głowami radzieckich braci pozwolili by na taką "pstrokaciznę"?

Przecież w tamtym okresie nawet godeł czy indywidualnych oznaczeń nie pozwalano nanosić...a tu taki jaskrawy kolor?

 

może to po prostu inny odcień czerwonego?

z drugiej jednak strony,dziwnie jasny jest odcień za kabiną pilota przemawiający jednak za żółcią....może słowa o czerwonej strzale w rozkazie, dotyczą obramówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka też od razu pomyslałem o żółtym. Później jeszcze zastanawiałem się nad jakimś błękitem.

 

 

PS.

Tak lekko nie na temat, ale w temacie ;) Może ktoś się orientuje w jaki sposób koloryzuje się stare czarno-białe filmy? Czy polegają tylko na pamięci, jakiś zapisach i odniesieniach do dnia dzisiejszego robiąc to na czuja, czy może istnieją jednak jakieś sposoby na wydobycie oryginalnych barw i odwzorowanie bliskie oryginałowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a teraz zejdźmy na ziemię i przestańmy fantazjować. Sam Grundman podaje kolor czerwony z niebieskim obramowaniem. Ktoś zamierza z nim dyskutować

Widocznie jest to czerwony jaśniejszy niż numer boczny (wyblakł? inny odcień? może błyskawica jest pokryta błyszczącym lakierem, a numer boczny matowym i odbijające mocne słońce "rozjaśnia" kolor), a ciemniejsza otoczka sprawia złudzenie jeszcze jaśniejszego wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1306x.jpg

 

Zanik farby spowodowany był,moim zdaniem , malowaniem przy pomocy szmaty ,powstaja wtedy charakterystyczne skupienia i przebarwienia/odbarwienia. Podobne zjawisko mozna zaobserwowac na Mig-23 nr 021 w Łasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie wiedziałem gdzie zapytać, a tu jest Lim w tytule, więc pytanie wielu interesantów: co z Limami 3 i 4 (bo jak wiadomo z Lima 1/2 od razu wskoczono na 5)? Jakieś plany produkcji? Jakaś literatura na ten temat?

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji,

JK

 

PS. Jak temat wałkowano na forum to nie niestety nie mogłem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Nie wiedziałem gdzie napisać, więc padło na ten wątek. W katalogu Stratusa na 2013/2014 rok jest zapowiedź publikacji z żółtej serii o MiG-15 z planami do skal 1/72,48,32. Data wydania 2014 rok.

Druga ciekawostka, to już trochę poza głównym tematem. Również w 2014 roku wydana zostanie 19 część Polish Wings "Mikoyan Gurevich MiG-17 and polish versions".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu Stratusa na 2013/2014 rok jest zapowiedź publikacji z żółtej serii o MiG-15 z planami do skal 1/72,48,32. Data wydania 2014 rok.

Druga ciekawostka, to już trochę poza głównym tematem. Również w 2014 roku wydana zostanie 19 część Polish Wings "Mikoyan Gurevich MiG-17 and polish versions".

 

Nie wiem czy ta książka o "15" to nie będzie wznowienie numery 6114 "MiG-15" też z żółtej serii z 2004 roku. Tam były plany tylko w 72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

Pytanie 1:

Czy ktoś z Forumowiczów posiada zdjęcia lub rysunki wodzidła do mig-15/17?

Pytanie 2:

Czy 400 litrowe zbiorniki podwieszane były transportowane na jakichś specjalnych wózkach? Jeśli tak dysponuje ktoś z Was zdjęciami lub szkicami?

Za okazaną pomoc serdecznie dziękuję.

Jeśli post jest w niewłaściwym miejscu proszę moderatora o przeniesienie.

Pozdrawiam

Damian Biwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 .

To wszystko co mam -z" Instr. eksploatacji samolotów UTIMiG-15, 15bis, MiG-17 wszystkich wersji"

do1s.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Ad2.

Odnosnie transportu zb .nie ma ani słowa. Przechowywanie na stojakach lub w skrzyniach , a transport jak znam życie odbywał sie na skrzyni ładunkowej samochodu holującego LiM-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy to wszystko jest w jakiejś skali. Przecież to nie jest zdjęcie ani rzut z planów, a wygląda tylko na szkic na potrzeby instrukcji. W takim wypadku idealnie odwzorowane być nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego podałem konkretny rozmiar opony.Trzeba pomierzyć i spr. mniej więcej jak to wyjdzie.Niestety innej mozliwości nie ma. Nawet wyjazd na lotnisko nie pomoże bo w M-ku do holowania LiM-a używają przerobionego wodzidła z 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.