Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Daj spokój na początek aerograf? Pędzle ( różne rodzaje), penseta, klika farbek, model a później ...istny szał w sklepach z modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój na początek aerograf? Pędzle ( różne rodzaje), penseta, klika farbek, model a później ...istny szał w sklepach z modelami.

Chyba masz rację, trochę mnie poniosła wyobraźnia Pędzelki to jednak podstawa. Nawet jeśli używa się aerografu to i tak są rzeczy, które tylko pędzelkiem da się pomalować. Aczkolwiek jeśli dysponuje się większą ilością gotówki to nie widzę nic złego by jak najwcześniej zapoznać się z technikami malowania przy pomocy aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co wymienili koledzy:

 

-Porządny diamentowy pilnik;

-Polerowadło bądź papier ścierny 1000 i 2000 do polerki na sucho i mokro; -Ostry nożyk lub skalpel (polecam Olfę. Kosztuję ok. 20 zł, a jest świetna);

-Słoiczki na płyny (denaturat do akryli, benzyna ekstrakcyjna bądź terpentyna do emalii);

-Bawełniana szmatka do wycierania pędzelków i druga czysta do pracy z kalkomanią;

-Małe pudełeczko (np. po cukierkach, bądź lodach,) do przechowywania małych, wyciętych i pomalowanych części;

-Równa powierzchnia blatu (jeśli masz nierówne biurko lub stół to przydałaby się jakaś podkładka, również po to aby uchronić stół przed pobrudzeniem.

-Dobre oświetlenie (lampka);

-Dobrze zaopatrzyć się w jakiś mały organizer na narzędzia (nie jest to niezbędne, ale pomaga utrzymać porządek w warsztacie);

-Plastelina do podtrzymywania części podczas malowania;

-Coś do przykrycia modeli na czas schnięcia;

-Muzyczka do umilania pracy

 

To tak na początek przygody. Później warsztat będzie się powiększał i to znacznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,a jaki klej bo nie chcę cyjanoakrylu bo on klei palce?Czy moze być klej hobby firmy UHU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki UHU. Bo ta firma też ma Cyjanoakryle.

 

Kup sobie klej Contacta Revell'a z pędzelkiem taki jak ten:

 

http://www.allegro.pl/item1022922808_revell_revell_contacta_liquid_revell.html

 

Broń Boże nie Contacta Special, bo on jest do szybek i pseudo chromów i nie trzyma trwale klasycznego plastiku. Ta zwykła Contacta jest za to dość dobrym klejem. Ja na nią nie narzekam.

 

Do części metalowych, żywicznych, szybkiego klejenia małych elementów i zalewania szpar zaopatrz się w cyjanoakryl (polecam Super Glue albo właśnie UHU). Jak będziesz uważał, to sobie nic nie skleisz, a jeśli nawet to szybko rozkleisz. Najlepiej wykapać sobie 2-3 kropelki na kawałek blaszki i potem nabierać cyjanoakryl igiełką lub szpilką. Wtedy nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa wskazuje jest to klej do pianek i styropianu, a tobie bedzie potrzebny klej do pilistyrenu więc raczej jednak kup Contactę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o klejach mowa, to z Revella który jest wygodniejszy z pędzelkiem, czy z igłą do plastiku? Kiedy który stosować?

 

Zależy do czego. Oba są przydatne, ale temu z igłą często zdarza się zatykać, co jest dość denerwujące. Jest on świetny do wpuszczania kleju w małe szczeliny, ale osobiście radziłbym Ci kupić ten z pędzelkiem,gdyż jest praktyczniejszy i na pewno częściej będziesz potrzebował właśnie pędzelka niż igły. Klej z igłą idealnie zastępuje klej Tamiya Extra Thin z bardzo cienkim i sztywnym pędzelkiem. To bardzo dobry specyfik.

Ja używam Contacty już od 11 lat i uważam ją bardzo dobry i trwały klej. Na pewno lepszy od większości dostępnych specyfików.

 

Jeśli chodzi o cyjanoakryl to moim zdaniem Super Glue w zupełności wystarczy. Nie jest drogi i klei dobrze, więc po co kombinować.

Świetnym cyjanoakrylem jest Loctite, ale jest on dość drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja chciałem zapytać się o farby, a mianowicie. W intrukcji do C-130J Hercules cały powinien być pomalowany na MM 2035 Air Mobility Command Gray, tylko że malowanie tak dużej powierzchni pedzlem to prawie samobójstwo. Czy pomożecie mi dobrać taką samą lub podobną farbę, ale w sprayu. Ciężko mi się dopatrzeć jaki mniej więcej jest ten kolor, czy np. Gunship gray bedzie dobry????

 

Bardzo prosze o pomoc

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek17 ja kiedyś składałem C-130 i malowałem go pędzlem i to dwie warstwy. Retuszarską 2. Wystarczy odrobina samozaparcia i dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie jestem w trakcie zakupu tego modelu http://www.mojehobby.pl/revell-5757-concorde-set-p-1-991967.html i nie wiem jakie pędzelki dobrać do malowania tego modelu. ;) Bo widzę po elementach że są i drobne elementy które trzeba pomalować i w instrukcji pisze aby je malować. Np. Podzespoły silników, podwozie koła.

 

Pędzle: http://www.mojehobby.pl/pedzle-k-9-101373.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy istnieje jakiś cudowny środek do usuwania z modeli zaschniętego kleju CA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy istnieje jakiś cudowny środek do usuwania z modeli zaschniętego kleju CA ?

A istnieje, istnieje. Debonder się nazywa.

http://www.google.pl/search?q=debonder&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

W większości modelarskich dostępny:

http://www.m-zone.pl/go/_info/?user_id=DEBONDER&lang=pl

http://www.jadarhobby.pl/debonder-zmywacz-plam-super-glue-25ml-p-8748.html

Oba miałem, oba fajnie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Reggy!

Usuwa do czysta? Bez śladów?

Do zera. Nawet mocno zaschnięte plamy. CA nie wnika w plastik i po zmyciu nie ma żadnych śladów. Można używać patyczków higienicznych nasączonych debonderem albo do zmywania CA z małych części (np. blaszek) pędzelków (potem myjemy pędzelki nasączając debonderem i wycierając w chusteczkę).

Warto mieć debonder, starczy na długo. I może uratować dupsko jak zafajdamy biurko albo coś cennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debonder zmywa również farbę do zera - przynajmniej te, których ja używam. Wystarczy kropla. Zmywa również surfacer. Raz mi się prysnęło właśnie surfacerem na oszklenie i debonder zmył bez problemów nie matowiąc części.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie!

Przekonaliście mnie, że powinienem mieć coś takiego na półeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.clubhyper.com/reference/rescribingda_1.htm

 

czy ktoś może wie, gdzie mogę dostać takie coś co kryje się na zdjęciu pod siódemką? ;) Chodzi mi o takie do skali 1:72

Gdzie można kupić, nie mam pojęcia ale ja mam na zbyciu takie jak na foto (nówki). Gdybyś był zainteresowany, to pisz na PW.

 

42fbbb01ef4faf31.jpg

18ced8a1fd20bbe5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje jakiś płyn do zmywania kleju Contacta Professional z modeli samolotów.

 

Czy wystarczy farby białej Humbrol 14 ml na pomalowanie całego tego modelu? http://www.mojehobby.pl/airfix-09005-bac-concorde-p-1-1188244.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.