Skocz do zawartości

L-200 Morava LPR 1/72


tees

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu zbudowałem miniaturę samolotu L-200 Morava z zestawu firmy AZ Model w skali 1/72. Oczywiście koniecznie musiał być w barwach polskich a zestawowe malowanie pozwalało na zbudowanie samolotu w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obecnie oryginał stanowi własność Muzeum lotnictwa Polskiego w Krakowie.

7804bd7ee089a5b6.jpg

Teraz parę słów o modelu. Jak to bywa u Azeta jest to short run i to taki z prawdziwego zdarzenia. Twórcy zestawu nie przyłożyli się zbytnio do jego jakości lub mi się trafił jakiś niedoróbek. Sporo na detalach było dziurek różnej wielkości podobnych jak w zestawach żywicznych się trafiają. Drobniejsze detale wyglądały jak wyciosane siekierka ( dosłownie) . Elementy żywiczne również nie najwyższych lotów ale do przeżycia bo to głównie wnętrze a tego akurat za bardzo nie widać. Kalkomania dobrej jakości ale niestety brakowała na niej kilku istotnych elementów. Brakowało jednej rejestracji na którąś z powierzchni skrzydeł. Była tylko jedna a powinna być na dół i na górę skrzydła. Brakuje w zestawie białych okręgów z czerwonymi krzyżami na skrzydła. Ja zastosowałem te elementy z kalki do sanitarnych CSS-13 gdyz miałem dwa arkusze. Rejestracje dorobiłem z kalek dedykowanych do RWD-6. Trochę mniejsze litery ale z dołu skrzydła mogą być. Brakuje również tabeli danych wagowych i małych napisów na stateczniki pionowe określające typ samolotu. Pietą Ahillesową modelu jest oszklenie. Cieżkie do wykonania gdyż dopasowanie tych elementów po sklejeniu połówek kadłuba graniczy z cudem. Ja zastosowałem metodę podobna jaką stosowałem do oszklenia w modelu Sokoła. Uzyskanie obłości okien zrobiłem stosując odpowiednio wycięta kalkomanie i oklejając nią szyby. Niestety widać różnice miedzy kalka a malowanymi powierzchniami no ale trudno.

Podsumowując . Model nie łatwy z pozoru w budowie i nie polecam poczatkującym .

I znowu sobie powiedziałem budując tą replike że to ostatni model tej firmy jaki wziąłem do ręki. Jedno Azetowi trzeba przyznać a mianowicie to że od czasu do czasu wypuszcza modele na jakie czekam wiele lat i dlatego juz dziś wiem że to co sobie powiedziałem to i tak czcze gadanie . Zwłaszcza że w moim magazynku jest jeszcze parę wypustów tej firmy a szkoda by się zmarnowały.

Teraz zapraszam do oglądania galerii i komentowania moich wypocin:

646f6c13d804cfc0.jpg

15d4b28624a340fe.jpg

b718d74763cd1820.jpg

f408bdd9189952e4.jpg

546c87122715d8e8.jpg

0fc4c68419eafbaa.jpg

7a1d8ee5dd14c57d.jpg

7661a736809d71b5.jpg

3eebeb00bba378ea.jpg

5f3af202609b183f.jpg

7085814858c64c1c.jpg

 

Dla ciekawskich: na warsztacie już prawie na finiszu A320 w barwach WizzAir , Boeing 377 i Vickers Viscount. Zapowiadany prze zemnie Tu-144 niestety chwilowo poszedł w odstawkę do momentu aż dotrą do mnie kaleczki do niego.

Następny w kolejce to Ił-86 i M28 Bryza w trójkolorowym gajerku.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędów tego zestawu jest znacznie, znacznie więcej, najbardziej widoczny to zbyt krótki i tępy nos. Gratulacje za odwagę i wytrwałość w mierzeniu się z tym modelem. Nawet Czesi nie odważają się na budowę jednego ze swoich flagowych samolotów. Ja też zmogłem ten model, mam nadzieję na ukazanie się artykułu w jednym z pism modelarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak zawsze model wspaniały Ci się był wykonał z gluta totalnego. Piszesz, że elementy wyglądają na ciosane siekierą. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak blisko prawdy jesteś z tym twierdzeniem (gdybyś wiedział jak w AZ się robi mastery to byś się przewrócił).

Pięknie ta Morava wygląda. Kusi jak cholera, ale każdy z kim rozmawiałem, a kto robił ten model zwracał uwagę na to co Ty - jest kompletnie asklejalny. No nic, może kiedyś go zrobię. Póki co jeszcze duuuużo samolotów Pan Am czeka na mnie. No i LOTów też jest kilka do zrobienia ;).

Jeszcze raz winszuję doskonałej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przyłączam się gratulacji, na prawdę piękny model Po A Modelu, z którą to firmą miałem do czynienia, doceniam ogrom pracy

Czy elementy granatowe i czarne to kalki, czy malowanie?Wygląda to świetnie, a położyć tak kalki wymaga dużej wprawy i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.