Skocz do zawartości

Historia, teraźniejszość i przyszłość- pokazy, wystawy, pikniki lotnicze w Polsce


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

A kto nie widział w 1993r walki Miga 29 z 23 na pokazach w Dęblinie to niech żałuje. Taka walka w chwili obecnej jest możliwa tylko w prawdziwym starciu. Latali gdzie chcieli i jak chcieli, na 120%. Autentycznie widziałem białka oczu pilotów a końcówki włosów miałem przypalone. Ilustracja to bajer z obecnych pokazów. 

trafiły.jpg

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kopernik napisał:

A kto nie widział w 1993r walki Miga 29 z 23 na pokazach w Dęblinie to niech żałuje.

Miło, że nie tylko ja jestem pokazowym weteranem
Faktycznie, walka była genialna

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzes napisał:

Miło, że nie tylko ja jestem pokazowym weteranem
Faktycznie, walka była genialna

Wszystko cacy proszę szanownych Kolegów, ale to był rok 1995:

https://www.youtube.com/watch?v=kTxi-P_5CVM

https://www.youtube.com/watch?v=RuLxSrQcxxc  gdzieś tak od 1:20 do końca

http://www.scramble.nl/?option=com_showreports&view=article&ct=PL&id=1178

A walka naprawdę była solidna, bez udziwniania i upiększania "politycznie", 23-cie miały być "agresorami", 29-ki były nasze no i oczywiście wygrały. Tylko patrzyłem czy naprawdę któryś nie spadnie na glebę. 

MiG-23 były" 110, 62, 12 stał na wystawie statycznej, -29-te były: 108, 111, 65, 66, 70,i UB-64.

I moja fotka z priv archiwum

MIKOJAN MiG-29Ax4.Dęblin.1995.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jmx62 napisał:

Wszystko cacy proszę szanownych Kolegów, ale to był rok 1995:

Zgadza się, zgadza.
To były pierwsze moje pokazy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, thor_ napisał:

Ja tam wyjątkowo wspominam tylko pierwszy Air Show w "wolnej" Polsce w Poznaniu... I pierwszy realny kontakt z F-15C ?

To był bodaj 1991 rok.

Tak to był 1991.Bilety kupione w "Różowej panterze" .Mnie urzekł Su -27 górujący nad wszystkimi swoją sylwetką.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Panowie, to może założymy wątek pokazowo-wspomnieniowy?
To już 29 lat pokazów, byłoby o czym pisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzes napisał:

Kurcze Panowie, to może założymy wątek pokazowo-wspomnieniowy?
To już 29 lat pokazów, byłoby o czym pisać :)

O to to. Do tego właśnie dążyłem, miałem nadzieję ze ktoś wpadnie na takiego pomysła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym poszukać zdjęć z 1991 ? kilka ich wtedy zrobiłem ? (głownie F-15 ? ) A poza tamtym rokiem to najmilej wspominam "któryś" Radom i spotkanie z Panem Janem Malińskim przy P.11c ? Zaraz po tym pamiętam kupiłem jego książkę ? Niestety od 2006 roku "odleciał" na wieczny patrol... Jeden ze wspaniałych pilotów września '39...

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, thor_ napisał:

Musiałbym poszukać zdjęć z 1991 ? kilka ich wtedy zrobiłem ? (głownie F-15 ? ) A poza tamtym rokiem to najmilej wspominam "któryś" Radom i spotkanie z Panem Janem Malińskim przy P.11c ? Zaraz po tym pamiętam kupiłem jego książkę ? Niestety od 2006 roku "odleciał" na wieczny patrol... Jeden ze wspaniałych pilotów września '39...

Fotki niestety nie są moją własnością, znalezione na necie.

MDD F-15C.Poznań- Ławica.1991 (5).JPG

MDD F-15C.Poznań- Ławica.1991 (11).JPG

MDD F-15C.Poznań- Ławica.1991.JPG

MDD F15C EAGLE.84-003BT.Poznań-Ławica.1991(01).jpg

MDD F15C EAGLE.84-003BT.Poznań-Ławica.1991(02).JPG

MDD F15C EAGLE.84-003BT.Poznań-Ławica.1991(03).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety j anie jestem "fotozbieraczem" czego czasem żałuję. ? Te fotki zrobiłem przede wszystkim przez wzgląd na F-15. O ile pamiętam ogólnie z tych pokazów miałem więcej fotek, pamiętam że były m.in. takie z lotu F-15 gdzie na "pustym niebie" była kropka - ja wiedziałem, że to F-15C ? Może gdzieś u mojego ojca jeszcze by się kilka fotek znalazło, on miał wtedy tam ze sobą Zenita 12 TL/TTL i na pewno lepsze fotki zrobił. Ja niestety nie "zbieram" zdjęć... ? czasem jakieś gdzie się znajdują w dziwnych miejscach, te przetrwały jakoś do XXI wieku i dostał je ode mnie jeden z moich synów;) Tylko dlatego teraz je znalazłem - młody wiedział gdzie je ma ?

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, thor_ napisał:

Niestety ja nie jestem "fotozbieraczem" czego czasem żałuję....

Też za specjalnie nie byłem "fotozbieraczem", nawet superaparatu foto nie miałem, ale jak na którychś pokazach okazało się, że mój całkiem wysiadł i zostałem z gołą d.... w krzakach to zacząłem szukać na drugi dzień w necie. I co, okazało się, że faktycznie jest wszystko, tylko trzeba poczekać kilka dni po imprezie i fotki wylęgają się jak grzyby po deszczu. No to zacząłem na własne potrzeby katalogować sobie wszelkie info nt. pokazów, defilad, pikników lotniczych, ZLOT-ów dowódców, imprez jubileuszowych(np. 85-cio lecie Szkoły Orląt). Oj zebrało się tego trochę?. W katalogach i ich folderach zbieram fotki z pokazów zarówno w locie jak i tych statków powietrznych(piszę statków powietrznych a nie samolotów bo na pokazach występuja też śmigłowce, szybowce, balony i inne wynalazki zdolne do unoszenia się w powietrzu) z wystaw statycznych i zabezpieczenia technicznego-niedostępnych do oglądania bo stoją gdzieś na końcu lotniska ale też przecież biorą udział w pokazach. No i staram się opracować(ewentualnie korzystam z gotowców z neta) wykazy statków powietrznych w których umieszczam: typ, numer taktyczny czy jak kto woli burtowy, nr fabryczny, użytkownika(np. 9PLM Debrzno), jak istnieje możliwość ustalenia to stopień wojskowy i nazwisko pilota, no i na koniec dla potomności datę zdarzenia/wykonania fotki. Zajmuje to sporo czasu ale jaka później satysfakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety teraz po kilkudziesięciu latach zaczynam odczuwać brak tamtych zdjęć ? Kiedyś do prawie każdego modelu zbierałem dokumentację - zdjęcia z gazet, czasopisma, tak deficytowe perełki jak np pozycje Squadrons & signals - ... in action, itp. Jak sklejałem jakiś model to z reguły nie dlatego, że Spitfire był znany, ale dlatego, że to musiał być ten konkretny Spitfire na którym latał ten konkretny pilot. Do tego dokumentacja własnie była potrzebna. Pamiętam, że jeden z modeli to był własnie Spit albo Typhoon (nie pamiętam) na którym któryś z polskich pilotów przywiózł z Francji na lotnisko do Anglii beczki z winem bodaj ? Inne samoloty to albo konkretne maszyny z konkretnego okresu konkretnych asów myśliwskich, albo konkretne maszyny biorące udział w konkretnych "akcjach", wydarzeniach (to najczęściej dotyczyło współczesnych samolotów). W ten sposób zbierałem kiedyś modele - za gówniarza ? Teraz próbuje w ten sam sposób wrócić do hobby ? Niestety w latach 70-90 nie było sieci ?

 

Przypomniało mi się, to wino/piwo to nie w beczkach ale w przerobionych dodatkowych zbiornikach pod skrzydłowych było ? 

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy specjalny temat pokazowy...

W dniu 21.03.2020 o 21:57, jmx62 napisał:

Do tego właśnie dążyłem

Wypełniło się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Grzes napisał:

No to mamy specjalny temat pokazowy...

Wypełniło się...

No i super!!!!!

Zawijamy rękawy i do roboty.

Wg moich danych były takie AIR SHOW na polskim niebie:

wykaz air show.jpg

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zaczynamy od 1991 roku.To taką pamiątkę znalazłem.Latał człowiek  jak ten "głupi" i zbierał.

g5KquIK.jpg

Mam trochę zdjęć z Bydgoszczy i Gdyni.Mogę je pokazać na forum jeżeli nie będzie to kolegom przeszkadzać.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Wg moich danych były takie AIR SHOW na polskim niebie:

Z nazwą "er szoł" to tak, ale przecież były jeszcze inne spore pokazy:
2010r. - Dęblin -  80 lecie Szkoły Orląt
2015r. - Dęblin - 95 lecie Szkoły Orląt
Wspomniane wyżej pikniki w Góraszce (1996-2010), może nie takie duże, ale można było zobaczyć tam wiele niespotykanych na innych imprezach sprzętów.

Sprawdzę, ale był jeszcze w Dęblinie w 1993r. bodajże, tylko bez gości z zagranicy.
 

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Grzes napisał:

Z nazwą "er szoł" to tak, ale przecież były jeszcze inne spore pokazy:
2010r. - Dęblin -  80 lecie Szkoły Orląt
2015r. - Dęblin - 95 lecie Szkoły Orląt
Wspomniane wyżej pikniki w Góraszce (1996-2010), może nie takie duże, ale można było zobaczyć tam wiele niespotykanych na innych imprezach sprzętów.

Sprawdzę, ale był jeszcze w Dęblinie w 1993r. bodajże, tylko bez gości z zagranicy.
 

Z nazwą Air Show to tak. Bo taka Góraszka to piknik lotniczy a takich to było całe mnóstwo, a to Piknik Małopolski w Krakowie, Płocki a to nowość od kilku lat w Depułtyczach itp. Złoty konstrukcji amatorskich[cały cykl w Oleśnicy np.] ale na te imprezy to jeszcze przyjdzie czas. Myślę że najpierw te duże, główniejsze pokazy trzeba by było omówić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

 

g5KquIK.jpg

Mam trochę zdjęć z Bydgoszczy i Gdyni.Mogę je pokazać na forum jeżeli nie będzie to kolegom przeszkadzać.

Pewno że nie będzie przeszkadzać, dawaj Kolego ile masz. Tylko tutaj nasuwa się jeszcze pytanie co praw autorskich zdjęć, ja mam np. kilkanaście tysięcy zdjęć zapożyczonych z neta i nie wiem czy można je tutaj wrzucać chyba że z uwagą że są to zdjęcia "nie moje". Zdjęcia będące własnością forumowicza powinny być opatrzone odpowiednią adnotacją. Tak myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Mam trochę zdjęć z Bydgoszczy i Gdyni.Mogę je pokazać na forum jeżeli nie będzie to kolegom przeszkadzać.

Oj tak, poproszę. Byłem tu i tu tyle, że na tyle młody, że aparatu nie miałem i zdjęć nie robiłem a bym też sobie powspominał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jmx62 napisał:

No i super!!!!!

Zawijamy rękawy i do roboty.

Wg moich danych były takie AIR SHOW na polskim niebie:

wykaz air show.jpg

To uzupełniam o  Air Show Gdańsk Rębiechowo 4 września 1994. Takich już nigdy nie będzie. Komunikaty z głośników " Musimy poczekać na przelot Migów bo ląduje samolot LOTU z Poznania" i loty maszyn prostopadle do widowni już nie wrócą. Przepisy bezpieczeństwa były lekko naciągnięte. Nigdy nie zapomnę Migów 23 z Rędzikowa  nadlatujących nad widzów i nad nami na dopalaczach bez żadnego ostrzeżenia pionowo w górę. Teraz nikt na to nie pozwoli. Wszystkie następne pokazy były "grzeczniejsze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kopernik changed the title to Historia, teraźniejszość i przyszłość- pokazy, wystawy, pikniki lotnicze w Polsce

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.