Skocz do zawartości

T-34/85 1/35 Zvezda


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

startuję nowy warsztat, w którym to zmierzę się z moim zdaniem najbardziej popularnym i znanym czołgiem II Wojny Światowej - T34.

Jako bazę wybrałem całkiem nowy kit od Zvezdy o numerze 3687. Słyszałem całkiem niezłe opinie o tym zestawie, podobno nie nastręcza on większych problemów przy składaniu, co dla mnie początkującego ma całkiem duże znaczenie.

zvezda_box.jpg.4b36c5a200f91fc58308fe0093ffabe3.jpg

Moim pierwszym pomysłem na ten model, jak zapewne się domyślacie, było zbudowanie repliki Rudego 102 :) Uznałem jednak, że pomysł ten jest tak oklepany i powszechny, że zacząłem szukać dalej. Natknąłem się na bardzo ciekawe fotografie T-34'ek z Berlina. Zdjęcia te przedstawiają czołgi, które już nieco przeszły. Pourywane błotniki, brakujące zbiorniki paliwa, otarcia, zadrapania, uszkodzenia od rykoszetów. Dodatkowo sporo z tych pojazdów doposażono w improwizowane osłony przeciw Panzerfaustom.

image.png.10bd631b475cea90dc7fc8b4d12c4906.png

image.png.07cfe9d54d9d6018b970f4a4a90e105c.png

Ten sam temat poruszył Plasmo w jednym ze swoich filmów :) Model zamierzam wykonać wzorując się na tych i podobnych fotografiach. Zamierzam dołożyć metalową lufę, te prowizoryczne ekrany i wykonać samodzielnie kilka metalowych dodatków.

Jako że jestem bardzo początkującym możecie się spodziewać, że będę was zasypywał tysiącami pytań odnośnie nawet podstawowych aspektów budowy.
 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem rozpocząłem pracę. Z racji tego, że nie znoszę obrabiać i sklejać kół... to zacząłem właśnie od nich. Na zdjęciach referencyjnych widać iż gumowe bandaże kół są naruszone. Ten fakt postarałem się odwzorować na miniaturze.

image.png.f14633f4ffbfaec289cf548f8b262b39.png

image.png.3fb98463a8d905b3640f023bce290a5b.png

imageproxy.php?img=&key=457c1485f4661f60image.thumb.png.2f27df6adef9c585ab0e64f4a3d7238b.png

Koła zostały pomalowane czarnym podkładem Mr Finishing Surfacer 1500. Wciąż szukam właściwych proporcji rozcieńczenia i ciśnienia. Ogólnie jestem zadowolony z jakość powłoki podkładu. Zastanawiam się czy nieco nie przesadziłem z uszkodzeniami bandaży. Czas pokaże jak się będą prezentowały na czołgu.

Następnie zabrałem się gąsienice, wycinając wszystkie elementy z ramek.

imageproxy.php?img=&key=457c1485f4661f60image.thumb.png.c6f016417fafb43a08e84d10639c2771.png

Ramki zostały sklejone ze sobą w celu

image.thumb.png.76b8237f0f3f4486672cbdf7f5e434ed.png

PYTANIA:

- W jakiej kolejności budować plastikowe gąsienice: skleić ze sobą do pożądanego kształtu, następnie podkład i farba?

- Chcę wykonać metalowe błotniki. Chciałbym wykonać je własnoręcznie. Jakiego materiały użyć jako budulca. Widziałem, że popularnym materiałem jet blaszka miedziana/mosiężna. Jaką grubość powinna mieć, żeby dobrze się z nią pracowało?

Wybaczcie mi jakość zdjęć. Wciąż się uczę.  W czasie trwania warsztatu postaram się rozbudować zaplecze fotograficzne :)
Wszelkie uwagi mile widziane :)

 

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe gąsienice sklej w całość ale zostaw jedno (lub dwa) miejsce tak aby później móc je łatwo zamontować na modelu. Po sklejeniu maluj i montuj.

Blaszki miedziane to 0,1 lub 0,2mm. Sensowną będzie 0,1 bo to już robi się 3,5cm w rzeczywistości. Można jeszcze z puszki po napoju- warto ją wyżażyć bo wtedy jest łatwiejsza w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blaszki - na drobne elementy praktyczną i wygodną jest blaszka jaką niektóre firmy zabezpieczają korki na butelce wina, inną metalowa tubka od zwykłego kremu do golenia takiego za 4 zł, ewentualnie gładka tacka do grilla. Puszki po napojach są lepsze niż puszki po piwie, tylko można się skaleczyć...

Gąsienice, nie przyklejałem koła napinającego, zrobiłem to na końcu dopasowując do kształtu gąsienic, model "skleja się sam"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość montażu tego typu gąsienic I kół - bez bocznych fartuchów. Najprościej to nie sklejać że sobą kół jezdnych. Montuje z wtedy gąsienice jako jeden cały pas. Składanie wygląda tak, że najpierw zakładasz wewnętrzne koła, potem gąsienica a potem zewnętrzne koła. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracamy po przerwie :)

Zacząłem od wanny.

image.thumb.png.385bfc18a0bfea034247af6ff983af18.png

image.png.a3b18158c4ec1f3ef69620e627a38455.png

image.png.1099894a08abfee0054e207691a71829.png

Kadłub będzie jeszcze szlifowany. Całość nie jest jeszcze skończona. Czeka mnie jeszcze trochę pracy.

Ogólnie nie jestem do końca zadowolony ze spasowania. Bardzo dużo pracy wymagało dopasowanie góry i doły. Całość nie pasowała do siebie. Planuję dorobić tylne błotniki. Przednich nie będzie.

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie wziąłem się za sklejenie wieży. Tutaj wygodniej pracowało się z modelem. Spasowanie dużo lepsze. Model na wieży posiada fakturę odlewu. Podczas szlifowania uszkodziłem ją więc postanowiłem zrobić własną ze szpachlówki Tamiya. To moje pierwsze podejście. Nie jestem w 100% zadowolony aczkolwiek nie wyszło aż tak źle jak się spodziewałem.

image.png.cba2fe730ea4c3d1f11652822abbcea3.png

image.png.27dfce530eb83c69ac699a7ae2ad3ac1.png

image.png.ce59d300b767c0d24b08cb947caffe38.png

image.png.1dba87525aee2610e5c31dcfbce8e6b3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

@StarBourne Niestety nie jestem już w stanie ruszyć tego włazu. Radośnie zakleiłem go od środka dużą ilością kleju - nie da się go już ruszyć bez uszkadzania go. Jest może jakiś sposób na w miarę bezpieczne rozklejenie elementów?

@TAW Szkiełko wkleiłem zgodnie z instrukcją, sprawdzę jeszcze raz czy się nie pomyliłem :) W którym miejscu widzisz ten ślad po wycinaniu? Nie mogę go zlokalizować :)
 

Tymczasem powoli prace posuwają się do przodu:
Wygładziłem fakturę odlewu wieży. W pierwszej kolejności nałożyłem silnie rozcieńczoną szpachlówkę. Następnie przeszlifowałem wszystko gąbką o gradacji 3000. Dzięki tym zabiegom zauważalnie wygładziła się faktura, efekt jest dla mnie zadowalający. Do wieży dodam imitację spawu z rozciągniętej nad świeczką ramki. Jakieś porady jak osiągnąć dobry efekt?

image.png.e83b4f82168708f51d1b231281611b1b.png

image.png.bc59a679382abd06ff31da1d520d39ef.png

image.png.b99394bc795185294adda83cf0d5c841.png

Dodatkowo z blaszki miedzianej 0.2mm zrobiłem pseudo błotniki. To moje pierwsze starcie z takimi detalami. Pozostałości kleju CA usunę jak wszystko dobrze wyschnie debonderem. Kształt nie odpowiada w 100% oryginałowi.

image.png.0565886f9971391cf2f70001e7d9ce2f.png

Model dodatkowo wzbogaciłem o metalową lufę Abera.

image.png.75b95dc056972b1f1d502f853c3bc447.png

W kolejce na zrobienie czekają elementy montowane bezpośrednio do kadłuba: włazy, liny, narzędzie, skrzynki. Z racji planów wykonania dodatkowego opancerzenia nie planuję montować zbiorników paliwa. Wykonam jedynie metalowe obejmy do których były mocowane. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dzindziboł ze szkiełka zacząłeś już usuwać ale jeszcze troszkę wystaje. Ślad po wycinaniu masz widoczny na 3 zdjęciu w ostatnim poście na środku przy wycięciu na osłonie wentylatora. Może to być złudzenie ale sprawdź czy nie trzeba tego jeszcze obrobić. Faktura odlewu wydaje się być ok. Co do włazu to jeżeli kleiłeś Tamiya Extra Thin to można posmarować nim to miejsce jeszcze raz i spróbować odkleić. Nie próbowałem ale podobno się da. Szkoda by było takiego babola zostawić w tak widocznym miejscu. Zdajesz sobie sprawę, że błotniki wyglądały inaczej, więc zastanów się czy chcesz takie zostawić. Mógłbyś wykorzystać fragment tych zestawowych, które łączą się z tylną płytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem to już wcześniej rozkleić extra thinem lecz nic z tego. Zobaczę czy nie da się tego jakoś wyciąć i wkleić na odwrót, no boli mnie to że zrobiłem coś takiego. Dzięki za zwrócenie uwagi na tę osłonę wentylatorów. Przejadę to miejsce na szybko papierkiem :)

Jak na amatora przystało, wyrzuciłem już zestawowe błotniki. No ale motywujesz mnie do pracy :D Postaram się coś wymyślić i je jeszcze dopracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufa do zmycia, odtłuszczenia i do malowania jeszcze raz. Tak będzie najprościej i najszybciej. Farba odpadła bo coś tam robiłeś czy sama z siebie? Do metalowych elementów stosuje się specjalne podkłady - może w tym tkwi problem. A tak w ogóle to co to za mozaikowe malowanie? Taki był zamiar czy po prostu work in progress?

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

w międzyczasie położyłem podkład. Niestety zdjęć nie posiadam. Uprzedzając pytania. Właz dowódcy jest nieprawidłowo wklejony - tyłem na przód. Niestety nie byłem już w stanie tego odkleić.

Zainspirowany wujkiem Night Shift'em postanowiłem spróbować techniki distressingu.

W skrócie przebieg prac wyglądał następująco:

1. Na model pomalowany czarnym podkładem nałożyłem kolor bazowy XF-21 + XF-67 wymieszany w stosunku 1:1. Całość zostawiłem do schnięcia na noc.

2. Nałożyłem Heavy Chipping od Ammo w dwóch warstwach.

3. Po wyschnięcie specyfiku od Ammo, całość pomalowałem farbą XF-21 i XF-67 tym razem rozmieszaną w stosunku 4:1.

4. Po odczekaniu około 10 minut od nałożenia koloru zacząłem "drapać" farbę korzystając z pędzla zmoczonego w wodzie

Bardzo ciężko było zrobić zadrapania. Zastanawiam się czy nie położyłem zbyt grubej warstwy drugiej barwy, albo zbyt długo dałem odczekać farbie po malowaniu.

Całość moich prac poniżej:

image.png.25b72a21a683dbfecf3e31183a4396e9.png

image.png.035e12a9aabb598ecd3de1f510ec2c21.png

image.thumb.png.dc2d261dda0d25c7f93b7bc1237d5bd0.png

Nie publikuję zdjęć wieży - aktualnie schnie po przemalowaniu. Jak skończę poprawki to wstawię fotografie.

Nie jestem do końca zadowolony z efektu. W planach dodanie rozjaśnień na najmniejszych detalach. Miejsca zacienione dodatkowo przyciemnię.

Co uważacie na temat osiągniętego efektu?

W najbliższych planach:

- odręczne namalowanie oznaczeń

- położenie lakieru gloss

- zabawa farbami olejnymi

- wash

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie jestem do końca zadowolony z efektu. W planach dodanie rozjaśnień na najmniejszych detalach. Miejsca zacienione dodatkowo przyciemnię.

Co uważacie na temat osiągniętego efektu?

Spokojnie. Też ostatnio distressowałem swój model, z tą różnicą, że w przeciwieństwie do Martina zrobiłem sobie dość mocno zróżnicowaną bazę. Teraz masz spory kontrast i wygląda to dość dziwnie, ale kolejne efekty zrobione z głową powinny wszystko zgrać. Sam byłem dość przerażony na początku po malowaniu, ale sumarycznie Hellcat wygląda całkiem atrakcyjnie. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem malowanie działa.

Ogólnie metalowa lufa dała mi w kość. Pomimo odtłuszczenia izopropanolem, powłoka jest słaba i w jednym punkcie znowu odpadła. Na szczęście udało mi się temu zaradzić :)
Jaki podkład polecicie do malowania części metalowych. Używam Mr Finishing Surfacer - wydawało mi się, że po rozcieńczeniu go MLT nie powinno być problemów z przyczepnością a mimo to miałem problemy.

Poniżej dotychczasowe efekty pracy:

image.png.c0c21f938a228f355828b4b4407079ba.png

image.png.1b6e41b39a8ca0f64be8710bf58ccf3b.png

image.png.2f5224c5a3e04f61211bd306603b69ca.png

image.png.6b9ad873ff4a88b7970f63bf04410e20.png

Teraz będę się zabierał za stonowanie tego efektu distressingu. Zastanawiam się nad filtrem olejnym, może spróbuję zrobić swój z rozcieńczonych farb olejnych.

@Kamil K. Dzięki za słowa otuchy. Przeglądnę dokładnie Twój warsztat od Hellcata. Widzę właśnie, że oboje wzorujemy się na Martinie.

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.