Skocz do zawartości

Flakpanzer 1 (Dragon 6220) 1:35


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Hej, 

Ponieważ panzer 1a i b już zrobione a strasznie mi się spodobały te małe szkraby startuje z kolejnym warsztatem, tym razem w łapy trochę cudem wpadł mi Dragon 6220 

491_rd.jpg

W słowie wstępu o samym Flak1 (dla zainteresowanych :)), zrobiono ich zaledwie 24 sztuki, co ciekawe jedynie na podwoziach pz1a , wszystkie przydzielone do 614 Flak Abt. wiec tu nie będzie wielkiego zastanawiania nad teatrem działań i kalkami.

Na pierwszy rzut oka model wydaje się być całkiem fajny, dali spooro PE, jedyne doc zego moge sie na wstepie przyczepic to jakas niezrozumiala instrukcja, dali po 2x wypraski z tym samym nr...

image.png.1054314f4d52f0dee5ee7b26cf8c7ac4.png

co jest lekko uciazliwe na poczatku, fajnie będzie tez sie pobawic tym dodatkowym wózkiem z tyłu :)

Co do malowania jeszcze sie zastanowie na spokojnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramek się nie boje, fakt, kupa roboty ale przy pz1 od hobby bossa juz przez to przeszedlem, ale zostawie sobie ta watpliwa przyjemnosc na koniec :)

Co do samego modelu aktualny postep:

  • wnętrze
  • wyszlifowane bandaże kół
  • złożona podstawa z skrzyneczka .. swoja droga bardzo mnie ciekawi ta naczepa, po co coś takiego za soba ciagneli? zwykla lawete na której umieszczone było do działko 2cm przerzucili na podwozie pz1a i z braku laku co zrobić z wózkiem podłaczyli go do w/w panzera i dali na top skrzyneczkę? :) jesli chcieli sama lawete to chyba byly prostrze rozwiazania i bardziej lekkie. Tymbardziej, ze pz1a mial slaby silnik i stad decyzja produkcji wersji b, a tu nie dosc, ze zwiekszyli mase z 5900 do 6300 to jeszcze dali lawete, ciekawe jak sie to czlapalo.
  • poklejone zasobniki na amunicje. 

flak1.thumb.jpg.1f0b651824b716fbecf5d9ef65bc87cf.jpg

 

Na pierwszy rzut oka porównujac go z wnętrzem tristara oczy trochę kole brak kratki na podłodze, skrzynia biegów ta od tristara była bardziej szczegółowa, brak nitowania na ścianach, tylna sciana oddzielajaca przedział silnikowy tez lepsza u tristara... ogolnie tristar wygrał z odwzorowaniem wnętrza.

Kolejnym elementem którego poczatkowy brak mnie zaniepokoił były te 2 pomniejsze bateryjki od radiostacji:

pz1.jpg.3301c56911c77aeb77fc982425673814.jpg

po szybkim dokształceniu wyszło na to że flakpanzer 1 nie posiadał radia.. ciekawostka wśród szwabów bo kładli wysoka wage do w/w urzadzenia w swoich pojazdach.

I to tyle na razie, zastanawiam sie nad malowanie wewnatrz, bo o ile wszedze sam malowalem skrzynie biegów na czarno i tak tez widze, ze robia ludzie, znalazlem zestawik hataki wlasnie do wnetrz a tam taki suprise, raz, ze skrzynia w innym kolorze, dwa, ze podloga w ivory a nie tym zielonkawym sygerowanym przez Mesera:

interior.thumb.JPG.27651823e9594ac374fa8321171c4226.JPG

I badz tu madry..  kto moze wie jaki kolor jest odpowiedni? 

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, enten napisał:

Takie MagicTracki na ramkach ?

Lufa metalowa w planach?

W planach :) Nie zglebiajelm sie nad nia jeszcze ale sa 2 dlugosci, L/50 i L/65, skonczy sie na tym, ze zabiore plastikowa do modelarskiego i wymierzymy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, enten napisał:

Przyczepka z amunicja do Flaka.

To wiem, zastanawiam sie jedynie czemu uzyli do tego celu takiej przyczepki ktora sklada sie tez z tej odczepianej podstawy ktora juz skleilem, byly chyba lzejsze i mniej skomplikowane zestawy a jedyny pomysl jaki mi przychodzi do glowy to odlaczanie tej podstawki od przyczepy, zdejmowanie flak'a z podwozia i montowanie na tej podstawce. 

Przykladowo Dragon 6577 juz ma w zestawie mozliwosc wyboru pomiedzy przyczepka+podstawa+mala skrzyneczka , a przyczepka+duza skrzynia.

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update, wnętrze pomalowane i połoszowane, ogólnie chce aby był mocniej ztyrany, plan działań w jakim go postanowiłem osadzić to zima w stalingradzie gdzie jednostka tych pz1 dokończył żywota.IMG_20190823_235309.thumb.jpg.d0e6cb368c45443da601f27e1eab7027.jpg

Doszła też lufka i już po operacji przeszczepu, chyba ładnie się przyjeła :) jako smaczek tego wszystkiego postanowiłem zapełnić ten ładny kosz na łuski z PE który dał dragon i umieszczę w nim dokupione.. Łuski :) (no shit Sherlock.. )

IMG_20190823_235156.thumb.jpg.5743525f71fcbc3084ca9a05a2cc6cca.jpg

Dalej w planach dokończenie wnętrza (fotelik, pigmenty, zegary kierowcy), I zamknięcie budy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ciekawy pojazd. :super:Jakoś umknął mi ten fajowski maluszek - już nadrabiam bo tu myślę że trzeba parę słów napisać.

W dniu 15.08.2019 o 18:45, zipster napisał:

W słowie wstępu o samym Flak1 (dla zainteresowanych :)), zrobiono ich zaledwie 24 sztuki, co ciekawe jedynie na podwoziach pz1a , wszystkie przydzielone do 614 Flak Abt.

Dokładnie to jednostka Reserve-Flak-Abt.614 która powstała w kwietniu 1941 roku  z następujących jednostek -
 Stab (?)      ???
1./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 66
2./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 259
3./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 262 

, a już w  lipcu 1941 roku - Reserve-Flak-Abt.614 został rozwiązany i na bazie ich oddziałów powstały następujące jednostki - 

1./Res.614 stał się 1./769 - Reserve-Flak-Abt.769 - została utworzona w lipcu 1941 roku w Hamburgu-Altonie z trzema kompaniami lekkich baterii. 
W marcu 1942 roku użyto jej w Mińsku, a w lipcu 1942 roku zmieniono nazwę na - leichte Flak-Abteilung 769, itd itd. 

2./Res.614 stał się 1./770 - Reserve-Flak-Abt.770 - została utworzona w Hamburgu-Altonie w lipcu 1941 roku z trzema kompaniami bateriami i używana w północnych Niemczech. Pod koniec 1941 roku dywizja została wzmocniona do czterech baterii. W maju 1942 roku znajdował się w Warnemünde. 
W lipcu 1942 roku dywizja została przemianowana na leichte Flak-Abteilung 770 . itd itd.

3./Res.614 stał się 4./267  - utworzony w kwietniu 1941 roku w Bremie z pięcioma kompaniami bateriami, a następnie wykorzystany w Hamburgu. Do lipca 1942 roku występuje pod nazwą - Reserve-Flak-Abt.267 - itd itd.

Jednostka - Reserve-Flak-Abt.614 już nie istnieje od lipca 1941 roku natomiast - w kwietniu 1943 roku powstaje zreformowana jako dywizja mieszana (gemischte Flak-Abteilung 614)-,  itd.

Dragon w instrukcji proponuje - 4 ry malowania :
- nieznana jednostka, front wschodni 1942 - bez oznaczeń
- Flak Abt.614, front wschodni 1941 - bez oznaczeń - biały cały
- 3./Flak Abt.614, front wschodni 1942 - No.3
- 2./Flak Abt.614, front wschodni 1942   - No.213
Godło natomiast zaproponowali tylko dla jednej kompanii. A było inaczej - poczytaj - 

Godłem 614. rezerwowego / zmotoryzowanego batalionu przeciwlotniczego był wizerunek bębna. (Pomysłodawca dowódca 2. kompanii, porucznik Mechelson.) 
Każda kompania miała inny kolor bębna. 
Biały - 1. kompania / czerwony - 2. kompania / żółty - 3. kompania    ////  D - ctwo  - zielony  

Dragon nie specjalnie się przejmuje takimi - "drobiazgami" jak opisywanie w instrukcji jednostek i kolorów. Coś pokazać, trochę napisać, a reszta niewiele ich interesuje.*

W dniu 16.08.2019 o 13:00, zipster napisał:

... znalazlem zestawik hataki wlasnie do wnetrz a tam taki suprise, raz, ze skrzynia w innym kolorze, dwa, ze podloga w ivory a nie tym zielonkawym sygerowanym przez Mesera:

Te kalkomanie i ich oznaczenia w instrukcji Dragona - to jest podobna historia do proponowanego malowania przez firmę HATAKA. Tak sobie to wymyślili - coś słyszeli resztę sobie sami dodali - i to w dodatku jako standardowe malowanie pojazdów opancerzonych. Zresztą malować podłogę na bardzo jasny kolor w pojazdach pancernych/opancerzonych to chyba pomysł nie bardzo normalny. 
Flakpanzer I - jest to przebudowany w 1941 roku lekki czołg. Podobnie jak wszystkie czołgi w 1941 roku malowane były tymi samymi kolorami. Zresztą szkoda słów.
 

W dniu 16.08.2019 o 13:00, zipster napisał:

I badz tu madry..  kto moze wie jaki kolor jest odpowiedni? 

Odpowiedz doskonale znasz.:roll:

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
Literówka
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, meser262 napisał:

a już w  lipcu 1941 roku - Reserve-Flak-Abt.614 został rozwiązany

Czyli cała przygoda z tą jednostką kończy się 07.1941? Toż to zaledwie miesiąc po rozpoczęciu Barbarossy ?. Cały misterny plan aby użyć tego fajnego godła z whashable white'm w czasie walk stalingradzkich poszedł w piach ? 

Wychodzi na to, że Dragon po prostu sobie strzela malowaniem i oznaczeniami swoim widzimisie... Ale dzięki Meser za info :) Jak zwykle jesteś chodzącą encyklopedią :)

To jeszcze pytanko dotyczące flak'a 38, dragon daje możliwość 3 odmian: wczesna, pozna i jakas.. schwebelafette (googlowalem ale ni cholery nie wiem co to... obrazy wzkazuja na jakas dziwna wersje dla podwozia sdkfz251. Są jakies przeciwwskazania co do uzywania ktorejkolwiek z tych wersji? (tej schebel.. cośtam nie zamierzam bo to jakis mocny wymysl chyba, bardziej pomiedzy wczesna a pozna)

2 godziny temu, meser262 napisał:

Odpowiedz doskonale znasz.:roll:

No wałkowaliśmy to w topicu o pz1a:) jak widzisz na obrazku z wnętrza wybrałem sprawdzone źródło ? 

 

20 godzin temu, enten napisał:

Mam tego flakpanzera z tristara ale niepotrzebnie dokupiłem wsie blachy parta i jakoś zapał ostygł ?

:zly: No jak to tak, miec pz1 i nie zrobic toz to herezja, zostawiaj te francuzy i do roboty :) 

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zipster napisał:

Cały misterny plan aby użyć tego fajnego godła z whashable white'm w czasie walk stalingradzkich poszedł w piach

No całe szczęście NIE. Tylko nie był to Reserve-Flak-Abt.614 - tylko pojazdy innych jednostek z ich oznaczeniem. Na papierach szybko można zmienić - w realiach to wygląda inaczej. Doskonałym tego dowodem jest ten pojazd - 1607206223_01-stycze1942.jpg.e859a90cc1bddff447b315b378dde96a.jpg

Popatrz na stroje żołnierzy to zima  - styczeń 1942 no i najistotniejsze - godło na wózku.

Kolejne też bezdyskusyjne z zimy 00010363-1.thumb.jpg.58e3a0a60e48993f7ff4a8fc8272bfa1.jpg

No i też z lata 1942 roku - 2105528218_02a-lato1942.thumb.jpg.002a54e164924f17865baed5e8419036.jpg

16 minut temu, zipster napisał:

To jeszcze pytanko dotyczące flak'a 38, dragon daje możliwość 3 odmian: wczesna, pozna i jakas..

Był to pierwszy pojazd z serii Flakpanzer. Podobno pierwsze dwa pojazdy miały, Flak 30. - Podobno. Dalej to już tylko domysły.:sorry:

24 minuty temu, zipster napisał:

... jak widzisz na obrazku z wnętrza wybrałem sprawdzone źródło

Podłoga powinna być "zielona" cała + ścianki pionowe tych skrzynek za fotelem i tej po drugiej stronie. Nikt by się nie bawił w odcinanie kolorów w tych miejscach. Jasne powinny być (i są) ścianki boczne z tyłu i przednia.Fotel - czarna/brązowa skóra.

22 godziny temu, zipster napisał:

Doszła też lufka i już po operacji przeszczepu, chyba ładnie się przyjeła :)

Operacja wyszła świetnie.:super:

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w zimowy kamuflaż, bo sam jak robiem niedawno Mardera się zastanawiałem czy właśnie umiejscawiać go w zimie, ale patrząc teraz na to jak wygląda na półce jestem przekonany, że był to właściwy wybór.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimowe modele ładnie się prezentują. Masz już pustynnego i szaraka to teraz bym Cię dla odmiany namawiał tak jak Stojkovic na zimowego. Jakby co to washable white od Miga (sic!) dobrze się spisuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku planowałem go zrobić właśnie w White camo z powodów które przytoczył TAW :) zakupiłem właśnie ten wyrób Miga i zobaczymy jak wyjdzie. 

W dniu 24.08.2019 o 22:58, meser262 napisał:

Nikt by się nie bawił w odcinanie kolorów w tych miejscach.

Hmm, jeśli mówisz o akumulatorze to wzorowałem się na fotkach z "panzer tracks 1-1, wyraźnie inny odcien:

IMG_20190826_000818.jpg.d663b16b877de3451e23bf122c3b1121.jpg

Przez skrzynkę 'z tyłu' za fotelem to rozumiem, że chodzi o apteczke? Tu także w innym kolorze. Choć jeśli o nią chodzi to rozmawiamy o poprzednim moim modelu pz1a, w tym flakpanzer jej nie ma :) ścianki boczne przy podłodze przemaluje zgodnie z sugestią. 

A żeby nie było, że się lenie to dzisiaj pomalowałem działko, padło na wersję 'late', fotka strasznie błyszcząca, normalnie co prawda też lekko błyszczy kolor gun metal ale zdecydowanie drobnej i mniej niż tu wyszło, poza tym fajnie będzie się prezentowało z tymi łuskami :) jeszcze byście coś na nie dodali? 

IMG_20190826_000226.thumb.jpg.2a72d77dbaf3dc5b37a6320619e306ff.jpg

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 24.08.2019 o 22:58, meser262 napisał:

Podłoga powinna być "zielona" cała + ścianki pionowe tych skrzynek za fotelem i tej po drugiej stronie. Nikt by się nie bawił w odcinanie kolorów w tych miejscach.

 

9 godzin temu, zipster napisał:

Hmm, jeśli mówisz o akumulatorze to wzorowałem się na fotkach z "panzer tracks 1-1, wyraźnie inny odcien:

9 godzin temu, zipster napisał:

Przez skrzynkę 'z tyłu' za fotelem to rozumiem, że chodzi o apteczke? Tu także w innym kolorze. Choć jeśli o nią chodzi to rozmawiamy o poprzednim moim modelu pz1a, w tym flakpanzer jej nie ma :) ścianki boczne przy podłodze przemaluje zgodnie z sugestią. 

Nie wyraziłem się zapewne dość precyzyjnie, stąd to niezrozumienie - przepraszam. Rysunek wszystka wyjaśni.

IMG_20190823_235309.thumb.jpg.d0e6cb368c45443da601f27e1eab7027.jpg.ad8c59d669877510912e0a11ac3bf657.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dokładnie to jednostka Reserve-Flak-Abt.614 która powstała w kwietniu 1941 roku  z następujących jednostek -
 Stab (?)      ???
1./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 66
2./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 259
3./Res.614 z Fla-MG-Res.Kp. 262 

, a już w  lipcu 1941 roku - Reserve-Flak-Abt.614 został rozwiązany i na bazie ich oddziałów powstały następujące jednostki - 

1./Res.614 stał się 1./769 - Reserve-Flak-Abt.769 - została utworzona w lipcu 1941 roku w Hamburgu-Altonie z trzema kompaniami lekkich baterii. 
W marcu 1942 roku użyto jej w Mińsku, a w lipcu 1942 roku zmieniono nazwę na - leichte Flak-Abteilung 769, itd itd. 

2./Res.614 stał się 1./770 - Reserve-Flak-Abt.770 - została utworzona w Hamburgu-Altonie w lipcu 1941 roku z trzema kompaniami bateriami i używana w północnych Niemczech. Pod koniec 1941 roku dywizja została wzmocniona do czterech baterii. W maju 1942 roku znajdował się w Warnemünde. 
W lipcu 1942 roku dywizja została przemianowana na leichte Flak-Abteilung 770 . itd itd.

3./Res.614 stał się 4./267  - utworzony w kwietniu 1941 roku w Bremie z pięcioma kompaniami bateriami, a następnie wykorzystany w Hamburgu. Do lipca 1942 roku występuje pod nazwą - Reserve-Flak-Abt.267 - itd itd.

Jednostka - Reserve-Flak-Abt.614 już nie istnieje od lipca 1941 roku natomiast - w kwietniu 1943 roku powstaje zreformowana jako dywizja mieszana (gemischte Flak-Abteilung 614)-,  itd.

@Messer

Messerze, to jest wszystko NIE TAK! Opisałeś zupełnie inny oddział! 

To nie był 614. Flak-Abt, tylko 614. Fla-Btln. Brak "k" tutaj nie jest przypadkowy i ma swoje istotne znaczenie!

Flak, to Luftwaffe (i później od 1942 roku też parę dywizjonów z armatami 8,8 cm Heer), a Fla to pododdziały przeciwlotnicze wchodzące w skład piechoty. Dlatego "Bataillon", a nie "Abteilung" i co za tym idzie "kompanie Fla", a nie "baterie Flak".

614. Fla-Btln został w styczniu 1943 zniszczony pod Stalingradem.

 

@Zipster

Co oznacza, ze możesz robić pojazdy 614-ego spod Stalingradu.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Merten napisał:

@Messer

Messerze, to jest wszystko NIE TAK! Opisałeś zupełnie inny oddział! 

To nie był 614. Flak-Abt, tylko 614. Fla-Btln. Brak "k" tutaj nie jest przypadkowy i ma swoje istotne znaczenie!

 

Tak Masz rację nazwa jednostki w której służyły Flakpanzer I to  Fla-Btl. 614,  a nie jak podaje instrukcja Dragona Flak zresztą nie tylko ona.

Były na froncie z godłem i myślałem że zostały przeniesione - tylko na papierze.

Przez błędną nazwą cała historia nabrała innego wymiaru.626075337_01-powstajemieszanyFlak-Abteilung614.thumb.jpg.f9a7c8e96152c299bcc594bb90145f95.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

PS. Szukając informacji jeszcze wtedy o Flak - Abteilung 614 wyczytałem o kolorach godła - w poszczególnych kompaniach i był to bębenek - taki jak faktycznie był w Fla.Btl.614. Dowódcy to 1 kompania - Hauptmann Seiffert ;  2 kompania. Oblt. Michelsen;  3 kompania Oblt. Büchner. Czyli nazwisko d-cy 2 kompanii podobne choć i tak pomylone.Poszukam o tych kolorach - czy coś znajdę.

 

Edytowane przez meser262
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tez posprawdzałem jak inne zestawy do tego się odnosza i po małym 'risirczu':

Dragon 6220 / 6577 -  Flak.Abt. 614

HobbyBoss 80147 / Tristar 35019 - Fla.Btl. 614

Maguette 3574 - Anti-Aircraft Batalion 614 

Wychodzi na to, ze stary Tristar i Hobby Boss po nim byli najbardziej skrupulatni. Ok - dziekuje za info :) 

To będzie 'bębenek' na biało ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.