Skocz do zawartości

F-16C block 50 Red Flag Nevada 1/48 Tamiya


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie dość że ładna maszyna to jeszcze malowanie bliskie mi samemu. Zobaczymy jak tobie wyjdzie malowanie metaliczne, bo niestety żeby wyszło tak jak na tych zdjęciach to łatwo nie będzie, zwłaszcza że trzeba dodać kolor bazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co może się wydawać osiągnięcie efektu tzw. poblasku metalicznego jest bardzo proste wymaga jedynie wprowadzenia kolejnej warstwy tonującej.

 

Kładziesz kolory właściwe i na koniec warstwę tonującą na całość lub wybrane fragmenty, najlepiej użyć do tego Tone Controlera widziąłem w nowościach w jednym ze sklepów internetowych że pojawił się taki produkt chyba Life Color.

 

Wracając do technologii do TC dodajesz kolor perłowy w tym wypadku świetnie sprawdzi się grafit ewentualnie biała perła w proporcji 10:1 choć to może być uzależnione od konkretnego Tone controlera ( łatwo to wykonać metodą natrysku próbnego chodzi o to by produkt był transparentny, możesz także dodatkowo dodać drobinki ziarna metalicznego lub kolor z ziarnem typu CORSE. (Ziarno grube)

Natryskujesz na całość warstwę tak jak lakierem bezbarwnym tworząc transparentną powłokę w której zawieszone będą drobinki ziarna metalicznego i masy perłowej.

 

Jeżeli nie znajdziesz nigdzie TC wybierz się do jednej z kilkuset mieszalni lakierów samochodowych i kup sobie 50ml TC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w praktyce czym się różni ten Tone Controller od lakieru? Bo czytałem o takiej metodzie z wykorzystaniem lakieru bezbarwnego.

 

 

TC - to coś w rodzaju transparentnej bazy do której dodaje się pigmentów, past barwiących itd i tworzy się właściwy kolor.

Baza ta jednak posiada wszelkie dodatki które znajdują się w właściwej farbie (bazie) i służy do kontrolowania siły krycia.

 

Natomiast lakier to warstwa nawierzchniowa bezbarwna choć sa też lakiery pigmentowane ale to już zupełnie inna bajka.

Oczywiście można zastosować jako nośnik zamiast TC lakier bezbarwny jednak ponieważ to inne substancje inaczej rozkłada się w nich ziarno i trudniej kontrolować równomierność rozłożenia ziarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno da się zrobić to z bezbarwnym matowym tylko ten nakładasz jako ostatnią warstwę i przez to w zasadzie nie możesz pozwolić sobie na błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ten odcinek sponsoruje literka w jak wypychacze. Jedna z największych wad tego zestawu, choć nie jest to jakaś straszna wada i chyba jedyna ;) Zaopatrzony w poniższe narzędzia przez ostatnie dni szpachlowałem, równałem, skrawałem, skrobałem i szlifowałem.

X3V57y5.jpg

 

W użyciu były oczywiście głównie papiery ścierne. Kupiłem ostatnio bardzo wygodne niebieskie narzędzie Excela i zrobiłem sobie też ramkę z drutu do szlifowania wszelkich obłości typu uzbrojenie, zbiorniki itp. Dodatkowo dwa pilniczki kosmetyczne. Jeden z czterema gradacjami, drugi to polerka do wygładzania rys po szlifowaniu. Tam gdzie nie mogłem dostać się papierem ściernym, skrobałem prostym nożykiem, zaostrzonym śrubokrętem, bądź skalpelem 15.

 

(Jak ktoś wie gdzie kupić ten niebiesko-niebieski pilniczek kosmetyczny, to proszę o informacje. Z drugiej strony jest różowo-różowy. Ma idealne grubości i jest dosyć trwały.)

 

Z tym przychodzi mi się jeszcze zmierzyć

C470psW.jpg

 

A to już udało się jako tako wyprowadzić

2X1BVrR.jpg

smS9dmn.jpg

Rm7pvCc.jpg

spM2GZj.jpg

jyzaCRW.jpg

 

Nie wszędzie było jednak tak źle. Czasem ślad po wypychaczu będzie zasłaniał inny element, czasem można plastik w danym miejscu zeszlifować na równo bez szkody. W poniższym przypadku jednak żadna z metod szpachlowania i szlifowania nie wychodzi w grę, więc można się posłużyć małym oszustwem naklejając paski z polistyrenu 0.25 ;)

QjeJD3v.jpg

 

W międzyczasie dotarła partia kolejnych dodatków, czyli zapowiadane hamulce Edka, toczone elementy Mastera i maski Montexu. W kolejnym miesiącu dostawa będzie zawierała dyszę Airesa.

gS5fPlz.jpg

 

Z zamówieniem się jeszcze wstrzymałem, bo nie wiem, czy do paczki nie pójdzie też Sniper Edka. Z Wolfpackiem na razie jest rzeźba. Zeszlifowałem żywiczne oszklenie na równo z obudową, wypełniając wcześniej wszelkie ubytki szpachlą. Mam nadzieję, że potem tą żywicę da się wypolerować do przezroczystości.

6D5tbB1.jpg

mcLNCWB.jpg

 

Pylon pod którym podwieszony będzie AGM-88 ma śruby, którymi jak myślę niweluje się luzy boczne przy podwieszonym uzbrojeniu.

189632233_35c6bbcf19.jpg

agc.jpg?m=1371900569

W zestawie nie było to odtworzone, a nie jest to jakaś trudna modyfikacja, więc wstawiłem tam wyciągnięte nad świeczką pręciki.

WWN32Uq.jpg

Patrząc na zdjęcia będę musiał je jeszcze trochę skrócić.

 

Uzbrojenie w produkcji

Hn3Dcrx.jpg

 

Przyglądając się zdjęciom F-16 z Red Flag, zauważyłem, że nasada statecznika pionowego trochę różni się od tej z zestawu. Tak wyglądała przed przeróbką.

T2HkQfT.jpg

Na "moich" efkach nie ma tego małego chwytu powietrza na krawędzi natarcia i w tej okolicy jest wyraźna linia podziału z nitowaniem, której brakuje w zestawie.

IMG_7172.jpg

IMG_7228.jpg

Tak wygląda element po poprawce

aQx8FAw.jpg

 

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na wielu zdjęciach F-16-tek ze Spangahlem widoczne są powiększone pylony uzbrojenia AA.

IMG_7300.jpg

 

Zawierają one wyrzutniki celów pozorowanych (Towed Decoy System)

DSC_0781_resize_4.jpg

Tamiya daje taką opcję w pudle, ale tylko na jeden pylon, więc drugi musiałem wyciągnąć z drugiego pudła ;) Będzie z niego Jastrząb, a my tych urządzeń nie mamy.

MApCwWA.jpg

 

Kolejną drobną poprawką, jest podmiana świateł pozycyjnych na kolorowe. Niektóre wersje mają te światła przezroczyste, kolor nadają im diody, tak jak np. w Jastrzębiach. Wtedy można zastosować elementy z zestawu. Jednak w moim przypadku klosze świateł są kolorowe.

m6oEW3K.jpg

Jako, że nie lubię malować takich drobnych elementów clearami, wystrugałem sobie te światła z kolorowych patyczków do napojów.

l3RMisf.jpg

W użyciu były tylko pilniczek i polerka do paznokci. Po oszlifowaniu kształtu i polerce delikatnie odciąłem lampki czeską żyletką. Musi się udać od razu dobrze dociąć, bo potem element jest zbyt mały, żeby cokolwiek poprawiać.

DdUc4c3.jpg

Tak się fajnie złożyło, że tworzywo reagowało z Extra Thinem. Lampki podkleiłem więc polistyrenem 0.13, żeby po przyklejeniu na miejsce nie prześwitywał kolor z modelu. Ideałem byłby srebrny podkład, ale wtedy trzeba się brudzić z CA, a biały też da radę.

 

Jak już pokazywałem wcześniej, pod model podwieszę AGM-88 HARM (High-speed Anti Radiation Missile), czyli rakiety służące do niszczenia systemów radarowych przeciwnika, takich jak stanowiska obrony przeciwlotniczej. Jednym z modułów tego uzbrojenia jest AN/ASQ-213 HTS (HARM Targeting System). I tutaj ponownie element wymagał drobnej przeróbki. W pudle Tamiya co prawda daje HTSa, ale z pylonem na prawą stronę. Jednak w Red Flag 15-3 efki latały z HTSem po lewej stronie, bo po prawej wisiał Sniper XR. Podkleiłem więc pylon kawałkiem polistyrenu.

bBlnM0c.jpg

Wewnętrzna strona, która teraz stała się zewnętrzną, była całkiem gładka, więc po zeszlifowaiu skosu na drugą stronę, wytrasowałem igłą, przy pomocy fototrawionego szablonu dwa panele.

DSC_0002.jpg

qkU5m5b.jpg

Linie wyglądają trochę słabo. Prysnę kontrolnie podkładem dla sprawdzenia i jakoś je jeszcze wygłaskam.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy ;) Pewnie leżą pokitrane w magazynach, ale mamy.

Mamy, czy mamy mieć? Ukompletowanie ECM Jastrzębi jakoś zaliczało kolejne poślizgi, a potem całkiem o nim przycichło.

Zapłacone było w ramach kontraktu na samoloty. Z drugiej strony "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" zdjęcia żadnego jeszcze nie widziałem a chętnie bym zobaczył

 

Może przycichło dlatego, że nie było dziennikarzynom na co szczekać? Taki urok pismactwa teraz, że sensacja musi być i łolaboga. O samych F-16 przez pierwszych kilka lat też raz w tygodniu było srogie pierdolamento, że się psują i tandeta, a to zwykła rzecz na początku eksploatacji nowego obiektu technicznego i jak ktoś choć raz w życiu słyszał pojęcie "krzywa wannowa" to powodów do paniki nie widział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze to co udało mi się dzisiaj dokończyć.

 

Kolejna różnica między modelem, a Efką z Red Flag jest panel pod kabiną. W rzeczywistości jest tam tylko wywietrznik.

IMG_7156.jpg

 

Tamka natomiast umieściła tam dodatkowy mały panel.

9Eov1HB.jpg

 

Nie jest to błąd, w innych wersjach w tym miejscu jest kratka wentylacyjna. W moim przypadku trzeba jednak ten panel usunąć. Zaszpachlowałem więc i wyszlifowałem.

xYY6klA.jpg

 

Kolejny etap to ta trójkątna osłona wywietrznika. Podobnego kształtu chwyty powietrza są przy wnęce podwozia

n3MCE4Y.jpg

 

Na waloryzację załapie się też wywietrznik klimatyzacji, który nie jest zbyt subtelny.

jqp1p2j.jpg

 

Ściągam wymiary z elementów zestawowych - będę je zastępował blaszką miedzianą.

7jIHuSk.jpg

Emgb7Jx.jpg

 

Projekt w Corelu

k3uqBk5.jpg

 

I wydruk na papierze kredowym, wraz z wypolerowaną blaszką.

6Q6syrG.jpg

 

Kolejny etap to wprasowanie wydruku w blaszkę. Robię to żelazkiem nastawionym gdzieś między dwiema i trzema kropkami.

 

Potem moczenie w wodzie, żeby odszedł papier

zQ2zyC9.jpg

 

Tak wygląda przeniesiony na blaszkę wydruk po usunięciu rozmoczonego papieru. Linie w Corelu ustawiłem na 0.2mm ale to jednak trochę za grube.

vgZhpcn.jpg

 

Dalej trasuję tępą stroną nożyka linie zagięcia i wycinam nożyczkami do fototrawionek

no3D9Yd.jpg

 

Tak się prezentują gotowe elementy

tBDxEBZ.jpg

tAVGq4t.jpg

 

W przypadku tak prostych elementów ta metoda to być może przysłowiowa armata na muchę, ale nie widziałem na forum, żeby ktoś tą metodę pokazywał, a oczywiście można robić przy jej pomocy dużo bardziej skomplikowane elementy. Zapewnia też ona przy identycznych elementach dużą dokładność.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.