Skocz do zawartości

Wiatrak w Wikrowie 1:200


perdidos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że brać modelarska wybaczy mi fakt "wychylania się" z dioramką o dziwnej tematyce w jeszcze dziwniejszej skali, w której jedynym plastykowym akcentem, będzie mały VW Golf I przerobiony z gotowca firmy Wiking.

 

Temat można potraktować jako ciekawostkę dydaktyczna, szczególnie dla osób z Elbląga, czy Trójmiasta również.

 

 

Na wstępie kilka słów o oryginale:

 

Wiatrak typu holenderskiego mieszczący się w Wikrowie gm. Elbląg, powstał w połowie XIX wieku.

 

Po II Wojnie Światowej użytkowany w pierwotnej roli młyna do połowy lat 50-ych. 17 lutego 1956 roku wpisany do rejestru zabytków Numer rejestru 36/1956 (wg http://www.wuoz.olsztyn.pl/)

Na początku lat 70-ych dokonano zabezpieczenia/remontu obiektu. Po tym okresie nieużytkowany systematycznie popadał w ruinę.

 

Od końca lat 90-ych znajdował się w prywatnych rękach. Po częściowym odrestaurowaniu spłonął 21. XII 2001r, najprawdopodobniej w wyniku zapruszenia ognia z wadliwej instalacji grzewczo-kominowej

 

Obiekt dość ciekawy i unikatowy z powodu, że wieża wiatraka znajdowała się na sporych rozmiarów budynku, który pełnił rolę mieszkania młynarza i zaplecza młyna. W skład tego "kompleksu" wchodziła również budynek gospody, oraz wiejskiej świetlicy.

 

 

Stan z 1970 roku

 

(By wyświetlić zdjęcie w pełnym rozmiarze należy kliknąć na miniaturkę z prawej)

 

5b1a995672a9162cmed.jpg 5b1a995672a9162cm.jpg

 

 

 

Stan obecny (resztki murów)

 

1efcad533b16b087med.jpg 1efcad533b16b087m.jpg

 

 

 

Teraz nieco o samym modelu

 

Wycinaka gdańskiego wydawnictwa JSC wydana w 2002 roku, przedstawia budynek w stanie z 1900 roku. Opracowanie dość proste, choć trzyma wymiary oryginału.

 

 

 

Okładka:

 

d8613bf953266514med.jpg d8613bf953266514m.jpg

 

 

 

Rysunek montażowy

 

c2f1b526cfe40f81med.jpg c2f1b526cfe40f81m.jpg

 

 

 

Sam model- jak wspomniałem bardzo prosty w konstrukcji

 

74ae42a02df3e15bmed.jpg 74ae42a02df3e15bm.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Diorama:

 

W założeniu ma przedstawiać stan uwieczniony na fotografii z okładki kartonówki, czyli koniec lata 2001. Wymiary podstawy to 37x29 cm (74x58 metrów, w oryginale). Materiał podstawy to styrodur.

 

 

Fotografia terenu z 2000 roku

 

efac20a53b72a14cmed.jpg efac20a53b72a14cm.jpg

 

 

Obszar dioramy pokrywa się z tym screnem

 

0ee6463fc9ed17b8med.jpg 0ee6463fc9ed17b8m.jpg

 

 

Podstawa ze styroduru

 

94f2589f2b7f1425med.jpg 94f2589f2b7f1425m.jpg

 

cc406685b2a20f37med.jpg cc406685b2a20f37m.jpg

 

c083b46f78fecfe8med.jpg c083b46f78fecfe8m.jpg

 

 

 

Pierwszy etap prac, polegał na wykonaniu zieleni. Samą zieleń opiszę szerzej w kolejnych postach, na chwilę obecną całość wygląda tak:

 

22cf943bf072730fmed.jpg 4da196f4d95330cam.jpg

 

fda449049416bc36med.jpg fda449049416bc36m.jpg

 

5aafaaf0f1c71de9med.jpg 5aafaaf0f1c71de9m.jpg

 

 

Opis i fotografie pochodzą ze strony:

https://www.facebook.com/pages/Wiatrak-w-Wikrowie/704740739609015

 

 

 

Ciąg dalszy niebawem (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.

 

Prosze o wybaczenie nieobecności, sporo wydarzyło się od wpisu inaugurującego warsztat, w tym czasie prace posunęły się do przodu na tyle, że jest co pokazywać. Spełniając prośbę kolegi Reflect'a wyszperałem w internecie nieco bardziej praktyczny hosting, więc... wiec bez zbędnych przynudzań przechodzę do opowieści o "Jednym z najpiękniejszych zabytkowych wiatraków w Polsce"

 

 

 

 

1) Ramka podstawy wykonana z PCV grubości 1mm, dopasowanego do rzeźby tereny.

 

DNWygtG.jpg

 

 

 

 

2/3/4/ Droga wiejska to wycinane laserowo płytki preszpanu, mające imitować betonowe jumby

 

43OiekV.jpg

 

1Pv5DuL.jpg

 

YA4geoN.jpg

 

 

 

 

5/6/7/8 Do wygładzenia powierzchni posłużyła masa szpachlowa Faller 180500, dedykowana do wykonywanie dróg na makietach kolejowych, lecz przez swoje właściwości doskonale nadje się do ogólnego modelowania terenu (spójna i sztywna konsystencja, doskonale się nakłada, po wyschnięciu można szlifować i ciąć nożem- nie kruszy się). Fundamenty budynku to korek naturalny, mający w zamyśle imitować kamienie.

 

iokiQB9.jpg

 

8vcx4Ir.jpg

 

X8TuhWK.jpg

 

HfzT6uL.jpg

 

 

 

 

9/10/11 W międzyczasie powstała sławojka widoczna na zdjęciu 11, której to w naturalistycznej diormace, po prostu nie mogło zabraknąć

 

5EEdU6F.jpg

 

DKsAoVs.jpg

 

MtAboYj.jpg

 

 

 

 

 

12/13/14 Podkład pod posypki, wymalowany został farbami temperowymi, nakładanie pierwszych (najniższych) warstw posypek- klasycznie siteczkami.

 

S8dri3e.jpg

 

iWNcN8N.jpg

 

zNQqkAg.jpg

 

 

 

 

 

15/16/17/18/19/20 Ogólny widok po nałożeniu pierwszej warstwy zieleni.

 

elBVe8r.jpg

 

NNCWH9m.jpg

 

mrSKMXn.jpg

 

PE7DB2v.jpg

 

FESuEJ3.jpg

 

xrDOW5I.jpg

 

 

 

 

 

Na zakończenie dzisiejszego wpisu kilka dodatkowych fotografii oryginału. Trzy pierwsze wykonane przez Pana Andreja Jaworskiego zimą 2001 roku, ostatnie (autor nieznany) pochodzi z facebokowego profilu Lisewo Malborskie

Odpowiadając przy tej okazji na wcześniejsze pytanie- dachy oryginalnie kryte były gontem drewnianym a następnie papą. Dach po zachodniej stronie, w ostatnim okresie został pokryty blachą o dość dziwnej zielonej barwie.

 

F5qZNIw.jpg

 

dA0iMzS.jpg

 

TVVyJuY.jpg

 

ssFOhuc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Podstawka prezentuje się pięknie, ale jak spojrzałem na "nie wiem jak się nazywa budynek pod wiatrakiem, młyn?" to psują efekt, te papierowe szyby. Lepiej by to wyglądało jak byś wyciął papierowe szyby i wkleił jakąś folię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podstawka prezentuje się pięknie, ale jak spojrzałem na "nie wiem jak się nazywa budynek pod wiatrakiem, młyn?" to psują efekt, te papierowe szyby. Lepiej by to wyglądało jak byś wyciął papierowe szyby i wkleił jakąś folię.

 

Całkowita racja;) Okna w nowej wersji zostały poprawione i "oszklone". W wolnej chwili wrzucę fotki z przeróbek;) Budynek pod wierzą wiatraka to "hala młynów mechanicznych i urządzeń pomocniczych" - zgodnie z opracowaniem wydanym przez PKZ (Pomorski Konserwator Zabytków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jakiś czas wcześniej obiecałem napisać 2, lub nawet 3 zdania o zieleni na tej dioramce.

 

Jeśli chodzi o drzewa to nie ma tu wielkiej filozofii. Metoda wykonania "klasyczna", czyli druciany pień pokryty kilkoma warstwami wikolu + farba + pigmenty a na to gąbka imitująca listowie.

 

R7VYRGk.jpg

 

EM429pj.jpg

 

 

 

 

Każdy pień jest inny. Grubość i układ konarów, na podstawie fotografii i pomiarów. Nie jest to może odwzorowanie idealne, lecz na pewno lepsze niż w przypadku gotowych fabrycznych drzewek.

(fotografia porównawcza z prawej autorstwa Pana K. Karolkiewicza z PSP w Elblągu)

 

hAxPRaa.jpg

 

 

 

 

 

 

Osobną historią są żywopłoty. By były one zgodne z oryginałem, powinny nie posiadać listowia w dolnych partiach co wykluczało kupienie fabrycznych "żywopłotów ciętych z metra",

a które to wyglądają jak prostokątne murki- tyle że z gąbki.

 

mjb2sk0.jpg

 

lNIG2Xh.jpg

 

9EMlWC8.jpg

 

gQ5MxZJ.jpg

 

 

 

 

 

 

Generalnie efekt się nawet udał. Żywopłot wyrasta z ziemi a nie jest do niej przyklejony jako bryła.

 

2fZvpYG.jpg?1

 

 

Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia. Dalsze fotki już jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey.

 

Zgodnie z wcześniejszą informacją, dziś ciąg dalszy nadganiania zaległej relacji.

 

Jak widać już było na fotografiach, zestaw kartonowy użyty w dioramie, nie jest mistrzowskich lotów, a do tego przedstawia obiekt z innych ram czasowych (stan na 1900 rok) wymagał więc podrasowania w ... "PaintCad'ie"

 

Strona zeskanowana z oryginału, oraz strona z naniesionymi poprawkami upodobniającymi do stanu z 2001 roku

 

y86kuBI.jpg?1 . lavt44b.jpg?1

 

 

Na pierwszy ogień poszły wszelkie nieszczęsne okna, nieco poniżej stan, po złożeniu 3 podstawowych brył budynku, jeszcze bez dachu.

 

n0mzuCm.jpg

 

LxjBqMT.jpg

 

WIKMazA.jpg

 

qLjTKil.jpg

 

 

Dziękuję i zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się, jak zrobić drzewa i krzaki do dioramy 1:350 i dzięki Ci wielkie, bo chyba podkradnę pomysł

 

Świetnie to wygląda! Powodzenia w dalszych pracach

 

Pozdrawiam

Slavko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się, jak zrobić drzewa i krzaki do dioramy 1:350 i dzięki Ci wielkie, bo chyba podkradnę pomysł :piwo

 

-Dziękuję, cieszę się, że mogłem pomóc;)

 

 

Dziś kilka zdjęć po dodaniu dachu, poprawie okien i osadzeniu całości na stałe na podstawie.

 

EGrBDry.jpg

 

5L59mmP.jpg

 

7Tl5cNi.jpg

 

 

 

 

podwójne okna w oryginale. Na fotografii tej widać również, że cegły w komórkach pruskiego muru, posiadały różny odcień, co zostało uwzględnione i odwzorowane (porównanie fotki powyższej i poniższej)

 

8ozneb2.jpg

 

wh1wppY.jpg

 

 

 

napis "89" też odwzorowany z budynku

 

gE53mqP.jpg

 

Txnu3Cm.jpg

 

UxNUA4N.jpg

 

32jMQFN.jpg

 

xt0xIp0.jpg

 

ZX1LfUH.jpg

 

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne postepy. Sledze z zapartym tchem.

 

Co do postępów, to wiatrak jest już prawie gotowy a teraz tylko gonię z warsztatem- stąd ta ilość materiału;)

 

 

Widzialem kiedys ten wiatrak z bliska, tylko nie pamiętam kiedy.

Podejrzewam, że było to ponad 15 lat temu, bo od 2001 roku, jest już tylko wspomnieniem... takim, o...

 

VeoAECj.jpg

(autora fotki nie znam- wyszperane na internecie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Zaraz, ja czegoś nie rozumiem... to znaczy, że my oglądamy postęp prac, które już się dawno zakończyły??????

 

pozdrawiam

Christian

 

P.S.

TUTAJ można zobaczyć ukończoną pracę - galeria datowana na połowę września....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, ja czegoś nie rozumiem... to znaczy, że my oglądamy postęp prac, które już się dawno zakończyły??????

 

pozdrawiam

Christian

 

P.S.

TUTAJ można zobaczyć ukończoną pracę - galeria datowana na połowę września....

 

Tak, wspominałem już o tym nieco wcześniej ;) Po prostu czułem się zobowiązany dokończyć dawno temu założony wątek, opisując go dość rzetelnie, a o dokładny opis dość ciężko w przypadku "wrzuceniu wszystkiego w jednym poście". dlatego też całość składać się miała z 5 części (zostały jeszcze dwie).

 

Z drugiej strony stan z fotografii w linku, to kompromis, Choć prace się nie zakończyły i jeszcze wile pozostało do zrobienia, to projekt musiał zostać domknięty na siłe z uwagi na goniące terminy i zobowiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.