Skocz do zawartości

Yamato - TAMIYA - 1:350


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli temat nadbudówek i ich nazewnictwa mamy wyjaśniony

Będę jednak nieprzejednany i na potrzeby tego warsztatu będę posługiwał się takim nazewnictwem, jakie występuje chociażby w instrukcji.

 

Nie z superstrukturą a z nadbudówką. W języku polskim nie funkcjonuje taka nazwa

W języku polskim brakuje dużo nazw, zwrotów itp, których nie da się przetłumaczyć jednoznacznie. Dlaczego więc nie stosować oryginalnego nazewnictwa ?

Rozumiem jednak, że Twoja uwaga miała inny wydźwięk i myślę, że ten temat można uznać za wyjaśniony i nie warto go ciągnąć .

 

Dzisiaj tylko obiecane zaległe zdjęcia.

Prace przy Yamato troszkę zwolniły, po pierwsze z powodu braku środków do wykończenia kadłuba oraz washowania nadbudówek oraz po drugie.... zmęczenia tematem. Z tego drugiego powodu rozpocząłem kolejny warsztat, tym razem w cywilach. Myślę, że praca na przemian przy okręcie i przy aucie nie pozwoli na "znudzenie" przy budowie modeli i uniknięcie pewnych błędów.

 

Wracając do Yamato - komin. Pomalowany już na kolor bazowy, brakuje jeszcze czarnego pasa.

_MG_6030_zpssztaumry.jpg

 

_MG_6031_zpsv5gpfrdo.jpg

 

środkowa nadbudówka, będąca podstawą superstruktury. Póki co to goły plastik

_MG_6032_zpseyjh38v1.jpg

 

przymiarka z tym co już jest

_MG_6034_zps19uv1ozb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W języku polskim brakuje dużo nazw, zwrotów itp, których nie da się przetłumaczyć jednoznacznie. Dlaczego więc nie stosować oryginalnego nazewnictwa ?

Tak do pełnego zamknięcia tematu należy jednak dopowiedzieć,że na pewno całość poprawnego nazewnictwa budowy okrętów ma swoje precyzyjne określenia w języku polskim. Regulują to przepisy. Definitywnie. Wszak flota to element obszaru wojskowości. Zawsze zdefiniowanego do bólu. W kwestii stosowania oryginalnego nazewnictwa oczywiście tak - ale raczej nie podlega ono odmianie zgodnie z regułami gramatyki i ortografii języka polskiego. Ot i tyle z miasta Prof. Miodka ...

 

A wracając do Yamato -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... cztery nocki (średnio od 18 do 1) pracy nad wykończeniem kadłuba....

Efekt końcowy dla mnie do przyjęcia ale nie zadowalający. Całość prac dzieliłem na trzy etapy i najlepszy efekt uzyskałem na drugim etapie... potem coś przedobrzyłem :( Koniec końców zostaje tak jak jest.

 

Zanim zdjęcia mały opis prac.

Początek to widzieliście - podkład, bury TS-66 IJN Kure, część denna Red Hull. Na czystą powierzchnię Model Masterem Metalizer Gun Metal wszelkiego rodzaju rysy, zadziory i odrapania. Następnie na bury filtr Mig Grey for Dark Ylelow. Zaciągany płaskim pędzlem (4) od pokładu do linii wodnej i lekko na część denną. W części dennej po wyschnięciu rozmyty benzyną. Po stonowaniu filtrem porobiłem rdzawe ślady. Wash i pigment od AK Interactive. Kolejny etap to lakierowanie całości półmatem. Dalej kalki na dziobie i rufie (podziałka poziomu zanurzenia) i następne filtry. Tym razem użyłem Neutral Gray Filter od AK-I do burt oraz Brown Streaking Grime for Red Hulls, również od AK-I. Na linii wodnej zrobiłem imitację glonów z Slimy Grime Light od Ammo of Mig Jimenez. W części podwodnej poziome ślady AK Salt Streaks for Ships + lekko pionowo na burty. Ostatnia warstwą był lakier bezbarwny matowy Valleyo w spray'u.

 

Teraz dlaczego w połowie prac byłem bardziej zadowolony niż teraz ? Otóż pierwsza warstwa bezbarwnego (półmat) zniwelował mi jasne raisy i za bardzo wyciągnął wszelką rdzę (ściemnił). Teraz myślę sobie, żeby jeszcze może ratować to mgiełka z aero w kolorze burty (IJN Kure) ale boję się żeby nie było jeszcze większej kichy... Chyba wię tak zostawię jak jest, a jest tak:

 

_MG_6065_zpsfrjv395u.jpg

 

_MG_6066_zpsxqgp74um.jpg

 

_MG_6067_zpsiujeki8o.jpg

 

_MG_6068_zpsgwsqdhst.jpg

 

_MG_6069_zpsbld9y7i0.jpg

 

_MG_6070_zpscs4sqyhp.jpg

 

Jak widać kadłub stoi już na podstawce, nie mogłem się też oprzeć pokusie, żeby zamontować tabliczki opisowe (wklejane na taśmę klejącą dwustronną). Teraz zaczną się prace na pokładzie, będzie można już montować nadbudówki, potem działa.... powiedzmy, że zbliżam się do połowy prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może wyjdę na malkontenta ale:

-można dorobić relingi na kominie

-trochę dziwnie wygląda brudzenie kadłuba powyżej linii wodnej białymi kreskami. Można było by zastąpić je delikatnymi zarysowaniami np.twardym ołówkiem.

-lornetki na wieży dowodzenia można nawiercic

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to bardzo mi się podoba, szczególnie cześć podwodna. Ale są też moim zdaniem dwa słabsze punkty - słabo rozmazana biała farba z biedronki (tak mi się wydaje) i niektóre rdzawe zacieki trochę za duze/ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenie fajne.

Chciałem jeszcze jednak wrócić do komina.

Dlaczego poobracałeś wyloty rur parowych w stronę burt?

Wyloty były skierowane do przodu lub do tyłu.

Komin_jpg_300x300_q85.jpg

Doody dzięki za info, nie szkodzi, że spóźnione. Ja zrobiłem tak jak pokazywała instrukcja i jak wynikało z konstrukcji części. Wklejenie ich inaczej musiało by wymusić ich obróbkę.

 

Witam

Może wyjdę na malkontenta ale:

-można dorobić relingi na kominie

-trochę dziwnie wygląda brudzenie kadłuba powyżej linii wodnej białymi kreskami. Można było by zastąpić je delikatnymi zarysowaniami np.twardym ołówkiem.

-lornetki na wieży dowodzenia można nawiercic

Pozdrawiam

- Relingi na kominie - wyjaśniam niżej

- Białe kreski miały w moim zamyśle imitować wyschnięte zacieki słonej wody. Pacyfik ma mocne zasolenie więc założyłem, że takie ślady mogły powstawać. W rzeczywistości te ślady nie są tak mocne i widoczne, niestety biały ma to do siebie, że w swietle do zdjęć zaczyna mocno świecić...

- nawiercić lornetki ??? .... Spróbuj w tej skali, a poza tym, po co ?!?

 

Za to co zrobiłeś z kadłubem przestaję śledzić ten wątek

Pozdrawiam,

Maciej

Cóż, przykro mi, że zraniłem Twoje poczucie estetyki ale wierzę, że znajdziesz warsztat, który Cie zadowoli... Może wystaw swój ?...

 

Polecam,

mogą się przydać.

http://www.gunjap.net/site/?p=72023

Dzękuję, mam, ogladałem. Niestety to jest model- okaz muzealny. Jest on tak czysty i odpicowany jak to tylko możliwe. Kiedy budowano go do tego muzeum to podejrzewam, że nikomu nawet na myśl nie przyszło żeby robić na nim JAKIEKOLWIEK ślady eksploatacji.

Jestem pewny, że gdybym ja czy ktokolwiek inny zrobił model tak czysty to zaraz byłaby lawina postów z narzekaniem, że całość wygląda jak plastikowa zabawka za 40 zł.... Pewnie też pojawiłoby się setki rad i pomysłów - zrób tak, a tak, popraw to , a to... Taka już natura forum

Oczywiście nie mówię, że rady, pomysły i krytyka są złe - nie broń boże - tylko żeby były pomocne i konstruktywne. Ja staram się zawsze słuchać wszystkich uwag i reagować na nie w miarę swoich możliwości i umiejętności.

 

Ogólnie to bardzo mi się podoba, szczególnie cześć podwodna. Ale są też moim zdaniem dwa słabsze punkty - słabo rozmazana biała farba z biedronki (tak mi się wydaje) i niektóre rdzawe zacieki trochę za duze/ostre.

Jeśli chodzi o rdzę, to na sąsiednim forum podpowiedzieli mi to, co chodziło mi po głowię, a na co nie mogłem wpaść. Porobię poprawki pomarańczowym transparentnym.

 

 

Kolejna porcja zdjęć z wykonanych prac

_MG_6071_zpsyfvjcygf.jpg

 

_MG_6072_zpssxjrajhz.jpg

 

Przy nadbudówkach jest troszkę metalowego złomu ale nie wszystko z dodatkowych blaszek zużyłem. Jeśli schodnie są w miarę "duże" i możliwe do zamontowania to już wszelkiego rodzaju poręcze i uchwyty przerosły mnie. Po pierwsze miałem problemy żeby w ogóle to to chwycić w pincete, oszlifować i przykleić. Po drugie część z tego co udało się wkleić i tak jest praktycznie niewidoczna (bez specjalnego wskazania i oglądania pod lupą). Dlatego też dałem sobie spokój z np. poręczami i uchwytami np. na kominie. Myślę, że model dużo na tym nie ucierpi, a moje zdrowie na pewno zyska

_MG_6073_zpskcgbifif.jpg

 

Kiedy wczoraj w nocy juz miałem kończyć... naszła mnie ochota przymierzyć wierzę z działami. Niestety nijak nie dało się jej przyłożyć wiec trzeba było jeszcze troszkę posiedzieć i zlepić ją...

Na zdjęciach poniżej lufy są jeszcze zestawowe (plastikowe) i w dodatku bez końcówek wylotów. W efekcie końcowym będą wymienione na metalowe.

_MG_6074_zps5dp6judi.jpg

 

_MG_6075_zpssp0ififk.jpg

 

Rzut oka na całość....

_MG_6076_zpscre8gjrj.jpg

 

A w ogóle to miałem brak chcęci na prace przy Yamato i chciałem tylko zrobić samolociki.... jednak w miarę prac apetyt rósł.

_MG_6078_zpszlntrnzb.jpg

 

Na następny raz w pierwszej kolejności planuję malowanie samolotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sklejone samoloty będą teraz trudne do pomalowania. Jednak lepiej było je malować przed sklejeniem szczególnie górny płat PETE. Co do lornetek to może za dużo ale detektory akustyczne ( te trąbki na wieży ) to już można było delikatnie nawiercić

Pozdrawiam

 

PS. może się czepiam szczegółów ale patrzę na Twój okręt jak bym go sam robił.

I takie tam:

 

https://www.youtube.com/watch?v=4uaXpums5Ts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze prawi Seba...

będzie kłopot teraz z malowaniem samolotów. Dodatkowo wymiana kabiny w Jake prawie niemożliwa... Chyba ze zostaje plastikowa. Taka niefajna

 

rezygnacja z relingów (na kominie i na nadbudówce głównej) z tej skali to moim skromnym zdaniem błąd. To nie jest niewidoczny szczegół ale szczegół, który dodaje atrakcyjnośc i wrażenia realności szczególnie okrętom IJN. Pozostawienie takich wypukłych poziomych kresek na kominie daje właśnie efekt zabawki ...

jak rozumiem jeszcze cześć "metalowego złomu" zastosujesz... Chociażby trap łączący komin z główną pagodą oraz relingi wokół potrójnych "25" przy pancernej cytadeli dowódcy. Przy rufowej nadbudówce udało się je założyć na dwóch gniazdach 25...

 

nie chciałbym wyjść na malkontenta - ogólnie bardzo fajna budowa. Każdy modelarz ustala sobie zakres waloryzacji. Ważne aby był on równy i spójny na całym obszarze modelu. Niekoniecznie musi być super pełny, z każdym nitem czy relingiem ale powinien być spójny. Tutaj troszkę nie jest...

 

taki drobiazg jeszcze. Na głównym dalmierzu, z tyłu przy radarze pojawił się fajny pajączek z wsporników. Proponuje spróbować przymocować je do ramion dalmierza - tam jest ich miejsce...

 

powodzenia z walce z legendą marynarki...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogladałem ten filmik (wszystkie części) jeszcze przed zakupem modelu chyba z 5x. Wpatrywałem się w to co on tam robi z niedowierzaniem i podniecałem każdą minutą filmu

Potem wydawało mi się, że też tak potrafię i zrobię..... Teraz już nie mam pojęcia jak pewne rzeczy był w stanie porobić.... widzę ale nie wierzę

Zawsze sobie mówię (prawie przy każdym modelu) - "gdyby nie mieć ograniczeń finansowych to by można było zrobić...." - ale to tylko takie pocieszanie siebie i chyba maskowanie własnych braków umiejętności ...

 

blackman - "metalowy złom" zrobię tyle ile tylko zdołam z tego co mam (a nie wszystko mam dokupione niestety).

Wiem, że oglądając cudze relacje wciągamy się w nie i chętnie widzielibyśmy modele tak jak sami byśmy je robili... jednak relacjonujący nie zawsze nadąża z umiejętnościami za oglądającymi .

Ja dodatkowo mam inny problem... mam jeszcze troszkę fajnych modeli do złożenia i chciałbym bardzo porobić je wszystkie zanim

póki jestem

 

Samoloty pomalowane...

_MG_6079_zpsurg9sgxo.jpg

 

Aichi E13A "JAKE"

_MG_6080_zpsaqz8hn8y.jpg

 

Mitsubishi F1M "PETE"a

_MG_6081_zpskwnet9ra.jpg

 

Fotki w max zbliżeniu z ukazaniem skali wielkości....

_MG_6082_zpsk4jaq0wf.jpg

 

_MG_6083_zpskg9ykhvx.jpg

 

Z malowaniem, tak jak przwidywałem i pomimo wcześniejszego złożenia samolotów nie było żadnych problemów. Wszystko malowane z pędzla farbami Vallejo (góra) i Tamiya (dół). Owiewki kabin - aluminium, transparent blue, smoke + ramki w kolorze kamo.

Całość przed kalkami psiknięta spray'em półmat, po kalkach zabezpieczona lakierem w spray'y Vallejo matt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun za malowanie tych mikrusów. W tym oświetleniu ten zielony wygląda trochę dziwnie. Szkoda, że Tamiya nie zrobiła kadłubów z przezroczystego plastiku, wtedy osłony kabin wyglądałyby trochę bardziej realistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że samolociki się spodobały - dziękuję....

 

Kilka kolejnych dni (a raczej nocek) dłubaniny i co nieco przybyło na pokładzie...

 

Pojawił się główny maszt z antenami

_MG_6088_zpsojv8yzyv.jpg

 

Artyleria kal. 12.7 - z osłoną i bez oraz rusztowania zabezpieczające stanowiska AA

_MG_6089_zps22mwycgh.jpg

 

Mostek rufowy z radarem kierowania ogniem rufowej baterii

_MG_6090_zpsbgupfnxp.jpg

 

Trzecia wieża dziobowa średniego kalibru

_MG_6091_zpsyhlu93zx.jpg

 

A tak wygląda oryginalna, zestawowa lufa działa 460 mm (góra) i lufa toczona. Z oryginalnej plastikowej musiałem odciąć końcówkę i wkleić do aluminiowej celem odpowiedniego osadzenia w wieży

_MG_6092_zpsatcj8cti.jpg

 

Przymiarka drugiej wieży - jeszcze nie pomalowana

_MG_6093_zpshn3emdvm.jpg

 

_MG_6094_zpsd3h3bthm.jpg

 

Yamato szybko nabiera kształtów ale do końca jeszcze troszkę....

Rozglądałem się ostatnio za gablotką. Wykonanie na zamówienie "odwróconego akwarium" będzie mnie kosztował 160,00 zł, do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt podstawy (drewno z wyfrezowanym rowkiem w który wejdą szyby ).

Całość będzie mocowana na wspornikach na ścianie - jak półka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się prezentuje!

 

Również powoli szukam gabloty do bliźniaka Musashi 1:350 bo zaczyna się trochę kurzyć, ale kwoty wykonania mnie przerastają :/

 

Podglądam dalej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarkWing - tak od dłuższego czasu już mnie to zastanawia: ile mniej więcej waży taki "bydlaczek" po złożeniu ?

"Bydlaczek" z niego to aż taki nie jest, 1/200, to już coś....

Aktualnie model waży 790 g. Myślę, że po dodaniu brakujących elementów całość nie przekroczy 900-950 g. Generalnie jest lżejszy niż wygląda.

 

Aktualny przegląd stoczniowy

Praktycznie cała artyleria jest już na pokładzie, brakuje tylko głównej wieży rufowej oraz malowania trzech głównych wież.

 

_MG_6117_zpsr2sihgv9.jpg

 

Na pokładzie rufowym brakuje tylko dwóch katapult

_MG_6118_zps71zrlmxc.jpg

 

_MG_6119_zpsqquax6pu.jpg

 

Dźwig zmontowałem wraz z masztem - był on w końcówce żywota Yamato zdemontowany, bodajże przed ostatnim rejsem lub przed ostatnią zmianą miejsca stacjonowania/kotwiczenia

_MG_6121_zpsrasdnjqp.jpg

 

Na swojm miejscu są też łańcuchy kotwiczne i...

_MG_6122_zpsjtbnlsqs.jpg

 

kotwice oczywiście

_MG_6124_zpsalm5o1kj.jpg

 

Mogę powiedzieć, że już połowa prac za mną... Po uzupełnieniu wymienionych braków pozostanie mi wykonanie olinowania oraz relingi.... Czuję, że łatwo nie będzie....

Na początku przyszłego tygodnia spodziewam się zamówionego "akwarium" dla Yamato, będzie w końcu mógł być bezpiecznie odstawiany na półkę i nie będzie narażony na kurz 8-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie taki ciężki.... myślałem że docelowo ze 2kg będzie

Co więcej... bardzo mi się podoba to co robisz ale tak teraz siedzę i oglądam i wydaje mi się że jednak stanowczo za dużo tej rdzy...

 

Nie jestem specjalistom od IJN ale mam wrażenie że kadłub mimo wszystko nie powinien mieć jakich zacieków, tzn może i miał ale na pewno nie z rdzy. A już te łańcuchy kotwiczne to już w ogóle mi nie pasują - ten element nie był tak "zardzewiały" nawet u sowieckich pancerników Floty Bałtyckiej które całą wojnę przestały w Leningradzie w dodatku dwie ciężkie zimy w warunkach oblężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.