Skocz do zawartości

F-111 Aardvark w miniaturze


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj stałem się posiadaczem drugiego Aardvarka z Hobby 2000. Zestaw wyprasek typowy dla innych zestawów hasegawowskich F-111. Jedyna różnica to kalkomanie dla wersji D i F. Dla mnie to kolejny przyczynek do uzupełnienia kolekcji Aardvarków. Niestety cena bardzo wysoka 189

złotych. Mimo upływu lat, wypraski są w znakomitej formie zero i innych artefaktów. Jestem pod wrażeniem jakości wyprasek. 

 

F4E0B53A-7998-4271-82D6-CE9B91364987.jpeg

DFF01221-AE0E-4553-80D0-F6014E2D036E.jpeg

9980620E-5851-475B-A6D5-D19E49FE7E29.jpeg

AB616763-1B9D-4E3E-A83D-598C94761C81.jpeg

A9EEB506-D8F8-48FE-AC60-1F639DA5065F.jpeg

1D3BE371-6047-4CD9-BF03-7E7B55479514.jpeg

90281426-C1DA-4135-86A5-8D21B5698481.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _OldMan_ napisał:

Ciekawy sklep, sprzedaje praktycznie w cenie hurtowej - jak mu się to opłaca?

Nawiasem mówiąc, Desert Storm jest już wyprzedany u wydawcy, D/F zostało kilkanaście sztuk. Szybko poszło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, caughtinthemiddle napisał:

Ciekawy sklep, sprzedaje praktycznie w cenie hurtowej - jak mu się to opłaca?

Nawiasem mówiąc, Desert Storm jest już wyprzedany u wydawcy, D/F zostało kilkanaście sztuk. Szybko poszło.

Sklep Wojciecha Kicy. Ja mam dwa zestawy i oba fajne warte polecenia. Oba z Max Hobby z Zabrza :).

7F9C5C74-3E82-4172-B2E1-502DB75789A4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Cześć! Ciekawa jest ta bombeczka na pierwszym planie - to GBU-28, opracowana w zaledwie dwa tygodnie a za kadłub bomby posłużyły lufy wycofywanych z użycia haubic M110. Służyła do rozwalania zakopanych głęboko pod ziemią bunkrów.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 5.09.2021 o 22:29, pmroczko napisał:

Cześć! Ciekawa jest ta bombeczka na pierwszym planie - to GBU-28, opracowana w zaledwie dwa tygodnie a za kadłub bomby posłużyły lufy wycofywanych z użycia haubic M110. Służyła do rozwalania zakopanych głęboko pod ziemią bunkrów.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Czy możesz bliżej napisać albo pokazać o co Ci chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ciekawe, że wracasz do tematu po takim czasie... Czy mógłbyś może napisać jakie ty z kolei miałbyś pytania albo uwagi?

Mnie chodziło o to:

obraz.png.071649fef8387090b8279cd9b71434b4.png

 

To właśnie GBU-28. Ta długa rurowa sekcja w środku była na początku robiona z wycofanej z użytku lufy od haubicy. Jeszcze na szybko znalazłem taki obrazek:

 

Amerykańska bomba na bunkier wroga - Wiadomości - 2021

 

Warto dodać, że niebieski pasek oznacza bombę ćwiczebną. O haubicach można więcej przeczytać tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/GBU-28

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, pmroczko napisał:

Cześć!

Ciekawe, że wracasz do tematu po takim czasie... Czy mógłbyś może napisać jakie ty z kolei miałbyś pytania albo uwagi?

Mnie chodziło o to:

obraz.png.071649fef8387090b8279cd9b71434b4.png

 

To właśnie GBU-28. Ta długa rurowa sekcja w środku była na początku robiona z wycofanej z użytku lufy od haubicy. Jeszcze na szybko znalazłem taki obrazek:

 

Amerykańska bomba na bunkier wroga - Wiadomości - 2021

 

Warto dodać, że niebieski pasek oznacza bombę ćwiczebną. O haubicach można więcej przeczytać tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/GBU-28

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Teraz już wiem o co Ci chodziło. Ja jestem ciamajda bo gapiłem się jak szpak w kanalizację na zdjęcie a nie widziałem na pierwszym planie bomby. Jednym słowem najciemniej zawsze pod latarnią,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hej,

 

czy ktoś ma kwity na F-111 (najlepiej w wersji A) stojącego na ziemi, uzbrojonego i ze złożonymi skrzydłami?

Ja o tej pory znalazłem jedynie zdjęcia pokazujące dwie z tych trzech opcji.

 

Pozdrawiam

 

Anatol 

Edytowane przez AnatolPigwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Napisano (edytowane)

Podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego w Bytomiu pośród wystawianych modeli lotniczych znalazły się również dwa Aardvarki w wersjach A i E. Oba modele wykonane z zestawów Hobby Boss w skali 1/48. Model w wersji A otrzymał nagrodę NATO TROPHY ufundowaną przez administratora facebookowej grupy Jety, śmiglaki i wiatraki w miniaturze. 0AEAC816-601D-414F-B506-C9DA7B868E77.jpeg

84DD2676-BB13-41F3-9F69-EC736EFF517A.jpeg

54B31650-AE06-4C78-870D-D1572FE7D674.jpeg

75FD180E-8035-4A80-B79E-E451D6DD1C49.jpeg

51A0EB85-6FA8-44F7-A7F6-39F3AD39AEB5.jpeg

22FE07E7-7CC4-4015-B57E-B22149BE5EC1.jpeg

B672DCC0-1C1B-48AA-8C20-A9DC6088EBF9.jpeg

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
On 5/16/2022 at 10:30 PM, Staryfajter1954 said:

Model w wersji A otrzymał nagrodę NATO TROPHY ufundowaną przez administratora facebookowej grupy Jety, śmiglaki i wiatraki w miniaturze. 

 

 

 

Jedyna łyżka dziekciu w tym modelu to zewn. belki podwieszenia które

a) powinny być zamontowane pod kątem bodajże 22 lub 25 stopni 

b) były jedynie przeznaczone do przenoszenia zbiorników paliwa i na e były okablowanie pod amunicję.

 

Ale model poza tym jedwabisty.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, AnatolPigwa napisał:

 

Jedyna łyżka dziekciu w tym modelu to zewn. belki podwieszenia które

a) powinny być zamontowane pod kątem bodajże 22 lub 25 stopni 

b) były jedynie przeznaczone do przenoszenia zbiorników paliwa i na e były okablowanie pod amunicję.

 

Ale model poza tym jedwabisty.

Owszem model nie jest idealny ale zrobił na mnie tak wielkie i pozytywe wrażenie, że nie mogłem mu nie przyznać nagrody. W sumie to nie ma modeli idealnych i ten też nie jest ale prezencja i odbiór modelu były tak pozytywne, że to była przyjemnośc wręczenia nagrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Staryfajter1954 said:

Owszem model nie jest idealny ale zrobił na mnie tak wielkie i pozytywe wrażenie, że nie mogłem mu nie przyznać nagrody. W sumie to nie ma modeli idealnych i ten też nie jest ale prezencja i odbiór modelu były tak pozytywne, że to była przyjemnośc wręczenia nagrody.

 

Spokojnie, nie twierdzę że model nie zasługuje na nagrodę. Tym bardziej jeśli nie było kryterium możliwe wiernego odzwierciedlenia oryginału. Zresztą co do uzbrojenia na zewn. powiększeniach, zawsze można zrobić żart a la australijski F-111C z 48 Mk-84(?)

 

000_144_231_A8_146_F111_fit-2s.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś przybliżyć ten montaż zewnętrznych belek podwieszeń pod kątem? 

Mam jeszcze stareńkiego F-111A Hasegawy z początku lat 90-tych (Humbrol, pędzel itp.), zrobionego wg instrukcji, tzn. na zewnętrznych belkach są bomby Durandal bodajże. Czyli że jest to nieprawidłowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-111 miał 8 węzłów podskrzydłowych oraz dwa pod kadłubem kadłuba, ale nie jestem pewien czy we wszystkich wersjach (na pewno w wersji F) te podkadłubiwe węzeły mogły być jedynie wykorzystywane  do przenoszenia modułu datalink do GBU-15 lub zasobnika ECM.

 

images?q=tbn:ANd9GcRwdGYhYu8WRp0LyJziZhO

 

Dodatkowo w wersji A było początkowo montowano działko w luku komory bombowej, co się jednak nie przyjęło, chociaż ztcw teoretycznie możliwość ta pozostała w późniejszych wersjach.

 

Stacje pod skrzydłami  wewn. Węzły pod skrzydłami (3/4/5/6) przeznaczone były dla uzbrojenia przy czym węzły 3 i 4 przylegały tak blisko kadłuba że nie można było montować na nich uzbrojenia (aczkolwiek gdzieś widziałem SAC e których były dopuszczone MK20 Rockeye po wewn. stronie tych belek). Odnośbie belek pod węzłami: F-111 używa belek. BRU-3A/A a nie MER/TER jak np.  F-4. W modelach Hasegawy to nie problem ale nom Italeri zrobił tu błąd.

 

Uzbrojenie wersji F-111A to przeważnie bomby MK-117, Mk-8x oraz MK-20 Rockeye. W Durandale

(lub w amerykańskiej nomenklaturze BLU-107) które weszły do użytku w USAF w latach 80-tych były wyposażone głównie F-111E.

 

Węzły 1,2,7 i 8 służyły jedynie do podwieszenia dodatkowych zbiorników z paliwem (zbiorniki z paliwem mogły też być podwieszone pod węzłami 3-6).

Nie są mi jednak znane żadne "kwity" na podwieszanie zbiorników na węzłach 1 i 8.

 

Te zewnętrzne węzły paliwowe miały jeszcze tą właściwość że w odróżnieniu od węzłów uzbrojenia nie obracały się i był zamontowane pod stałym kątem (22? stopni) węzły te były ostrzeliwane razem ze zbiornikami paliwa po jego opróżnieniu. Konfiguracja ta była przeważnie używana na  FB-111.

 

W modelu Hasegawy belki zewn. są odpowiednio przygotowane, aczkolwiek brakuje zbiorników do poniższej konfiguracji;)

 

General%20Dynamics%20F-111.jpg

 

Historyczne ujumując twój model jest więc nieprawidłowy, ale jeśli się Tobie podoba to who cares?

Edytowane przez AnatolPigwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne!

Model zostanie zdjęty z rejestru statków powietrznych 😉, jak tylko powstaną nowe z Hobby2000 - już czekają

Ale oznacza to, że błędy są również w Hobby2000 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny "błąd" to Durandale w wersji A ( ostatnie A zostały oddane Australii w '82) jeśli zamiast tego powiesisz MK-84 lub M-117  to wszystko będzie git.

 

Cała reszta jest u Hasegawy poprawną. (Moim zdaniem seria F-111 to najlepszy model Hasegawy w 1:72 ever).

 

Chociaż osobiście polecałbym wersję australijską (F-111C)  z zasobnikiem Pave Tack, wydłużonym skrzydłem i przystosowaną do przenoszenia Harpoonów. Kangury miały też kilka fajnych malowań.

 

Ps. Rozumiem że masz 1+x Hobby 2000  (czyli F-111D/F) w takim razie próbowałbym ratować Hasę podwieszeniami z Hobby. Szczególnie jeśli planujesz budować F-111F pod którym podwieszanie po jedne bombkę kierowanej na węzeł podczas Pustynnej Burzy więc BRU są niepotrzebne. Zewn. węzłów w ogóle nie i instalowano.

 

JJeśli będziesz budować F:111D to możesz robić go jako what-if-a gdyż z powodu problemów z elektroniką samolot ten praktycznie nie wszedł do użytku. 

 

F-111A w tej chwili jest praktycznie nie do zdobycia za sensowną kasę. Więc odnawiając model będziesz mieć fajny unikat.

Edytowane przez AnatolPigwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii, tym bardziej że materiałów dot. uzbrojenia F-111 wcale nie jest tak dużo ( nie jest to tak medialny SP jak inne eF-y.

Mam obie wersje modeli z Hobby2000 i zacznę się chyba rozglądać za drugim F-111F.

Co do Twojego stwierdzenia:

21 godzin temu, AnatolPigwa napisał:

Cała reszta jest u Hasegawy poprawną. (Moim zdaniem seria F-111 to najlepszy model Hasegawy w 1:72 ever).

 

Zgoda, ale dodałbym jeszcze inną 111 - Heinkla. Jest też chyba the best. Przypadek? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na Heinklach moja domena to raczej rury. 😉

 

Jak na razie Hobby2000 wypuściło praktycznie jeden Model z różnymi kalkami. Wersja D i F są zewnętrznie prawie identyczne, jedyna różnica to desygnator Pave Tack na wersji F. 

 

Stosunkowo łatwo jeszcze można dorwać wersję EF-111 natomiast F-111A, FB-111A, F-111C i F-111E I F-111G l Hasegawy są praktycznie nie do kupienia. Jest jeszcze Model Revella, oraz Esci/Italeri ale o wiele prostsze. Revell robił też kiedyś wersję z której można było zbudować F-111B ale podobno niezbyt udaną. (Wszytko oczywiście odnosi się do 1/72)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2022 o 12:14, AnatolPigwa napisał:

Jak na razie Hobby2000 wypuściło praktycznie jeden Model z różnymi kalkami. Wersja D i F są zewnętrznie prawie identyczne, jedyna różnica to desygnator Pave Tack na wersji F.

 i mała ramka (N) z innymi dyszami silników TF30-P-100  dla wersji F

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.