Skocz do zawartości

M 10 Tamiya 35350 (Mid Production) 1:35


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Próba powierzchni na podstawkę pod M10: różne pigmenty pomieszane dla osiągniecia koloru z klejem do płytek lub zaprawą murarską (tynkiem maszynowym). Córka przynamniej miała pożytek z tatowego hobby, bo mogła się w tym pociapkać. TKS robi za wzornik do odciśnięcia gąsienic o małych ogniwkach, ale na dioramie z nim też chcę wykorzystać efekt eksperymentu (błoto po przejeździe przez strumień, może mi woda wyjdzie z silikonu)...

 

IMG_7640.JPG

IMG_7643.JPG

IMG_7645.JPG

IMG_7647.JPG

IMG_7648.JPG

IMG_7649.JPG

IMG_7651.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lipstein napisał:

Co poprawić, o moich 7 obserwujących? Bo brak odpowiedzi w ciągu 48 godzin uznam za potwierdzenie faktu, że model pod but i kanarki doić...

 

 

Ja, podobnie jak Gregory, raczej z tych początkujących, więc kompletnie subiektywnie - dół wanny wygląda dość czysto, w porównaniu z gąskami, i mocno matowo jak na świeże błoto.
Dodatkowo - spód pokrywy tego otwartego wlotu baku paliwa - nie wiem, jak wygląda oryginał, ale to raczej skutek wypychacza, niż zamierzony spód tej pokrywy? Spodziewałbym się regularnego miseczkowatego zagłęłbienia, odpowiednik wierzchu tej pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym trochę zróżnicował błoto na gąsienicach. Wytarł bym bardziej tam gdzie rolki pracują. Z zewnątrz też trochę może bardziej różnorodnie?

Edit. Tak jak z przodu, gdzie na gumie widać starte błoto. 

 

Chyba że będziesz dalej szedł w stronę mokrego to wtedy jednorodna breja ma sens. 

Wszystko w sumie zależy od podstawki. 

Edytowane przez R_Mazzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie myślę nad podstawką; jest jakie zdjęcie, jak M10 strzela z nasypu, tylko skąd w rozsądnej cenie dorwać choćby JEDNĄ szynę?

druga-wojna-swiatowa-b-iext85671566.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd na pierwszym zdjęciu, tym z okładki, ma inne gąsienice,  model ma T51, a na zdjęciu T48.... A samo zdjęcie z okładki jak się okazuje jest chyba lustrzanym odbiciem (bridge plate powinno być na prawej stronie osłony transmisji), chyba że mam omamy...

 

potrzeba góra 20 cm szyny, ale ze śrubami, a to dodatkowa trudność. Szyna na zdjęciu wygląda na wąski tor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś z sąsiadem robiłem makietę na bazie kolejki HO i nie ukrywam, że byłem zadowolony z efektów, jak robiłem podtorze (nasyp kamienny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica: chociażby mocowanie stopki szyny do podkładu - przeważnie jedna śruba, odstęp pomiędzy podkładami, wymiar szyny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Lipsteinno nie tak dokładnie, szlaki w cywilizacji czyli teren Europy to i owszem normy za Adolfa trzymane ale już wschód to dziki wschód, szlaki kolejowe przekuwano  w obie strony- niemiaszki do Stalingradu - a potem ruscy abartno ponownie na swój rozmiar 😉 i mocowano czym się dało i jak się dało ale na pewno nie jedna śruba 😉

najlepsze obecnie torowisko to Miniart lub Sabre, potem Dragon i na końcu Trumpek. z tym tłuczniem tak samo nie było go aż tak dużo na wschodzie a i w europie rejon stacji był głównie wyrównany paichem czy drobnym grysem lub ziemią, łażenie w czasie sprzęgania wagonów bo kamcokach nie należy do przyjemnych.


27fb9df6243624a4de1a02c8db804d06.jpg.260871c4481351b552ad521d8541bcda.jpgimage.jpeg.e7ff4c6cd434d0adb1cdbd4ed0a795a0.jpegimage.thumb.jpeg.a45dfbc58d3da7254fcbda0f0a75fb75.jpegimage.jpeg.d8a73d8cb499ddfa405fd09f9c8dd20f.jpeg

zdjęcia w celach dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lipstein napisał:

Tak śmiechem chichem patrząc na to zdjęcie miałem podobne widoki jeszcze nie dawno wychodzę z chaty , kilometr w każdą stronę i taki widok tylko czołgów brak, drogę znam  :), kolejka wąskotorowa na wiele kilometrów w lesie 

 

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odzew, jestem pod wrażeniem... ☺️

 

Wracając do zdjęcia: wąski tor, Francja lub Holandia, sądząc po porze roku i mundurach Brytoli.

Podtorze zrobię wedle Waszmościów gustów, jak wykombinuje szyny.

 

Póki co, zrobiłem bety na wieży z Miliputa; miały być gotowce z modeliny, ale mnie natchnęło i ulepiłem nowe, żeby lepiej dopasować do uchwytów na wieży.

Do zrobienia plecaków użyłem takich form, które 20 lat temu sam sobie zrobiłem z modeliny, na wzorze plastikowych plecaków z zestawów różnych pojazdów, np. M21 z Tamiya.

IMG_7663.JPG

IMG_7662.JPG

IMG_7661.JPG

IMG_7660.JPG

IMG_7659.JPG

IMG_7655.JPG

IMG_7658.JPG

Edytowane przez Lipstein
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyny pozyskam chyba z takich przeszkód ppanc z zestawu Tamiya, które się poniewierają po pudełkach i na pace jakichś ciężarówek. Główkę zrobię z doklejonego na górze paska polistyrenu i wyszlifuję...

IMG_7665.JPG

IMG_7664.JPG

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak . To kiepski pomysł. Tak jak napisał Greif trzeba użyć jakiegoś gotowca. Standardowy tor europejski ma 1435mm  , można założyć że zdjęcie tego M10 zostało wykonane na terenie Niemiec, a  w Niemczech podobnie jak w Zachodniej Europie standardowe tory wąskotorówki  , podobnie jak tory tramwajowe miały rozmiar 1000mm , były co prawda węższe ale były to tory kolejek zakładowych, dojazdowych i innych nietypowych.  Przypuszczam że nikt specjalnie nie robił szyn do wąskotórówek, czy tramwajów , rozmiar był pewnie typowy jak do normalnego toru tylko rozstaw był mniejszy. także trzeba nabyć np. tory z MniArta czy też Trumpetera i je po prostu przerobić, co do podsypki polecam te małe kamyczki do wysypywania doniczek wyglądają dokładnie tak samo jak melafir torowy :mrgreen:, chociaż jak jest za duża gramatura to zawsze można je zawinąć w szmatkę i młotkiem doprowadzić od odpowiedniej gramatury😜. Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie brak tych torów, a później mię wena odpuści...

Kamyki i inne do rozsypania pomiędzy podkłady już mam, od bardzo dawna gromadzę różne takie rzeczy, które znajduję w lesie, na ulicy, a które moga mieć modelarskie zastosowanie. Wiadomo, modelarz to skrzyżowanie McGywera ze śmieciarzem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lipstein napisał:

Póki co, zrobiłem bety na wieży z Miliputa; miały być gotowce z modeliny, ale mnie natchnęło i ulepiłem nowe, żeby lepiej dopasować do uchwytów na wieży.

Do zrobienia plecaków użyłem takich form, które 20 lat temu sam sobie zrobiłem z modeliny, na wzorze plastikowych plecaków z zestawów różnych pojazdów, np. M21 z Tamiya.

 

 

Jeśli mogę coś zasugerować to zrób chociaż porządne paski do tych tobołków bo szczerze słabo to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bulik58 napisał:

Nie zrozum mnie zle ale te tobolki nie wygladaja nalepiej 

Popieram przedmówcę, do świetnie wykonanego M10 wyglądają (bo są?) jak z innej epoki. Sam obwiesiłem swojego Achillesa takimi samoróbkami, i dziś zdecydowanie bym tego błędu nie powielił. 

Edytowane przez kryspacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar dorobić taśmy ze sprzączkami z płaskiej aluminowej taśmy 0,5mm, przeryć co nieco i wyciągnąć co się da łoszem już po pomalowaniu, ale skoro tak radzicie, to głupio nie posłuchać...

Te zwinięte bety też wymienić?

Ja prezentuje taki  dziwny styl modelarstwa, że co się da dorabiam sam, nie z zestawów żywicznych, bo zwyczajnie są za drogie dla mnie. Rzeźbić nie umiem, więc wychodzi jak widać.

 

Bulik, co masz w zapasach?

 

Kryspacz, ten Twój Achilles i jego "otobołkowanie" wcale nie są takie złe, jak sam sądzisz. Te torby i plecaki były bardzo prosto szyte, miałem kiedyś jakąś torbę raportówkę i żadnych na niej zbędnych elementów, poza paskami i sprzączkami. 

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, enten napisał:

Jeśli mogę coś zasugerować to zrób chociaż porządne paski do tych tobołków bo szczerze słabo to wygląda

 

Lepiej? Kupiłem kiedyś Part-owe sprzączki i klamerki, może czas najwyższy ich użyć w tej słusznej sprawie

IMG_7668.JPG

IMG_7669.JPG

IMG_7671.JPG

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.