Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie zakupię model mastery. Czym je najlepiej rozcieńczać?

Wszystkie te które podałem akryle do pędzla rozcieńczysz bez problemu wodą. Do aero rozcieńczam je tym gunze błękitnym (dla jasności - nie granatowym).

Istnieje też dedykowany rozcieńczalnik do ModelMasterów akrylowych, ale jest bardzo drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

66% woda zdemineralizowana +33% IPA +1% retarder (jeżeli masz, to można dolać jeszcze fluid improver, ale nie jest konieczny) = X-20a domowej roboty. Sprawdza się idealnie do Gunze, Tamki i nawet spróbowem rozcieńczyć testowo dwa MM Acryl - żaden problem.

 

No już nie chciałem mu "komplikować" tematu bo pisał, że jeszcze nie wie czy go wciągnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może po prostu wezmę ten X-20a?;) Rozumiem, że nie zrobi mi papki z poprzednich warstw farby jak ten z Gunze?

 

Jak chcesz to bierz będziesz miał potem butelczynę na to co Ci podał (i ja polecam) kolega.

IPA to alkohol izopropylowy - dostaniesz w każdym sklepie z częściami elektronicznymi i doskonale się sprawdza do mycia pędzli, czyszczenia optyki, klawiatur komputerowych itp. U mnie ma poczesne miejsce w szafie! Ja korzystam Kontakt IPA Plus

Wodę destylowaną dostaniesz wszędzie.

Retarder w sklepach dla plastyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsb Napisz dokładnie jaki masz rozcieńczalnik? Może po prostu masz ten do farb celulozowych?

 

Rozpuszczalnik Mr. Hobby Leveling Thinner (żółta nalepka) jest uniwersalny - do farb C i H.

Doskonale współpracuje też z farbami Tamiya.

 

Co nie zmienia faktu, że farby Gunze nie nadają się pod pędzel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten:

 

GUN110Thinner_wm.jpg

 

czyli taki, jaki ma być. To się jakoś specjalnie różni od x20a? Na etykiecie thinnera Gunze jest woda i organic solvent (rozumiem, że pewnie IPA), nie wiem na ile ten retarder z x20a wpływa na jakość malowania pędzlem, a nie chciałbym drugi raz kupić tego samego.

 

Co do farb to zastanawiam się jeszcze pomiędzy MM a Vallejo Model Color do pędzla. Przejrzałem chyba cały internet i już sam nie wiem co myśleć, żadna nie jest idealna, Vallejo ponoć lubi odchodzić z taśmą Tamiyi, MM ma opinie bardzo zróżnicowane. Wezmę chyba po jednej i zrobię testy zanim wydam kolejną stówę. Eh, kiedyś człowiek nawet o tym nie myślał, brał Pactry i się cieszył, że w ogóle malują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalnik Mr. Hobby Leveling Thinner (żółta nalepka) jest uniwersalny - do farb C i H.

Jest to dość popularna teoria, tylko nigdy nie potwierdzona przez Gunze. Prawdziwa o tyle, że farba "H" się nie warzy i ma jednolitą konsystencję.

Ale jak do oleju na patelni dodam płynu do mycia naczyń to też się nie warzy i ma jednolitą konsystencję, ale moja żona twierdzi, że to głupota.

 

A koledze ODSB powtórzę: do pędzla najlepiej stosować jako rozcieńczalnik wodę. Te farby są do tego przystosowane. Izopropanol ma właściwości rozpuszczające zaschnięte powłoki co jest przydatne do aero (warstwy farby wiążą się ze sobą), ale absolutnie niewskazane do pędzla. (Przydaje się do mycia pędzli).

Teorie o wódce sprawdziłem. Jak wypiję 50g (jestem dorosły) to rzeczywiście aero mi się lepiej prowadzi. Do pędzla niewskazane - alkohol szybciej odparowuje. Do aero, ja między wodą, wódką i spirtusem praktycznie nie zauważyłem różnicy, wszystkie trzy dzieli przepaść w stosunku do dedykowanych rozcieńczalników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na szybko z innej beczki, problem natury konstrukcyjnej - czy klejenie dwóch elementów już pomalowanych (ściana do podłogi, prostopadle) klejem do plastiku (revell contacta) ma szanse się udać czy muszę powierzchnie stykowe jakimś cudem wyszlifować z farby? Na innym forum przeczytałem, że te kleje niby rozpuszczają farbę w i powinno być ok (przeciwieństwie do CA), ale wolałbym się upewnić, że nie zrobi z tego jakaś masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsb Napisz dokładnie jaki masz rozcieńczalnik? Może po prostu masz ten do farb celulozowych?

 

Rozpuszczalnik Mr. Hobby Leveling Thinner (żółta nalepka) jest uniwersalny - do farb C i H.

Doskonale współpracuje też z farbami Tamiya.

 

Co nie zmienia faktu, że farby Gunze nie nadają się pod pędzel.

 

Wiem wiem. Chodziło mi o to, czy przypadkiem nie używa jeszcze bardziej żrącego color thinnera. Jeżeli takie problemy ma jednak na aqueos thinnerze, to nie było tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dysponuje ktoś schematem malowania po2 z polskiego pułku nocnych bombowcow? Tylko innym niż taki gdzie są tylko nazwy kolorów. Z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Jestem początkującym miłośnikiem modelarstwa redukcyjnego, na razie samolotów, i chciałbym Was prosić o poradę:

1. Z czego wykonujecie kabel antenowy i w jaki sposób montujecie go do masztów?

2. Czy myjecie dokładnie swoje aerografy po każdym użyciu? Czy wystarczy "przedmuchać" go płynem do czyszczenia aerografów (np. Tamiya) i zostawić do następnego posiedzenia (choćby za kilkanaście dni)? Taki płyn nie czyści dokładnie aerografu i farba pozostaje w jego zakamarkach. Czy to mu nie zaszkodzi?

3. Jak wykonujecie pre-shading? Czy linie podziału malujemy farbą mocno rozcieńczoną czy mało rozcieńczoną? W jakich proporcjach stosujecie farba:rozcieńczacz na malowanie linii podziału, a jak na główne malowanie samolotu?

Z góry dziękuję za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. a) klasyka - wyciąganie nici z ramki modelu nad świeczką, b) mega tanio - nitka z rajstop kobiecych wzmocniona klejem PVA, c) tanio (polecam) - żyłka wędkarska, d) drogo i super - Rig That Thing od Uschi Van der Rosten. Wszystko przyklejane gęstym klejem CA.

2. To zależy - jeżeli używam zbliżonych kolorów, to tylko przedmucham (zatykasz przód i naciskasz spust z powietrzem) + trochę rozcieńczalnika. Jeżeli jest duża różnica w kolorach, to Cleanlux. Po każdym skończeniu pracy - komplet czyszczenie. Raz za jakiś czas wrzucam rozebrany aerograf do rozcieńczonego Cleanluxa na parę godzin.

3. To jest pytanie na artykuł a nie na jednego posta. Ogólnie - małe detale i cienkie linie - niskie ciśnienie koło 1 bar. Większe powierzchni - małe lub średnie ciśnienie - 1-2,5 bara. Musisz próbować. Farba zawsze mocno rozcieńczona. Ja używam Tamyię i GSI akrylowe, farba/rozcieńczalnik od 1:2 po 1:4.

 

Dziękuję bardzo Atlis za te rady.

Doprecyzowując:

1. Czy tradycyjna Kropelka jest zaliczana do gęstych klejów CA? Jeżeli nie, to jaki klej proponujecie? Czy Kropelką kleicie elementy fototrawione lub owiewki? Czy może inny klej?

3. Rozumiem, że pre-shading na małym ciśnieniu 1bar, mocno rozcieńczoną farbą, na to kładziemy kolor główny na mocniejszym ciśnieniu, mniej rozcieńczoną farbą. Czy stosunek 1:2 (rozcieńczalnik:farba) to mocno rozcieńczona farba? Wydawało mi się, że w takim stosunku rozcieńcza się farbę przeznaczoną do głównego malowania (też używam farbek akrylowych Tamiya). Chociaż przyznam, że Olive Drab na klejonym ostatnio przeze mnie Thunderbolt'cie wyszedł przy stosunku 1:2 dość ciemny. Może powinienem stosować na główne malowanie stosunek 1:4 jak wspomniałeś?

Sorry, za te pytania "przedszkolaka", ale naprawdę zależy mi na robieniu tego jak najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy tradycyjna Kropelka jest zaliczana do gęstych klejów CA? Jeżeli nie, to jaki klej proponujecie? Czy Kropelką kleicie elementy fototrawione lub owiewki? Czy może inny klej?

Kropelka nie jest gęstym klejem. Możesz kupić np. Jokera który jest w 3 odmianach (rzadki, średni, gęsty). Możesz też zrobić sobie klej gęsty samemu.

Potrzebujesz: 1) Pusty listek po małych tabletkach (lekarstwach). 2) dokładny zegarek z budzikiem. 3) klej CA np. kropelka.

Sposób przyrządzania. Nastawiasz stoper-budzik na ok. 1 godz. Do zagłębienia w listku wlewasz 2-3 krople kleju. Pozostawiasz. Jak budzik zadzwoni masz gotowy gęsty klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanka odnośnie podkładu i malowania.

1. Jaki podkład polecacie pod farby akrylowe Vallejo Model Color? Posiadam Tamiya Surface Primer w sprayu (szary). Nadaje się do tego czy użyć jakiegoś innego (lepszego) specyfiku?

2. Mam zamiar malować aerografem i pędzlem... Oczywiście farbami Vallejo Model Color. Nie chcę wydawać dużo na rozcieńczalniki majątku. Czy rozcieńczanie w wódce jest wystarczające? Czy kupować specjalny rozcieńczalnik z Vallejo ?

3. Ostatnie pytanie. Jaki najlepszy opóźniacz pod farby Vallejo Model Color pod aerograf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz jeden z lepszych podkładów. Ale ten w spray'u wychodzi nieekonomicznie. Lepiej kup sobie w słoiczku i dawaj do aero (po rozcieńczeniu)

2. Vallejo ma swoje farby Air dedykowane do aero. Nie trzeba rozcieńczać. W innym wypadku polecam Ci farbki od Tamiya - świetnie się nadają do aero. Rozcieńczalnik dedykowany. Pod pędzel Vallejo Color jest ok, ale też sugeruję dedykowany rozcieńczalnik.

3. Jeżeli użyjesz Vallejo Air, to farba już posiada. Jeżeli inne farby, to sugeruję dedykowane.

 

Odnośnie farb Vallejo Model Color to już kupiłem dość spory zestaw do modelu i nie chce kupować kolejnego specjalnie pod aerograf. Dlatego chcę dość tanio ją rozcieńczyć. Opóźniacz który posiadam to Vallejo 73597 - Retarder Medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję dokupić zbiorniczek do aerografu HS Evolution. Mam standardowy 2ml, trochę mały jesli chodzi o malowanie kamo lub podkładem całego modelu. Następny co do wielkości jest 5ml, dalej 15ml. Który lepiej wziąć, wiadomo 15 ml będzie duży i na pewno starczy ale czy nie będzie za duży? Chciałbym uniknąć sytuacji gdzie kupię zbiorniczek zbyt duży do rzeczywistych potrzeb. Różnica w cenie to też ponad 30zł. Na dwa mnie nie stać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ale coś mi wcięło posta.

Ja mam 2 i 5 ml do mojego Infinity.

5 ml do tej pory nigdy nie używałem, bo jest za duży (ale muszę spróbować).

15 ml to już nawet sobie nie wyobrażam.

Co będziesz malować że potrzebujesz kilkanaście mililitrów farby na raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.