Skocz do zawartości

Odlewanie z żywicy


Mellamo

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, czy orientuje się ktoś w odlewaniu z żywic? Kupiłem na allegro żywicę i silikon. Żywica zapowietrza się w miejscach kontaktu z silikonem. Czy możecie polecić jakąś konkretną żywicę do odlewów oraz odpowiedni do niej silikon ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak drobne elementy zamierzasz odlewać.

Jeśli są naprawdę małe to zawsze będą zostawać pęcherzyki. Przy większych jak będziesz odpowiednio ostrożny - pewnie uda się tego uniknąć (też nie zawsze). No i najlepiej, żeby taka żywica miała długość życia przynajmniej kilkunastu minut. Niestety nie znam takiej i tu nic sensownego nie polecę.

Jedyna pewna metoda, to odlew pod ciśnieniem. Wlewasz żywicę do formy z silikonu (ja polecam Gumosil M), wkładasz do zbiornika do którego podłączasz kompresor (ja używam dużego filtra do wody), pompujesz do ciśnienia 4-5 barów i pęcherzyki powietrza zostają wyciśnięte z formy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ciśnienie a podciśnienie, bez pompy próżniowej ani rusz, chyba że odlewasz płaskie rzeczy i jest miejsce, żeby żywica się odpowietrzyła w naturalny sposób. Ale i tak w środku takiego odlewu z żywicy, która nie była potraktowana próżnią będziesz miał pumeks, tylko ścianki z zewnątrz będą gładkie. 

 Poradnik, który pokazuje 99% wiedzy tutaj: http://www.kfs-miniatures.com/produkcja-zestawow-zywicznych/ reszta to doświadczenie.

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

zależnie od żywicy i środków finansowych
Kupisz https://www.benam.co.uk/products/plastic/smooth-cast-300/smothcast i opony czy jakieś skrzynki można lać bez niczego ale swoje kosztuje, natomiast tanie żywice niestety bez komory i pompy trudno będzie uzyskać czysty odlew.
Nadciśnieinowe odlewanie stosuje się na ogół do przeźroczystej żywicy- która i tak wcześniej jest odpowietrzana w komorze próżniowej- do zminimalizowania skaz w odlewie... ale to już inna bajka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie ciśnienie a podciśnienie, bez pompy próżniowej ani rusz, chyba że odlewasz płaskie rzeczy i jest miejsce, żeby żywica się odpowietrzyła w naturalny sposób. Ale i tak w środku takiego odlewu z żywicy, która nie była potraktowana próżnią będziesz miał pumeks, tylko ścianki z zewnątrz będą gładkie. 

Można, można bez pompy próżniowej. Najprościej ścisnąć kilkoma barami i w środku odlewu też powietrza nie będzie. I co może być istotne - wychodzi najtaniej.

Edit:----------

Aha! Odgazowanie ważne jest w przypadku robienia formy. Ale to można "opędzić" zwykłym pojemnikiem próżniowym do żywności.

Tylko jak się używa silikonu o żywotności 60-90 minut, to rzeczywiście może nie wystarczyć i wtedy potrzebna pompa. Dla mnie to też argument za Gumosilem, który sieciuje się o wiele dłużej.

Nie radziłbym z silikonu wyciskać powietrza kompresorem, bo coś tak czuję, że może "wybuchnąć".

 

 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 19.07.2019 o 13:41, Merten napisał:

Można, można bez pompy próżniowej.(...ciap...)

Hej.

Pompę próżniową najtaniej zastąpić "pompą odśrodkową"

Czyli  bierzesz kawałek grubej blachy ( ja używam resztek blachodachówki ale wystarczy taka z piwa Faxe) i wyginasz z tego "koszyczek z uchwytami". W uchwytach robisz otwory przez które można przełożyć karabińczyk od psiej smyczy. Ale od PSA a nie "poduszkowca" typu ratlerek :D. Do koszyczka wkładasz usztywnioną formę z żywicą, Jako usztywnienie sugeruję stelaż z klocków LEGO (nota bene silikonowe formy odlewam własnie w stelażach z klocków LEGO). Zapinasz smycz  I zaczynasz kręcić.

Półtora metra smyczy daje wystarczającą siłę odśrodkową żeby odpowietrzyć prawie każdy odlew (w modelarskiej skali rzecz jasna).

Oczywiste ostrzeżenie - CAŁA KONSTRUKCJA MUSI BYĆ WYTRZYMAŁA. Od smyczy, przez karabińczyk po metalowy koszyczek. Bo jak któraś z tych rzeczy się podda to "cały misterny plan w p..." (i zapewne przednia szyba w najdroższym samochodzie na parkingu :D)

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas o tym myślę , kiedyś w szkole były takie pompy,  do doświadczeń razem z takim szklanym  kloszem ,ale niewielką przestrzenią roboczą. Tak na szybko znalazłem takie coś: https://vacuumchambers.eu/pl/p/Pompa-prozniowa-VP1RS-0.5%2C-51lmin-1.8CFM/35

Ale nie wiem jakiej próżni potrzeba,do odgazowania silikonu i żywicy ,więc  niech się  wypowiedzą ci co odlewają, no i kolejny minus,że nie ma komory roboczej, którą by trzeba dorobić , najlepiej wyspawać  z jakiejś grubszej  blachy, z przeźroczystym  zamykanym wieczkiem z grubego szkła. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę próżniową kupisz na allegro - wydatek ok 500-700 pln w zaleznosci od wydajności,  do odlewow z drobnymi detalami potrzebna jest dwustopniowa. Vacuumchambers maja bardzo dobre naczynia prozniowe do odlewow trzeba sobie dobrac wielkosc. Razem spokojnie sie zamykasz w 1000 zlotych czyli w cenie dobrego aerografu. Czy warto? A to juz kazdy musi sobie odpowiedzieć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić tę pompkę https://botland.com.pl/pl/pompy/1995-pompa-prozniowa-12-v.html
Co prawda odlewów nie robię, ale używałem jej w drukarce 3D do układu mocowania stołu roboczego za pomocą podciśnienia i czujnik pokazywał maksymalne podciśnienie na poziomie około -0.5 bara, dwie spięte szeregowo dawały około -0.7. Układ o pojemności 1L opróżniała w jakieś 30 sekund. Myślę że te pół bara na minusie powinno jak najbardziej wystarczyć, szczególnie przy długo wiążących żywicach a 8 dych to nie jest jakiś ultra wydatek. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy. Zeby spokojnie odlewać cienkie scianki i mieć dobrze odpowietrzona żywicę potrzebna jest dwustopniowa. Dobra zywica odlewnicza ma czas zycia ok 3 minut, musi byc odgazowana max w 1/3 tego czasu. Dlatego jest potrzebna wydajność w zależności od naczynia. W skrocie: lepiej brać  pompę z nadmiarem niż na styk...

no i naczynie do odlewów to tak 4,2 l to minimum jeśli robi się żywice i formy. Silikon w trakcie odpowietrzania powiększa objetość kilkukrotnie i trzeba miec miejsce, zeby się zmieścił a nie zachlapal wszystkiego w srodku garnka kiedy wrze. Żywicą jak sie odgazowywuje lubi pryskać  na pokrywę. Itp, itd

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 Razem spokojnie sie zamykasz w 1000 zlotych

No właśnie. I dlatego proponuję:

- kompresor w Castoramie 250 PLN (jak ktoś się nie boi to i za 150 PLN da radę)

- filtr do wody BigBlue 150 PLN

- do tego dwa zawory kulowe z kranami - pewnie z 50 PLN

- pojemnik do próżniowego przechowywania żywności 30 PLN

No i już. Można robić odlewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten filtr BigBlue to po co?

 

To napisałem na początku.

 

Ale kontynuuję mój post i zadaję  pytanie: jak się wysilasz to się wysil Kolego do końca.

Wyjaśnij do czego poszczególne elementy mają niby posłużyć. 

Jak się zaczyna i mówi A to się kontynuuje...?

Edytowane przez Rektor
nieścisłości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2019 o 00:23, Merten napisał:

No i już. Można robić odlewy

owszem, takie cos co ty robisz - duże płaskie elementy. Bez problemu pod to mozna dobrac silikon i zywice, które da sie w miarę odgazować bez żadnych urządzeń pomocniczych. Jak chcesz odlać coś co ma cieńkie ścianki, faktury,  nie jest płaskie i żeby nie było pumeksu w środku jak będziesz cos musiał podszlifować , to sorki ale partyzantka prowadzi do zakupu narzędzi. Pierwsze z brzegu co mi przychodzi do głowy to np skopiowanie sobie łopaty śmigła w skali 1:48 i wiekszej. Nic specjalnego ale twoimi metodami tego sie nia da zrobić.

Małe otworki można wiercić igłą ale łatwiej i lepiej zrobisz to cieńkim wiertłem, pomimo tego, że niestety są droższe ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jak się wysilasz to się wysil Kolego do końca.

No, ale pisałem, że filtr do wody służy jako komora ciśnieniowa. Ten BigBlue, to największy z dostępnych w Polsce. Komora próżniowa ma tą zaletę, ze rzeczywiście jest większa.

Cytat

Jak chcesz odlać coś co ma cieńkie ścianki, faktury,  nie jest płaskie i żeby nie było pumeksu w środku jak będziesz cos musiał podszlifować , to sorki ale partyzantka prowadzi do zakupu narzędzi. 

Nieprawda. Teoretyzujesz, a nie sprawdzałeś.

Robię w ten sposób też elementy z polistyrenu o grubości 0,25 mm. Cieńsze też wyjdą, tylko robię na razie formy jednoczęściowe i wyjęcie już nawet tych o grubości 0,25 mm bywa problematyczne. Przyjmij proszę do wiadomości, że pęcherzyki powietrza w żywicy ściśnięte 6 barami nie mają prawa się pojawić. Więc o żadnym "pumeksie" w środku odlewu nie ma mowy. Do tego trzeba mieć właśnie porządną komorę ciśnieniową (w moim przypadku ten filtr do wody), bo taka zabawa powyżej 5 barów jest już potencjalnie niebezpieczna dla życia.

Więc ostrzegam: jak chcecie to zrobić, to niech to nie będzie jakaś "byle puszka".

Żeby było jasne: ja nie mówię, że to jedyna słuszna metoda. Podpatrzyłem ją u Libora z LZModels i uznałem, że jest po prostu bardziej "budżetowa" niż ta z podciśnieniem. Jak w starym kawale o "maści na szczury": można tak i można tak. Ja bronię tej metody, bo jest prostsza i szybsza. 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Merten napisał:

Nieprawda. Teoretyzujesz, a nie sprawdzałeś.

 

Akurat sprawdzałem. Opowieści o technice z ciśnieniem to tak z 10-15 lat temu chodziły i paru ludzi z tego co wiem próbowało. Ale wszyscy odlewacze jakich znam używają podciśnienia. A i tak są komercyjni odlewacze w Polsce, którzy produkują pumeks albo maja potężne problemy z ustabilizowaniem odlewów i potem idzie do sprzedaży koszmarny rozrzut wymiarowy. No i są duże problemy jeśli odlew wymaga  mieszania żywicy z jakimś wypełniaczem , czy to dla zaoszczędzenia żywicy, czy to dla zmiany jej właściwości. 

12 godzin temu, Merten napisał:

Robię w ten sposób też elementy z polistyrenu o grubości 0,25 mm. Cieńsze też wyjdą, tylko robię na razie formy jednoczęściowe i wyjęcie już nawet tych o grubości 0,25 mm bywa problematyczne.

Akurat robię różne rzeczy w odlewach i 0,25 to jest gruba ścianka,w elementach którę robię dla siebie ( nie bawię się w jakieś produkcje)    0,1 mm zdarza się bardzo często - samoloty sa bardziej filigranowe niż kolejki czy pancerka ?  Jeśli chodzi o formy i wyjmowanie czegoś z niech  to jeśli przejrzałeś film od KFSa - nie ma problemu, żeby robić formy jednoczęściowe do bardzo skomplikowanych elementów i potem bez problemu wyjmować skomplikowane elementy, po prostu trzena je nacinać. 

..

12 godzin temu, Merten napisał:

Ja bronię tej metody, bo jest prostsza i szybsza

nie wiem co w niej prostszego czy szybszego? Poziom komplikacji narzędzi podobny, czy dobra sprężarka czy pompa próżniowa to jeden pies( no chyba, że kompresor modelarski da radę  ale to na pewno nie chińczyk), żywica czy silikon tak samo długo sieciują w obu przypadkach...???

 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No okej. Każdy robi jak mu wygodnie przecież.

Zastanawia mnie tylko to 0,1 mm. To grubość folii spożywczej, której używam do maskowania otworów w odlewanych formach. Wychodzi. Chociaż rzeczywiście takiej grubości do niczego innego niż kwestie techniczne nie potrzebuję.

Edit:-------------------------

Przy okazji mam pytanie na temat odgazowania i być może kolejnej "drogi na skróty". Może przyda się komuś, kto dopiero zaczyna.

A co by było, jakby zastosować żywicę o "długości życia" na przykład 40 minut i zamiast prawdziwej komory próżniowej odgazowywać w pojemniku próżniowym na żywność? Gdybam tylko, bo nie znam takiej żywicy, ale może coś takiego jest?

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 2.08.2019 o 16:09, jawkers napisał:

Jak temat o żywicach to myślę że moje pytanie jest w dobrym dziale.

Gdzie można kupić taką pompę próżniową, lub jak i z czego taką zrobić?

Ja mam dwie pompy próżniowe Tepro na sprzedaż. Po tololoko. 

Po przeglądzie i wymianie oleju i filtrów. Trójfazowe silniki cichutkie.

Taka pompa z silnikiem to dwa kółka stoi. Oddam za 900 od sztuki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.