Jump to content

Iwata i Procon Boy (HP-CH vs PS-289)


Recommended Posts

Miałem okazję tanio kupić używaną Iwatę HP-CH (poniżej 200 zł) i nie mogłem się powstrzymać. Miałem małe obawy, ale po rozebraniu na części pierwsze okazało się, że sprzęt jest mało używany, całkowicie sprawny i bez żadnych uszkodzeń.

Moim podstawowym aero jest Procon PS-289. Wymyśliłem sobie, że drugi bardzo podobny będzie dobrym rozwiązaniem, bo przy przełączaniu się między nimi nie będę odczuwał specjalnej różnicy. Na razie sprawdziłem jedynie, że aerograf pracuje tak jak Iwata pracować powinna ale bezpośrednich testów porównawczych z Proconem jeszcze nie robiłem.

Co mogłem stwierdzić, to HP-CH jest lżejszy (105 g vs 122 g) i ma mniejszą odległość między spustem a dyszą, więc nieco inaczej się go "prowadzi". Czyli o identycznych odczuciach przy używaniu obydwu można raczej zapomnieć. Co do budowy i jakośći obydwu, mogę jedynie potwierdzić to co powszechnie wiadomo. Ok 80% części jest identycznych i współzamiennych (w tym dysza i iglica). Jakość wykonania i precyzja taka sama.

W miarę postępów podzielę się kolejnymi spostrzeżeniami.

Póki co, chcę zapytać czy ktoś z was ma już takie doświadczenia i mógłby je tu przedstawić?

Edited by HKK
Link to post
Share on other sites
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

to tak nie działa. Tu jest wazna lepkość, gradient stężenia  rozcieńczalnika na wyjściu dyszy , prędkość przepływu farby i powietrza i w efekcie  zatykanie otworu przy niskim przepływie.  Ale to przec

HP-CH używam od kilku miesięcy. To niezły aerograf, jak to Iwata, trudno mieć do niego jakieś zastrzeżenia. Na pewno przeszkadza mi duży 9ml zbiorniczek, który jak dla mnie mógłby być mniejszy o połow

@HKK - mam w domu cztery śmietniki, nie kupuję pakowanego mięsa czy warzyw, robię własne jogurty w szkle, piekę pieczywo, słomek nie mamy. W większości przypadków zrezygnowałem z używania pipet. Kubec

Posted Images

HP-CH używam od kilku miesięcy. To niezły aerograf, jak to Iwata, trudno mieć do niego jakieś zastrzeżenia. Na pewno przeszkadza mi duży 9ml zbiorniczek, który jak dla mnie mógłby być mniejszy o połowę. Reszta jest bardzo dobra. Dysza 0,3mm jest wystarczająco duża żeby się nie zapychać i dość mała żeby malować nią kreski poniżej 1mm. Spust chodzi płynnie, jak chyba w każdym aerku tej firmy. Czyszczenie jest łatwe, ergonomia pracy bardzo fajna. Oprócz BH maluję głównie tym aerografem.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Solo napisał:

Na pewno przeszkadza mi duży 9ml zbiorniczek, który jak dla mnie mógłby być mniejszy o połowę.

Akurat ja wolę większy zbiornik. Z kilku powodów. Po pierwsze, mogę rozcieńczać farbę w zbiorniku, bez wychlapywania. Po drugie, wytarcie zbiornika paluchem jest możliwe i wygodne, a i płukanie jest sprawniejsze. Po trzecie, przy bąbelkowaniu nie ryzykuję opryskania wszystkiego wokół.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Solo napisał:

Nigdy nie potrafiłem zrozumieć czemu ludzie rozcieńczają farbę w zbiorniczku. Idealna metoda żeby zapchać aerek a i kontrola nad mieszanką nie jest zbyt dobra. Ale co kto lubi.

Też jest kilka powodów. Przygotowanie "mieszanki" w osobnym kubeczku, to dodatkowy bałagan, brudzenie, czyszczenie, zużywanie pipet, kubeczków itp. Tu wkrapiam rozcieńczalnik, potem farbę (obydwa z buteleczek z zakraplaczem), mieszam pędzelkiem i już. 

To czy gęstość jest prawidłowa czy nie, mogę dostrzec tak samo dobrze w zbiorniczku jak i w zewnętrznym naczyniu. A jeśli przy malowaniu okaże się że jednak nie to co? Przy zewnętrznym przygotowaniu mieszanki mam kłopot, bo albo muszę wylać ze zbiorniczka i poprawić w naczyniu, albo i tak domieszać w zbiorniczku.

Nie mam pojęcia jak można zapchać aero w ten sposób. Zawsze najpierw idzie rozcieńczalnik.

Oczywiście to wszystko nie ma zastosowania przy małym zbiorniku. Dlatego wolę większe.

Edited by HKK
Link to post
Share on other sites

Myślę, że nie ma co popadać w skrajności. 

Mieszanie farb poza aerografem jest coś, czego powinni się trzymać głównie początkujący modelarze i to z kilku powodów. Przykładowo zamiana kolejności - najpierw gęsta farba potem rozcieńczalnik łatwo może się skończyć przytkaniem aerografu, pluciem farbą i lanie rozcieńczalnika sytuację nie poprawi bo kanał nadal z gęstą farbą w środku. I potem od razu pajęczyna. Dalej dziwne eksperymenty lub zamiana rozcieńczalników i ścięta farba - kto nie rozbierał zapchany aerograf na części pierwsze, ręka do góry... 

Mieszanie większej ilości farb w strzykawkach czy małych w kubeczkach do tatuażu nie jest finansowo uciążliwe. Licząc mililitry i kropelki zaś szybko uczy jak dobierać proporcje poszczególnych farb i też w łatwy sposób można korygować odcień farby, jeśli trzeba mieszać.

Z drugiej strony jak chcę teraz rozcieńczyć MRP, to nie leję tego do kubeczka czy do strzykawki, zrobię tego w aerografie, bo wiem co robię, jest szybko i czysto.

Edited by mbrnnr
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, mbrnnr napisał:

Mieszanie większej ilości farb w strzykawkach czy małych w kubeczkach do tatuażu nie jest finansowo uciążliwe. 

Nie chodzi o finanse. Wyrzucanie plastików to coś, co staram się minimalizować. Z kolei czyszczenie i płukanie zewnętrznych zbiorniczków, pipet i strzykawek jest upierdliwe.

Ale wracając do HP-CH.
Zauważyłem, że często plunie mi farbą przy początkowym otwarciu powietrza. Coś, czego nigdy nie miałem w Proconie. Wyjaśnienie okazało się ciekawe. Procon ma większy pionowy skok spustu. Przymykając farbę odruchowo zmniejszam nieco nacisk na spust. W Proconie to nie przeszkadza, bo zawór cały czas jest otwarty. W Iwacie zawór się zamyka, podczas gdy dysza jest jeszcze nie domknięta. Efekt wiadomy. Teraz, korzystając z Iwaty muszę wyrobić odruch mocniejszego wciskania spustu.

To przykład jak drobny niuans w aerografie może mieć istotny wpływ na efekty malowania i sposób korzystania ze sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Ja tam się nie bawię w jakieś niuanse, kupuję raz na 2 lata pudło pipet i strzykawek, w sumie z 50 zł i każdorazowo farbię nabieram taką jednorazową pipeta, która potem ląduje do kosza.
Naturalnie jestem świadomy, że moje pipety jakimś cudem trafiają do Pacyfiku i wieloryby od nich kaszlą.

Link to post
Share on other sites

@HKK - mam w domu cztery śmietniki, nie kupuję pakowanego mięsa czy warzyw, robię własne jogurty w szkle, piekę pieczywo, słomek nie mamy. W większości przypadków zrezygnowałem z używania pipet. Kubeczki są malutkie, większe ilości farb gotowych do malowania trzymam w słoiczkach po starych farbach. Ale jakoś zacząć trzeba. 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, mbrnnr napisał:

@HKK - mam w domu cztery śmietniki, nie kupuję pakowanego mięsa czy warzyw, robię własne jogurty w szkle, piekę pieczywo, słomek nie mamy. W większości przypadków zrezygnowałem z używania pipet. Kubeczki są malutkie, większe ilości farb gotowych do malowania trzymam w słoiczkach po starych farbach. Ale jakoś zacząć trzeba. 

Fakt faktem, że więcej plastiku wyrzucę w postaci ramek po wypraskach niż kubeczków. Ale masz rację, zawsze to coś.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

b1zMMB8.jpg

Ja mieszam w strzykawkach, ale potem ich nie wyrzucam, ani tym bardziej nie płuczę. Rozrobione Gunze C w ten sposób może czekać na ponowne użycie kilka miesięcy. Wygoda, czystość i wieloryby szczęśliwe. Używam strzykawek głównie 2ml, do lakierów i okazjonalnie większych ilości farby 5ml.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, karambolis8 napisał:

… Ja mieszam w strzykawkach, …  Rozrobione Gunze C w ten sposób może czekać na ponowne użycie kilka miesięcy. … Używam strzykawek głównie 2ml, do lakierów i okazjonalnie większych ilości farby 5ml.

A igły się nie zatykają?

Link to post
Share on other sites

Im dłużej się przyglądam obydwu aerografom, tym bardziej jestem pod wrażeniem Procon-a. Nie tylko nie ustępuje wykonaniem, ale wygląda na to, że tam gdzie miało to sens, konstrukcja została poprawiona.

Przykładem zawór powietrza. W Iwacie jest to osobny element. Nie wiadomo dlaczego, może żeby ludzie w razie problemów kupowali cały zawór zamiast rozebrać i wymienić uszczelkę na tłoczku albo sprężynkę bo nic innego tam nie może zawieść. Efekt jest taki, że  w Iwacie mamy dwie dodatkowe uszczelki oraz osobny trzpień pośredniczący między spustem a zaworem. Procon ma korpus zaworu zintegrowany z korpusem aerografu. Jest tam tylko tłoczek, sprężynka i śruba zamykająca. Wszystkie trzy elemeny zreszta identyczne z Iwatą. Rozwiązanie prostsze, tańsze i bardziej niezawodne.

Głowica powietrzna w Proconie ma konstrukcję jak w Olymposach i Iwatach Micron. Dodatkowa komora mieszająca poprawiająca (?) opływ powietrza dookoła dyszy i na dodatek umożliwiająca czyszczenie kanału farbowego i samej dyszy bez odkręcania tej ostatniej.

Rozwiązanie spustu też lepsze. Iwata ma spust osadzony na cienkiej ośce poruszającej się w wycięciach w korpusie. Punktów gdzie może się to  (przynajmniej teoretycznie) ukruszyć albo zabrudzić czy wytrzeć jest kilka. Procon ma spust połączony wachliwie z trzpieniem. Trzpień wchodzi w kanał zaworu i automatycznie ruch pionowy oraz obrotowy są zapewnione. Rozwiązanie proste i nie do zabicia. Spust ma wyraźny skok i jest delikatniejszy.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Wystarczy wypchnąć farbę tłoczkiem  tak żeby nie było powietrza w strzykawce i zakleić wylot kuleczka z plasteliny. Miesiącami tak może stać, co najwyżej z czasem sie farba rozwarstwi. Przed malowaniem tylko wytrząsnąc strzykawkę, żeby rozmieszać i można dalej malować.... 

Link to post
Share on other sites

Ze "śledztwa" internetowego przeprowadzonego w zeszłym roku przez miłośników aerografów (szczegóły tu: https://www.airbrushforum.org/threads/fuso-seiki-factory.20155/) wynika, że Iwata nie tylko nie produkuje swoich aerografów, ale nawet ich nie montuje ani nie przeprowadza kontroli jakości. Dowodem listy przewozowe znalezione w Sieci, które pokazują, że Anest Iwata USA odbiera co miesiąc dostawę aerografów z firmy Hokushin Seiki w Japonii. Ta firma jest właścicielem marki Rich (dawniej BB Rich) znanej z aerografów Richpen łudząco do Iwaty podobnych. Tamiya ujawniała kiedyś, że jej aerografy produkuje BB Rich. Aerografy Mr Hobby niemal na 100% pochodzą z tego samego źródła. Na podstawie listów przewozowych ustalono również, że Iwata płaci średnio ok 28$ za aerograf w hurcie.
To jakby wyjaśniało tajemnicę w jaki sposób Mr Hobby może sprzedawać poniżej 100$ coś, co Iwata oferuje za ponad 200. :)

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, mbrnnr napisał:

To w zasadzie nic nowego. 

W zasadzie nie, ale po różnych forach pokutują przeróżne teorie. Ta wygląda na najlepiej udokumentowaną.

Tak nawiasem mówiąc, H&S też nie produkuje swoich aerografów. Na ich własnej stronie przyznawali się, że w firmie pracuje nieco ponad dwadzieścia osób, w tym kilkanaście w biurze i kilka "na produkcji". Zapewne przy pakowaniu kartonów.

Edited by HKK
Link to post
Share on other sites
  • Super Moderator
8 minut temu, HKK napisał:

To jakby wyjaśniało tajemnicę w jaki sposób Mr Hobby może sprzedawać poniżej 100$ coś, co Iwata oferuje za ponad 200. :)

Dokładnie, ja za swojego wczoraj dałem 88,88$

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.