Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Noxet napisał:

To jakimi maskami należy się zabezpieczać? Czy wystarczy tylko chirurgiczna czy potrzebna jest jakaś z filtrem? 

Jako, że głównym ryzykiem jest wdychanie pyłu, to dobra maseczka przeciwpyłowa wystarczy. Jeśli komuś przeszkadzają lub szkodzą opary rozcieńczalników (ból głowy), to radziłbym lepiej wentylować pomieszczenie, albo korzystać z wyciągu. Stosowanie półmaski z filtrami "na chemię" to przesada. Można jak ktoś chce, ale wg mnie to mało wygodne, a nic więcej w praktyce nie daje (ew. pozbycie się przykrego zapachu)

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielilem tak ze wzgledu na to jak w sklepie je dziela, czy na wersje mr c moge spokojnie dac wash olejny? 

Zapachy itd mnie nie interesują, lakieru do parkietu jaki nakladalem 3 warstwy nic nie przebije:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Gunze H to akryle, Gunze C to farby celulozowe. Obie farby na mój gust kładzie się identycznie, ja nie dostrzegam żadnej różnicy w tym jak się nimi pracuje, poza zapachem.
Zaletą farb z serii H jest to że można je mieszać z akrylowymi farbami Tamiya, jeśli ktoś chce. Zarówno C jak i H dobrze się rozpuszczają Leveling Thinnerem i podobnymi rozpuszczalnikami Gunze czy Tamiya.
A i tak ostatnio mam coraz silniejsze przekonanie, że najfajniejszymi farbami do aerografu są chyba jednak lakiery Real Colors, bo kładą się równie "płynnie" jak akrylowe Tamiya, a do tego zdaje się mają często najlepiej oddane kolory oryginałów. Do tego jest tam mnóstwo farb i zestawów dedykowanych do konkretnych celów, np. lotnictwo greckie, rosyjskie, niemieckie itp. Jest tego całe mnóstwo i nie trzeba szukać i sprawdzać. Mam też wrażenie że nie wysychają tak szybko w słoiczkach jak Gunze C, które po roku bywają zaschnięte na kamień i trzeba je rewitalizować specjalnym preparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc Real Colors masz na mysli serie z AK? A do nich jako rozcieńczalnik cos firmowego czy też moze byc loveling thiner? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Solo. Jutro kierunek sklep modelarski po fajrancie:). 

Aa jeszcze zapytam z doswiadczenia jakie rozcienczenie do nich do aerografu? Mam Ultre plus kompresor z 9l butlą.

Edytowane przez LukMon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Solo napisał:

Generalnie Gunze H to akryle, Gunze C to farby celulozowe. Obie farby na mój gust kładzie się identycznie, ja nie dostrzegam żadnej różnicy w tym jak się nimi pracuje, poza zapachem.

Nie ma w języku polskim czegoś takiego jak farby celulozowe. To kalka z angielskiego. Właściwym określeniem jest - farba nitrocelulzowa. Ale Gunze C nie jest farbą nitrocelulozową (celulozową). Jej osnową jest żywica akrylowa a nie żywica nitrocelulozowa. Żywice nitrocelulozowe wymagają agresywnych, (często szkodliwych) rozcieńczalników  któe "żrą" plastik. Już sam fakt, że zarówno Gunze C jak i H rozcieńczają się MLT którego ponad 60% składu stanowi alkohol jest dowodem na to, iż obydwie są AKRYLOWE. Farby AK RC tak samo. I Tamiye. I szereg innych, w tym "celulozowe" Hataka orange.

6 godzin temu, Solo napisał:

Zaletą farb z serii H jest to że można je mieszać z akrylowymi farbami Tamiya, jeśli ktoś chce.

Tak samo jak Gunze C. Żeby nie być gołosłown ym, przed chwilą zrobiłem mały eskperyment polegający na zmieszaniu:

  • Mr Hobby C 391
  • AK RC 028
  • Tamiya X-3 (błyszcząca)

Zmieszały się bez problemów. To nie znaczy, że każda kombinacja farb akrylowych jest możliwa. Mogą się bowiem "pogryźć" ze sobą ich rozcieńczalniki lub inne dotatki. Zresztą, różne marki mogą używać różnych gatunków żywic akrylowych lub ich mieszanin. Więc przyczyn niekompatybilności może być więcej.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Solo napisał:

A i tak ostatnio mam coraz silniejsze przekonanie, że najfajniejszymi farbami do aerografu są chyba jednak lakiery Real Colors, bo kładą się równie "płynnie" jak akrylowe Tamiya, a do tego zdaje się mają często najlepiej oddane kolory oryginałów.

Stosuję AK RC i lubię, ale gdzie mogę wybieram Tamiyę. AK RC dają mocno przesadzony mat. Kładzenie mocno rozpuszczonej farby cienkimi mokrymi warstwami pomaga tylko w pewnym stopniu. Duża matowość powierzchni powoduje, że taka powłoka mocno "pije" filtry olejne. I trzeba uważać. Pod tym względem bardzo dobra jest Hataka, ale nie przepadam za nią z innych powodów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Qz9 napisał:

akurat samolotowe są prawie satynowe. te super maty to pancerne robią

Ja używam tylko samolotowych. Jak dotychczas 024 i 028. Ale próbowałem też jakiegoś RLM. I wszystkie są bardzo matowe. Zresztą KFS po swoich testach twierdził to samo. Może AK zmieniła recepturę albo farby serii AIR są inne? Jakich kolorów używasz i z jakim rozcieńczalnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten Interior Turquoise i jest satyna. Mam też Maize Yellow i jest to szalony mat, który ciężko nawet połyskiem wyprowadzić.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

 Zresztą KFS po swoich testach twierdził to samo. 

KFS twierdził że matowe są czołgowe a lotnicze satynowe. Uzywałem portugalsko-brytolskiego kompletu ostatnio na spicie XIV z rozcienczalnikiem hataki pomarańczowym i jest satyna na 100%

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Qz9 napisał:

KFS stwierdził że matowe są czołgowe a lotnicze satynowe.

Gdzie? Tutaj raczej nie. 
https://www.kfs-miniatures.com/real-colors-ak-interactive/

Testuje m.in. Olive Drab SCC 15 (czołgowy), Flat Balck i Rubber Black (uniwersalne), Olive Drab Fadded (samolotowy) i Deck Tan (powiedzmy, że okrętowy). I o wszystkich pisze że dają "upiorny mat".

Ale sprawdzę z rozcieńczalnikiem Hataka. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

Jak dotychczas 024 i 028. Ale próbowałem też jakiegoś RLM. I wszystkie są bardzo matowe.

 

15 godzin temu, HKK napisał:

Stosuję AK RC i lubię, ale gdzie mogę wybieram Tamiyę. AK RC dają mocno przesadzony mat.

Użyłeś 3 farb i na tej podstawie twierdzisz że wszystkie RC są matowe? To niepoważne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Solo napisał:

Użyłeś 3 farb i na tej podstawie twierdzisz że wszystkie RC są matowe? To niepoważne.

Znowu szukasz zaczepki Solo? A potem jęczysz, że CIę nie lubią i nie przepuszczą okazji żeby Ci dokopać.

Nie twierdzę że WSZYSTKIE AK RC są mocno matowe, bo nie mam ku temu podstaw. Użyłem 3 różnych, przypadkowo wybranych kolorów i uzyskałem mocno matową powierzhnię. To samo stwierdził KFS po wypróbowaniu kilku innych kolorów. To samo można zobaczyć na kilku wideo recencjach. To samo można przeczytać tu:
https://scalemodels.politisktinkorrektpappa.com/2019/03/30/ak-interactive-real-colors/
"It’s worth mentioning that the AK Interactive Real Colors are flat. I mean really flat! "

Będę nieco złośliwy i powiem, że w odróżnieniu od Ciebie Solo, nie uważam własnych doświadczeń i własnej wiedzy za ostateczne źródło prawdy. Zawsze staram się weryfikować swoje twierdzenia i Tobie też radzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HKK napisał:

Nie twierdzę że WSZYSTKIE AK RC są mocno matowe, bo nie mam ku temu podstaw. Użyłem 3 różnych, przypadkowo wybranych kolorów i uzyskałem mocno matową powierzhnię.

A potem na forum napisałeś co zacytowałem, tylko tyle i aż tyle.
Co do:

1 minutę temu, HKK napisał:

Znowu szukasz zaczepki Solo? A potem jęczysz, że CIę nie lubią i nie przepuszczą okazji żeby Ci dokopać.

... to pozwolę sobie tej żenady nie skomentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Solo napisał:

A potem na forum napisałeś co zacytowałem, tylko tyle i aż tyle.
Co do:

... to pozwolę sobie tej żenady nie skomentować.

Żenada Solo, to są twoje dziecinne komentarze, często bez żadnej wartości merytorycznej, byleby tylko sprowokować i nabić licznik. I nie, nie będę przytaczał przykładów.

Masz jakąś nerwicę natręctw, że nie możesz się od komentowania powstrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W farbach RC podoba mi się głównie to, że potrafią wiele wybaczać. W zasadzie mniej więcej podobnie jak akryle Tamiya. Nie wiem czy to kwestia drobnego pigmentu czy czegoś innego. Malując tymi farbami mam wrażenie że wszystko idzie gładko i prosto, aerograf się nie zapycha, wszystko jest przyjazne. Zbliżone odczucia miałem malując MRP ale z czasem zacząłem słowackie farby uważać za zbyt gęste z butelki, a nie po to je kupuję żeby je rozcieńczać. Tak więc na uznanie RC za moje ulubione farby jest zdecydowanie za wcześnie, ale są na dobrej drodze w tym kierunku. Jeśli one wszystkie faktycznie tak się elegancko kładą, to wygrają z Tamiją gamą kolorów, szczególnie w lotnictwie.  Ja sam problemów z nadmiernym matem nie zauważyłem, ale na razie zbyt mało tymi farbami malowałem żeby to ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.