Skocz do zawartości

Chemia


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy wsponinany na początku postu sidolux można użyć jako lakieru bezbarwnego do modelu samochodu i czy można go po nałożeniu polerować?

Sidolux raczej się nie nadaje do cywili (sam to sprawdziłem) totalna kaszana, radze zainwestować w normalną farbkę bezbarwną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak a propos Cleanlux-a nim się tylko czyści aero czy można rozcieńczać tez farby akrylowe(może olejne też?).Pytam bo on jest taki śliski a dopiero wchodzę tak bardziej w tę modelarską chemię i chciałbym wiedzieć aby nie popełnić jakiegoś błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko na szybko... który rozpuszczalnik farb np. do humbrola, model master będzie najlepszy do czyszczenia aerografu i czy farby akrylowe np. Pactre wystarczy wycześcić aerograf wodą, czy też coś specjalnego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zakupiłem ostatnio płyn do kalkomani Model Master moje pytanie brzmi. Jak z tym się obchodzić? Całą kalkę trzeba moczyć w tym (tak jak w wodzie), czy dawać pod kalkę ala niby klej (tj między kalką, a modelem) czy już położoną kalkę na modelu tym malować.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu słoiczka pisze:

 

Apply solvet to a buffed - out or glossed surface. Dip decal in weter 10 sec. ; place on tissue for 1 min.; position decal; reaply solvent. Air dry only. Reapply in necessary after 24hr. residue may be wiped awey with damp tissue

 

Nie jestem aż tak dobry z angielskiego.

Z tego co zrozumiałem to na 10 sec do wody kalkę a po jednej minucie jak już będzie ułożone smarować?

 

Czyli to ma być stosowane jak kalka jest na modelu i poprostu smarować kalkę tym?

 

Jeśli tak to może jakieś rady jak to zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko na szybko... który rozpuszczalnik farb np. do humbrola, model master będzie najlepszy do czyszczenia aerografu i czy farby akrylowe np. Pactre wystarczy wycześcić aerograf wodą, czy też coś specjalnego ??

 

Jeśli chodzi o emalię to farbki Model Mastera i Humbrola rozcieńczam rozcieńczalnikiem Wamodu a czyszczę aerograf White Spiritem Duluxa lub Dragona. Jak mi braknie rozcieńczalnika Wamodu to będę używał White Spirit bo nie widzę różnicy. Akryli nie używam więc się nie wypowiadam.

 

Apply solvet to a buffed - out or glossed surface. Dip decal in weter 10 sec. ; place on tissue for 1 min.; position decal; reaply solvent. Air dry only. Reapply in necessary after 24hr. residue may be wiped awey with damp tissue

 

Jak na mój gust to będzie:

Nałóż rozpuszczalnik (czyli to coś, co jest w słoiczku) na wypolerowaną lub błyszczącą powierzchnię. Zanurz naklejkę w wodzie na 10 sekund, połóż na chusteczce na minutę, ułóż na modelu, ponownie nałóż rozpuszczalnik. Suszyć wyłącznie powietrzem (w sensie - nie dmuchać, nie wycierać, zostawić). W razie potrzeby ponownie nałóż rozpuszczalnik po 24 godz. Pozostałości (resztki rozpuszczalnika) mogą być usunięte przy pomocy wilgotnej chusteczki.

 

Z drugiej strony w skrócie w jednym ze sklepów internetowych wyjaśniono to w ten sposób:

 

Do nakładania kalkomanii i "dopasowywania" kalkomanii do faktury oklejanej powierzchni używa się dwóch płynów produkcji firmy Model Master.

Pierwszy z nich - Decal Solvent Solution - służy do wytworzenia odpowiedniego napięcia powierzchniowego na oklejanej nawierzchni. Drugi natomiast - Decal Setting Solution - jest używany do zmiękczania zbyt grubej bądź twardej kalkomanii w celu łatwiejszego jej układania się pod wpływem działania pierwszego płynu.

Obydwa wymienione preparaty są łatwo rozróżnialne. Ten do zmiękczania kalkomanii zazwyczaj ma zapach octu.

 

Właściwie prosiłbym was o odpowiedź na pytanie kto używa jakiegokolwiek specyfiku do kalkomanii i co mu ona daje - pytam bo do tej pory sklejałem modele z mało istotną kalkomanią albo w ogóle bez niej, teraz mam odpowiedzialne zadanie oklejenia Queen Mary 2 Revella i nie chcę nic schrzanić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak na mój gust to będzie:

Nałóż rozpuszczalnik (czyli to coś, co jest w słoiczku) na wypolerowaną lub błyszczącą powierzchnię. Zanurz naklejkę w wodzie na 10 sekund, połóż na chusteczce na minutę, ułóż na modelu, ponownie nałóż rozpuszczalnik. Suszyć wyłącznie powietrzem (w sensie - nie dmuchać, nie wycierać, zostawić). W razie potrzeby ponownie nałóż rozpuszczalnik po 24 godz. Pozostałości (resztki rozpuszczalnika) mogą być usunięte przy pomocy wilgotnej chusteczki.

 

Popróbuje najpierw gdzieś na jakimś innym modelu. w weekend będę się z tym bawił więc opowiem o mioch doświadczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś powiedzieć czy farbę akrylową Vallejo z serii Model Color powinienem rozcieńczać ?? bo farba jest dość gęsta czy taka powinna być? czy może to dlatego że zmarzła trochę? właśnie paczka mi przyszła i jak wyjąłem buteleczkę z paczki to była zimna.

więc poczekać aż się ogrzeje czy rozcieńczyć ją? może być rozcieńczalnik Tamiya??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.