Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Pigmenty Miga albo Vallejo. Parę kolorów, fixer i thinner i jesteś ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcję wyostrzania "sharpness/sharpen" mają nawet najprostsze programy do zarządzania zdjęciami, choćby Picasa 3 od Googla - daje radę. GIMP'em też spokojnie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj, choć nie wiem...

 

W wielu relacjach z budowy modeli pojawia się hasło "surfacer" ! Co to właściwie jest ten legendarny Surfacer firmy Tamiya (...lub innej), oraz gdzie i w jakim celu się go stosuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Surfacer od Gunze. Występuje w 3 odmianach, 500 (najgęstszy - jako płynna szpachlówka do nakładania pędzlem), oraz 1000 i 1200 - dobre do nakładania aerografem jako podkład pod farbę żeby się lepiej trzymała. Często też napylamy surfacera na miejsca gdzie robiliśmy jakieś przeróbki, żeby upewnić się że nie ma tam żadnych rys czy nierówności niewidocznych normalnie. Rozcieńcza się go najlepiej Mr. Leveling Thinnerem też od Gunze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja mam kilka pytań:

1. Po nałożeniu maskolu i po jego wyschnięciu i po pomalowaniu nadszedł czas na zdjęcie. I z tym miałem problem bo farba z miejsc pomalowanych schodziła całymi płatami, czemu?

2. Próbowałem zrobić wash, co prawda mój pierwszy w życiu i humbrolem czarnym, ale farba nie wlewała się do zakamarków tylko rozchodziła samoczynnie po całej powierzchni. Czemu?

3. Kleje właśnie tygryska, I skleiłem całość i właśnie maluje i nie wiem za cholerę jak wkleić gąsienice, czy wkleić koła i później na to gąsienice, czy skleić wszystko "na sucho" i dopiero później wkleić wszystko do czołgu?

4. Mam poważny problem z przeniesieniem farby z puszki humbrol bądź revell do zbiornika aerografu, próbowałem wykałaczką ale niektóre farby są tak gęste że to niemożliwe, jak to zrobić?

5. Coś do znawców hydrauliki. Malując aerografem w mojej sprężarce lodówkowej robi się po chwili bardzo duże ciśnienie nawet pomimo ciągłego psikania. Jest reduktor agregat butla gaśnicowa i takie tam. Czy jest sposób kontrolowania tego ciśnienia, bo trochę się boje, że w trakcie malowania coś mi wystrzeli albo pęknie.

 

Z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeszcze podpytam !

 

A jak "pluję" aerografem prosto na oczyszczoną powierzchnię plastikową modelu, to rozumiem że jest OK ? ...nie muszę chyba koniecznie stosować surfacer'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję A skoro juz o malowaniu mowa...

 

Ostatnio ktoś bardzo narzekał na farby Pactra, że się popsuły itp... Czy akryle Model Master to taka sama kicha ? Osobiście maluję Pactrą i jakoś nigdy nie narzekałem... Ale słyszałem, że bazą dla Pactry i Model Mastera jest ta sama baza... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter, Maskol i Blutack maja całkiem inne zastosowania.

Wałeczki blutacka:

P1200020.JPG

Płynne przejście:

P1200021.JPG

Maskol:

P1200050.JPG

Ostre przejście:

P1200055.JPG

Inne zastosowanie blutacka - papierowe szablony na podwyższeniu z kulek - proste linie lekko rozmyte.

P1200045.JPG

P1200047.JPG

P1200053.JPG

 

Z maskoli najlepiej wybrać Maskol Talensa (Masking Fluid) - w sklepach dla plastyków. Duża butla, mniej rażący zapach, nie żre farby, ekonomiczniejszy.

 

Afruch,

1. Odchodząca farba z maskowaniem to znak, że za słabo trzyma się podłoża. Mogłeś mieć zatłuszczony model albo po prostu farba sama z siebie słabo się trzymała - wtedy dobrze dać podkład z Surfacera albo jakiś w sprayu modelarski. Wiele osób używa też spray podkładowy Duplicolor albo Dekoral z normalnego budowlanego.

 

2. Najlepsze washe (łatwe i dobrze wyglądające) to washe z farb olejnych dla plastyków na odpowiednim rozcieńczalniku i na błyszczącej powierzchni. Poczytaj tematy o washach z Tajnikach Modelarstwa na forum.

 

5. Jakie ciśnienie określasz jako bardzo wysokie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtedy dobrze dać podkład z Surfacera albo jakiś w sprayu modelarski. Wiele osób używa też spray podkładowy Duplicolor albo Dekoral z normalnego budowlanego.

 

Wiem wiem że surfacer to dobry pomysł, ale mówię o robieniu kamo, czy to nie problem na maskola psikać surfacera a dopiero później farbę?

I czy surfacera można rozcieńczać czymś bez odwiedzania sklepu modelarskiego? I czy surfacera 1000 trzeba w ogóle rozcieńczać?

 

Jakie ciśnienie określasz jako bardzo wysokie?

 

No do układu przed reduktorem mam podłączony manometr który jest do 4 barów, ale po chwili pracy wskazówka dochodzi do 1 z drugiej strony, i wcale nie maleje nawet gdy długo psikam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanko co do IS'a-3. Chce go zrobić w polskich barwach, takiego jak stoi w Muzeum w Poznaniu. Nie mogę się doszukać zdjęć za bardzo. Czy mogę zrobić samego orzełka czy jakiś nr taktyczny?

odświeżam moje zapytanie ze się tak wyrażę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy surfacera można rozcieńczać czymś bez odwiedzania sklepu modelarskiego? I czy surfacera 1000 trzeba w ogóle rozcieńczać?

Można nitro albo rozcieńczalnikami celulozowymi, ale uwierz, to nie to samo co oryginalny Mr. Leveling Thinner. Trzeba rozcieńczać mocno (pod aerograf), nawet więcej rozcieńczalnika niż surfacera.

Wiem wiem że surfacer to dobry pomysł, ale mówię o robieniu kamo, czy to nie problem na maskola psikać surfacera a dopiero później farbę?

Rozwiń myśl, bo nie do końca rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że mam cały czołg pomalowany na jeden kolor(piaskowy), później nakładam maskol na pewne miejsca i psikam drugim kolorem(zielony), czy to nie problem przed psikaniem zielonym psiknąć surfacera? czy oba kolory nie będą miały zbyt dużej różnicy grubości warstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.