Skocz do zawartości

F-16C block 50 Red Flag Nevada 1/48 Tamiya


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No, no kolega karambolis8 trzyma poziom, ogólnie wygląda to zacnie.

Galerię obejrzałem wnikliwie choć przyznam sie od razu że od dłuszego czasu nie śledzę warsztatu ale obiecuję nadrobić zaległości w weekend.

Jak wspomniałem ogólnie model prezentuje się dobrze choć imitacja powłoki HPHGC jest powiedzmy mało przypominająca faktyczną powłokę ( Have Glass, gdzieś na forum chyba umieszczałem fotkę panelu polakieorwanego tym materiałem).

Myślę że podstawowym błędem jest nie ta kolejność przy nakładaniu materiałów na model. Powłoki HPHGC są powłokami 3CT a więc po gruntach, podkładach nakłąda sie kolory i na koniec powłokę HPHGC (ta powłoka jest transparentna!!! Ta kolejność ma znaczący wpływ na dalszy wygląd polakierowanych elementów. Tu wygląda mi to tak jakby kolory były nałożone na powłokę (imitację HPHGC).

Więc wygląda to hm......... trudno o odpowiednie słowo ale myślę że marmurek dobrze oddaje to co jest na modelu w dodatku zbyt intesywny jak na mój gust (ale to moja ocean więc nie musisz brać sobie jej do głowy twoja wizja mogła być inna. Zapewniam jednak że powłoka HPHGC w naturze nie ma nic wspólnego z marmurkiem czasem z daleka i pod odpowiednim kątem ma sie wrażenie że samolot w ogóle nie ma powłoki a jedynie jest to nie dość dokładnie wypolerowany metal.

Dodatkowo powłoka tego rodzaju nigdy nie jest wykończona w macie jest baardzo porowata co sprzyja szybkiej degradacji więc na powłokę Have Glass nakłąda sie powłokę lakieru bezbarwnego 75-80 GU a więc - połysk choć przy tak porowatej powierzchni nie sprawia ona wizualnie wrażenia pełnego połysku. Taki lakier zapewnia mniejszą przyczepność wszelkiej maści czynnikom zewnętrznym w dodatku lakier bezbarwny jest zawsze produktem HB. (Hydrofobowy).

 

Patrząc pod odpowiednim kątem nie tylko widzimy połysk ale sama powłoka bardziej przypomina polerowany metal niż szarści. Co ciekawe nawet miejsca wyjątkowo zabrudzone gdzie degradacja jest daleko zaawansowana pod kątem wydaja się być po prostu w nienagannym stanie tak jakby brud, zanieczyszczenia, płowienie, kredowanie i inne czynniki były widoczne tylko pod odpowiednim kątem I w dodatku nie na a pod lakierem taka jest powłoka HPHGC.

 

Ale jak bedziesz chciał model oddać to przygarnę go z chęcią

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRL, pamiętaj że tutaj, w większości przypadków, ludzie malują modele na podstawie zdjęć.

Tak więc siłą rzeczy takie malowanie będzie, czasami znacząco, odbiegać od tego co można gołym okiem zobaczyć w naturze.

Inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że biorę to pod uwagę w dodatku przyznaję że sam nie pokusiłbym się o budowę takiego modelu bo oddanie wyglądu tej powłoki jest naprawdę trudne.

Więc tym bardziej doceniam probe karambolisa8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRL - propozycja Atlisa była dobra.

Pokaż jak zrobić ten efekt na kawałku plastiku, sam chciałbym się dowiedzieć - żeby to było tak jak w realu, a nie tylko na bazie zdjęć.

Taki materiał poglądowy krok po kroku byłby bardzo przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo- przeczytałeś mój wcześniejszy wpis?

Napisałem wyrażnie i nie wstydzę się do tego przyznać nie podjąłbym się wykonania takiego modelu nie czuję się na siłach. Choć gdy miałbym spróbować oddać wygląd tej powłoki nałożyłbym ten efekt na sam koniec tak jak to się robi w skali 1:1. Ponieważ dokładnie ta kolejność aplikacji materiałów daje ten bardzo specyficzny efekt.

Zresztą o ile pamiętam taką podpowiedz podsunąłem koledze Karambolisowi8 na początku warsztatu.

Czym innym jest ocena wyglądu takjej powłoki szczególnie jak widuje się taki materiał niemal że na codzień.

W kwestii kolegi. Atlis, robi jakieś prywatne wybiegi w stronę mojej osoby pisząc póżniej że nie chodzi o to, tylko o coś innego. Zapominając o wybiegach w stronę masaży ego. Ja jestem przekonany że w to nie ma sensu wciągać czytających forum i siebie, forumowe wojenki są absurdalne i mało interesujące. Natomiast przyjmuję do wiadomości że delikatnie rzecz ujmując nie jestem faworytem kolegi Atlis'a ale jakoś dam radę z tym żyć. Tym bardziej że osobiście nie żywię żadnych negatywnych uczuć do kolegi Atlis’a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRL to nasze F-16 mają HPHGC czy nie mają? Ewentualnie jakąś inną?

Czy wiesz może jaka jest technologia malowania naszych, nakładanie plamy kamo (na jednolity kolor całości czy gołą bazę), ta charakterystyczna "obwódka" na odcięciu kolorów (inny kolor czy efekt odkurzu), całość jest finalnie jednolicie werniksowana?

OT, ale myślę, że interesujących dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Dzięki wszystkim za komentarze. To model konkursowy, więc musiałem niestety pójść na kilka kompromisów, żeby wyrobić się w terminie.

 

Myślę że podstawowym błędem jest nie ta kolejność przy nakładaniu materiałów na model. Powłoki HPHGC są powłokami 3CT a więc po gruntach, podkładach nakłąda sie kolory i na koniec powłokę HPHGC (ta powłoka jest transparentna)

 

Generalnie pamiętam twoją uwagę z początku warsztatu, kiedy sugerowałeś zastosowanie TC + metalik. Obawiałem się, że efekt metalu, który miałem przed werniksami stłumi się po dalszych zabiegach i miałem zamiar poratować to nakładając właśnie taką ostatnią warstwę, ale konkurs znienacka się skończył i zabrakło czasu na eksperymenty.

 

Karambolis - modelik fajny. Ale zdjęcia w galerii zdecydowanie za bardzo wpadają w zieleń...

 

Niestety mój namiot bezcieniowy jest ciut za mały na ten model i musiałem na szybko coś dzisiaj zmontowaćz brystolu. Nie przewidziałem, że zielona ściana koło stołu, która odbija się w owiewce, będzie miała taki wpływ na kolory. Za jakiś czas mam zamiar zrobić parę zdjęć w plenerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tak ciekawy, ze sam wyciągnąłem z szafy Gunze Crystal Color XC08 czyli ciemna perła i pomazałem trochę na czarnym podkładzie. Otóż tak, efekt jest naprawdę ciekawy, bo przy odpowiedniej grubości powłoki, pod jednym kątem widać czarnym podkład, a pod innym mamy powłokę która wygląda jak ciemny metalik z naprawdę bardzo drobnego pigmentu. Zrobić zdjęcie tego efektu jest cholernie trudne więc sam nie wiem jak wam to pokazać. Chyba prościej będzie umieścić krótki filmik, ale chyba w ten sposób da się uzyskać ten efekt. Oczywiście to tylko przypuszczenia na czarnym podkładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.