Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra to teraz ja. Chciałbym kupić szlifierko - wiertarkę modelarską ale nie wiem gdzie ani jaką. Słyszałem o jakiejś z Makro i z Castoramy ale nprawdę nie wiem jaką wybrać.

 

Ręce opadają... w założonym przez ciebie temacie dostałeś link do tematu o szlifierko-wiertarkach (tu potocznie nazywanych Dremel od firmy która produkuje najpopularniejsze) i drugi do aukcji allegro z najbardziej chyba polecanym modelem takiego sprzętu. Nie chce ci się w linki nawet kliknąć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to teraz ja. Chciałbym kupić szlifierko - wiertarkę modelarską ale nie wiem gdzie ani jaką. Słyszałem o jakiejś z Makro i z Castoramy ale nprawdę nie wiem jaką wybrać.

 

Ręce opadają... w założonym przez ciebie temacie dostałeś link do tematu o szlifierko-wiertarkach (tu potocznie nazywanych Dremel od firmy która produkuje najpopularniejsze) i drugi do aukcji allegro z najbardziej chyba polecanym modelem takiego sprzętu. Nie chce ci się w linki nawet kliknąć?

 

 

Nie widziałem tych postów. Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szpachlówka płynna. Całkiem fajny i przydatny wynalazek, którego nadmiar po wyschnięciu można zmywać firmowym rozcieńczalnikiem i nie wymaga wtedy żmudnego szlifowania. Nadaje się do małych i średnich ubytków. W przypadku większych szpar i dziur polecałbym jednak tradycyjną szpachlówkę (np. Tamiya White Putty albo Plasto Revella).

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szpachlówka Tamiya potrzebuje paru godzin. Płynna Gunze jakieś 12 godzin, ale tak po prawdzie mówiąc, to dla uzyskania dobrego wypełnienia i utwardzenia warto poczekać dobę. Możliwe, że koledzy polecą Ci coś co schnie szybciej. Ja tam wolę poczekać dłużej, ale nie powtarzać szpachlowania lub zniwelować powtórzenia do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda z czasem schnięcia tych produktów? zależy mi na stosunkowo krótkim

Już starożytni Rzymianie odkryli iż

"pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł".

W modelarstwie trzeba nauczyć się cierpliwości.

Najszybciej schnie klej CA. Jak go nałożysz cieńko, to

po godzinie możesz szlfować, ale jak zalewasz 2 mm dziurę

to trzeba szlifowanie odłożyć na drugi dzień. Podobnie jest ze wszystkimi,

szpachlami, lakierami, farbami. Im grubsza warstwa tym trzeba dłużej

czekać. Złudne jest, że na wierzchu "już się nie lepi", ale jak zetrzesz wierzch, to pod spodem mokre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,

Pytanie na pozór niskich lotów, czy macie jakiś sklep internetowy który sprzedaje czyste BIAŁE arkusze kalkomani do drukarek atramentowych? Znalazłem parę ale z arkuszami przezroczystymi, jednak po próbnym wydruku okazało się że potrzebuję białej kalkomani..

z góry dziękuję za rzeczową odpowiedź..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za linki.

Kupiłem wczoraj kalkę Techmodu w modelarskim sklepie "niewirtualnym". Niestety kalka TECHMODU nie nadaje się do druku na atramentowej drukarce - sprzedawca nie wiedział czy się nadaje, zadzwoniłem do producenta który też nie wiedział (sic!).

w każdym bądź razie, TECHMOD NIE NADAJE SIĘ DO ATRAMENTU..

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się kupić na allegro papier-kalkomanię dedykowaną do drukarek atramentowych - tzw. InkJet. Jedyna różnica to taka, że po wydrukowaniu i wyschnięciu tuszu należy położyć warstwę lakieru bezbarwnego - inaczej tusz by się rozpuścił. Niestety udało mi się kupić jedynie bezbarwną kalkomanię, a potrzebuję białą. Niestety na razie nie ma na allegro białego papieru, mam kontakt ze sprzedawcą który będzie mial jego dostawę pod koniec tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeśli pomaluję model humbrolami to czy będę mógł zrobić na nim wash farbami olejnymi dla artystów + brnzyna ekstrakcyjna?

Czy zajdzie jakaś reakcja i rozpierniczy mi wszystko? Kolega mi mowil że po 6godzinach humbrole ładnie wysychają i nic ich nie rusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeśli pomaluję model humbrolami to czy będę mógł zrobić na nim wash farbami olejnymi dla artystów + brnzyna ekstrakcyjna?

Będziesz mógł robić washa farbami olejnymi dla artystów. Czy benzyną ekstrakcyjną - nie próbowałem, pewnie tak. Ja używam do tego celu zwykłego rozpuszczalnika Wamodu, z tym, że farbę olejną (brązową) mieszam z czarnym Humbrolem, aby przyspieszyć schnięcie. No i pamiętaj - wash na dobrze wyschnięty bezbarwny błyszczący Humbrola.

Czy zajdzie jakaś reakcja i rozpierniczy mi wszystko?

Jak będziesz się za długo bawił i maział pół godziny, to na pewno tak się stanie.

Kolega mi mowil że po 6godzinach humbrole ładnie wysychają i nic ich nie rusza.

W to akurat bezgranicznie bym nie wierzył. Ja daję farbom przynajmniej jedną dobę na wyschnięcie, jeśli chcę kłaść na nich bezpośrednio jakieś inne oleje. Niby na puszce jest napisane 6 godzin, ale ja się już kilka razy na tym przejechałem.

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętaj - wash na dobrze wyschnięty bezbarwny błyszczący Humbrola.

To jest proszenie się o kuku. Bęzyna czy inny rozcieńczalnik do olei jak najbardziej może uszkodzić powłokę z Humbrola. W pełni bezpieczny wash robi się farbą olejną na lakierze akrylowym. Np na popularnym Sidoluxie. Odsyłam do tematu o washu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdaje się, że juz kiedyś o to pytałem, ale postu odnaleść nie mogę Jak można wybielić pożółkłe kalki?

Należy wystawić je na działanie promieni słonecznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy i nie mam większego doświadczenia co i jak. Ostatnio udało mi się zakupić okazyjnie model Kenworth k100 revell i potrzebuję od niego instrukcji. Jeżeli ktoś posiada takową prosiłbym o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętaj - wash na dobrze wyschnięty bezbarwny błyszczący Humbrola.

To jest proszenie się o kuku. Bęzyna czy inny rozcieńczalnik do olei jak najbardziej może uszkodzić powłokę z Humbrola.

Oczywiście, że masz rację. Ale pytanie brzmiało - czy można i czy nic się nie stanie. Zgodnie z prawdą odpowiedziałem, że można:

Będziesz mógł robić washa farbami olejnymi dla artystów. Czy benzyną ekstrakcyjną - nie próbowałem, pewnie tak. Ja używam do tego celu zwykłego rozpuszczalnika Wamodu... ...na dobrze wyschnięty bezbarwny błyszczący Humbrola.

ale stać się może:

Jak będziesz się za długo bawił i maział pół godziny, to na pewno tak się stanie.

A że można tak robić, jak napisałem, oto dowód - wash robiony na Humbrolu z pomocą rozpuszczalnika Wamodu:

 

15cmsigaufjagdpanzer38t.jpg

 

sdkfz1002.jpg

 

Tylko, jak w życiu, do wszystkiego potrzebny jest umiar i odrobina doświadczenia. No i nawiasem mówiąc: benzyna a nie

Bęzyna

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie dwa pytania:

 

1. Kupiłem szpachel Mr Hobby Mr.White Putty, bo niestety nie było Tamiya White Putty...Czy był to dobry wybór?

 

2. Czy do rozcieńczania farb Revella lub ogólnie emalii nadaje się benzyna ekstrakcyjna, rozcieńczalnik ekstrakcyjny czy może rozcieńczalnik lakowy (bo taki posiadam)?

 

3. I czy któryś z wymienionych wyżej produktów nadaje się do rozcieńczania Mr White putty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie dwa pytania:

 

1. Kupiłem szpachel Mr Hobby Mr.White Putty, bo niestety nie było Tamiya White Putty...Czy był to dobry wybór?

 

2. Czy do rozcieńczania farb Revella lub ogólnie emalii nadaje się benzyna ekstrakcyjna, rozcieńczalnik ekstrakcyjny czy może rozcieńczalnik lakowy (bo taki posiadam)?

 

3. I czy któryś z wymienionych wyżej produktów nadaje się do rozcieńczania Mr White putty?

1. Nie miałem, ale wyroby Mr Hobby są bardzo dobre.

2. Nie stosuj ekstrakcyjnej. Jest zbyt agresywna. Benzyna lakowa i najlepiej bez napisu modyfikowana (choć ja używam modyfikowanej bo nie mogę zwykłej dostać). Niektórzy stosują terpentynę, podobno jest lepsza, ale farba dłużej schnie.

3. Nie wiem, ale można na kropli szpachli spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozcieńczalnik lakowy? Parę farbek tym rozcieńczyłem do postaci mleka i się w sumie nic nie stało....tylko trochę ciężko to łączyło z farba.

Nigdy nie używałem. Jednak gdy, jak piszesz, ciężko go rozmieszać z farbą to dałbym sobie z nim spokój chyba, że ktoś doświadczony stwierdzi iż można.

 

To tak jak z akrylami. Niby można je rozcieńczać wodą, ale w praktyce to tak nie do końca i każdy kto używa firmowego rozcieńczalnika wie, że efekt jest nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.