Skocz do zawartości

Aerograf o dyszy 0,5mm. PS-266 czy Iwata HR-CR


Yookas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Od ponad 3 lat dosyć intensywnie użytkuje chiński aerograf TG-180K z dyszą 0,5mm. Trafiłem chyba na naprawdę dobrze zrobiony egzemplarz, bo jak dotąd maluje mi się nim całkiem miło i pomimo korzystania głównie z farb rozpuszczalnikowych aerograf trzyma się naprawdę nieźle. 
Rok temu kupiłem taki sam model, lecz w tym przypadku trafiłem już na badziewny egzemplarz, który do niczego się nie nadaje.
Ale z racji tego, że maluje sporo i chciałbym pracować na lepszym, dokładniejszym sprzęcie to chciałbym się poradzić kolegów o fachu odnośnie nowego aerografu o dyszy 0,5 mm. Jak na razie na swojej liście mam te dwa modele:
 
Procon Boy PS-266 LWA 0,5mm
 
Iwata HP-CR 0,5mm 
 
Jak myślicie Panowie? Który z nich jest pewniejszym wyborem? Może macie jeszcze jakiś inny model o dyszy 0,5 mm i w podobnej półce cenowej do rozpatrzenia? 
 
Maluje tylko farbami rozpuszczalnikowymi, o bardzo rzadkiej konsystencji, więc raczej każdy aerograf bez trudu ją przepchnie.
Zależy mi na dobrym i dosyć szerokim rozprowadzaniu farby i fajnie byłoby, gdyby istniała możliwość dokupienia dodatkowych, mniejszych zestawów dysz. 
 
Dziękuję z góry za wszelkie informacje i jeśli ktoś ma na zbyciu wyżej wymienione modele - proszę o wiadomość. 
Edytowane przez Yookas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwata, ta którą pokazałeś w linku jest jednofunkcyjna. Części do każdej Iwaty są b. drogie. Procony są super........mam dwa więc cosik tam wiem, wcześniej malowałem Badger-ami, ale wężyki do nich są inne. Kiedyś KRL na forum zachwalał Devilbis Dagr z dyszą 0,35,  miał Darek rację-sprzęt nie do zajechania. A dysza choć ciut mniejsza da radę. Jego polecam jak kiedyś Darek (KRL) :). Jeśli masz nadal wątpliwości, to z nim pogadaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Yookas napisał:

Witam wszystkich,

Od ponad 3 lat dosyć intensywnie użytkuje chiński aerograf TG-180K z dyszą 0,5mm. Trafiłem chyba na naprawdę dobrze zrobiony egzemplarz, bo jak dotąd maluje mi się nim całkiem miło i pomimo korzystania głównie z farb rozpuszczalnikowych aerograf trzyma się naprawdę nieźle. 
Rok temu kupiłem taki sam model, lecz w tym przypadku trafiłem już na badziewny egzemplarz, który do niczego się nie nadaje.
Ale z racji tego, że maluje sporo i chciałbym pracować na lepszym, dokładniejszym sprzęcie to chciałbym się poradzić kolegów o fachu odnośnie nowego aerografu o dyszy 0,5 mm. Jak na razie na swojej liście mam te dwa modele:
 
Procon Boy PS-266 LWA 0,5mm
 
Iwata HP-CR 0,5mm 
 
Jak myślicie Panowie? Który z nich jest pewniejszym wyborem? Może macie jeszcze jakiś inny model o dyszy 0,5 mm i w podobnej półce cenowej do rozpatrzenia? 
 
Maluje tylko farbami rozpuszczalnikowymi, o bardzo rzadkiej konsystencji, więc raczej każdy aerograf bez trudu ją przepchnie.
Zależy mi na dobrym i dosyć szerokim rozprowadzaniu farby i fajnie byłoby, gdyby istniała możliwość dokupienia dodatkowych, mniejszych zestawów dysz. 
 
Dziękuję z góry za wszelkie informacje i jeśli ktoś ma na zbyciu wyżej wymienione modele - proszę o wiadomość. 

Napiszę bo akurat mam Procona 266 używkę zakupiona na olx użytkowana od dwóch lat i polecam go Bardzo.Aero działa jak nowe mimo,że jest już wytarty zbiorniczek w środku do mosiądzu.Zakupiłem dysze zapas i igłę bo myślałem,że zmienię niebawem.I na tym koniec bo użytkowany dalej zepsuć się nie chce i widać dalej tak pozostanie.Ba porównanie dyszy z nową w ogóle nie przejawia oznak rozkalibrowania.Poza tym koszt części jest taniej procona  zakupić a jakość ta sama.Wykonuje nim generalnie wszystkie ogólne malunki jest etatowym sprzętem do zadań typu podkłady itp.Jak pisałeś który jest pewniejszym wyborem to napisze oba są pewnym wyborem.Ale za nazwę IWATA dopłacasz podwójnie.Mało tego wykonac sie nim da i misterne malunki Tutaj malowałem wieżę kopułkę dowódcy Pantery tym aero w skali 1;10

image.thumb.jpeg.1abbebb46c79324ec372d8e11ce6d754.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Dudipl said:

Iwata, ta którą pokazałeś w linku jest jednofunkcyjna. Części do każdej Iwaty są b. drogie. Procony są super........mam dwa więc cosik tam wiem, wcześniej malowałem Badger-ami, ale wężyki do nich są inne. Kiedyś KRL na forum zachwalał Devilbis Dagr z dyszą 0,35,  miał Darek rację-sprzęt nie do zajechania. A dysza choć ciut mniejsza da radę. Jego polecam jak kiedyś Darek (KRL) :). Jeśli masz nadal wątpliwości, to z nim pogadaj.

Jednofunkcyjna? Kurde, rzeczywiście masz racje. W takim razie ten model Iwaty na pewno odpada, bo dwufunkcyjne aero, to konieczność w moim przypadku. Dzięki za informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Yookas napisał:

Jednofunkcyjna? Kurde, rzeczywiście masz racje. W takim razie ten model Iwaty na pewno odpada, bo dwufunkcyjne aero, to konieczność w moim przypadku. Dzięki za informacje :)

Nie jest jeno funkcyjny tylko dwu ten z linka nie wiem jak można nie widzieć tego.I zobacz płacisz prawie 600 Iwata z przesyłką więcej. Procon 500 coś z przesyłką Iwata dysza prawie 150 a Procon 90zł.Więc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, push-up78 said:

Napiszę bo akurat mam Procona 266 używkę zakupiona na olx użytkowana od dwóch lat i polecam go Bardzo.Aero działa jak nowe mimo,że jest już wytarty zbiorniczek w środku do mosiądzu.Zakupiłem dysze zapas i igłę bo myślałem,że zmienię niebawem.I na tym koniec bo użytkowany dalej zepsuć się nie chce i widać dalej tak pozostanie.Ba porównanie dyszy z nową w ogóle nie przejawia oznak rozkalibrowania.Poza tym koszt części jest taniej procona  zakupić a jakość ta sama.Wykonuje nim generalnie wszystkie ogólne malunki jest etatowym sprzętem do zadań typu podkłady itp.Jak pisałeś który jest pewniejszym wyborem to napisze oba są pewnym wyborem.Ale za nazwę IWATA dopłacasz podwójnie.Mało tego wykonac sie nim da i misterne malunki Tutaj malowałem wieżę kopułkę dowódcy Pantery tym aero w skali 1;10

image.thumb.jpeg.1abbebb46c79324ec372d8e11ce6d754.jpeg

 

 Dzięki wielkie za informacje! Coraz bardziej jestem przekonany do Procona 266. Rzeczywiście wygląda na solidny sprzęt, wydaje mi się, że wyczytałem gdzieś, że dysze mają metalowe. Co jeszcze bardziej podbija ich wartość. 

Cóż, droższa cena Iwaty może wynikać głównie z rozpoznawalnej marki i ugruntowanej pozycji na rynku, więc mogą sobie pozwolić na wyższe ceny.

A z kolei wydaje mi sie, że aerografy mr. Hobby są mniej znane i swoją pozycję muszą wyrobić lepszą jakością, przy bardziej atrakcyjnej cenie. Tak jest w sumie w każdej branży. Dlatego skłaniam się jak najbardziej ku PS-266.

Jest tylko jeden problem. Miałem ten zakup odłożyć na kolejny miesiąc, ale strasznie mnie korci, aby mieć go już w przyszłym tygodniu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupuj i nie będziesz narzekać.Tak dysze są ze stopu metalu z czymś tam ponoć platyny.Mocne.Miałem patriota 105 badgera i po roku regularnie dysza była rozkalibrowana a użytkowany był jak ten Procon.Ani mniej ani wincej.Cena Iwat od lat taka sama wysoka bo mierzy w rynek grafików stąd marketing cenowy ,że naj i w ogóle a Procony bardziej w rynek typowo modelarski jak Tamiya .Nie pożałujesz wydanej kasy jest wart całe pińcet jak jest na stronie.Ja nabyłem okazjonalnie za mniejsza kwotę ale bogatszy w to doświadczenie nie żałował bym tej kasy teraz gdybym miał kupować nówkę sztukę.Idąc drogą przetartą przez model266  i już poznawszy jaki to sprzęcik nabyłem PS270 do mniejszych detali.

Jak masz fundusze to bierz teraz jak coś miesiąc odczekasz będzie smakowało tak samo .W każdym razie warto go mieć PS266.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana dysz wiąże się ze zmianą aircapów i igieł. W przypadku japońskich sprzętów to dość drogi interes i chyba lepiej kupić kolejny aero z odpowiednio mniejszą dyszą. 

Myślałeś o Proconie PS-290? Dysza 0,5mm, dodatkowy "fan cap" do szerokiego strumienia farby (tak jak w pistoletach lakierniczych). Zamawiając na amiami.com zapłacisz około 400zł. Razem z przesyłką i ewentualnym cłem i tak powinieneś zmieścić się w 550zł. Mimo pistoletowego uchwytu to i tak jest dwufunkcyjny aero, bo pierwsze kilka mm odciągnięcia spustu załącza przepływ powietrza a dopiero dalszym naciskiem regulujesz cofnięcie igły. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Ananasik said:

Zmiana dysz wiąże się ze zmianą aircapów i igieł. W przypadku japońskich sprzętów to dość drogi interes i chyba lepiej kupić kolejny aero z odpowiednio mniejszą dyszą. 

Myślałeś o Proconie PS-290? Dysza 0,5mm, dodatkowy "fan cap" do szerokiego strumienia farby (tak jak w pistoletach lakierniczych). Zamawiając na amiami.com zapłacisz około 400zł. Razem z przesyłką i ewentualnym cłem i tak powinieneś zmieścić się w 550zł. Mimo pistoletowego uchwytu to i tak jest dwufunkcyjny aero, bo pierwsze kilka mm odciągnięcia spustu załącza przepływ powietrza a dopiero dalszym naciskiem regulujesz cofnięcie igły. 

Oglądałem model PS-290 i przyznam się, że zainteresował mnie, ale nie jestem pewien czy ten spust byłby dla mnie plusem czy minusem. Nie wiem czy bym się do niego przyzwyczaił i szczerze mówiąc lubię pracować z pełną swobodą w dozowaniu farby. Podczas malowania przedmiot zawsze trzymam w jednym ręku, więc rozumiem, że podczas chęci dozowania większej ilości farby musiałbym nieco odkręcić spust drugą ręką. To trochę mogłoby być dla mnie niewygodne.

A ta stronka amiami.com to pewna rzecz? Z chęcią zrobiłbym tam zakupy jeśli nie mają problemu z wysyłką paczek do Polski. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Yookas napisał:

Oglądałem model PS-290 i przyznam się, że zainteresował mnie, ale nie jestem pewien czy ten spust byłby dla mnie plusem czy minusem. Nie wiem czy bym się do niego przyzwyczaił i szczerze mówiąc lubię pracować z pełną swobodą w dozowaniu farby. Podczas malowania przedmiot zawsze trzymam w jednym ręku, więc rozumiem, że podczas chęci dozowania większej ilości farby musiałbym nieco odkręcić spust drugą ręką. To trochę mogłoby być dla mnie niewygodne.

A ta stronka amiami.com to pewna rzecz? Z chęcią zrobiłbym tam zakupy jeśli nie mają problemu z wysyłką paczek do Polski. :)

Mam tego PS-290, z resztą kupionego właśnie na amiami. Fakt, że spust pistoletowy wymaga nieco przyzwyczajenia, ale wcale nie ogranicza precyzji. Ja akurat używam tego aerografu do nakładania podkładów i malowania dużych powierzchni jednolitym kolorem, właśnie przy pomocy stożkowego air capa i w tej roli sprawdza się znakomicie. Do detali mam PS-770 więc nie wiem jak w tej roli wypada 290.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli z odkręcaniem spustu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiadomo to ponoć droższe Procony 289 mają sporo wspólnych elementów z Iwatami HP-CH, wiec nie zdziwiłbym się jakby ten Procon 266 miał sporo wspólnego właśnie z Iwatą HR-CR 0,5 ? a różnica w cenie jest ukryta w literkach tworzących napis IWATA ? dodatkowo w Proconie jest regulacja wychylenia iglicy, wiem, wiem, ale może komuś się przydaje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Yookas napisał:

Podczas malowania przedmiot zawsze trzymam w jednym ręku, więc rozumiem, że podczas chęci dozowania większej ilości farby musiałbym nieco odkręcić spust drugą ręką. To trochę mogłoby być dla mnie niewygodne.

Nie rozumiem. Jak chcesz większą plamkę to po prostu mocniej wciskasz spust. Aero trzymasz i obsługujesz jedną ręką tak jak standardowe dwufunkcyjne sprzęty. Masz też ogranicznik wielkości plamki.

13 minut temu, Yookas napisał:

A ta stronka amiami.com to pewna rzecz? Z chęcią zrobiłbym tam zakupy jeśli nie mają problemu z wysyłką paczek do Polski. :)

Zamawiaj śmiało, tylko licz się z tym, że paczka może zostać oclona. Nie ma reguły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, arhtus napisał:

Z tego co wiadomo to ponoć droższe Procony 289 mają sporo wspólnych elementów z Iwatami HP-CH, wiec nie zdziwiłbym się jakby ten Procon 266 miał sporo wspólnego właśnie z Iwatą HR-CR 0,5 ? a różnica w cenie jest ukryta w literkach tworzących napis IWATA ? dodatkowo w Proconie jest regulacja wychylenia iglicy, wiem, wiem, ale może komuś się przydaje ?

Mam te regulacje głęboko w poważaniu?.Praktycznie nauczyć się można nie używając tej regulacji malować .I tak przeszkadza to z czasem ale jest nie wyrzucę przecie może się jednak przyda??Jest też dokładnie tak jak napisałeś części te same i różnica w cenie te literki mistyczne.

Edytowane przez push-up78
Dopisanie jeszcze paru zdań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Yookas napisał:

Oglądałem model PS-290 i przyznam się, że zainteresował mnie, ale nie jestem pewien czy ten spust byłby dla mnie plusem czy minusem. Nie wiem czy bym się do niego przyzwyczaił i szczerze mówiąc lubię pracować z pełną swobodą w dozowaniu farby. Podczas malowania przedmiot zawsze trzymam w jednym ręku, więc rozumiem, że podczas chęci dozowania większej ilości farby musiałbym nieco odkręcić spust drugą ręką. To trochę mogłoby być dla mnie niewygodne.

A ta stronka amiami.com to pewna rzecz? Z chęcią zrobiłbym tam zakupy jeśli nie mają problemu z wysyłką paczek do Polski. :)

Jeżeli wolisz ten model jak pistolet mini lakierniczy to może i warto go tam kupić a jeżeli 266 wiele nie oszczędzisz kupując w Japonii.Tego 290 nie miałem  to nie ględze napisałem na temat 266 i polecam.A jak  koledzy polecają 290 może i warto fajnie wygląda...Jak dla mnie duże powierzchnie ogarnie spokojnie 266.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli PS-290 działa tak naprawdę jak dwufunkcyjne? Kurde, chyba namówilicie. Maluje czasem przez kilka godzin i nie raz bolał mnie palec wskazujący od wciskania i kontrolowania spustu. Więc dolny spust może być znacznie wygodniejszy przy dłuższym malowaniu.

Chciałem go już zamówić na amiami, lecz ten model chyba całkowicie się wyprzedał. Wiecie może czy tam zawsze są takie ceny i wystarczy poczekać na dostawę czy trzeba szukać okazji gdzieś indziej? Wiecie skąd jeszcze warto ściągnąc aerograf w lepszej cenie niż PL? Bo ten PS-290 za niecałe 100 USD, to była naprawdę fajna okazja

Dzięki wszystkim za pomoc i wskazówki!

 

Edytowane przez Yookas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Yookas napisał:

Wiecie może czy tam zawsze są takie ceny i wystarczy poczekać na dostawę czy trzeba szukać okazji gdzieś indziej? Wiecie skąd jeszcze warto ściągnąc aerograf w lepszej cenie niż PL? Bo ten PS-290 za niecałe 100 USD, to była naprawdę fajna okazja

Nie wiem czy taka cena jest na stałe i ile trzeba czekać na kolejną dostawę. Taniej niż w Polsce możesz kupić na hlj.com albo szukać na ebayu.

EDIT: Na Spraygunnerze masz przecenę do 118USD

Edytowane przez Ananasik
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co malujesz, ale z tego co mi wiadomo to PS-290 to aerek, który leje farbę już niczym pistolet do lakierowania samochodów ? Jak już taka konstrukcja to może lepiej Ci się sprawdzi PS-275 z dyszą 0,3mm, model ten nie ma regulacji kształtu plamki tak jak 290, ale czy na tym Ci zależy? Jest przy tym nieco mniejszy. Kiedyś jak kupowałem zwykłe aerografy w AmiAmi to się zastanawiałem, czy sobie go nie sprawić do wygodniejszego malowania podkładem i lakierowania. Jak go kupisz to zdasz relację, czy warto, to może wrócę do tego pomysłu ?

Edytowane przez arhtus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że okrągła, stożkowa plamka to jedyna jakiej potrzebuje i też czytałem, że PS290, to już większy kaliber i w dodatku zużywa całkiem dużo powietrza. No cóż, spędzę dzień czy dwa i poszukam bardziej szczegółowych testów i informacji na temat tych dwóch modeli. Potem zdecyduje i zdam relację.

Dzięki wszystkim za informacje i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja tym PS-290 malowałem na tylko nieco większym ciśnieniu niż na zwykłych bo ~15 zamiast 10 psi. Weź pd uwagę, że malowanie nim nie wygląda jak zwykłym aero, mi położenie 2 warstw na Su-35 1/48 zajęło ~5 minut na warstwę. AS-186 spokojnie wystarcza. Oczywiście nie mam innego aero 0,5mm żeby porównać, ale jeżeli chodzi o podkład i lakiery to ten procon wymiata. Polecam materiał Pawła Budzika:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naogladalem się sporo testów różnych aerografów z dyszami 0,5 i porównując z nimi mój stary sprzęt wydaje mi się, że zostałem nieco strollowany :D Bo mój aerograf bardziej przypomina w nakładaniu farby aerografy o dyszy 0,3mm lub 0,35mm. Eh, niepotrzebnie zawracałem wszystkim głowę i sam nie wiem czy to moja wina czy wina złych oznaczeń na moim sprzęcie.

No cóż w takim razie będę szukać czegoś w okolicach 0,4mm, bo przydałaby się trochę większa kreska niż ta którą mam obecnie, ale raczej nie tak duża jak przy 0,5.

Zastanawiam się więc teraz na Sparmax Max4.

Mam jeszcze pytanie do kolegi @push-up78

Znalazłem tylko jeden filmik z testem Procona PS266 w praktyce (akcja 9:30). Czy możesz mi powiedzieć czy ta możliwość nakładania dosyć wąskich kresek pokrywa się również Twoim doświadczeniem?

https://youtu.be/o2QrFX3rwXU

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, wisa napisał:

PS-290 jest ciekawą ofertą do podkładu i lakieru. A na tym amiami to jak się płaci? Można poprzez polskie serwisy płatnościowe bo nie mam karty kredytowej tylko płatniczą.

Ja debetową płaciłem bez problemu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.