Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Klapouch napisał:

Koledzy, czy wygląda to jak wysłużone dno paki ciężarówki ? (Stoi na nim flak 38, teatr afrykański, skala 1/72). Sam nie wiem, czy nie za bardzo wysłużone to. 

10C06454-43A9-4732-8ACC-28EA13793A2B.jpeg

Zastosuj pigmenty i będzie OK. Tak wygląda zużyta paka ciężarówki współczesne- deski.

ZABUDOWA PAKA FIRANKA 18 PALET

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie starych farb. Po powrocie do modelarstwa po około 15-20 latach okazało się, że zostało mi ponad 40 niewyschniętych farb. Niestety większość rozdzieliła się (potworzyły się gluty) i takie moje pytanie czy macie metody przywrócenia konsystencji farb bo kilkunastominutowe mieszanie nie pomogło czy jednak będę musiał je zutylizować i zakupić nowe? 

Pytam ponieważ zakupiłem też aerograf i nie chciałbym na "mój pierwszy raz" z tym urządzeniem od razu go zapchać. 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby stare to zależy jak stare.Być może po dobrym rozcieńczeniu terpentyna do pędzla będą dobre .Warunek porządnie rozmieszać.A ta zawiesina z góry puszki do wylania i zalania tego pigmentu na nowo .Benzyną lakową ,terpentyną balsamiczną.A przesiane przez drobne sitko i do aero pewnie się nada z większa dyszą.Farbki niech zgadnę Humbrol????Sam mam szufladkę pełną Humbroli spadkowych trochę revelli.Po wielu latach wiele  nawet niemal wszystkie nadają się do użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KrzysiekP napisał:

model master acryl i humbrol, a gluty hmm nie wiem jak to wytłumaczyć :) jak mieszam farbę to na patyczku pozostają ciągnące się glutowate grudki?

Używanie takich farb do aero nie jest najlepszym pomysłem. Chyba, że Twoim ulubionym zajęciem jest ciągłe rozkręcanie i mycie aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marak napisał:

Używanie takich farb do aero nie jest najlepszym pomysłem. Chyba, że Twoim ulubionym zajęciem jest ciągłe rozkręcanie i mycie aero.

 

Wczoraj pierwszy raz rozkręciłem aerograf i chciałem go złożyć to jednego jestem pewny to nie będzie moje ulubione zajęcie 😉

ale tego właśnie się obawiałem, czeka mnie odnowienie kolekcji farb, a te zostawić do pędzli.

dzięki za szybką odpowiedź i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! 

Pytanie do klejących auta...

 

Co byście polecili początkującemu na następne modele? Narazie mam za sobą Silvie s13 od tamiyi i jestem trochę rozczarowany niedorobkami producenta nie wiem może mi się taki trafił (największy mankament to element przezroczysty/szyby w modelu, ciężko było wgl zaznaczyć czarne linie strasznie "niewyraźne" to wszystko było).  Przez myśl przewinęło mi się kilka propozycji i po obejrzeniu wielu filmów na yt następna będzie mx-5 od tamiyi (eunos roadster). A wy co od siebie polecicie? A może coś innego? Chodzi mi o jakość całego modelu (z naciskiem na el przezroczyste/szyby), no i żeby nie był nie wiadomo jak trudny (wszelkie rajdowki odpadają). A no i oczywiście skala 1:24. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrzysiekP napisał:

model master acryl i humbrol, a gluty hmm nie wiem jak to wytłumaczyć :) jak mieszam farbę to na patyczku pozostają ciągnące się glutowate grudki?

Z humbrolami to różnie bywa. Jak są szczelnie zamknięte to te stare przechowują się dość dobrze. Mam sporo różnych jeszcze z początku lat 90-tych i w większości przypadków wystarczy dobrze rozmieszać. Chyba miałem tylko jeden przypadek, że farba rozłożyła się kompletnie (z pigment u zrobił się wręcz piasek).  Problematyczna jest zwłaszcza srebrna nr. 11, która w dłuższym okresie czasu lubiała "gazować" i wypychać wieczko. Nie wiem jakie są teraz (już nie używam).

No chyba, że na wierzchu zrobił się kożuch to już do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co sądzicie o AirFix i czy nadaje się na pierwszy model (np. zestaw), a jeśli nie to co.
2. Czy warto kupić Tamiya Mark fit, czy coś innego?

3. Czy można skorzystać do modelu farb dla malarzy (akrylowych)?

Przepraszam, że tak długie pytania, ale nie znalazłem odpowiedzi na forum.

 

Edytowane przez ewqj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep Moje Hobby,są tam zdjęcia części danego modelu,zobaczysz co Ci pasuje.Farby akrylowe jak najbardziej,ale modelarskie.:jupi2::jupi2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ewqj napisał:

1. Co sądzicie o AirFix i czy nadaje się na pierwszy model (np. zestaw), a jeśli nie to co.
2. Czy warto kupić Tamiya Mark fit, czy coś innego?

3. Czy można skorzystać do modelu farb dla malarzy (akrylowych)?

Przepraszam, że tak długie pytania, ale nie znalazłem odpowiedzi na forum.

 

Ad. 1 

Modele Airfixa w 1/35 w większości przepadki Academy. Nadają się na pierwszy model - są to proste modele.

Ad.2

Tańsze i podobnie działa

https://www.mojehobby.pl/products/Plyn-na-kalkomanie.html

https://www.mojehobby.pl/products/Plyn-pod-kalkomanie.html

Ad.3.

Z farb w tubkach zdecydowanie nie. Model należ odtłuścić i pomalować podkładem z puszki. Bez podkładu farba nie będzie się trzymać.

https://www.mojehobby.pl/products/Surface-Primer-L-Gray-Spray.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Jak to jest z Farbami Tamiya - mam na myśli serię XF - bo spotkałem się z różnym ich opisem - jedni mówią że to Lakier akrylowy a inni że akryl wodorozcieńczalny. Zaś gdzieś indziej znalazłem opis że to farba na bazie alkoholu.
Czy oprócz dedykowanego rozcieńczalnika X20a może czegoś użyć w zamian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nephlite napisał:

Jak to jest z Farbami Tamiya - mam na myśli serię XF - bo spotkałem się z różnym ich opisem - jedni mówią że to Lakier akrylowy a inni że akryl wodorozcieńczalny. Zaś gdzieś indziej znalazłem opis że to farba na bazie alkoholu.
Czy oprócz dedykowanego rozcieńczalnika X20a może czegoś użyć w zamian

XF oznacza tylko tyle, że farba jest matowa.

W kwadratowych butelkach jest emalia, rozcieńczalna white spiritem, MLT(Mr. Color Leveling Thinner) i X-20.

W okrągłych są akryle, rozcieńczalne wodą (w ostateczności), IPA, MLT i X-20A.

No i  są jeszcze LP, czyli "lakiery" cokolwiek to znaczy wg producenta, które na pewno  da się rozcieńczać MLT.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLT to jest prawie do wszystkiego, nawet z Pactry czyni farbkę, którą idzie malować aerografem 😀 

A Tamki X i XF to można rozcieńczać IPA rozwodnionym trochę wodą jeśli ktoś chce tanio i nieśmierdząco. 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich proporcjach rozciezczacie farby italeri akrylowe? Bo jest strasznie gesta widze od nowosci.

Pierwszy raz mam z nimi do czynienia.

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich żeby była dobrze rozcieńczona 😀

Sorry ale takie pytania są po prostu... nikt Ci na takie pytanie nie odpowie i nie poda recepty na sukces 😃

Skąd kto ma wiedzieć jak ta farba jest gęsta, skąd kto ma wiedzieć na jakich efektach Ci zależy, czy chcesz malować słabiej rozcieńczoną jedną warstwą, czy słabiej kryjącą farbą na kilka warstw i jeszcze wiele innych zależności, a Ty chcesz żeby Ci ktoś podał dokładne proporcje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DamianosPL napisał:

W jakich proporcjach rozciezczacie farby italeri akrylowe? Bo jest strasznie gesta widze od nowosci.

Pierwszy raz mam z nimi do czynienia.

Spróbuj na początek proporcje 70 % rozcieńczalnika 30% farby. Roztwór dobrze wymieszaj w kieliszku, a nie w aerografie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.