Skocz do zawartości

Brewster F2A Buffalo 1/48 Tamiya


kapsel

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Panowie za utwierdzeniu mnie w tym, ażeby spód potraktować szarością. W razie czego powołam się na zapis właśnie z monografii Kagero. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry ?

Powrót do normalnego tygodnia roboczego powoduje że czasu na model zrobiło się zdecydowanie mniej. Mimo to, urywam po godzince wieczorami i coś dłubię. Powklejałem blaszki do kokpitu świetnie go uzupełniając. 

X9CSpun.jpg

Dziś dam lakier i ciemno szarego washa. Zegary których jest naprawdę sporo i są dobrze widoczne zakropię błyszczącym. 

Złożyłem na sucho połówki kadłuba i wnętrze naprawdę mi się podoba. 

sdISY3s.jpg

I drugi boczek. 

0LqBNa8.jpg

Płyta za fotelem miała okropne ślady po wypychaczach. Mimo iż sporo czasu poświęciłem na ich usuwanie po nałożeniu srebra dalej są widoczne. Nie będę się z tym mordować. Wkleję na całą powierzchnię cienką płytkę hipsu. 

qIuI2wM.jpg

To samo zrobię z kadłubem pod oszkleniem. Mniej szpachli i szlifu tym bardziej że w tym miejscu połówki nie schodzą się idealnie równo. 

ugiWtq6.jpg

Do następnego :odlot:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :niemam:

W tygodniu starałem się coś podziałać mimo iż wolnego czasu niewiele. 

Bryła już jest. 

sFqRjMQ.jpg

O ile ze spoiną na górnej powierzchni będzie niewiele roboty...

8OUqcXN.jpg

... to spód wymaga znacznie więcej uwagi. 

Lr2y2IS.jpg

Tylna część ogonowa także zajmie trochę czasu. Także łikend pod znakiem papieru i szpachli :model:

Tymczasem i do zobaczenia wkrótce :rozkaz:

:odlot:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Bengal napisał:

masz maski na szkło ?

Tak mam od Montexu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu kwestii malowania "Holendrów", wpadła mi w łapki :nauka: A.J.-Pressowska Monografia Lotnicza nr 10 (rok wydania 1993) autorstwa Pana Waldemara Pajdosza, gdzie znajduje się następująca wzmianka o Buffalo Holenderskich Indii Wschodnich:

"Holenderskie Modele 339 C/D i Model 339-23 były malowane na górnych i bocznych powierzchniach w plamy w kolorze średniozielonym (Medium Green 42 - FS 34092) i oliwkowo-zielonym (Olive Drab - FS 34087). Dolne powierzchnie malowano srebrnym lakierem*.
W okresie walk nad Singapurem wprowadzono biały pas identyfikacyjny na tylnej części kadłuba, Numery taktyczne malowano tą samą farbą na kadłubie i krawędziach natarcia płatów. W tych oznaczeniach litera B oznaczała samolot firmy Brewster, cyfra 3-myśliwiec, a cyfra po myślniku - numer kolejny samolotu.
Wnętrze kabiny, wnęki podwozia w eksportowych wersjach Model 239, 339 C/D i 339 E były malowane strebrnym lakierem. Tablica przyrządów pokładowych i panele boczne były malowane czarna półmatową farbą (Instrument Black - FS 27038), natomiast wnętrze B-339-23 było malowane jak w F2A-3 [...wnętrze kabiny F2A-3 malowano zieloną farbą do wnętrz (Interior Green ANA 611 - FS 34151)]

*) Kolory kamuflażu holenderskich Buffalo Model 339 C/D zostały zidentyfikowane przez Jima Maasa na podstawie zbadanych przez niego szczątków holenderskiego Buffalo, wypożyczonych od Gerry Casiusa."

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, bo wyczytalem w monografi cos innego. Ze Buffalo byly malowane dla odbiorcow Belgijskich, Brytyjskich i Holenderskich na jedno kopyto. Czyli schemat RAF. Chetnie poznam szczegoly. Gdzies to mozna znalesc?  Wracajac do kabiny to wrzystkie byly malowane interior green. Wrzystkie oprocz tych dla US Navy. Navy kochala sie w alumnimuim i zoltych skrzydlach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2020 o 20:46, Franz75 napisał:

To ciekawe, bo wyczytalem w monografi cos innego. Ze Buffalo byly malowane dla odbiorcow Belgijskich, Brytyjskich i Holenderskich na jedno kopyto. Czyli schemat RAF. Chetnie poznam szczegoly. Gdzies to mozna znalesc?  Wracajac do kabiny to wrzystkie byly malowane interior green. Wrzystkie oprocz tych dla US Navy. Navy kochala sie w alumnimuim i zoltych skrzydlach. 

 

Na pewno nie na jedno kopyto. Zgłębiałem kiedyś temat ex belgijskich Buffalo które przejęła Wielka Brytania i używała ich na Krecie, a resztki w Afryce Północnej. Odcienie Belgów nie pokrywały się z RAFowskimi. Znalazłem to gdzieś w internecie, Holendrzy też mieli inne odcienie. Co do wnętrza to Belgowie mieli srebrne, jak przeglądałem fotki Buffalo z serii dla Brytyjczyków , to fotele i tylna ścianka za fotelem też srebrna. Tutaj zdjęcie montażu partii dla Belgów i kokpit Belga:

 

 

A tu masz pana Anglika, fotel srebrny:

 

 

Edytowane przez barszczo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, barszczo napisał:

Na pewno nie na jedno kopyto. Zgłębiałem kiedyś temat ex belgijskich Buffalo które przejęła Wielka Brytania i używała ich na Krecie, a resztki w Afryce Północnej. Odcienie Belgów nie pokrywały się z RAFowskimi. Znalazłem to gdzieś w internecie, Holendrzy też mieli inne odcienie. Co do wnętrza to Belgowie mieli srebrne, jak przeglądałem fotki Buffalo z serii dla Brytyjczyków , to fotele i tylna ścianka za fotelem też srebrna. Tutaj zdjęcie montażu partii dla Belgów i kokpit Belga:

97339595.thumb.jpg.19e83c4faa61a2a6904501d17b66986d.jpg

Przechwytywanie.JPG.64109d48dcbdfcaf643974269d5b15a3.JPG

A tu masz pana Anglika, fotel srebrny:

BrewsterseatSupportI.jpg.680ab4f0a6fd9e25f7272f4f616e743d.jpg

 

Hej, zawsze na forum mozna ciekawych rzeczy sie dowiedziec. Wiem na pewno z zrodel amerykanskich ze w fabryce nie bylo dobrego porzadku. Dlatego samoloty czasem roznily sie kolorami. RAF pare razy sie skarzyl. Pracownicy tej fabryki ktora wczesniej specjalizowala sie  w produkcji powozow konnych i rowerow oraz przerobek Rolls royce uzywali czasem tego co mieli pod reka. Lub sami mieszali. Fabryka przez zle zazadzanie miala klopoty finansowe i to w czasie wojny gdzie kazdy warsztad byl przestawiany na produkcje wojenna. Wlasciciel James Work stanol przed komisja senacka, w zwiazku z   Money frauds of war funds and sabotage of the war effort.  Mam linki do orginalnych dokumentow z komisji senackiej jak ktos chce. Reasumujac nie dojdzemy na 100% jak byly malowane wrzystkie Bafflo. Mysle ze kazdy z nas ma racje i w niektore samolty byly malowane tak samo jak dla RAF inne tym czym mieli lub co wymieszali na warsztacie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O bajzlu u Worka też czytałem, ciekawa sprawa. Generalnie mała wytwórnia z wielkimi ambicjami, wystarczy porównać zdjęcie z montażu Buffalo które wrzuciłem z zakładami np. Curtissa z tego okresu. Manufaktura kontra koncern:

 

Edytowane przez barszczo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór :wink:

Dzięki za udział w dyskusji, sporo nowych rzeczy się dowiedziałem, chociaż wszystkich wątpliwości co do malowania nie udało mi się rozwiać. Działam dalej:lajkonik:

Mała aktualizacja z tego, co  porobiłem przez weekend. Udało mi się wyszlifować praktycznie wszystkie newralgiczne miejsca. Obawiałem się że będzie znacznie gorzej, ale przeszło jakoś gładko. Popracuję jeszcze nieco nad powierzchnią by mieć pewność że po podkładzie nic nie wyjdzie. No i odtworzę zaczyszczone linie i nity. 

zKA85aN.jpg

MUt08P1.jpg

 

We wstępie zapowiedziałem ,że będę chciał otworzyć kabinkę, także obszerne szkło pociąłem i limuzynę pocieniłem.

Początek pracy.

6oyp5OL.jpg

 

Zacząłem od papierów 400 -600 -800 -1200 -1500 i wodne 2500. Następnie polerowałem gąbkami o gradacjach 4k -6k i 8k. Koniec zabawy to trzy pasty Tamiji. Zeszły mi się ze trzy godziny z tym i paluchy bolały, mimo iż na co dzień w pracy papiery ścierne to norma. Może ktoś zna lepszy i szybszy paten na tego typu zabiegi ? 

Efekt polerowania

6DPVfQa.jpg

 

Do następnego wink4 Zdrówka dla Wszystkich i oby fryzjerzy otworzyli swe salony prędko. 

Odmeldowuję się :rozkaz:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buffalo - fajna maszynka, no i jeszcze Holender (kiedyś popełniłem w RNZAF - ten smok na kadłubie mi się spodobał :) ). Wracając do tematyki malowania. Interesujący artykuł: https://kw.jonkerweb.net/index.php?option=com_content&view=article&id=725:brewster-b339-buffalo-uk&catid=83&lang=en&showall=1&limitstart=&Itemid=545 Dużo zdjęć, schematy malowania i bazuje na holenderskiej literaturze. Stoi tam m.in.

All aircraft were sprayed in the so called "jong blad" (dark green) and "oud blad" (olive drab) camouflage pattern on upper surfaces and aluminium sprayed undersides.

During the armistice several Buffaloes were received from RAF, these aircraft had the standard RAF camouflage applied.

czyli: wszystkie samoloty były malowane w ciemnozielony i khaki/oliwkowy (góra) a dół aluminium. Natomiast samoloty przejęte od RAF były w standardowym RAF-owskim malowaniu. Oczywiście, nie przesądzam, że to na 100% prawda. Aczkolwiek, można pooglądać foty innych myśliwców holenderskich (CW-21 i P-36) latających nad terytorium dzisiejszą Indonezją w latach 1941-1942. 

Edytowane przez tenzan
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam wszystkich :wink:

Po przerwie wracam do Byczka. Postanowiłem nie odkładać warsztatu na bliżej nie określony czas, więc korzystając z wolnego weekendu troszeczkę popracowałem przy miniaturze. Dzień pod znakiem ostatnich szlifów oraz odtwarzania zatartych nitów i linii.Przygotowałem także wszelaką drobnicę pod podkład.

ys42h7r.jpg

No i wszystko zagruntowane szarym primerem. Całość wygląda nawet obiecująco. Nie zauważyłem konieczności dokonania jakiś poprawek, więc model sobie spokojnie odpoczywa do jutra. 

fgmi1CD.jpg

 

Pozdrawiam i odmeldowuję się :rozkaz:

:odlot:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do antenki to model chwytam pierw patrząc czy czasem jej nie uszkodzę wink3

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :wink:

Kolejny niewielki update tego, co udało mi się porobić przy miniaturze.Na podkład położyłem preszajding oraz zająłem się wstępnie drobnicą.

xxM0qvU.jpg

Czytając wpisy w wątku, przeglądając literaturę doszedłem do wniosku że na spód jednak położę srebro. Nie jestem do końca przekonany, ale tak podają w monografiach które mam. Pomału zbliżam się do etapu który lubię najbardziej. 

cOiMIm8.jpg

Pozdrawiam serdecznie:rozkaz:

:odlot:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety niewiele udało się popracować przy Byczku, tym bardziej że czekałem na zamówione farbki. No ale w końcu dotarły. Mam nadzieję, że będą odpowiednie.

eNK1YZ8.jpg

Także pierwszy kolor już jest. Nie jestem w pełni zadowolony i czekają poprawki ale poradzimy jakoś. Poza tym miałem małą katastrofę gdyż kropla zmywacza Wamodu spadła na jedej ze stateczników poziomych i pionowy więc wczoraj zmywałem całe te powierzchnie i malowałem na nowo. Jak przeschnie wszystko to możliwe że jeszcze dziś dam zieleń.

GxrSpSH.jpg

rT4SL0E.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam kłaść drugi kolorek :wink:

6qLSbvh.jpg

I efekty... nie jest idealnie ale chyba jeszcze brak doświadczenia. Czekają mnie drobne podmalówki oraz rozjaśnienia plam.

JyggcrJ.jpg

OLWJkWR.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będę rozjaśniać. I masz rację że jest do poprawki. Wiele miejsc wymaga dopieszczenia i zajmę się nimi jutro. Sporo roboty będzie ale postaram się ażeby wyglądało dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kapsel napisał:

Sporo roboty będzie

zawsze jest :)

9 minut temu, kapsel napisał:

ale postaram się ażeby wyglądało dobrze. 

już wygląda dobrze :)
 

 

10 minut temu, kapsel napisał:

Tak będę rozjaśniać

no i spoko :) będzie fajnie wyglądać, trzymam kciuki

 

dużo tych poprawek nie będzie :)

 

1.jpg.8afbc85f6fa16087c9af0cdc7adf08ae.jpg

 

2.jpg.c98e5edeb3002d81af7e6540ba517dc1.jpg

tak na szybko wychwyciłem i na ile oczy widzą i zdjęcie pozwala :) bez czepialstwa się oczywiście, ja sam wole jak ktoś coś mi wskaże na zdjęciach bo czasem patrząc x h na model można coś pominąć:)

Nie wiem czy to zdjęcia czy na żywo jest inaczej ale cały chyba preshading zanikł pod warstwą farby, lepiej więcej bardziej transparentnej :)

dawaj dalej :)

:piwo:

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa :piwo:, a poprawek troszkę będzie patrząc na model z bliska. Co do preszajdingu to faktycznie w większości miejsc zanikł i przy następnych modelach w kamuflażu nie będę go stosować. Skupię się na postszajdingu po prostu. Na spokojnie poświęcę jutrzejszy dzień ażeby dopieścić malowanie także jestem dobrej myśli wink3

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dziś zająłem się poprawianiem niedoskonałości i rozjaśnianiem płatowca. Zastanawiam się czy jeszcze coś podziałać w tym względzie, a na tę chwilę Byczek ma się tak.

HwM3dT3.jpg

5e6PHOD.jpg

abHmAWS.jpg

mTQmEFw.jpg

Wash i tak przyciemni całość więc może jeszcze trochę popsikać przytłumionym bielą bazowymi kolorami.

dbguU90.jpg

Edytowane przez kapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.