Skocz do zawartości

Chemia


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeszcze takie (dziecinne) pytanie !

 

Czy warto kupować farby typu "łosz", oraz pigmenty firmy MIG ? Stosuję "łosz" wykonany ze zwykłej farby (Pactra, ModelMaster), a jako pigmenty stosuję suche pastele ze sklepu dla plastyków... Czy rzeczywiście jest jakaś różnica, czy to tylko kwestia prestiżu, co stosujemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedo pytanie co do chemii. Zakupiłem juz surfecera 1200 i rozcieńczalnik do niego, farbki odbieram w poniedziałek.Poczytałem cały ten temat i jest tego bardzo dużo i nie wiem co wybrać. Klej mam z igła rawela. I zastanawiam się co jeszcze musze miec na poczatek czy jakies szpachle? plyny do kalek itp?

Prosze o radę bo nie chcę na poczatek zbankrutować hehe:) no ale też nie chce w razie potrzeby robić przestój w pracach z powodu braku jakiegoś specyfiku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla się przydaje przy większości modeli, myślę że jest bardziej potrzebna niż surfacer. Pamiętaj o rozcieńczalniku do farb. Co do płynów do kalek, są konieczne jeśli kalki mają przyzwoicie wyglądać ale na początek mark setter od gunze wystarczy. Klej kupiłeś bardzo dobry. Myślę że taki zestaw Ci w zupełności na początku wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol jest dobry (uniwersalny) i Tamiya Basic Type - tak na początek. Dla mnie Gunze jest "dziwna" i używam ją tylko do robienia spawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczny jak konieczny, ja sobie nie wyobrażam już bez niego malowania akrylami.

Jak malujesz pędzlem, to i tak Ci się prawie do niczego nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie, zamówiłem szpachle tamiya, płyn do kalek Micro i plyn maskujący humbrola. Reggy a czy przysklejaniu modeli czołgow itp taka mata jest przydatna? Może wystarcza zwukła foliowa podkałdka taka jak są do kuchnu czy cuś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przez gruby karton prędzej czy później przerżniesz się skalpelem czy nożykiem do biurka. Przez matę olfy raczej ciężko to zrobić. Dobra sprawa taka mata. Tylko nie kładź jej na słońce, nie stawiaj na niej herbaty. Nawet świecenie z niska mocną żarówką klasyczną >60W może powodować odkształcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet świecenie z niska mocną żarówką klasyczną >60W może powodować odkształcenia.

,Które można usunąć tą samą metodą- przykładasz lampkę dość blisko [albo nawet i kładziesz na macie] na chwilkę [do ok.10sek.-trzeba na wyczucie, kiedyś mi się zdarzyło z pół minuty, albo i lepiej ] i po podniesieniu lampki szybko przycisnąć czymś płaskim i trzymać tak dopóki mata nie powróci do "normalnej" temperatury.

Na odkształcenia nie daje 100% pewności, że będzie ok., ale jak mocno się pokroi nożykiem matę, to dzięki temu zabiegu trochę "ran się goi" Parę razy tak robiłem, tylko zamiast dociskać czymś płaskim dociskałem rękoma i też działało, no ale na wszelki wypadek tak j.w. napisałem. Nie bać się jak wyskoczy jakiś duuuży garb, jak się szybko dociśnie wraca wszystko do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak sporo odpowiedzi. Pytam o mate bo nie mam za dużo kasy, w ponniedziałek jade też odebrać kompresor do aeografu. Znalazłem w Krakowie fajny sklep z pneumatyką i mają również kompresor do aero za 270zł.

Co do maty myślę zeby wziąć tą w rozmiarze 45x30(kosztuje coś koło 40zł niestety większa 60x40 to prawie 90zł), nie będzie za mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wszystko co jest w płynie i da się rozcieńczyć nadaje się do aerografu. A propos maty olfy. Ja do niedawna pracowałem na arkuszu papieru rozmiaru A2 przyczepionego ściskami do biurka. Położyłem żeby nie zabrudzić biurka aerografem ale tak jakoś został. Teraz na biurku leży jakaś plastikowa mata Która służy do położenia w kuchni żeby obrusu nie zaplamić. Takie maty to naprawdę rzecz gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam-mam pytanie -otóż zaczęły mi gęstnieć farby w słoiczkach "PACTRA"

trochę boje się wlewać do słoiczka wodę,czy też inny środek bo może być tak jak z emaliami,po wlaniu do puszki rozcieńczalnika,po kilu dniach nadają się wyłącznie do wyrzucenia,czy ktoś miał podobny problem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo mat, odkryłem ciekawą rzecz. Można bardzo tanio zakupić takową a4 w empiku. 14,90, znalazłem w 3 róznych, więc i może w reszcie polski też bedą, szukać ich trzeba z akcesoriami dla plastyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Surfacera mogę użyć szarego podkładu z olejnego Humbrola a na to pryskać jasnoniebieskim akrylem??

Czy Retarder MC196 firmy Vallejo mogę zastąpić Rozcieńczalnikiem do farb akrylowych firmy Pactra? Czy to co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Surfacera mogę użyć szarego podkładu z olejnego Humbrola a na to pryskać jasnoniebieskim akrylem??

Ja wlasnie tak zrobilem.

viewtopic.php?t=13570&postdays=0&postorder=asc&start=30

Tylko jak uzylem rozcieczalnika wamodu to wyszlo mi chrpowate. Do humbroli dobrze spisuje sie "rozcieczalnik do wyrobow ftalowo-karbinowych" o taki:

4d08eccd7d7aa1damed.jpg

http://img119.imageshack.us/img119/6712/dscn2038.jpg

Troche smierdzi ale da sie wytrzymac. Smierdzi prawie jak rozcieczalnik do Gunzo. Ja malowalem aero, ty tez bedzie...?

 

Rozcieczalnik do Pactry... a nie lepiej uzyc wody destylowanej?

"Pactra - tanie farby akrylowe - szeroko używane i polecane. Rozcieńczanie: woda kranowa, woda destylowana, wódeczka, spirytus i inne alkohole "

Poczytaj na forum. Troche o tym byla. Jest nawet wspomniane w poradniku:

viewtopic.php?t=5934&start=0

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Surfacera mogę użyć szarego podkładu z olejnego Humbrola a na to pryskać jasnoniebieskim akrylem??

 

Surfacer służły do wyrównywania powierzchni a humbrol to poprostu farba .

 

zy Retarder MC196 firmy Vallejo mogę zastąpić Rozcieńczalnikiem do farb akrylowych firmy Pactra? Czy to co innego?

 

Retader to nie rozcienczalnik tylko opuzniacz , chyba że chcesz zeby farba wysychala ci miesiac to lej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Surfacera mogę użyć szarego podkładu z olejnego Humbrola a na to pryskać jasnoniebieskim akrylem??

Jasne, że możesz, ja sam zanim przesiadłem się na surfacer pewnie z "naście" modeli zrobiłem psikając jako podkład czarnego humbrola H33 albo Revella. Problemem była chropowata powierzchnia tych farb, ale jak wspomniał footribe często to kwestia rozcieńczalnika. Możesz zawsze popryskać świeżą olejną farbę czystym rozcieńczalnikiem - wtedy się lekko rozpuszcza i ewentualne chropowatości nikną. Świetnie się po tym maluje akrylami.

Jeżeli malujesz Vallejo, to najlepszy zestaw do ich rozcieńczania to kranówka + retarder od Talensa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki WAM za wskazówki Ja zamierzam za niedługo wdrożyć do mojego zaplecza technicznego aero....

A mam jeszcze oryginalny rozpuszczalnik Humbrola, on jest trochę "delikatniejszy" więc może będzie lepszy.

Czy masy modelarskie Blu-Tack które zachwala kolega reggy można zastąpić np. zwykłą plasteliną? Czy środek Hubrola Maskol się nie spisuje, bo nie wiem co lepiej kupić?

A może być na podkład lepszy jakiś metalizer? Np farba MM emalia kolor Silver lepiej i gładziej "siada" na powierzchnię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.