Skocz do zawartości

Okrętowe nowości i zapowiedzi modelarskie


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Witam

Przedstawiam pierwszy wstępny "materiał" zapowiadanego na ten rok u-bota typu XXIIB Seehund firmy ICM w skali 1/72

Link do strony z materiałem: http://www.modelshipwrights.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=5268&mode=thread&order=0

Ciekawe jak będzie się prezentował w porównaniu do modelu Verlindena w tej samej skali (in-box modelu Franciszka postaram się wrzucić w najblizszym czasie).

sh.jpg

 

Pozdrawiam wszystkich - andreya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trwającej właśnie imprezie Shizuoka Hobby Show jest kilka fajnych zapowiedzi w skali 1:350

 

Krążownik lekki Yahagi - zapowiada Hasegawa, na razie nie prezentuje wyprasek tylko rysunki.

 

Tamiya potwierdza wypuszczenie Mikumy 1:350 z działami 15cm oraz Mogami, ale w wersji zwykłego ciężkiego krążownika sprzed bitwy pod Midway.

 

Aoshima potwierdza Myoko i Nagarę.

 

Czy ktoś wie czy juz Hasegawa wypuściła AKITSUSHIMĘ i gdzie można ją kupić?

http://www.hasegawa-model.co.jp/LTD500/AKT/AKT1.html

 

 

 

Niech moc będzie z Wami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shizuoka 2009:

 

http://www.hlj.com/shizuoka2009.html

 

Aoshima's

1/350 IJN CL Nagara(1942) end of June.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0009.htm

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0010.htm

1/350 IJN CA Myoko(1942) end of July.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0007.htm

and,

The development of the 1/700 retooled IJN CV Soryu is planning.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0012.htm

 

Hasegawa's

1/350 IJN Agano Class CL is "Yahagi 1945 operation ten-ichi-go" Autumn

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0588.htm

1/350 IJN general fitting photo-etched set mid of June.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0592.htm

1/350 IJN BB Nagato 1944 Leyte Gulf June.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0598.htm

 

Tamiya's

1/350 IJN CA Mikuma mid of July.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0204.htm

and,

1/350 IJN CA Mogami(1942?) planning.

http://www.geocities.jp/hobby_show_album/japan/shizuoka2009/0205.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi od wczoraj po głowie kwestia wież w Takao i blaszek do nich (nie, nie zacząłem modelu ale zainteresowało mnie to), chciałem rzucić okiem jeszcze raz na zdjęcia flyhawka ale nie mogę znaleźć tematu, nie zakładając nowego wątku zapytam tutaj (w dziale in-boxowym) - czy tematy flyhawka zostały usunięte?

 

Jędrek

ps. a zainteresowały mnie prostokątne otwory na dachu wież, w żywicy LoinRoar nie ma takich otworów a miejsca te są wypukłe (pasek blachy) a z tego co pamiętam ze zdjęć w wieżach z blaszkamii flyhawka zieją otwory w tym miejscu, chyba trza sięgnąć po źródła

ps.2 przy okazji kilka dni temu z nowości pojawiła się zapowiedź Graf Spee Trumpetera w 1/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrku, zerknij tu: http://www.flyhawkmodel.com/en/product.asp?code=fh350002

znalazłem tam np. taką fotkę

fh350002_s5l.jpg

 

Z ciekawostek dodam, że wypuścili też sam zestaw blach do wież

http://www.flyhawkmodel.com/en/product.asp?code=fh350008

 

jak i zestaw mosiężnych pasków do linoleum

http://www.flyhawkmodel.com/en/product.asp?code=fh350009

 

Produkty są dostępne m.in. w hobbyeasy.com

 

Z innej beczki, John Snyder z WEM zapowiedział blachę do czterofajkowców Mirage'a. W odróżnieniu od zestawu GMM zawiera ona części do jednostek używanych w Royal Navy oraz tych z US Navy. Można już ją zamawiać.

 

Tu jest foto:

wempe4015.jpg

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

donalyah00 dzięki o to właśnie chodziło, a ofertę flyhawk znam (zresztą mam ich zestaw do Wariaga)

natomiast zainteresowało mnie to co widać na fotce, którą wkleiłeś (wydawało mi się, że flyhawk wkleił je tutaj większe stąd poszukiwania na forum), zastanawiam się o co chodzi z tymi prostokątnymi otworami pośrodku dachu - tak ma być, zły projekt czy zły montaż? wczoraj zerknąłem sobie jedynie na żywicę LR i do monografii Kagero (3D) i tam jest na odwrót w tym miejscu wieża jest wypukła... (coś w rodzaju pasa blachy), pewnie w weekend zerknę sobie z ciekawości do kniżek o Takao bo mnie intryguje to różne podejście producentów do tematu

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam dobrych zdjęć wierzchu wieży Takao, aby wypowiedzieć się autorytarnie. Ale wygląda na to, że mniej więcej cały jej dach jest na jednym poziomie, jeśli coś wystaje lub „jest prostokątne wklęśnięcie” (mniej prawdopodobne) to niewielkie. To co jest na fotach flyhawka jest znacznie przesadzone – takiej dziury na pewno tam nie ma. Myślę, że przed montażem zestawu próbnego nie spiłowano wystających zbyt mocno plastikowych żeber oryginalnej wieży, może wtedy mniej by ta blacha odstawała. Ogólnie koncepcja oklejania więży blaszką PE średnio mi się podoba. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W albumie Diamonda na zdjęciach lotniczych krążowników Atago i Maya jedynym wgłębieniem, które widać jest to pomiędzy lufami w przedniej części dachu wieży. Modelarze, których modele są prezentowane w Gakkenach, widzą wieże podobnie – czyli z jednym wgłębieniem z przodu wieży. Skulski w anatomii – również w ten sam sposób.

 

Myślę, że przed montażem zestawu próbnego nie spiłowano wystających zbyt mocno plastikowych żeber oryginalnej wieży, może wtedy mniej by ta blacha odstawała.

Dokładnie, podejrzewam, że po prostu przyłożyli blachę do zdjęcia. Środkowa dziura w blasze wygląda mi na wycięcie, przez które ma wystawać wypukły element poszycia z kopułką peryskopu dowódcy załogi wieży. Blacha w tym miejscu powinna ściśle przylegać do powierzchni wieży. Podobny efekt stosuje się w drewnianych pokładach - np. wycięcia na polery, itp.

 

wczoraj zerknąłem sobie jedynie na żywicę LR

Akurat ten zestaw LionRoara jest jednym z najmniej udanych, które wypuścili. Wydaje mi się, że za wszelką cenę chcieli być pierwsi na rynku...

 

Oto małe porównanie wież LR z produktem Voyagera, który wydaje się mi najlepszym odwzorowaniem omawianego elementu (podejście Aoshimy pomińmy milczeniem...).

takao.jpg

Dolną część fotki trochę zmodyfikowałem aby pokazać detale ekranów wież.

 

Pozdrawiam,

Marek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie

wygląda na to, że dobrze będzie się zaopatrzyć w Voyagera

 

EDIT: pooglądałem sobie trochę literaturę i skłaniam się ku temu, że to po prostu pas blachy niekoniecznie wystający a flyhawk faktycznie nie przyłożył się do tego montażu

mini porównanie LR i Voyager pouczające, jeszcze raz dzięki

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wydaje się też, że nawet w zestawie Voyagera wypukłość tego paska jest przesadzona.

Racja, na fotkach oryginału ciężko zauważyć jakąkolwiek wypukłość w tym miejscu. Nawet jakby do wież przyspawali 25 mm blachę (w co szczerze wątpię) w skali 1:350 miałaby ona ok. 0,07 mm grubości czyli raczej nie odróżniałaby się od podłoża.

Ciężko będzie to poprawić z uwagi na delikatną fakturę powierzchni dookoła. Jak to zwykle bywa - nie ma produktu idealnego.

 

mini porównanie LR i Voyager pouczające, jeszcze raz dzięki

No problemo

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, na fotkach oryginału ciężko zauważyć jakąkolwiek wypukłość w tym miejscu. Nawet jakby do wież przyspawali 25 mm blachę (w co szczerze wątpię) w skali 1:350 miałaby ona ok. 0,07 mm grubości czyli raczej nie odróżniałaby się od podłoża.

oglądając wczoraj Super Illustration: Takao 1927-1937 odniosłem wrażenie, że w tym miejscu jest po prostu inny układ blach

th_takaoturret.jpg

Akurat ten zestaw LionRoara jest jednym z najmniej udanych, które wypuścili. Wydaje mi się, że za wszelką cenę chcieli być pierwsi na rynku...
Mnie wydaje się też, że nawet w zestawie Voyagera wypukłość tego paska jest przesadzona. No ale rzeczywiście, ten zestaw prezentuje się pod względem delikatności lepiej. Gdyby jeszcze nie ta cena…

i właśnie zestaw LR posiadam a dręczy mnie pytanie co by tu kupić jeszcze, skusić się na flyhawka, same wieże Voyagera czy może blaszki WEM lub GMM (te raczej niewiele mi przy wieżach pomogą)?

 

w sumie zadałem pytanie o temat ze zdjęciami flyhawka, a że amba fatima odpowiedzi ani tematu ni ma to może by wydzielono nam te posty lub przerzucono w inne miejsce?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie zadałem pytanie o temat ze zdjęciami flyhawka, a że amba fatima odpowiedzi ani tematu ni ma to może by wydzielono nam te posty lub przerzucono w inne miejsce?

 

Może wrzucić to do in-boxa Takao

 

Myślę, że biorąc pod uwagę cenę, i to że Voyager to tylko same wieże, Lion Roar nie wypada aż tak źle. Mnie negatywnie zaskoczyło np. to, że nie ma tam śrub, a szkoda, bo w innych były. Kupiłem go jeszcze „w dawnych czasach” za niezłą cenę, obecnie chyba bym się na niego nie zdecydował.

 

Wracając do wież to chyba zdecydowanie było one prawie płaskie - tak wynika z fotek Takao i Mayi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co by tu kupić jeszcze, skusić się na flyhawka, same wieże Voyagera czy może blaszki WEM lub GMM (te raczej niewiele mi przy wieżach pomogą)?

Hmm... Zależy w jakiej wersji chcesz zrobić model.

 

Flyhawk wypuścił zestaw do Takao'44 - inny mostek, maszt dziobowy i więcej opelotki. Został wydany jako ostatni i chyba jest najdokładniejszy.

 

Pozostałe zestawy są bardziej uniwersalne ze wskazaniem na '42.

Zestaw WEM - z obrazków na ich stronie wynika, że zamieścili boki wież, nie ma za to dachów. Jest też tam ryflowana rufowa pokładówka - dostępna jedynie w blachach Aoshimy, które mówiąc eufemistycznie, są mocno niespecjalne.

 

Blacha GMM plus ma dołączone paski mocujące linoleum(bardzo ładnie wykonane).

Zestawy Flyhawk i LR mają trawiony pokład łodziowy, ale czytałem gdzieś, że LR jest kiepsko spasowany.

 

Osobiście planuję (kiedyśtam) wykonać model w wersji '42 lub lekko odmłodzony '39. Korzystając ze "starego dobrego" kursu walut kupiłem niegdyś zestaw LR (na fali niezłego Yamato), oryginalną Aoshimę dla rufowej pokładówki (w modelu jest ona gładka ) i później jeszcze GMMx2 (oraz trochę żywic Voyagera i Veterana). Przy tym zestawie już zdecydowanie pozostanę.

 

Ciekawostką jest, że przy bezpośrednim porównaniu blach LR i GMM nie da się wybrać tej jednoznacznie lepszej... Niektóre detale są dokładniejsze w LR, zaś niektóre w GMM.

 

Obecnie chyba skłaniałbym się ku Flyhawkowi wzbogaconemu Veteranem i Voyagerem (parawany, radary, paski do linoleum i wentylatory), cena WEM-a jest dosyć wysoka jak na jego zawartość (chociaż męczy trochę ta rufowa pokładówka).

 

Może wrzucić to do in-boxa Takao

Dobry pomysł.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej korci mnie zestaw Flyhawka, ma w sobie sporo żywic Veterana i po przeglądnięciu instrukcji są warianty montażu zarówno późne jak i wcześniejsze, najchętniej przygarnąłbym wszystkie zestawy i wybierał to co z nich najlepsze ale... to mogłoby mnie puścić z torbami

model chciałbym robić raczej z początku niż końca wojny, na razie planuję zakupy (Flyhawk tani nie jest) a co do budowy modelu pewnie jeszcze ze dwa inne po drodze będą zanim się za niego wezmę, zestaw Aoshimy wymaga sporo pracy m.in. wypadałoby na początek ogołocić pokłady i chociażby zainstalować nowe bębny i wywietrzniki więc mam ochotę wcześniej porobić coś bezstresowo prosto z pudła zanim się za niego wezmę

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujemy je w przeświadczeniu, że poprawimy model, w rzeczywistości trzeba się pilnować i sprawdzać z oryginałem

Tiaaa... Wczoraj przyszła do mnie blacha Flyhawka FH350009 czyli mosiężne paski do linoleum IJN. Może ją wykorzystam, ale na pewno nie tak, jak przewiduje producent. Paski są o wiele za szerokie.

Myślę właśnie nad zakupem tego samego zestawu ale w skali 1:700 - jeżeli paski będą dwukrotnie węższe, podpasują prawie idealnie do skali 1:350...

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu przymierzałem się do napisania kilku słów nt. zestawów waloryzujących pod kątem uwag dla początkujących, ale jakoś mi przeszło...

faktem jest, że błędy się zdarzają, standardem jest niejako iż układ słupków w relingach fototrawionych nie odpowiada oryginałowi, a już najczęściej brak wszelkiego rodzaju "zatoczek", dodatkowych słupków, łańcuchów itp., w swojej ostatniej relacji z Radfordem pokazałem jeden z takich blaszkowych kuriozów czyli przejście z pokładu łodziowego na nadbudówkę (lewy dolny róg instrukcji), rozwiązanie takie w oryginale można spotkać na okrętach typu Ticonderoga ale nie na Spruance, który jest tematem blaszki

th_P8316519.jpg

i właściwie nie dotyczy to tylko blaszek jakiś czas temu tu na forum dyskutowaliśmy o aberowskiej lufie do San Francisco, niby prosta rzecz a jednak... zdażają się też błędy w rzeczach bardziej skomplikowanych np. mówiło się niedawno o błędnej partii drewnianych pokładów do Bismarcka 1:350 MK1 Design - pokłady były tak jakby odrobinę za małe przez co oczywiście nie wpasowywały się w model...

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie błędów jest na pewno sporo. Myślę, że dużo zależy też od dobrej dokumentacji, której w przypadku wielu okrętów brakuje, często więc producent zestawu zmyśla, lub przedstawia własną wizję danego kawałka okrętu. W wielu przypadkach jest to jednak niedbalstwo, pośpiech, chęć wejścia na rynek jako pierwszy itp. Bo o ile dla okrętów japońskich, dla ich wyglądu z końca wojny istnieje w niektórych przypadkach raptem jedno bardzo słabe zdjęcie (lub nie ma go w ogóle), to współczesne okręty USA i rosyjskie są b. dobrze obfotografowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu przypadkach jest to jednak niedbalstwo, pośpiech, chęć wejścia na rynek jako pierwszy itp

dużo w tym prawdy, wystarczy przejrzeć blaszki jednego producenta by zobaczyć całe fragmenty, które są identyczne - raz się zaprojektowało to wygodnie wstawić to w kolejnych blachach nawet zbytnio nie analizując tematu (wcześniejszy przykład ze Spruance)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP wydaje drugi w 1:350 model rosyjskiego okrętu podwodnego z IIWŚ -> S-51 KLIK

 

Jędrek

ps. mam wrażenie, że ten wątek to jakieś zapomniane miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.