Skocz do zawartości

Jaki maskol aby nie zniszczyć szybki w kokpicie samolotu?


slepy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki mały problem. Sklejałem ostatnio model Su-33 Flanker D i korzystałem z masek do malowania  szyby w kokpicie samolotu. Maska którą użyłem(bodajże od eduarda) wymaga aby przykleić ją na szybke tak że środek trzeba wypełnić maskolem. Nie wiem jak to dokładnie opisać. Myśle że każdy kto korzystał z masek w takich maszynach wie o co chodzi. Bo chodzi o maskol. Ja do tej pory używałem maskolu humbrola. Przykleiłem maske, wypełniłem pustą powierzchnie maskolem tak aby zabezpieczyć ją przed zamalowaniem. Model pomalowałem. Problem w tym że po zdjęciu masek i zerwaniu maskolu zostają bardzo brzydkie ślady(tam gdzie był zastosowany maskol). Jestem prawie napewno pewien że to wina humbrola bo to już nie na moim pierwszym modelu. I co mam zrobić? Planuje skleić F/A-18 E i też kupiłem do niego maski eduarda. Jaki maskol polecilibyście mi tak abym nie miał takich problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś to czymś przetrzeć, np. wodą, albo Leveling Thinnerem?
I czy jesteś pewny że to wina Maskolu?

Jakby co to możesz użyć czegoś takiego, zachowuje się bardzo podobnie jak Maskol.
No a w ogóle łatwo przecież takie maski Eduarda w środku wypełnić kawałkami taśmy maskującej i efekt jest taki sam.

1929_rd.jpg

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz przyznam się szczerze że nie próbowałem tego ratować bo wyglądało to tak żle że wydawało mi się że już kicha. No ale dobra spróbuje tego Miga co mi poleciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz brać do tego maskola. Kup zwykłą taśmę malarską i nią zaklej owiewkę do końca. Zasadniczy kontur owiewki masz już gotowy, więc to nic trudnego, a ile mniej będzie smrodu amoniaku i problemów :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że to od maskolu?Niekiedy takie ślady "zaparowania" wychodzą po malowaniu od środka na owiewce.Małymi nieszczelnościami opary farby/lakieru dostają się do środka i osadzają w najwyższym punkcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, bo uzwam czesto maskolu na szybkach i nigdy coś takiego mi nie wyszło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to zmatowienie to możesz spróbować wypolerować. Jak nie masz pasty polerskiej to od biedy można pastą do zębów  Nałożyć odrobinę na kawałek szmatki i trzeć okrężnymi ruchami. Tylko przy polerowaniu trzeba robić przerwy żeby plastik się nie nagrzał, bo wtedy robi się miękki i łatwo jeszcze bardziej uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie rozumiem, dlaczego w ogóle używać tych "typowych" gumiastych maskoli. Śmierdzi to, nakładanie pędzlem problematycznie, bo potem pędzel do wyrzucenia. Precyzja nakładania patyczkiem żadna.  Ja używam Liquid mask Microscale, który daje się aplikować precyzyjnie jak farbę (nawet czasem lepiej, bo się nie rozlewa) a zmywa się wodą nawet po zaschnięciu. Trzyma się powierzchni bardzo dobrze ale nie klei się do niej i nie zostawia nigdy żadnych śladów. Ja już zapomniałem o zwykłych maskolach i raczej nigdy do nich nie wrócę.

Jedyna przewaga gumowych maskoli jest w przypadku elementów z  zakamarkami, gdzie łatwiej takiego gluta potem wydłubać. Liquid mask przy wyciąganiu się porwie. Ale do takich celów w ogóle lepiej płynów maskujących nie stosować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maskola nakładam zawsze wykałaczką, można też pędzelkiem gumowym. Nie jest on do super precyzyjnych czynności, ale do zabezpieczania malowane jpowierzchni. Dla mnie ma jeszcze bardzo fajną cechę w przypadku nakładania na owiewkę - po zdjęciu jest ona idealnie czysta, niemal jak wypolerowana, bo Maskol "zdziera" z niej wszelkie zabrudzenia czy ślady po palcach. No i właśnie to, że jest taki ciągnący sprawia że nie tylko łatwo się go aplikuje, ale tez łatwo zdejmuje. Ma też tę zaletę, przez tą swoją gumowatość, że bardzo dobrze zabezpiecza wszelkie powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi bo tworzy grubą, elastyczną ale też sztywną osłonę, dlatego do owiewek jest wręcz idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.