Skocz do zawartości

Apollo 13, Dragon 1:72


Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś mija 50 lat od pamiętnej awarii na statku kosmicznym Apollo 13. Postanowiłam przerobić zestaw firmy Dragon 1101 tak aby odzwierciedlał stan statku po wybuchu zbiornika tlenu wywołanego poprzez zwarcie w instalacji mieszacza. Na podstawie niewyraźnych zdjęć wykonanych przez astronautów oraz stopklatek z filmu Apollo 13 przeanalizowałam, który panel obudowy modułu serwisowego CSM odpadł i co tam było w środku.

Idealnym źródłem szczegółów budowy wewnętrznej i szczegółów konstrukcji są publikacje wydawnictwa Haynes, które specjalnie zakupiłam.

Przy pomocy profili, drucików, opakować po lekach, koralików i.t.p. wykonałam całkowicie od podstaw przedział ze zbiornikami tlenu oraz ogniwami paliwowymi.

Co do modułu lądownika, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmieszczenie odpowiednich kolorów paneli zewnętrznych jak również odcieni folii termicznych. W każdej misji Apollo były one inne.

Całość nałożyłam na dwie pomalowane metalowe rurki, gdyż oryginalna podstawka jest za mało stabilna. Nakleiłam na nią naszywkę z misji Apollo 13.

IMG_20200412_231119.jpg.8bddd406896e7cd5dbfef2daf75d1940.jpg IMG_20200413_131757.thumb.jpg.e8542db2332f173649285a46cd4b6bf1.jpg

IMG_20200413_092048.jpg.b7b449a53ca2654cc2c907d42f42692f.jpg DSC_0215.JPG.41d6dc0e36a242b351259df1d87837ce.JPG

 

 

296854854_Apollo131.jpg.6d4af964573f2bbd5e9d26e12555f7f2.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez Agnieszka
  • Like 11
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Świetna praca i wyjątkowa tematyka. 

Jak wykonałaś zlote paski?

Chętnie obejrzałbym zdjęcia z procesu budowy, jeśli jest taka możliwość. 

Sam też mam w planach CSM z misji Apollo 13.

A parę dni temu dragon zapowiedział dedykowany zestaw z tej misji. https://www.dragonmodelsusa.com/dmlusa/prodd.asp?pid=DRA11020

 

 

 

l_DRA11020_MFU1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LWielki szacun za podjęcie tematu który też jest mi bliski. :super:

Dodam tylko że po eksplozji a przed pierwszym odpaleniem DPS (silnika LM) w celu korekcji kursu i zwolnienia, dokładnie w 60 godzinie lotu nogi LM zostały rozłożone i w tej pozycji zostały do końca. 

Ale Twój model może oczywiście pokazywać układ krótko po eksplozji. 

Z uwag modelarskich, niestety najsłabiej wypadł CM, zamalowane dysze silniczków, srebrzanka ma strasznie grube ziarno. W rzeczywistości powłoka była jak NMF. 

Mimo tego fajnie zobaczyć taki projekt na MW. :toast:

Edytowane przez Super_Hans
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.