Skocz do zawartości

F-111 Aardvark w miniaturze


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

F-111E powinien się różnić (z modelarskiego punktu widzenia) "tylko" wlotami. Ew. Miał jeszcze światła formacyjne ale tutaj nie jestem pewien. Na pewno miał krótkie skrzydło (długie miały jedynie FB-111A/F-111G i australijski F-111C.  Mam nadzieję że się nie mylę, gdyż planuje cross-kitować F-111A i FB-111A na F-111C i F-111E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grrzesiek28 napisał:

Pytanie do bardziej wtajemniczonych, jeśli to nie kłopot, czy poza wymianą wlotów coś jeszcze odróżnia wypraski wersji "E" od "A" Hasegawy?

 

Tym razem bez zdjęć.  wg hasegawy tylko to (ramka C lub D)

 

 

Edytowane przez vark
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AnatolPigwa napisał:

F-111E powinien się różnić (z modelarskiego punktu widzenia) "tylko" wlotami. Ew. Miał jeszcze światła formacyjne ale tutaj nie jestem pewien. Na pewno miał krótkie skrzydło (długie miały jedynie FB-111A/F-111G i australijski F-111C.  Mam nadzieję że się nie mylę, gdyż planuje cross-kitować F-111A i FB-111A na F-111C i F-111E.

 

Jeżeli dobrze pamiętam (sprawdzę po powrocie) F-111A bez świateł przynajmniej w trakcie Combat Lancer i Linebacker II.

 

Mam zbędnego F-111E mogę się zamienić na F-111A:chytry:

 

Australijskie F-111C miały jeszcze zasobnik z pave trackiem. Nie pamiętam czy był też przenoszony przez  F-111G  w RAAF

Edytowane przez vark
.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź :)

Zastanawiałem się czy nie lepiej (łatwiej) przerobić wersję "E" na "A" a konkretnie dorobić blachy na wloty powietrza ale kadłub w okolicach wlotów też się różni niestety na tych wypraskach.

Edytowane przez grrzesiek28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie - w przypadku takich wlotów powietrza zwykle jest problem oddzielenia warstwy przyściennej - czyli powietrza które zaczyna "zwalniać" i wirować w styku z kadłubem. W pierwszej wersji do oddzielenia warstwy przyściennej użyto tych płyt. W późniejszych wlotach całe wloty odsunięto od kadłuba o kilka centymetrów - i dlatego kadłub zaczyna się już dużo wcześniej robić szerszy. Dodatkowo stare wloty na postoju całe były przesuwane do przodu, żeby wpuścić dodatkowe powietrze - a w nowych jest o wiele prościej, są drzwiczki które samoczynnie otwierają się na skutek podciśnienia.

A tego wszystkiego dowiedziałem się czytając ten artykuł:

http://www.clubhyper.com/reference/f111indetailjr_1.htm

Pozdrawiam

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pmroczko napisał:

No więc właśnie - w przypadku takich wlotów powietrza zwykle jest problem oddzielenia warstwy przyściennej - czyli powietrza które zaczyna "zwalniać" i wirować w styku z kadłubem. W pierwszej wersji do oddzielenia warstwy przyściennej użyto tych płyt. W późniejszych wlotach całe wloty odsunięto od kadłuba o kilka centymetrów - i dlatego kadłub zaczyna się już dużo wcześniej robić szerszy. Dodatkowo stare wloty na postoju całe były przesuwane do przodu, żeby wpuścić dodatkowe powietrze - a w nowych jest o wiele prościej, są drzwiczki które samoczynnie otwierają się na skutek podciśnienia.

A tego wszystkiego dowiedziałem się czytając ten artykuł:

http://www.clubhyper.com/reference/f111indetailjr_1.htm

Pozdrawiam

Paweł

Bardzo dobry artykuł. Warto go przeczytać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dawno nic nikt nie napisał w naszym wątku dotyczącym naszych ulubionych Aardvarków i Ravenów.  Jednak jest nowość od firmy ResKit w postaci modelu kapsuły ratunkowej samolotów F/EF-111 w skali 1/32.  Zdjęcia pochodzą z informacji zamieszczonej na profilu firmy ResKit na Facebooku. Niestety ale nie udało mi się skopiować i zamieścić linku do tej informacji.  Dlatego też zamieszczam jedynie zdjęcia. 

 

 

5081F51C-E94B-444E-822E-C942BDCB787F.jpeg

932E8945-B506-43DD-91AA-BA4840FDC1B8.jpeg

80CC34D9-41FE-4E1E-85B8-0C7149356606.jpeg

33B7169F-D6DF-4F18-9A0F-C3A28FE3873B.jpeg

971CA599-2208-4EAA-967D-557FA33077E5.jpeg

EBA11027-C858-4B77-9E9F-D5DCA7FC9A7C.jpeg

3F12F5B1-9164-4241-8886-85F894A9F0A2.jpeg

9BA059DC-0DA8-4637-9DEF-75F743A8E264.jpeg

F5B43D83-FF27-41CC-9D79-1ECDB7F95075.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla poszukujących F-111A z Hasegawy w królewskiej skali 1:72.

W najbliższych miesiącach doczekacie się wznowienia i to z okresu wojny w Wietnamie.

 

F-111A.jpg

Edytowane przez Pasqual
literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grrzesiek28 napisał:

Było by super.

Jako, że się nie orientuję czy możesz napisać czyj to mam być wypust.

 

Odpowiedź jest w tekście:

Dla poszukujących F-111A z Hasegawy w królewskiej skali 1:72.

W najbliższych miesiącach doczekacie się wznowienia i to w "malowaniu" z okresu wojny w Wietnamie.

😀 

Edytowane przez Pasqual
doprecyzowanie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jak już wszystko sobie poskładałem z różnych dziwnych zestawów i miałem się za to brać niedługo *^&%!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pasqual napisał:

Dla poszukujących F-111A z Hasegawy w królewskiej skali 1:72.

W najbliższych miesiącach doczekacie się wznowienia i to z okresu wojny w Wietnamie.

 

F-111A.jpg

 

I to jest bardzo dobra wiadomość.

Tą złą pewnie będzie kwota jaką sobie za niego zażyczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko szukając dostępnej oferty F-111A z Hasegawy na eBay-u, są dwie  po 75$, z kolei ten reedytowany w Japonii będzie kosztował  niecałe 26$. W obu przypadkach trzeba by doliczyć VAT + 8,50 + przesyłkę. Śmiem twierdzić, że koszt wysyłki z Japonii będzie niższy niż ten z eBaya. W przypadku towaru z eBaya dostaniemy ten sam plastik co w nowym ale kalki będą już miały swój wiek i kto wie jak się zachowają (jeśli oczywiście  chcesz zrobić "z pudła")?  W wypadku tego nowego, jeśli będziesz chciał zrobić "z pudła ", to przynajmniej masz nowe kalki. Zawsze możesz poczekać aż dotrze ten model do naszych sklepów, co będzie najtańszą opcją. 

Z drugiej strony to kawał modelu (bo i kawał samolotu w oryginale) więc ceny należy oczekiwać adekwatnej. Wszak wiesz ile kosztuje przepak oferowany przez Hobby2000 wersji D i F (też zresztą fajnie, że jest).

Mam wszystkie wersje (nie wszystkie edycje), które wydała Hasegawa, oprócz wersji A (A mam tylko z Italeri) i dla mnie ta informacja jest znakomita pod wszystkimi aspektami, dlatego czym prędzej się nią podzieliłem. Bez marudzenia, bo nie ma powodu. To już dawno nie jest tanie hobby. Jeśli np. Eduard wydałby blaszki do niego i zechcesz je nabyć, to wtedy zobaczysz co to jest zła wiadomość odnośnie ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po zastanowieniu jest to całkiem OK - może jakieś ładne dodatki się na rynku pojawią?

 

Przy okazji jakby ktoś chciał uzbrajać to pojawiło się coś takiego:

 

https://emp3d.eu/pl/p/Bomby-kasetowe-Suu-30-2-sztuki-172/3288

 

Polecam - sam projektowałem! 🙂

 

Żeby załadować F-111 potrzeba 16 sztuk...

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, pmroczko said:

Tak, po zastanowieniu jest to całkiem OK - może jakieś ładne dodatki się na rynku pojawią?

Reskit oferuje dysze i koła, z tym że ta opcja podwaja cene modelu. Można też użyć blaszki Eduarda od F-111 D/F jeślni nie jest się purystą.

5 hours ago, pmroczko said:

 

Przy okazji jakby ktoś chciał uzbrajać to pojawiło się coś takiego:

 

https://emp3d.eu/pl/p/Bomby-kasetowe-Suu-30-2-sztuki-172/3288

 

Polecam - sam projektowałem! 🙂

Nice, a może kolega tak by się zainteresował projektem pociskiku AGM-69 do FB-111? General Dynamics FB-111A | This Day in Aviation 

5 hours ago, pmroczko said:

 

Żeby załadować F-111 potrzeba 16 sztuk...

 

 

Do pełna to co najmniej 20 Szt. 16 to chyba "tylko" standardowy ładunek z czasów Wietnamu.

 

5 hours ago, pmroczko said:

 

Pozdrawiam

 

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Może jeszcze powiesz, że od niedawna masz FB-111A i chciałbyś go czymś fajnym załadować 🙂🙂🙂

Jakbyś mi pomógł risercz zrobić, to chyba dałbym radę tego AGM-69 narysować.

Jeśli chodzi o SUU-30 to od wewnętrznej strony na każdą belkę chyba nie ładowali dwóch - wygląda mi to na problemy z oddzielaniem się bomb, ale dokładnie to nie wiem.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pasqual napisał:

Bez marudzenia, bo nie ma powodu. To już dawno nie jest tanie hobby. Jeśli np. Eduard wydałby blaszki do niego i zechcesz je nabyć, to wtedy zobaczysz co to jest zła wiadomość odnośnie ceny.

 

Ja nie marudzę, poprostu stwierdziłem że pewnie będzie drogo.

Zgadzam się z tym co piszesz, że cena będzie adekwatna do wielkości modelu. Też mam wersję A z Italeri, który udało mi się nabyć kilka lat temu za niecałe 70pln. (Może dlatego wydaje mi się że jest teraz za drogo)

I rzeczywiście jakby porównać 180 PLN za Hobby 2000 z ceną 120 PLN za jednoramkowy model      II-go wojennego samolotu z pewnej polskiej firmy, to f-111 jest za pół darmo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, pmroczko said:

Cześć!

Może jeszcze powiesz, że od niedawna masz FB-111A i chciałbyś go czymś fajnym załadować 🙂🙂🙂

Nie powiem, ale tyko dlatego bo mam go już od dłuższego czasu 😆

 

2 hours ago, pmroczko said:

Jakbyś mi pomógł risercz zrobić, to chyba dałbym radę tego AGM-69 narysować.

Chętnie, czego potrzebujesz? 

 

2 hours ago, pmroczko said:

Jeśli chodzi o SUU-30 to od wewnętrznej strony na każdą belkę chyba nie ładowali dwóch - wygląda mi to na problemy z oddzielaniem się bomb, ale dokładnie to nie wiem.

Chyba masz rację: F-111A in Southeast Asia > National Museum of the United States Air Force™ > Display (af.mil)

 

2 hours ago, pmroczko said:

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AnatolPigwa napisał:

Chętnie, czego potrzebujesz?

Potrzebowałbym podstawowe wymiary, chętnie jakiś rysunek i kilka zdjęć, żeby szczegóły narysować - i to raczej powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2023 o 13:25, pmroczko napisał:

Teraz, jak już wszystko sobie poskładałem z różnych dziwnych zestawów i miałem się za to brać niedługo *^&%!

 

I gdzie tu problem? Zrobisz sobie dwa. Z 68 i 72 roku z innym podwieszaniem dla odróżnienia  :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
W dniu 3.03.2023 o 11:30, Pasqual napisał:

Dla poszukujących F-111A z Hasegawy w królewskiej skali 1:72.

W najbliższych miesiącach doczekacie się wznowienia i to z okresu wojny w Wietnamie.

 

F-111A.jpg


Dostawa zawierająca ten model właśnie wjechała do Polski, zatem w najbliższych dniach powinien pojawić się w sklepach. Cena detaliczna wyniesie zapewne jakieś 160-170 zł.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.