Skocz do zawartości

Lim-2/MiG-15


imt

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba dla obeznanych bardziej niż ja w temacie Lim-2. Szukam zdjęcia/ wiarygodne schematy ukazujące dokładnie miejsce malowania szachownic na dolnych powierzchniach skrzydeł. Dalej, kwestia ich wielkości. W Polski samolot i barwa podana jest szachownica 500mm i na tej podstawie sporządziłem rysunek jak poniżej. Na oko mi się zgadza, tylko w TBiU Mikołajczuka podana jest wielkość 600mm. To jak w końcu było? Kolejna moja wątpliwość, czy pasy na skrzydłach narysowałem dobrze i czy były czarne, a może ciemne szare? Ostatnie pytanie, co prócz szachownic i numerów malowano innym kolorem niż srebrnym. Jakieś wyposażenie, anteny? Gdzie były umiejscowione? Wszystko się przyda.

Z góry dzięki za pomoc

scaled.php?server=39&filename=lim2.png&res=landing

Po kliknięciu, schemat się powiększa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polski samolot i barwa podana jest szachownica 500mm i na tej podstawie sporządziłem rysunek jak poniżej. Na oko mi się zgadza, tylko w TBiU Mikołajczuka podana jest wielkość 600mm.

 

No właśnie, mnie też się wydawało że 500mm, może Mikołajczuk doliczył po 50mm obwódki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w starej książce Królikiewicza była tabela z wymiarami szachownic i tam był podany wymiar 600 na spodzie dla Lim-1/2.

Moja teza jest taka, że 600 mogło być na początku produkcji Limów. Chyba są nawet zdjęcia z taką szachownica na spodzie. Później zunifikowano ten wymiar do 500 i po remontach samolotów śladu po 600 już nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w starej książce Królikiewicza jest podany rozmiar 500mm na wszystkich pozycjach, a do tego adnotacja, że trafiają się nawet mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od czego w ogóle zależała wtedy wielkość szachownic? Mówiły o tym jakieś przepisy, dla każdego modelu samolotu dobierano odgórnie wielkość czy było to dowolne zależnie od jednostki lub zakładu remonującego i wykonującego malowanie? Np. na MiG-19 szachownice miały wielkość 540mm i obwódka 50mm czyli w sumie 640mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korespondowałem kiedyś z panem Sobocińskim (muzeum w Drzonowie) o szachownicach. Miał on teorię że te 600 występowało we wczesnym okresie w pułkach na Limach, które wcześniej używały Jak-23. Jaki miały na spodzie szachownice 600 i szablony były takie dostępne w pułku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jak z położeniem szachownicy na spodzie skrzydła?

 

Duze /600mm ?/ rownolegle do krawedzi natarcia.

 

W którym miejscu?

 

..w okolicach rurki Pitota , ze zdjec połozenie to ,lewy bok na przedłuzeniu tej rurki ,lub szachownica przesunieta ku koncowce skrzydła..

limszach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przygotowałem kalkomanię gotowych numerów do modeli z rodziny Limków oraz każdej z cyfr z osobna. Większość maszyn, które przewiduję w swojej kolekcji mam zidentyfikowane co to za wersja ale z niektórymi mam mały problem. Po prostu nie czuje się tak silny w tym temacie jak chociażby w MiGu-21i nie potrafię z posiadanych fotografii właściwie je rozpoznać. Liczę, że pomożecie mi zidentyfikować wersje w nieopisanych na kalce numerach (2004, 304 i 203)

 

limki.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o drugiej "błyskawicy"...

 

pamiętam , to co widać jest tylko materiałem wyściowym do ostatecznego arkusza (dojdą szachwownice i koniecznie godła na niektóre z maszyn). Ponadto wszystko wymaga jeszcze wyskalowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odremontowany Lim-2 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin:

 

th_IMG_1077.jpg

 

th_IMG_1075.jpg

 

Już zmienione. Dzięki za poprawkę literówka niestety

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Na Forum Hyperscale, w dziale "Plane Talking" jest prośba kolegów z War Eagles Air Musem z USA, którzy chcą odnowić Lima-2 w polskim malowaniu - szukają informacji o napisach eksploatacyjnych samolotu - rodzaju i miejscach ich umieszczenia (cała prośba jest w poście "Info of Polish Lim-2 stencils").

Jest szansa, żeby pomóc odrestaurować polski samolot w USA. Ja niestety nie mam żadnych informacji na ten temat, ale może ktoś z nas mógłby pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazłem to rysunek opisania luków i napisów na płatowcu w Aeroplanie 5/6 2003 , ale dotyczy on LiM-6 bis .Niestety mimo posiadania orginalnej dokumentacji np. "Eksploatacja samolotów Mg-15 , 15bis , 17 wszystkich wersji" nic tam nie znalazłem mimo że wydawnictwo liczy ponad 400 stron. Zostają tylko jw. ale nie sądzę , bo nawet z 21 nie mozna było odnależć wzorów napisów , ew. szablonów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.