Skocz do zawartości

F-15E Hasegawa 1:48


Nużek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 327
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dodaj bezbarwny matowy. Dużo szybciej będziesz widział ślad na modelu niż czystym smoke.

 

Matowy dodatkowo rozcieńczy i tak słabo kryjącą farbę - nie lepiej dodać na przykład C188 Flat Base Rough?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-15E z takimi dyszami jak ja mam zrobione to widziałem na zdjęciach wiec nie martwiłem się o to. Bardziej zastanawia mnie podwozie. Nie wiem jaki mam tak na prawdę. Czy to jest od wersji E czy od innej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Model prawie na ukończeniu. Teraz kwestia odpowiedniej kolejności bo przy moim niezbyt częstym modelowaniu nie chcę zrobić jakiejś głupoty.

 

Kalkomanie położone na lakier gloss bezbarwny. Teraz zabezpieczyć to znowu bezbarwnym błyszczącym, na to zapuścić linie podziału blach? Powycierać wszystko i na koniec dać bezbarwny mat? Coś pominąłem? Albo inna kolejność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, generalnie zapuszczając linie miałem na myśli także jakies tam brudzenie, zacieki itd. choć na zdjęciach które oglądałem ta wersja w tym malowaniu nie miała zbyt wielu śladów eksploatacyjnych, zacieków, brudów itd. jeśli ktoś ma lub znajdzie fotkę z jakimiś konkretnymi brudzeniami to proszę o umieszczenie fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy F-15 jest mniej lub bardziej troszkę pobrudzony, choć faktycznie te maszyny brudasami jakoś za bardzo nie były.

Warto troszkę posmużyć tu i tam, na przykład na skrzydłach:

 

h3.jpg

 

Możesz pokusić się trochę obszarowo go usyfić, tam gdzie łazi obsługa.

 

Green_Flag_West_11-08.jpg

 

Pamiętaj tylko, że wszelkie zabrudzenia najlepiej kłaść na półmatowej powierzchni, bo wtedy ona troszkę lepiej "trzyma" zabrudzenia.

Można i na połysku, ale ja zawsze miałem wtedy kłopoty, bo z reguły wystarczyło jedno muśnięcie i wszystko mi się ścierało.

A jak już coś położysz i będziesz z tego zadowolony, to koniecznie to zabezpieczaj warstwą lakieru, przed kolejnymi zabrudzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to próbował pociapać ciemnym washem (a nawet kilkoma kolorami, żeby maksymalnie zróżnicować efekt), takim do linii podziału, a po przyschnięciu pędzelkiem na sztorc delikatnie poprzecierać, żeby efekt przypominał ślady na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jechał olejami.

 

Ja też zdecydowanie. Olejne farby artystyczne mają to do siebie, że można z nimi długo pracować i wcierać, ścierać, nakładać i znów wciera, ścierać.......itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zapuszczeniu linii postanowiłem delikatnie pobrudzić miejsca gdzie chodzi obsługa samolotu oraz końcówki skrzydeł czytaj klapy. Prawa strona pobrudzona, lewa czysta. Jak to wygląda? Pierwsze moje brudzenie farbami olejnymi.

 

I5LAvT2.jpg

 

Zdjęcie nie do końca udane ale przez pół błyszczący lakier ciężko było uchwycić odpowienio model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie wyszło.

To wygląda jak pobrudzony model, a nie jak ślady zabrudzeń na prawdziwym.

Te zabrudzenia powinny być bardziej transparentne, to powinny być bardzo zróżnicowane (jeśli chodzi o intensywność), ale w sumie dość delikatne ślady, mnóstwo śladów.

Tak jak pisałem - najłatwiej jest chyba kłaść pędzelkiem drobne ciapki rozcieńczonej farby olejnej, albo najlepiej washa, takiego do linii podziału.

Jak przyschnie, sztywnym pędzelkiem, na sztorc, trzeba "ciapać" te plamki i je cieniować, rozmywać. Możesz też użyć pędzelka bardzo lekko zwilżonego np. White Spiritem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślij mi na PW swój adres e-mail, to wyślę Ci skan kilku stron 4 tomu encyklopedii Jimeneza, poświęconych takiemu właśnie brudzeniu. Zobaczysz to szybko zrozumiesz o co chodzi i na pewno lepiej Ci pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że dałem lakier pół mat to model się świeci i ciężko było uchwycić brudzenie. Może coś tam widać, jak nie to niestety ale lepszych zdjęć nie dam rady zrobić i zostanie tak jak jest. :/

 

jZ84YvF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.