Skocz do zawartości

Wash


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator
Farba z tubki dla plastyków jest olejna - rozcieńczasz ją m. in. rozcieńczalnikiem Wamodu ergo zmywając washa zmyjesz i warstwę emalii pod spodem i w wyniku tego wyjdzie tzw. "lipa".
Należy też pamiętać, że po washowaniu, zmieniają się nieco kolory. Najlepiej wszystko dobrze przemyśleć i pytać na forum. Pisz do mnie PW jakby co. Z Gunze nie miałem do czynienia, ale co wiem to chętnie przekażę.

Ja washa robię farbami dla plastyków, rozcieńczam White Spirit; to wszystko na warstwe farby Gunze H bez zadnych powłok zabezpieczających. Jeszcze mi się nie zdażyło by zcierając washa zeszła mi farba... Rozwiązanie proste i skuteczne - ważne tylko, by dobrze olejne plastyków rozcieńczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samolocie jest latwiejsza kwestia - na podklad jade aero wszystkie linie , na to kolor bazowy i na koncu mozna porobic smugi czy okopcenia od silnika.
Na linie i tak warto zrobić washa. Model od razu inaczej wygląda. Linie są wyraźniejsze i bardziej plastycznie to wygląda.

 

Aktualnie mam cisnienie na niemcow i ich bron wiec......
Więc sklej fokę

 

 

Ja washa robię farbami dla plastyków, rozcieńczam White Spirit; to wszystko na warstwe farby Gunze H bez zadnych powłok zabezpieczających. Jeszcze mi się nie zdażyło by zcierając washa zeszła mi farba... Rozwiązanie proste i skuteczne - ważne tylko, by dobrze olejne plastyków rozcieńczyć.
No właśnie co modelarz to inne spojrzenie. Mnie się zdarzało i przez sidoluks przetrzeć ale robiłem mocnego washa. Z wystających elementów też mi schodziła czasem farba. I raz po jednej warstwie sido na kalkach też udało mi się je zetrzeć ;p

 

 

Robie jeszcze u boota i sd kfz 250 tutaj zrobie washa , na u boccie interesuja mnie zacieki rdzy , chyba Ty nawet zrobiles fachowego u boota w skali 1:72 ;> Cos tak mi sie kojarzy avek....
Ano zrobiłem ale na ile jest fachowy to nie wiem. Galeria do znalezienia na MW, warsztat na nPWM.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polakierowalem model akrylem Mircocale (gloss), kalki ładnie siadły itd. Na próbę dałem trochę washa z nitro w niewidocznym miejscu - rozpuściło farbę pod spodem (Gunze C)... co robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawać nitro. Gdzie wyczytałeś takie coś, żeby dawać nitro do rozcieńczania? Benzynka do zapalniczek albo white spirit artystyczny - najlepsze do washa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Na próbę dałem trochę washa z nitro
Zatem już wiesz jak to działa... Szkoda, że nie posłuchałeś kilku głosów wcześniej o stosowaniu White Spirit Przy farbach zakaz używania nitro.

 

Nitro przydaje się jeśli np. chcesz z gładkiego plastiku zrobić fakturkę - wtedy tepujesz ją pędzelkiem i nitro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rzcieńczam benzyną lakową ale farba zasycha zanim zdążę zetrzeć nadmiar. Może za słabo rozcieńczam? Ta farba ma mieć konsystencje wody? Może rzadsza?

Pzdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna lakowa jest bardzo lotna i "sucha". Szybko odparowuje. Niektóre benzyny lakowe są też dosyć agresywne i potrafią skutecznie żreć nawet akryle - butelka lakowej butelce nierówna.

Lepiej zaopatrz się we wspomniane wyżej White Spirit (nie ze sklepu budowlanego, tylko plastycznego), albo benzynkę do zapalniczek zippo (ronson, ronsonol) - w kiosku nawet znajdziesz. Z nimi pracuje się wiele przyjemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo rozcieńczalnikiem do akryli, np. Wamodu.

Wamod ma rozcieńczalnik do akryli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo rozcieńczalnikiem do akryli, np. Wamodu.

Wamod ma rozcieńczalnik do akryli?

 

A nie słyszałeś o podziemnej fabryce Wamodu

 

Jachud pomieszało ci się z rozcieńczalnikiem do fab olejnych

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którego lepiej nie radzę dolewać do farb nakładanych pędzlem na model - jako wash akrylowy. Może być "przygodowo-przebojowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A po jakiego diabła na sido?

Jasne że można kłaść, ale co z tego wyjdzie to nie mam pojęcia. Washe akrylowe np Pale Wash ma to do siebie że poza tym że spływa ładnie w zagłębienia to świetnie zmienia kolor podstawowy Skin na cielisty, pozostaje lekko rozjaśnić tu i tam.

Washe akrylowe z tego co zaobserwowałem działają najlepiej na pół matowych powierzchniach. Jeśli strzelisz go na sido, nie wiem jaki będzie efekt.

Acha, washe akrylowe są nie inwazyjne, tak że bez obaw można kłaść na farbę, szybko schną i w sumie od razu można przystąpić do dalszego malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sido to Sidolux. Ten płyn do czyszczenia paneli to obawiam się że chodzi ci o jakiś CleanLux albo innych SinLux - który zmywa farbę. Pyta w sklepach po prostu o Sidoluks. A co do innych lakierów, to ktoś tutaj zastępował Sidolux Pronto naprzykład.

 

 

Pomimo opinii autora chciałem się zapytać czy ktos probowal SinLux(lakierowy połysk do pcv), bo mam ograniczony budżet na mój model a nie chciałbym kupować sido:P

 

Sorry za maly OT :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam małe pytanko do was .Jeżeli połżyłem już washa mam zabezpieczyć go jeszcze jakoś? Mam zamiar jeszcze nałożyć suche pigmenty i niewiem czy to mu nie zaszkodzi.

 

pozdro.grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zabezpieczyć go lakierem akrylowym, albo matowym albo satynowym (półmatowym). Matowy w miarę okej jest z Pactry (bodaj A46 Matt Clear albo A48 - nie pomnę). A satyna jak i mat są fajne z Vallejo Model Color. Można nakładać i pędzlem i aerografem, ładnie matują i zabezpieczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.