Skocz do zawartości

Czechosłowackie "Turbiny", Revell/Smer, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie szanownych Kolegów :mrgreen:

Jak to mówią "prawdziwa miłość nie rdzewieje" i w związku z tym popełniłem dwie Avie w moim ukochanym czechosłowackim malowaniu:yahoo:

Na początek odrobina historii:

W latach 1946/47  w zakładach Avii, z pozostawionych części Me 262, udało zmontować się osiem maszyn - pięć jednomiejscowych (V-33, V-34, V-36, V-39, V-40) i trzy dwumiejscowe (V-31, V-35, V-37). Niektóre źródła podają że samolotów zbudowano 10: sześć jednomiejscowych - pierwszy prototyp rozbito, i cztery dwumiejscowe - jeden uszkodzono przy oblocie.

Tak czy siak osiem maszyn przejęło wojsko i służyły one w 5 Dywizjonie Myśliwskim do 1951r. Potem rozesłano je po całym kraju jako pomoce naukowe dla mechaników lotniczych.  Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa egzemplarze - Avia S-92 (jednomiejscowa, V-34) i Avia CS-92 (dwumiejscowa, V-35). Na zdjęciach "z epoki" można odnaleźć jeszcze jeden egzemplarz, w kolorze srebrnym, oznaczony PL-01. Był to samolot nie lotny, służący jako pomoc naukowa.

Modele.

Za bazę do budowy Avii posłużyły mi modele Revella - jeden  zachomikowany w spiżarni oraz drugi (dwumiejscowy) który to już stał w szafie. Po analizie "wyprasek" stwierdziłem że obie wersje różnią się od siebie jedynie owiewką i garbem dla wersji dwumiejscowej. W związku z tym, żeby już nie bawić się "przemalowanki" i akcje-reaktywacje dokupiłem jeszcze jedną wersję jednomiejscową ( dwumiejscowej Revell nie wypuszcza już od kilku lat) którą wzbogaciłem w odzyskaną owiewkę i garb. Wiem, że co po niektórzy zarzucą że modele Revella nie należą do najlepszych na rynku ale po prostu były na stanie i już. Chcąc pozyskać kalki kupiłem dwa modele Smera, gdyż stwierdziłem że w porównaniu z osobno dostępnymi kalkami innych producentów, zawierają one komplet napisów eksploatacyjnych. Dodatkowo wersja jednomiejscowa otrzymała owiewkę ze Smera bo to co w tej chwili pakuje Revwll woła o pomstę do nieba. Konserwajcą form zajmuje się w tej firmie chyba zaprzyjaźniony kowal :haha:

I po tak długim wstępie czas na galerie :mrgreen:

Avia S-92:

nZ7bIx6.jpg

imubpZC.jpg

UBw7xH6.jpg

04ZyfDH.jpg

oxsSdeO.jpg

sfVaBeA.jpg

raNhyTJ.jpg

UFs5NGm.jpg

R0Zg9JJ.jpg

7PilCQ1.jpg

TRFzEHQ.jpg

pRVQ4EG.jpg

2aLUSZU.jpg

CLkM3U1.jpg

FMu0Nwf.jpg

x0IC5oh.jpg

Avia CS-92

MCKowG9.jpg

6ZEhIhm.jpg

GtQWr5n.jpg

lepDOJy.jpg

mtItUTn.jpg

qsm1Nbh.jpg

UZ9fLdA.jpg

zQDup8X.jpg

mlUUbdl.jpg

yblyecG.jpg

ydBxA2f.jpg

6vyQBzE.jpg

4bMGzot.jpg

I już :wojo:

:kawa:

Edytowane przez abtb
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne jaskółki :super: Też mam w planie i na magazynie zalega Smerowska i taka z edycji ZTS Plastyk co ładne kalki miała. Solówkę mam z archaicznego Maczboksa to pomysł już jest :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pires napisał:

Przez te, na czarno zapuszczone linie wyglądają jak kartonówki.

Jak bym TAK sklejał karton, to bym mógł mieć i czarny retusz... :D

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pires napisał:

na czarno zapuszczone linie

Nie na czarno a na brązowo, wachem "do zielonego"

2 godziny temu, Pires napisał:

wyglądają jak kartonówki.

Przyzna kolega, że skleić i pomalować plastik tak, żeby wyglądał jak karton to jednak sztuka jest wink3

A poza tym takie "podejście" do tematu daje podwójne szanse na konkursach - w jednym roku jako plastik a w drugim jako karton :haha:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mbrnnr napisał:

Lepiej by jednak było pomalować je tak, by wyglądały jak Turbíny. ?

Ty tak na poważnie? Bez wascha, bez cieniowania?. Wtedy by mnie zjedli i z forum wykluczyli a tak jest trochę śmiechu i dyskusji :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mbrnnr napisał:

We właściwym kolorze i półpołysku, z delikatnym washem, bo te szpary były mało widoczne, jak to Me-262...

Chciałbyś :lol:

Wtedy to byś słowa w temacie nie napisał wink3

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A ta parka nic nie wywalczyła?
Bardzo fajnie się prezentowała (nie sądziłem że to aż takie duże jest).

Zaryzykuję nawet herezję pisząc (kurcze, może na wszelki wypadek napiszę z zamkniętymi oczami) że wyglądała ciekawiej od pary naszych Iskier...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzes napisał:

Zaryzykuję nawet herezję pisząc (kurcze, może na wszelki wypadek napiszę z zamkniętymi oczami) że wyglądała ciekawiej od pary naszych Iskier...

No właśnie:

2 minuty temu, Grzes napisał:

pary naszych Iskier... 

Też zaryzykuję ( a może i o herezje zostanę posądzony), ale wiadomo że jak coś ma "szachownicę" to z "automatu" dostaje "+10pkt"

Zgodnie z regulaminem uczestnik dostaje granta za swój najlepszy model w danej kategorii a jak wiadomo łapnąłem  medal za F-104.

A poza tym organizator przyznając mi  (ewentualną) nagrodę za Avie potwierdziłby że są one z PLASTIKU a nie z kartonu jak co niektórzy sugerują :haha: i mógłby tym obalić wiele teorii spiskowych krążących po forach modelarskich.

I tak w ogóle to już nie wiem czy górny lewy róg ma być czerwony (zgodnie z heraldyką) czy też biały (zgodnie z panującą polityką) więc nie ryzykuję wpadki :pif:

11 minut temu, Grzes napisał:

A ta parka nic nie wywalczyła?

wywalczyła uznanie "oglądaczy" oraz fajne zdanie które usłyszałem  - " Można zrobić 262-kę inaczej? Można. I nawet się bardzo podoba" .

I tyle mi w zupełności wystarczy

Za rok powinien być większy zlot Avii ( przynajmniej w moim, kartonowym (nie kartonowym:hmmm:), za mało błyszczącym wydaniu) :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Gratuluję modeli.

Świetny pomysł na malowanie, zamiast faszystów, czechosłowackie (nie czeskie) Turbiny. Tylko mam wrażenie, że kolor, chyba za ciemny. Wydaje mi się, że one były malowane kolorem RLM02. Zresztą, ta, która stoi w muzeum Praha Kbely (byłem osobiście), jest chyba nie do końca pomalowana poprawnie.

Ale ręki obciąć sobie nie dam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, panzer_lehr napisał:

Wydaje mi się, że one były malowane kolorem RLM02.

Dobrze się Koledze wydaje. I tak też są pomalowane moje RLM 02 z Pactry. W rzeczywistości nie są takie ciemne. Odrobinę tej "ciemnicy" może dawać ciemno szary podkład i łosza (:hmmm:)

Egzemplarz stojący w Praha Kbely ma jednego bardzo ciekawego "smaka" w podwoziu.

10 minut temu, panzer_lehr napisał:

Zresztą, ta, która stoi w muzeum Praha Kbely (byłem osobiście), jest chyba nie do końca pomalowana poprawnie.

Rzecz normalna.

Wedle wszelkich kwitów Jak 17 jaki dostali do testów był błękitno - zielony (oliwkowy) I taki też stał w muzeum. Ale teraz stoi ..... cały szary. Egzemplarze muzealne po remoncie to już jednak nie jest wzór do naśladowania.

Co do koloru :hmmm:

Chyba każdy producent ma "swój" odcień i myślę że RLM 02 z Pctry jest inny niż np z gunze czy Ak. Ale to już dywagacje niewarte rozpisywania się

16 minut temu, panzer_lehr napisał:

Gratuluję modeli.

Świetny pomysł na malowanie, zamiast faszystów, czechosłowackie (nie czeskie) Turbiny.

Dzięki

:szampan1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.