Jump to content

1/48 Revell Bf 110 G-4/R3

kapsel
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie 馃榿

Zdaj膮c sobie spraw臋, jak bardzo motywuj膮ce jest prowadzenie warsztatu na forum, odpalam kolejny w膮tek.聽

Wyb贸r pad艂 na leciwy zestaw kt贸ry le偶akowa艂 w szafie 艂adnych par臋 lat. Model dosta艂em od kumpla i stwierdzi艂em 偶e wypada艂oby go zbudowa膰, a wi臋c do dzie艂a聽:pilot:

AUBfY36.jpg

Zestaw w mojej opinii jest bardzo nier贸wny. O ile wn臋trze kokpitu wygl膮da zach臋caj膮co, to np kolektory wydechowe to jaka艣 masakra.聽

Zanosi si臋 na ostre rze藕bienie, jednak postaram si臋 a偶eby jako艣 wygl膮da艂.

Dla porz膮dku wrzuc臋 zdj臋cia ramek聽

G艂贸wne elementy by艂y luzem i sprawdzi艂em pasowanie na sucho. Gondole silnik贸w i luki g艂贸wnego podwozia b臋d膮 wymaga艂y du偶o roboty聽

svw0bFc.jpg

KXIDS2R.jpg

Do zestawu naby艂em blaszki dedykowane wersji G-2. Postaram si臋 ich u偶y膰 na ile b臋dzie to mo偶liwe, a w razie czego co艣 pokombinuj臋 we w艂asnym聽zakresie 馃榿

Malowanie wci膮偶 pozostaje otwart膮 spraw膮.

ORUqmVX.jpg

Szkie艂ka tak偶e nie rozpieszczaj膮. Liczne artefakty na powierzchniach. Nie wiem czy nada si臋 to do czegokolwiek. Chcia艂bym zrobi膰 konfiguracj臋 otwart膮, wi臋c chyba nie ob臋dzie si臋 bez ci臋cia.聽

e4cpxyS.jpg

BwJV10k.jpg

S57wbs6.jpg

Schemat nad kt贸rym rozmy艣lam, ale jak wspomnia艂em decyzja nie zapad艂a.

KyR6tqf.jpg

No c贸偶, tyle tytu艂em wst臋pu. Szczerze licz臋 na pomoc znawc贸w tematu 110.聽

Do nast臋pnego i serdecznie pozdrawiam 馃榿

Edited by kapsel
  • Like 1

• 3 weeks later...

Witam Szanowni聽:rozkaz:

Wolne chwile staram si臋 sp臋dza膰 przy modelu, a 偶e nie mam ich ostatnio zbyt du偶o, to i post臋py skromne bardzo. Mimo przeciwno艣ci i nat艂oku pracy zawodowej co艣 tak powstaje.聽

Elementy kabiny za艂ogi posz艂y na pierwszy ogie艅.

VVh4sK1.jpg

Blaszki powklejane na miejsce聽

hvdY725.jpg

Wash i pigmenty na miejscu. Ca艂o艣膰 psikni臋ta matowym lakierem.

JPSe9JO.jpg

Og贸lnie wszystko nawet zgrabnie do siebie pasuje.聽 Z wklejeniem kabiny w po艂贸wki kad艂uba tak偶e nie b臋dzie problem贸w.聽

mnsMAIQ.jpg

Teraz czas zabra膰 si臋 za p艂atowiec i nitowade艂ko.聽

Do nast臋pnego i serdecznie pozdrawiam聽:odlot:

• Like 3

Fajnie, 偶e idziesz do przodu. Mo偶e spr贸buj nast臋pne fotki robi膰 na bia艂ym tle. Wydaje mi si臋, 偶e na macie aparat ma problem z balansem bieli.

• Thanks 1

2 godziny temu, zaruk napisa艂:

Mo偶e spr贸buj nast臋pne fotki robi膰 na bia艂ym tle. Wydaje mi si臋, 偶e na macie aparat ma problem z balansem bieli.

Racja, ciemne obiekty jako艣 trudno mi dobrze sfotografowa膰 tak, a偶eby odda膰 wiernie rzeczywiste kolory. Dzi臋ki za uwag臋 i obiecuj臋 popraw臋 馃槈

Generalnie da艂em br膮zowe gotowce od miga a po matowym lakierze przypudrowa艂em jasnym br膮zowym pigmentem.聽

Ma艂y apdejcik 馃榿

Dzisiejsze przedpo艂udnie sp臋dzi艂em na relaksuj膮cym wyznaczaniu linii i nitowaniu p艂atowca. Dzi臋ki radom jakie otrzyma艂em przy poprzednim warsztatowym projekcie prowadzenie nitowad艂a nie wywo艂uje tyle stresu co poprzednio. Nie jest idealnie ale linie nie k艂uj膮 w oczy sw膮 ko艣lawo艣ci膮.聽

WpfmLqJ.jpg

Kad艂ub sklei艂o si臋 nadwyraz przyjemne. Nosowa cz臋艣膰 tak偶e nie najgorzej chocia偶 delikatne szpachlowanie nieuniknione. Pracy wymaga膰 b臋dzie 艂膮czenie dwusteru z belk膮 ogonow膮.聽

Gas1GV7.jpg

3mJFmLH.jpg

Pozosta艂o przenitowa膰 dolne powierzchnie skrzyde艂 i gondole silnik贸w.聽

Do zobaczenia wkr贸tce聽:rozkaz:

:odlot:

• Like 3

Dzi臋kuj臋 馃榿 Tak kad艂ub tak偶e nitowa艂em chocia偶 na fotkach s艂abo to wida膰. Pewnie po podk艂adzie b臋d膮 lepiej widoczne. Co do nitowania to robi艂em je w nietypowy spos贸b bo w kuchni na blacie. Wyprostowane r臋ce i ca艂a sylwetka pomagaj膮 r贸wno prowadzi膰 k贸艂eczko.聽

• 2 weeks later...

Dzie艅 dobry Koledzy聽:rozkaz:

Po kilku dniach zas艂u偶onego wypoczynku, czas wraca膰 do szarej rzeczywisto艣ci, roboty i modeli聽:yahoo:

Praktycznie ca艂a bry艂a nocnej sto dziesi膮tki ju偶 jest i pokaza艂y si臋 najwi臋ksze babole rozwi膮za艅 zastosowanych w tym zestawie. Rozwi膮zanie 艂膮czenia skrzyde艂 do kad艂uba jest niefortunne gdy偶 wymaga艂o聽聽zastosowania 艣rodka przymusu bezpo艣redniego w postaci dremelka. Jedno skrzyd艂o wkleja si臋 wraz z centraln膮 doln膮 powierzchni膮 kad艂uba i bez obr贸bki jest praktycznie niewykonalne jego wklejenie z zachowaniem prawid艂owego obrysu i ci膮g艂o艣ci linii podzia艂u. 聽Powsta艂y w miejscach 艂膮cznia szczeliny, ale nie to jest najwi臋kszym problemem, gdy偶 wkleja si臋 tu do艣膰 spory element kt贸ry elegancko zamaskuje ca艂o艣膰.

MBZTxmv.jpg

KIukiew.jpg

Ogrom pracy czekam mnie przy gondolach silnik贸w i podwozia聽g艂贸wnego. Mimo obr贸bki i na ile to mo偶liwe dobrego dopasowania gondol w kraw臋dziach natarcia skrzyde艂 oraz w miejscach na dolnych powierzchniach skrzyde艂, s膮 do艣膰 spore szczeliny kt贸re najprawdopodobniej wype艂ni臋 Miliputem i p贸藕niej wyr贸wnam na mokro.聽

Wi臋kszych problem贸w w dalszych etapach nie przewiduj臋聽:wink:

IhWJ7Lk.jpg

JxBMV21.jpg

Czeka mnie jak wida膰 nieco pasjonuj膮cej zabawy, ale jestem dobrej my艣li聽:wojo:

Tymczasem i 偶ycz臋 wszystkim udanego weekendu聽:pilot:

Trzymaj si臋 tam i nie poddawaj :D przy okazji pytanie o nitowad艂o, jakiego kolega u偶ywa? Jaka艣 samor贸bka, czy kupne?

• Thanks 1

Oczywi艣cie si臋 nie poddam bo przegl膮daj膮c cz臋艣ci spodziewa艂em si臋 kwiatk贸w, a co do nitowad艂a to u偶ywam ma艂ych k贸艂ek RB w oprawce po jakim艣 wys艂u偶onym no偶yku. Wed艂ug mnie k贸艂eczka s膮 艣wietne i ca艂kiem przyjemnie si臋 z nimi pracuje, chocia偶 samo nitowanie wymaga wprawy.

Nie wiem czy zrobi艂e艣 bo nie wida膰 na zdj臋ciach, ale linia na 艂膮czeniu po艂贸wek kad艂uba w tylnej cz臋艣ci ma by膰 widoczna i od g贸ry, i od do艂u. Po sklejeniu i wyszlifowaniu trzeba j膮 po prostu przery膰 na nowo. Taka technologia budowy sekcji ogonowej, podobnie by艂o w Bf109. Jak na razie wygl膮da to fajnie. Tu masz zdj臋cie zapo偶yczone z Hyperscale kt贸re wyja艣nia o co mi chodzi:

001.JPG.3416d2339ca8ba8636818721cea94aaa.JPG

Edited by barszczo

Tak wiem o tej linii. Specjalnie przejrza艂em plany i dost臋pne w necie zdj臋cia. Co do modelu, to kad艂uba jeszcze nie szlifowa艂em, a b臋dzie ono konieczne, gdy偶 po艂贸wki s膮 wobec siebie nier贸wne i powsta艂 na g贸rnej powierzchni schodek. Dzi臋kuj臋 za czujno艣膰聽wink3

• 2 weeks later...

Witam serdecznie聽:rozkaz:

Prace nad Messerem nie maj膮 zawrotnie wysokiego tempa, jednak troszk臋 czasu przy nim sp臋dzi艂em. Z wa偶niejszych rzeczy toporozcina艂em kabinki i z dw贸ch do艂膮czonych do pude艂ka uda艂o mi si臋 z艂o偶y膰 jedn膮. Wklei艂em je na maskol by sprawdzi膰 jak le偶膮 wzgl臋dem siebie w kad艂ubie. Nie jest 藕le i wygl膮daj膮 do艣膰 obiecuj膮co chocia偶 do idea艂u im daleko - jak ca艂emu zestawowi z reszt膮聽wink3

Poza tym zacz膮艂em nak艂ada膰 miliput i szpachl臋 w miejsca kt贸re tego wymagaj膮. Doszed艂em do wniosku 偶e b臋d臋 robi膰 to etapami.聽

kilka fotek tego jak obecnie sto dziesi膮ty si臋 prezentuje.

5FKe300.jpg

ScuO75m.jpg

O ile na g贸rnych powierzchniach tragedii nie ma to dolne po prostu przera偶aj膮. Acha, linia 艂膮cz膮ca po艂贸wki kad艂uba wyszlifowana i czeka na odtworzenie.

7EezV62.jpg

wVLvKg6.jpg

Chyba w ramach zachowania spokoju ducha i r贸wnowagi zaczn臋 r贸wnolegle drugi warsztat聽:wink:

Do nast臋pnego聽:pilot:

• Like 1

Bez bicia przyznaj臋 偶e konstrukcja 110 nie jest mi bli偶ej znana. M贸g艂by艣 podpowiedzie膰 dok艂adnie o co chodzi? Ty艂 gondol silnik贸w wygl膮da tak聽

OvTSMhG.jpg

Klapy chowa艂y si臋 cz臋艣ciowo 鈥瀢 gondolach鈥... Tu masz na zdj臋ciu jak to powinno wygl膮da膰:

bf110_09a.thumb.jpg.5838546c226a8111878ce96583a1e3b3.jpg

w tych zaznaczonych okr臋gach powinna by膰 ma艂a szpara, a nie zaklajstrowane szpachl膮...

Edited by Thalgonis

Rozumiem, czyli dobrze przeczuwa艂em 偶e chodzi o te 艂uki. Przyklejaj膮c gondole do skrzyde艂 utworzy艂y si臋 milimetrowe szczeliny z prze艣witem na wylot. Musia艂em je wype艂ni膰. Po wyszlifowaniu delikatnie odtworz臋 te linie. Bardzo dzi臋kuj臋 za pomoc i szybkie zwr贸cenie uwagi聽:piwo:

• Like 1

• 4 weeks later...
Posted (edited)

Czo艂em Szanowni Koledzy聽:rozkaz:

Chc臋聽 zameldowa膰 jak si臋 ma 110. Ot贸偶 niespiesznie wyszlifowa艂em to co by艂o konieczne. Powoli przygotowuj臋 ca艂o艣膰 do po艂o偶enia podk艂adu.

W7kcJ6N.jpeg

Poprawi艂em zatarte i zalepione szpachl膮 linie podzia艂u. Pozosta艂o jeszcze nieco przeszlifowa膰 ca艂o艣膰 drobnym wodnym.

SVm7j33.jpeg

I brzuszek kt贸ry zabra艂 zdecydowanie najwi臋cej czasu.聽

BgfVptB.jpeg

Przygotowuj臋 tak偶e wszelk膮 drobnic臋. Oczyszczanie ze szw贸w i nadlewek cz臋艣ci w tym modelu to standard.聽

Rozwierci艂em rury wydechowe zbiorczych kolektor贸w, jednak my艣l臋 by po艣wi臋ci膰 im jeszcze troszk臋 uwagi.聽

gS8Mrl7.jpeg

Wi臋c jak wida膰 projekt nie umar艂 i wkr贸tce zapewne wrzuc臋 kolejne aktualizacje.聽

Pozdrawiam聽

Edited by kapsel
  • Like 1

W dniu 5.09.2021 o 21:35, kapsel napisa艂:

Ty艂 gondol

Prawid艂owo jest ty艂 Gondola. Nazwiska piszemy wielk膮 liter膮. Jerzy Gondol to posta膰 powszechnie znana, upami臋tniona w tytule wykonywanej przez Iren臋 Jarock膮 piosenki 'Gondol Jerzy znad Wis艂y'.

Soreczki, ale modelarska nowomowa bywa m臋cz膮ca. Kiedy czytam o pierwszym wypu艣cie, to przed oczami staj膮 mi jakie艣 pryszcze. Z tym ju偶 si臋 nawet pogodzi艂em, ale jak czytam co艣聽 o tyle gondol, to sam nie wiem co staje mi przed oczami, ale przypomina to zady mitycznych stwor贸w i je艣li kto艣, nie daj bo偶e, po艂膮czy to jeszcze z tymi nieszcz臋snymi wypustami to zaczyna mnie to niepokoi膰... .

聽Mam nadziej臋, 偶e powtarzaj膮cy si臋 brak gondoli silnikowych nie odbije si臋 藕le na mojej psychice.

Ca艂kiem sympatyczny modelik tu si臋 robi.

Edited by greatgonzo
  • Thanks 1

W dniu 3.10.2021 o 14:27, greatgonzo napisa艂:

Prawid艂owo jest ty艂 Gondola. Nazwiska piszemy wielk膮 liter膮. Jerzy Gondol to posta膰 powszechnie znana, upami臋tniona w tytule wykonywanej przez Iren臋 Jarock膮 piosenki 'Gondol Jerzy znad Wis艂y'.

U偶yto rzeczownika gondola a nie nazwiska Jerzego Gondoli. Poprawna zatem jest deklinacja "Przyklejaj膮c gondole do skrzyde艂"