Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Do tej pory używałem farbek humbrol i troszkę vallejo. Ale że pokończyło mi się sporo kolorów to chcę zbudować sobie zaplecze farbek jednego producenta. Tylko nie wiem w jakie pójść. Czy vallejo model color czy gunze. Zaznaczam że maluje głównie aerografem plus detale i figurki i cała reszta obróbki pędzlem. Co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Do tej pory używałem farbek …
Super! Mając bogatsze doświadczenie lepiej dobierzesz farbę do potrzeb, oraz łatwiej będzie ci dobrać zamienniki.
… chcę zbudować sobie zaplecze farbek jednego producenta. …
Nie rób tego! Każdy producent ma swoje dobre i złe strony.
Co wybrać?
To co robiłeś dotychczas. Dalej maluj róznymi farbami różnych producentów i zbieraj twoje własne doświadczenie. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę się z taką tezą zgodzić.

Spotkałem się z naprawdę ogromną ilością opinii, że nie ma lepszych farb do aerografu niż Gunze C lub H oraz Tamiya.

Ja sam zaczynałem od nich i kiedy nauczyłem się jako tako malować aerkiem, to nie planuję zmieniać producenta farb.

Gunze i Tamka są powszechnie uznawane za absolutny top jeśli chodzi o to co wlewać do aerografu i nie potrafię dyskutować z tą tezą, naturalnie o ile stosuje się dedykowane rozcieńczalniki, czyli najczęściej Leveling Thinner Gunze, choć nie tylko.

Do malowania pędzelkiem wszelkich detali używam zaś znakomitych farb Vallejo Model Color.

Próbowałem ostatnio przesiąść się na Ammo of Mig Jimenez, ale są moim zdaniem znacznie gorsze od Vallejo, a przynajmniej do pędzla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę się z taką tezą zgodzić.
Jaką tezą?

Warto zacytować to z czym się dyskutuje.

Spotkałem się z naprawdę ogromną ilością opinii,
… miliony much nie mogą się mylić …
… Gunze C lub H oraz Tamiya. … używam zaś znakomitych farb Vallejo Model Color.

Próbowałem ostatnio przesiąść się na Ammo of Mig Jimenez' date=' …[/quote'] Mi z tego wynika, że sam dopuszczasz do użytku co najmniej pięć typów farb.

 

I to jest to do czego namawiam pytającego. Nie wiązać się z jednym producentem.

 

A teraz apropo dyskutowania. Nie chce mi się szukać, więc nie odwołam się do mojego postu w którym pisałem jakich farb używałem.

  • Spośród farb, których używałem, najwygodniej malowało mi się farbami Tamiya, choć czasami jest cienko z paletą.
  • Vallejo cenię za pojemniki, czyli łatwość mieszania i aplikacji małych dawek.
  • Pactry i Agama zabezpieczają, moim zdaniem, największą paletę.
  • Akrylowa linia Testors MM dawała dość cienką, ładnie przylegającą powłokę i miała bardzo drobny, satynowy po wyschnięciu, pigment.
  • Z LifeColor miałem przeboje, ale są na tym forum tacy, którzy cenią sobie tego producenta.
  • Revell Aqua Color odbierałem jako gumowaty, ale spotkałem się na tym forum z ludźmi, którzy cenili je za łatwośc aplikacji i szybkość schnięcia.
  • Mieszałem akryle róznych producentów. Działa.
  • Nienawidzę podkładów Tamia.
  • Bardzo ładną powłokę dawał podkład Vallejo.
  • Najfajniej pracowało mi się z szarym podkładem MM.

 

Cieszę się z tego, że nie przykleiłem się do jednego producenta. Zdobyłem dzięki temu indywidualne doświadczenie. Taką drogę polecam pytającemu.

 

Przede mną zdobywanie wiedzy na temat BillModel, Gaia i Hataka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi z tego wynika, że sam dopuszczasz do użytku co najmniej pięć typów farb

 

Nie, konkretnie tych typów byłoby pewnie z kilkanaście.

Ale żeby nie spierać się dla czystego sporu, postaram się nie łapać za słówka, tylko skupić na dyskusji.

Używam do malowania głównie i niemal wyłącznie farb Gunze.

 

Początkowo malowałem farbami C, z czasem przeszedłem - a raczej przechodzę, bo nie wyrzucę palety kilkuset sztuk farb ot tak po prostu - na farby H, bo są przyjaźniejsze dla aerografu. Po prostu mam wrażenie że nie zapychają tak dyszy, jak celulozowe C. Dla mnie to ich jedyna wada.

Poza tym komfort używania, preparaty do rozcieńczania farb, czy też do czyszczenia po nich aerografu, są identyczne w przypadku C jak i H.

Problem zapachu - dla mnie niemal wszystko z rozpuszczalnikami śmierdzi, nie tylko Gunze.

 

Oprócz Gunziaków, które stanowią gdzieś tak z 90% używanej przeze mnie palety kolorów, posiłkuję się farbami Tamiya, które w moim mniemaniu prezentują identyczny poziom co do jakości farb Gunze. Mają też dość przyjemny zapach, jeśli to dla kogoś ważne.

Istotną ich zaletą jest też to, że nie wysychają jak Gunze C, które mniej więcej po roku, nawet nigdy nie otwierane, bardzo gęstnieją (wydaje mi się jednak, że tylko C, z H tego problemu na razie nie zaobserwowałem).

Ich dużą wadą jest kolorystyka, dużo trudniej jest mi dobrać tutaj odpowiednie kolory, szczególnie odpowiedniki FS.

Dlatego z Tamki używam głównie tylko podstawowych barw, jak biel, czerń, czy inne podstawowe kolory.

Dodam jeszcze, że gdyby Tamka produkowała swoje farby w kolorystyce odpowiadającej temu co sprzedaje Gunze, przesiadłbym się na Tamkę - ze względu na cenę, brak problemu z wysychaniem no i ten zapach, choć to dla mnie nie jest on aż tak istotny.

 

I to tyle jeśli chodzi o podstawowe farby - zwróć uwagę, że mówię to jako osoba malująca praktycznie tylko lotnictwo, nie wiem jak kwestie kolorystyki Gunze, które mi odpowiadają, wyglądają dla innego rodzaju modelarstwa. Tu się nie wypowiadam bo nie wiem.

 

Co do podkładów: używam tylko Gunze (z małym wyjątkiem, o którym za chwilę).

Tu nie ma dyskusji, Surfacery tej firmy są tak znakomite, że nigdy nie czułem potrzeby aby szukać czegoś lepszego.

 

Kolejna sprawa: metalizery.

Tutaj Super Metalizery Gunze królują, ale ich paleta barw jak i cena są po prostu niepoważne.

Dlatego używam ich rzadko i w zasadzie tylko 2-3 kolory z bogatej palety 8 barw.

Uzupełniam je metalizerami Alclada i to jest naturalnie dobra marka i dobra jakość farb.

Do nich używam dedykowany podkład też Alclada, czasami też używam go do SM Gunze, ale ostatnio pogryzł mi się on z tym metalizerem (SM01), więc tu byłbym ostrożny.

 

Do malowania pędzelkiem, a maluję nim tylko detale, używam - jak wspomonałem - Vallejo Model Color, ale używam tego raczej rzadko, bo i detali w samolocie nie maluję zbyt wiele, więc się nie wypowiadam.

Słyszałem jednak, że obok farb Citadel, te są najlepsze do pędzelka.

 

I to tyle.

Nie zgadzam się z tezą, że warto skakać "z kwiatka na kwiatek", skoro są farby lepsze i gorsze.

Nie rozumiem po co proponować komuś żeby spróbował także tych gorszych, gdy może używać tylko tych lepszych, czy wręcz najlepszych i to od razu.

 

Ok, od razu zaznaczam - nie mam praktycznie rządnego doświadczenia w malowaniu aerografem innymi farbami niż Gunze i Tamka, opieram się tylko na wyczytanych opiniach i własnym doświadczeniu z używania tychże Japończyków..

Wynika z nich, że zgodnie z moimi odczuciami, farby Gunze i Tamiya są znakomite.

Jakość tych farb i komfort pracy z nimi zdecydowanie zniechęca mnie do szukania innych alternatyw.

 

Tak więc jeśli ktoś mnie pyta czym malować aerografem, odpowiem zawsze: Gunze, a jeśli kolory nie stanowią problemu, to także Tamiya.

Owszem, jeśli ktoś ma w sobie ducha poszukiwacz przygód i lubi próbować coś nowego, to niech testuje i inne farby innych firm.

Dla mnie to jednak nie ma sensu, skoro można używać tego co jest najlepsze na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Jak widzicie jestem nowy na forum i mam pierwsze (pewnie nie ostatnie, wybaczcie) pytanie. Kiedyś już miałem podejście do modelarstwa ale bylem zbyt młody, narwany. Teraz zupełnie inaczej do tego podchodzę. Otóż chciałem zapytać jaki podkład stosować do pancerki. Zacząłem składać Cromwella mkIV z 1. Dywizji gen. Maczka. Wyczytałem już gdzieś, że najbardziej uniwersalny jest ogólnie szary/ciemnoszary ale chciałem zapytać co np. z białym, czarnym albo (głównie) dark green? I mam zagwozdkę też z inną kwestią - niektórzy podkładują po elemencie, niektórzy dopiero po sklejeniu. Jak powinno się robić? Dysponuję akrylami Tamiya i farbką w sprayu dark green też Tamiya. Niestety nie mam jeszcze aero bo tu pewnie też będę potrzebował Waszej pomocy... na razie wszystko odtłuściłem i dumam jak to zrobić żeby było dobrze. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to nie napisałem:

 

Do malowania pędzelkiem, a maluję nim tylko detale, używam - jak wspomonałem - Vallejo Model Color, ale używam tego raczej rzadko, bo i detali w samolocie nie maluję zbyt wiele, więc się nie wypowiadam.

Słyszałem jednak, że obok farb Citadel, te są najlepsze do pędzelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya ma bardzo dobry podkład. Koloru szarego i białego. Jaki użyjesz, to twoja sprawa, bo malujesz ciemnym kolorem.

Dzięki a czy na resztę pytań udałoby się odpowiedzieć? Przeszukałem chyba wszystkie warsztatowe tematy o Cromwellach (i kilka innych) i nie znalazłem odpowiedzi np. na to jaki wreszcie kolor użyć jako bazowy do tego modelu.. producent wskazuje na dark green (który ze słoiczka jest inny niż ze sprayu - jaśniejszy), piszecie także o khaki drab czy innych - dla nowicjusza to strasznie ciężkie decyzje do podjęcia na początku. Ciekawi mnie BARDZO też to o co już pytałem - czy ogólną zasadą jest, że najpierw składamy i potem podkładujemy czy jakieś elementy maluje się przed założeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak odmierzacie np. jednostki farby przy mieszaniu? Czy słomka jako pipeta z zaznaczoną podziałką to dobry pomysł? I czy zapodkładowanie Cromwella sprayem TS-2 i późniejsze stworzenie mieszanki SCC15 na kolor podstawowy nie da zbyt ciemnego efektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy rozcieńczalnik to tylko do emalii.

Ten drugi, wbrew temu co piszą na MH, służy do rozcieńczania akryli, ja używam go do rozcieńczania farb Tamki, Gunze C i H, a także do Surfacerów Gunze,l jest znakomity, nie gorszy od Leveling Thinnera, a może i lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.