Skocz do zawartości

RWD-8 IBG 1:72


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Za 20 zł masz dość ciekawy model polskiego samolotu w którym wszystko ładnie do siebie pasuje, więc myślę że warto go kupić. Model nie sprawił mi większych problemów, ale przede mną montaż skrzydła i to po pomalowaniu, więc pewnie lekko nie będzie. Wykonany prosto z pudła powinien bardzo dobrze wyglądać, chociaż ma swoje wady. Dodatkowo jak dla mnie, to w otwartej kabinie brakuje paru rzeczy rzucających się w oczy, takich jak tablica przyrządów czy pasy ale do modelu powstało już trochę dodatków które znacznie go poprawiają. Ja kupiłem do niego blaszkę Parta oraz zestaw waloryzacyjny od Attack Squadron zawierający nowe skrzydło oraz powierzchnie sterowe.

 

W skrócie, jak dla mnie dobry model dla początkujących i zaawansowanych modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

No to jedziemy dalej z budową. Najpierw pomalowałem wszystkie szczegóły takie jak opony, płozę oraz na czerwono popychacze sterów oraz zastrzały tylnego skrzydła. Tego ostatniego dopatrzyłem się w innych warsztatach oraz na zdjęciach. Następnie polakierowałem model lakierem błyszczącym Tamiya X-22 i wziąłem się za kalki.

 

N15_RWD-8.jpg

N16_RWD-8.jpg

 

Kalki są dobrej jakości, kładą się naprawdę dobrze. Pomogłem sobie płynami pod i nad kalki Agamy ale nawet bez nich efekt byłby niezły. Niestety po grubych kalkach Airfixa, musiałem się przyzwyczaić do tych z pudełka IBG. Przyzwyczajanie skończyło się uszkodzeniem litery SP na skrzydle oraz skróciłem odrobinę nogi tancerza na ogonie.

 

N17_RWD-8.jpg

 

Szkody niby nie duże ale drobna rysa jest. Litery SP na skrzydle kładłem jako całość ale później ciąłem kalki i wszystkie litery kładłem osobno. Tak było, przynajmniej dla mnie, dużo łatwiej, może ktoś skorzysta z tej drobnej podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że Wam się podoba. Bać się nie ma czego, bo model jest dość dobrze spasowany. Po prostu trzeba będzie zachować ostrożność przy montażu już gotowych elementów.

 

Na razie na modelu położyłem washa i pokryłem go lakierem Tamiya X-35. Niestety ostatnio czym więcej mam wolnego, tym mniej czasu na modelarstwo, więc dziś póki co bez zdjęć. Postaram się je wrzucić jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Trochę czasu minęło, więc czas powoli kończyć model.

Montaż skrzydeł podzieliłem sobie na kilka etapów.

 

1. Wklejenie oszklenia, później montaż owiewki przed pierwszą kabiną mógłby być utrudniony, ponieważ jest delikatnie schowana pod skrzydłem. Do ich przyklejenia użyłem zwykłego kleju typu Wikol.

2. Wklejenie w otwory w kadłubie naciągów i pomalowanie ich farbą Gun Metal od Agamy. Do wykonania naciągów użyłem żyłki wędkarskiej 0,04 mm.

3. Przyklejenie skrzydła do wcześniej przyklejonych podpór.

4. Doklejenie zewnętrznych zastrzałów.

5. Przewleczenie naciągów przez wcześniej nawiercone otwory i przyklejenie ich do skrzydła. Przed przyklejeniem odpowiednio je naciągałem i łapałem za pomocą kawałków taśmy Tamiya.

 

N21_RWD-8.jpgN22_RWD-8.jpg

 

Otwory pod naciągi wywierciłem wiertłem 0,3, ale na górze rozwierciłem je bliżej nie określonym szerszym wiertłem. Chodziło mi oto aby miejsce klejenia naciągu znalazło się wewnątrz skrzydła, a nie na wierzchu. Wszystko było klejone cyjanoakrylem.

Do wykonania w modelu pozostały mi następujące elementy:

 

1. Doklejenie wewnętrznych zastrzałów.

2. Zaszpachlowanie otworów na skrzydle a następnie ich pomalowanie, łącznie z lakierowaniem całego skrzydła.

3. Wykonanie linek od steru kierunku i wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.