Skocz do zawartości

Char d'Assaut Schneider CA 1 czyli francuski kontenerek ;)


JanuszF

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich Kolegów Modelarzy

Chyba pierwszy raz w tym tysiącleciu rozpocznę budowę modelu czołgu i postanowiłem zrelacjonować to na tym forum

Na swoją ofiarę wybrałem nowy wytwór firmy Hobby Boss Schneider CA.

Model chcę wykonać w standardzie prosto z pudła.

Tak to się narazie przedstawia

ca1_zps1b7bbb16.jpg

 

Inboks można zobaczyć na stronie producenta.

http://new2.hobbyboss.com/index.php?g=home&m=product&a=show&id=38

 

Wiem, że temat wybitnie niszowy, ale zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nastawiałem się na malowanie pudełkowe ale może to jeszcze ulec zmianie. Po pobieżnym przejrzeniu materiałów okazało się, że dotyczy ono wczesnego wariantu, a model bardziej odpowiada pojazdowi późnej produkcji

ca2_zpsf12df6ce.jpg

W pudełku są kalki tylko dla jednego pojazdu wczesnej "szóstki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy raz w tym tysiącleciu rozpocznę budowę modelu czołgu i postanowiłem zrelacjonować to na tym forum

 

koniecznie zrelacjonuj aż do zakończenia budowy i linku do galerii

 

będziemy Cię wspierać i motywować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy raz w tym tysiącleciu rozpocznę budowę modelu czołgu i postanowiłem zrelacjonować to na tym forum

 

koniecznie zrelacjonuj aż do zakończenia budowy i linku do galerii

 

będziemy Cię wspierać i motywować

Lub szydzić,drwić i łajać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziemy Cię wspierać i motywować

Lub szydzić,drwić i łajać!

 

Zachęcony komentarzami kontynuuję ;)

1 step już za mną. Tyle wczoraj zdziałałem.

ca3_zps4902cde0.jpg

ca4_zps3db0bb4f.jpg

Wózki prawie gotowe. Dzisiaj powinienem skończyć.

Model skleja się bardzo przyjemnie. Plastik przyjemny w obróbce.

Jest trochę uproszczeń ale układ jezdny wygląda po zmontowaniu całkiem przyzwoicie.

Muszę przykleić 2 blaszki. Czy możecie mi polecić jakiś klej CA ogólnodostępny w sklepach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka budowa to prawie jak obcowanie z dinozaurami , no ale takie były początki .

Model fajny bo można wykonać konwersję na ciągnik Schneider CD , lub Holta.

A i fajnie, że go robisz też mam go w planach a jak na razie to przymierzam się do budowy ciągnika Knox z naczepą do jego przewozu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo Jutro mam nadzieję zakupię CA i będę się z robotą posuwał do przodu

 

Jeszcze mnie nie dogoniłeś

Ale chociaż depczę Ci po pieNtach?

 

Wczoraj kompletowałem wózki. Chwilami składa się to jak klocki Lego Ale model niestety, podobnie jak BA10 Bożydara ma swoje pieNty Achillesowe

ca5_zpscbcde601.jpg

ca8_zpsc5583d28.jpg

Góra na razie złożona "na sucho" do zdjęcia. Na połączeniu wózków muszę przykleić blaszkę (w tej chwili nie mam czym) i nie chciałem sobie utrudniać dostępu.

Rozpocząłem również prace nad gąsienicami. To pracochłonne zajęcie bo każde ogniwo składa się z trzech elementów Boczne części mają jeden kanalik umieszczony w kłopotliwym miejscu. Jedna krawędź musi być zeszlifowana, bo projektant zaprojektował w tym miejscu uskok przypominający efekt przesuniętej formy, a ten element przyklejany jest tą krawędzią do płyty ogniwa. Na głównej płycie ogniwa nie zostało precyzyjnie zaznaczone miejsce do którego należy przykleić te boczne części, co wydłuża czas pracy.

ca6_zps628ea090.jpg

 

Narazie zlepiłem 16, pozostało mi tylko 54 :dodgy:

A tak to wygląda w całej okazałości.

ca7_zpsda335eb8.jpg

ca9_zpsd96f2323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak BA10 Bożydara ma swoje pieNty Achillesowe

 

Obok pieNt achillesowych , występują jeszcze typowe dla współmodelarza :

-droga przez mekkę

-WALKA

-walka z materią

-gehenna

-golgota

-sodomia i gomoria

 

Rozpocząłem również prace nad gąsienicami.

 

W takim razie jednak mnie przegoniłeś

 

Ale nic straconego , teraz trochę wolnego, to się na kolanach będzie składać gąsienice podczas seansu Kejwina Samego w Domu , to i człowiek może się wyrobi do Trzech Królowców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniechęcony komentarzami kontynuuję ;)

 

Montaż gąsienic zajął mi 3 dni. :s

 

Potem skończyłem montaż wózków i głEMboko je zwaloryzowałem.

ca10_zps17acf8da.jpg

 

Wanna czołgu jest mocno uproszczona.

ca11_zpsb2dfa4f9.jpg

Niewiele czasu musiałem jej poświęcić. Producent tutaj dokonał maksymalnych uproszczeń. Całkowicie pominął przeniesienie napędu i ramę podwozia. Na szczęście brakuje materiałów i omineła mnie pokusa zmienienia tego stanu rzeczy

 

Tak wygląda całość po założeniu karoserii.

ca12_zpsd170d405.jpg

W zasadzie na montaż nadwozia potrzeba niewiele czasu. Ale tutaj ujawniła się kolejna piEnta Achillesowa tego modelu.

ca2_zpsf12df6ce.jpg

Producent przewidział malowanie tylko dla jednego pojazdu. Niestety "szóstka" była bardzo wczesnym pojazdem nie posiadającym dodatkowego opancerzenia i wielu elementów wyposażenia które się pojawiły na pojazdach późniejszych. Postanowiłem jednak wykonać model w tym malowaniu. Skusiła mnie dokumentacja, pojazd ten jest chyba najlepiej obfotografowanym Schneiderem, i opracowany już schemat malowania.

schneiderca10744_zps27b2d8f6.jpg

schneiderca10742_zpsa23b1f09.jpg

schneiderca10745_zpsfce74fa8.jpg

schneiderca10746photoecpa_zps5cb5cdd0.jpg

schneiderca10741photoecpa_zps60013240.jpg

schneiderca10743photoecpa_zps57794553.jpg

Pracy niestety muszę wykonać więcej niż początkowo przewidywałem, głównie śrubkowanie i nitowanie, ale za to przy malowaniu, mam nadzieję, będę miał mniej roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze Miło jest wiedzieć, że ktoś to chce oglądać.

 

Prace nad karoserią prawie zakończone. Liczyłem, że będę musiał dokleić max 100 śrubek. Rzeczywistość okazała się brutalna i chyba nakleiłem ich około 3 setek :huh:

Tak to wygląda na dziś.

ca13_zps6f5f539a.jpg

ca15_zpsfa76d3ac.jpg

ca18_zpsc8c65167.jpg

ca14_zpsd12acd53.jpg

ca17_zps1ab653f5.jpg

ca16_zps57f55fba.jpg

ca19_zps012d13b0.jpg

Generalnie nie polecam tej drogi. Lepiej zaprojektować sobie kalki i wykonać pojazd z dodatkowym opancerzeniem i bambetlami.

Jeżeli chodzi o malowanie, to mam jeszcze plan awaryjny. Mogę wykonać pojazd w malowaniu fabrycznym cały niebieski

Technika zapewne będzie mieszana aero + pedzel.

Lecz niestety wchodzę na coraz bardziej grząski, dla mnie, grunt :s I cytując klasyka "niepewna jego przyszłość jest"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Cześć

Dopiero teraz odnalazłem ten temat i muszę przyznać, że pojazd jest niesamowity! Kształt jest totalnie oryginalny - bardzo mi się podoba! Czekam z niecierpliwością na kolejne odsłony warsztatu i życzę powodzenia!

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ,że w przypadku tego pojazdu, nakrętki znajdowały się na zewnątrz pancerza, czyli wróg posiadając odpowiedni klucz mógł taki pojazd rozkręcić

Pojazd wstępnie zmontowany. Zastanawiam się, czy nie przykleić pancernych osłon broni na stałe? Co o tym sądzicie?

Narazie tak to wygląda.

ca20_zpsa6d1974b.jpg

ca21_zpsd6ed1bf0.jpg

ca22_zps55d68331.jpg

ca23_zps1daac255.jpg

ca24_zpscfa64083.jpg

ca25_zpsca564152.jpg

Dzisiaj dostanie podkład. Jutro z rana preszejding. Potem kolor bazowy na podwozie i spód pojazdu. Ostateczne scalenie modułów w całość i to co mnie zaczyna przerażać to malowanie.

Liczę tutaj na waszą pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Whippet przykleiłem (o ile chodzi ci o kuliste mocowanie km-a i dział) a to ze względu na to ze potem przy obracanie farba może się pozdzierać. A w końcu kto się będzie nimi bawił - to model nie zabawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Napewno nie mogliście się doczekać na dalszy ciąg relacji ;)

Miałem trochę problemów z doborem farb. Tak wyglądała propozycja HB.

P1030058Kopiowanie_zps996c9cb0.jpg

Musiałem zamówić trochę dodatkowych farbek żeby mieć co mieszać

Przy okazji wyszło jeszcze trochę baboli po pomalowaniu podkładem. Na "dziobie" ciągle wyłaziły mi szpary. Ostatecznie zdecydowałem się na ścięcie nitów, zaszpachlowanie i naklejenie nowych. Przy okazji czołg stał się poprawniejszy ponieważ część w nich była umieszczona nieprawidłowo.

 

Spróbowałem swoich sił w CM. Dodałem cienie. Szczerze powiedziawszy to nie bardzo wiedziałem gdzie to zrobić, bo karoseria to prawie sześcian

Ale wydaje mi się, że jakoś to wygląda. Przynajmniej ja jestem narazie zadowolony

Ten etap uważam za zamknięty. Dzisiaj zabiorę się za maskowanie i nakładanie kolorów.

 

ca31_zpsibtnkrxp.jpg

ca35_zpsxjdc2vk7.jpg

ca34_zpsgb6x7ltg.jpg

ca33_zpssido1207.jpg

ca32_zpsf5wbprow.jpg

ca31_zpsg4yoxnwy.jpg

A co wy sądzicie o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

 

Tak to wygląda po zdjęciu maskowania. Model na razie "zebrany do kupy" na potrzeby sesji fotograficznej. Niestety jest trochę koniecznych poprawek Muszę również pomalować osłony km-ów. Nie malowałem ich razem z karoserią gdyż chciałem, aby linie kamuflażu trochę się "mijały" z tymi na kadłubie. No i pozostaje jeszcze wymalowanie linii rozdzielających plamy. Niestety nie mam odpowiedniej farby, bo podobno gunziaki niespecjalnie się nadają pod pędzel.

 

ca41_zpsous0n7kt.jpg

ca40_zpsrgyr7ncb.jpg

ca39_zpsewzmnscj.jpg

ca38_zps27pdc5yh.jpg

ca37_zps5dflbpo8.jpg

Trochę tego efektu CM jeszcze zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.