Skocz do zawartości

ROTOR DECALS Nowości


tytus

Rekomendowane odpowiedzi

Dyskusja otwarta jak w wielu, wielu przypadkach, najważniejsze są merytorycznie dobre kalkomanie, a które schematy modelarze zastosują..., cóż, ich sprawa, ich ryzyko. Buduję całą masę modeli z I WŚ i nigdy nie jestem pewiem jakie kolorory zasosować, bo nawet tzw. płótno werniskowane miało bardzo różne odcienie. Takie dyskusje nie prowadzą donikąd, wystarczy taka drobna sprawa jak różnie malowane szachownice i to nie tylko w latach 1918-1924!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

a PJEM i 103 MSW planujesz?

Tak coś tam nawet jest poczynione w tym kierunku, ale teraz dobierałem zestawy kolorami i te dwa nie załapały się.

 

P.S.

Dyskusja otwarta jak w wielu, wielu przypadkach, najważniejsze są merytorycznie dobre kalkomanie, a które schematy modelarze zastosują..., cóż, ich sprawa, ich ryzyko. .... Takie dyskusje nie prowadzą donikąd, ...

 

Też wychodzę z tego założenia i staram się skupić na samych "nalepkach"

Tak jak każdy producent, czy to modeli, czy kalkomanii jestem tylko zwykłym człowiekiem i w wielu przypadkach nie jestem w stanie odgadnąć jak było naprawdę. Mogę skorzystać jedynie z dostępnych mi źródeł. Ale co gdy one podają rozbieżne lub sprzeczne informacje, lub do jakiegoś źródła nie dotarłem? Trzeba coś wybrać, ale wg. kogoś innego mój wybór może być błędny. Weźmy na przykład dobór numerów farb do kamuflażu, który muszę zamieścić w instrukcji. Farby w oryginale podane są w RAL-ach, F.S.-ach lub innych paletach. Jest wiele przeliczników tych farb na ich modelarskie odpowiedniki. Niestety ich wskazania nie są jednoznaczne i trudno dobrać właściwy odcień. Dlatego robię to według mojego "widzimisię". Szukam w przelicznikach, następnie biorę do ręki podejrzane kolory i te które wg. mnie są najwłaściwsze zamieszczam w instrukcji. Wiem, że ktoś inny może widzieć to inaczej i może uważać, że tak jest źle, ale to też będzie tylko jego "widzimisię". Osobiście uważam, że każdy biorąc model do ręki sam ustawia sobie poprzeczkę i wykona go na poziomie takim, na jakim będzie chciał. Jeden pomaluje, tak jak sugeruje mu instrukcja i będzie szczęśliwy jak dziecko inny, będzie wertował stosy książek, aby mieć model w tych jedynych wg. niego, słusznych barwach.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie bolączka zdjęć radzieckiego sprzętu z wojny i tuż po w naszych jednostkach. Mam kilka pięknych zdjęć Po-2, ale kalek z tego nie zrobię, bo albo jest sam przód, albo tył...

To z wieloma tematami tak jest. Widzisz coś fajnego, chciałbyś popełnić, zagłębiasz się w temacie i dochodzisz do wniosku, że nic nie wiesz

Dlatego powoli przestaję się tym przejmować. Trzeba robić to co jest i tyle. Zobacz np na "Turkawkę" z moich kalkomanii do PO-2. Zdjęć nie widziałem, nawet nie jestem w 100% pewien czy coś takiego istniało, skorzystałem tylko z rysunku i opisu zamieszczonego w książce Pana Królikiewicza. Jeżeli ktoś stwierdzi, że nie było czegoś takiego lub wyglądało to inaczej, nie skorzysta z kalkomanii, proste. Ja natomiast lubię samoloty z jakimś nieregulaminowym akcentem w malowaniu i chętnie popełnię taki model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

 

Panie Tytus a może popełni pan kalkomanie do LPRowskiego Augusta A-109 Ratownik 12 w 1:72 skali?

No i jeszcze Mi-2 też LPR żółty i biały. To się rozmarzyłem. W taki sposób powstanie mini kolekcja śmigłowców w malowaniu LPR EC-135 już jest super.

 

Pozdrawiam

 

Focus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na Allegro pojawił się nowy użytkownik: ROTORDECALS.

Mam pytanie - czy to kolega Tytus czy ktoś sobie nazwę "zapożyczył" ?

Dane firmy wyglądają wiarygodnie ale wolę się upewnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Nowe kalki są już dostępne w Martoli, niedługo pojawią się w pozostałych sklepach.

RD A72001 Po-2/CSS-13

po2-crop_zps904b1797.jpg

pociakkolor_zpsb88c3daf.jpg

pociakkalkomania_zps2cba04a2.jpg

 

 

RD H72002 Mi-17 in EUFOR Chad/CAR service

eufor-crop_zps57ecb276.jpg

czadbok_zps61e2e6ee.jpg

czadkalka_zpse789decf.jpg

 

RD H72003 Mi-8 Irak

irak-crop_zps668d8334.jpg

irakboki_zps99e48c8c.jpg

irakkalka_zps272cf996.jpg

 

RD H72004 Mi-17 Afganistan

afgan-crop_zps94aa7c5e.jpg

afcol_zps1598f447.jpg

afgankalkomania_zps8ca62639.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Super - ale czy są gdzieś plany instalacji do chemikaliów na Po 2 Bo, jak widać, by uzyskać SP-ATA/SP-AOK, to trzeba przerobić model...

Tak, są. W Mini Replice były publikowane, a w Lotnictwie z Szachownicą są też fotki jakieś. Nie podaję numerów, bo w tej chwili nie pamiętam, ale wieczorem sprawdzę i uzupełnię.

 

EDIT

Rysunki są w Mini Replice nr. 13-14

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel kiedy będzie coś do Mi-2? Mam w domu 4 hobbybossy, nie zapomnij o SF Milicja z 07 zgłoś się.

 

Edit: nie zauważyłem, że Wojtek już wcześniej wołał o Mi-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.