Skocz do zawartości

T-72 M1 WP


mandrivecs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Tytułem wstępu - projekt czołgowy od dłuższego czasu chodził mi po głowie. Ostatnimi czasy udało mi się nabyć zestaw Tamiya wraz z dodatkami, więc ruszam z tematem. Mam nadzieję, że z gorszym lub może lepszym efektem uda mi się przebrnąć do końca budowy (z czym ostatnio mam problem - przyznaję). Malowanie oczywiście w nowej palecie kolorów, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli posiadacie informacje na wyposażeniu jakich jednostek znajdują się obecnie T-72 to zachęcam do podzielenia się wiedzą. Oczywiście jeśli chodzi o podpowiedzi w trakcie budowy (te mniej i bardziej merytoryczne) - są jak najbardziej mile widziane. Liczę na Waszą pomoc, a przede wszystkim na wyrozumiałość. 

 

001002.jpg

Edytowane przez mandrivecs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w moim świecie. 72-ka Tamiyi to model prosty i przyjemny, więc mam nadzieję, że uporasz się z nim dość szybko i bez żadnych zakłóceń ?

Za wiele błędów w tym modelu nie ma, za wyjątkiem, lekko skopanej wieży, masz to czym poprawić, więc duży plus. Cechą charakterystyczną tych wozów jest dość duża liczba kabli i przewodów poprowadzonych na zewnątrz, i to nie tylko na wieży gdzie i tak masz ich sporo odwzorowanych w produkcie SBS. Nie jest to nic skomplikowanego, łatwe do dorobienia i w znaczący sposób podnoszące walory wizualne. W razie jakiś problemów pytaj. Coś tam jeszcze z wojska pamiętam, więc w miarę możliwości pomogę. I pamiętaj, nie montuj beczek ?

I tak gwoli uzupełnienia. Jeśli chcesz zrobić czołg z 9 BKPanc w Braniewie, to dobrym pomysłem było by dorobienie kilku szczegółów. Po pierwsze, cała skrzynka, lub tylko jej mocowanie zestawu odkażającego ZOD

 

IMG_0740.JPG

Po drugie. Na wielu fotkach wozów z tej Brygady, widać, że mają one pozostawione mocowania ładunków wydłużonych, które służą do likwidacji pól minowych. Tak to wygląda 

IMG_0679.JPG

20190801_103548.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pojazd ze zdjęcia to wóz z Braniewa. Ale wiem też, że po pierwsze nie ma do niego gotowych kalek, a po drugie wcześniej przeglądałem przytoczony wątek i wiem już, że w Braniewie znajdują się obecnie PT-91 Twardy, a T-72 zostały przekazane dalej. Stąd też moje pytanie, czy może wiadomo gdzie dalej trafiły... Powiedzmy, że chciałbym, żeby model był w miarę "na czasie". Pierwsze zdjęcie jest tylko poglądowe, akurat ten z Braniewa "najładniej" wyszedł na zdjęciu... W wątku są np. zdjęcia T-72M1 z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, batalion czołgów, garnizon Morąg. Ta maszyna występuje na zdjęciach bez oznaczeń, więc nada się jak ulał...

Grzesiek, to Ty mnie namówiłeś na pierwszy czołg, więc liczę na pomoc... A, że trochę tą kupą rdzy pojeździłeś, to pewnie będziesz wiedział całkiem sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że byłem w wojsku prawie 20 lat temu. Owszem, ćwiczenia rezerwy, od czasu do czasu, odświeżały mi pamięć, szczególnie miesięczny pobyt w CSWL w Poznaniu, ale tam już wsadzili nas w Twardziele. Z czasów służby zasadniczej mam tylko jedno zdjęcie i mimo tego, że po latach, dzięki FB, odnalazłem wielu swoich kolegów, którzy robili fotki w woju, niczego nie udało mi się wyciągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kryspacz napisał:

Mariusz, ty to jednak odważny gościu jesteś. Zaraz oberwiesz po głowie za rozpoczęte warsztaty humvee.

Za 3... 2... 1... ???

I pomimo zapowiedzi o skupieniu się na starych tematach, to kolejny,  już 14. rozpoczęty warsztat na Modelworku (tak - czternasty, który zapewne podzieli los pozostałych nieskończonych). Traktujmy się poważnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2019 o 19:12, Tomek Mroczkowski napisał:

Kibicuje i informuje, że w moim wątku są też T-72 z Bartoszyc :D

Wiem i namiętnie przeglądam fotografie... Od razu dziękuję za namiar na kalki do maszyn z Braniewa..!

W dniu 1.08.2019 o 20:35, martinello napisał:

A konkretnie czego użyjesz do waloryzacji ?

To co nabyłem do tej pory - zestaw wyjściowy doskonale wszystkim znany oraz wieża SBS, gąski z MENG MODEL, liny Eureka XXL oraz lufa RB Model...
Do tego zamówiłem jeszcze dwa zestawy blach Eduarda oraz lufę do km PKT 7,62 mm.

Mam też pod ręką koła i gąsienice ze Zvezdy jak by co...

 

2.JPG

3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voyager faktycznie bardzo dobry, ale mając na uwadze że mam już lufę i konwersję wieży oraz zamówiony zestaw Eduarda to na tym poprzestanę...

Początek mozolnie, ale z coraz większym entuzjazmem na skutek badania zestawu. Na wypraskach jest wybita data 1992, a zestaw składa się jak klocki Lego, bez grama szpachli, wszystko idealnie jak do tej pory spasowane, wypychacze w niewidocznych miejscach i brak jamek skurczowych czy nadlewek... Jak na model zaprojektowany 27 lat temu to kosmos...

48483305952_d1b69613af_b.jpg
48483305887_79831705fd_b.jpg

Grzesiek - będzie bez beczek, tak jak proponowałeś...

48483305872_943e503c8c_b.jpg

I koła... ze względu na malowanie pędzlem preferuję większe rozdrobnienie elementów niż malujący aerografem...
Niestety Eduard przyleci dopiero za ok. 2 tygodnie, więc następnym krokiem będzie wieża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że coś nareszcie pokazałeś. Model Tamki faktycznie super jak na takiego staruszka. Ze swojej perspektywy (służba w wojsku, oraz dostępne walkaroundy itp), przyznam, że kilku detali jednak mu brakuje, kilka elementów jest bardzo uproszczonych, jak na przykład lemiesz do samookopywania się (to ten grzebień z przodu kadłuba, który pewnie ja, zastąpił bym elementem z jakiejś t-90-ki ,ale to ja :) ). Brakuje mu kilku przewodów na kadłubie, które dziś można znaleźć w wyżej wymienionych 90-kach,czy 72-kach Menga, czy chociażby Trumpka. Dla Ciebie jednak model czołgu, to stosunkowo nowe doświadczenie, a zatem nie przejmuj się moją pisaniną i baw się dobrze :)

Cieszę się, że będzie bez beczek, a skoro tak, to jeśli masz mikrowiertełka, nawierć każdą z obejm na beczki, na obu końcach. Jak to zrobić? Zerknij na drugą fotkę, którą wkleił kolega Wisa, piętro wyżej :)

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Fajnie że coś nareszcie pokazałeś. Model Tamki faktycznie super jak na takiego staruszka. Ze swojej perspektywy (służba w wojsku, oraz dostępne walkaroundy itp), przyznam, że kilku detali jednak mu brakuje, kilka elementów jest bardzo uproszczonych, jak na przykład lemiesz do samookopywania się (to ten grzebień z przodu kadłuba, który pewnie ja, zastąpił bym elementem z jakiejś t-90-ki ,ale to ja :) ). Brakuje mu kilku przewodów na kadłubie, które dziś można znaleźć w wyżej wymienionych 90-kach,czy 72-kach Menga, czy chociażby Trumpka. Dla Ciebie jednak model czołgu, to stosunkowo nowe doświadczenie, a zatem nie przejmuj się moją pisaniną i baw się dobrze :)

Mam rozumieć, że aby zbudować w pełni zdetalowanego T-72 należało by wieżę SBS od T-72 pożenić z modelem T-90 Meng'a..? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.